Ekmekler Pideler Bayat ekmekten Börek yapımı(resimli)

serpilce

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2007
439
2
İster kahvaltıda ister akşam yemeğinde yenilebilir.

bayat ekmeklerimizi küp şeklinde doğrayıp borcama yayıyoruz sosu için yumurta,süt,sıvıyağ, kabartma tozu ,peynirimizi ekleyip karıştırıyoruz ekmeklerin hertarafına bu harcı döküyoruz ve iyice elimizle yada kaşıkla bastırarak düzlüyoruz üzerine doğradığımız sosis zeytin ve biberlerimizi ekliyoruz isteğe bağlı kaşar peynirde konulabilir 180'de üstü kızarana dek pişiriyoruz.

1bütün bayat ekmek
2su bardağı süt
2 yumurta
yarım su bardağı sıvıyağ
1 çay kaşığı kabartma tozu
1su bardağı rendelenmiş beyaz peynir yada kaşar peyniri
isteğe bağlı tuz
üzeri için: sosis istediğiniz kadar zeytin
sivri biber

Ekmekleri harçla kapladıktan sonra 1-2saat buzdolabında bekletirseniz daha güzel harcı emdiği için bir bütün oluyor böreğiniz afiyet olsun.

bayat ekmekler değerlendırmek ıcın guzel bı tarif
deniycem teşekkurler

fırınlana koymadan önceki hali
spma0171tr7.jpg

Mmmmm Nefis görünüyor ellerine sağlık.
Süper bir pizzaaa....
Deneyip paylaşmalıyım...cokacimcoook

img2982ms1.jpg

Kızlar ekmek pizzası nefis oldu tavsiye ederim.
Bu kadarını size ayırdım hadi buyrun.cokacimcoook

Borcamı margarinle yağladım. Ekmekleri küçük küpler halinde borcamın içine doğradım ve eşit yaydım.
Ayrı bir kapta süt-yağ-yumurta ve kabartma tozunu çırpıp ekmeklerin üzerine gezdirdim. Kaşığın tersiyle bastırarak ekmekleri düzledim ve akşamdan dolaba koydum.
Ertesi gün az ketçabı biraz sulandırarak ekmeklerin üzerine sürdüm ve üzerine beyaz peynir ufaladım zeytin koydum 200 derece fırına verdim.
Peynirler pembeleşmeye başlayınca sucukları dizdim ve 5-6 dk daha fırına koydum.
söndürdükten sonra fırında 10 dk. dinlendirdim. Gerçekten nefisti. tavsiye ederim.

canım deneyip beğenmene çok sevindim seninki daha renkli olmuş galiba ben elimde kalan 1sosile süslemiştim bu tarifi oktay ustanın programında görmüştüm bayat ekmekler için güzel bir tarif dimi sevgilera.s.

Ya evet, Leziz görünüyorlar. Buzdolabında birikmiş bayat ekmekleri değerlendireyim.

Gecenin 1,30.u olmuş, galiba karmış acıkmış.
Şöyle elimi uzatsamda şu pizzadan 1 dilim alıversem.
Hımmm, nefis olmuş.cokacimcoook

meltem arkadaşım teflonda yumurtalı harc akmıyor mu yani nasıl desem borcamdaki gibi eşit oluyor mu her tarafı..

X