bebeğinde böbrek genişlemesi olan var mı

Ben de dr dan duyunca bir an şaşırdım keşke kaç mm genişleme var diye sorsaydım ama 3 hafta sonra detaylı var o zaman soracağım internetten de biraz baktım senin bebeğinde olduğu gibi doğumdan önce veya sonra kendi kendine geçme durumu varmış. Allah bebeklerimize sağlık versin, sen de oğlunu sağlıkla büyütürsün inşallah.

inşallah sizinki de geçer canım hepimizin bebeklerini korusun yüce Rabbim.

mrb. benim 4 yaşında yeğenimde aylardır karın ağrısı vardı doktorlar kan tahlili yapıp gaz var deyip gönderdiler en son gittiğimizde böbrek genişlemesi olduğunu ve 10 mm olduğunu söylediler.şimdi tahlilleri bekliyoruz acaba tedavisi varmıdır 10 mm çok mu büyük?bilen varmı bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

mrb. benim 4 yaşında yeğenimde aylardır karın ağrısı vardı doktorlar kan tahlili yapıp gaz var deyip gönderdiler en son gittiğimizde böbrek genişlemesi olduğunu ve 10 mm olduğunu söylediler.şimdi tahlilleri bekliyoruz acaba tedavisi varmıdır 10 mm çok mu büyük?bilen varmı bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

canım 10mm büyük değil.ayrıca tedavisi var.merak etmeyin,ihmal de etmeyin.

merhaba arkadaşlar benim oğlumdada aynı problem vardı sol böbreğinde 20 mm genişleme vardı biz oğlum doğduğuktan 1 ay sonra genel kontrolunde genişleme olduğunu gördük kahrolmuştuk çok üzülmüştük 1 aylıkdı ve 20 mm genişlemesi vardı doktor korkmamam gerektıgını 1 yasa kadar kendı kendıne duzelebılecegını ve düzelmessede ufak bır operasyon ıle duzelecegını soylemısdı her 15-20 gunde bır ultrasona gırdık çocuk nöfrolojisi dalında prf. olan bır doktor bulduk goturduk ve bıze kesınlıkle uzulmememız gerektigini anlattı sadece ıdrar yolu enfeksıyonu olmaması ıcın cok dıkkat edeceksın dedı 2 aylıkkken tekrar girdik ultrasona 14 e düştü ve simdi oğlum 3 aylık tekrar ultrasona girdik 9 mm e düşmüş doktor artık kesınlıkle korkma ve ogluna hasta gozuyle bakma dedı sakın moralınızı bozmayın ve strese girmeyın ....

yazılanları okudum konu epeyden varmış.,
aynı sorun bendede var. gebeliğimde yapılan ayrıntılı usg de bi sorun çıkmadı. yapılan 2li 3lü taramalardada sorun çıkmadı.,dğumdan sonra sns esei bş doktorun önersi ile usg cektirdik il cekilen usgde 2 küsür2. yapılan usgde 4.6 çıktı tedirgınım netten yaptığım arastırmalarda erkek bebeklerde daha cok olduğu down sendorumu belirtisi olduğu nu gördüm,inanın çok tedirginim bebeğim 31 gunluk morlim sıfır bizden önce bu konuyu acan arkadslar glişmeleri ve izledikleri yolu anlatsalar bize.

benim bebbeğimde erken doğdu 32 haftalık bizimde böbreğimizde genişleme var 6 aydır kontrole gidiyoruz ama azalmadı nasıl olcak ne olacak bilmiyorum bide genişleme olan böbreğinde taş olumuş konsey toplanıp kara vercekmiş neden oluyo ne yapılması gerekiyo çok korkuyorum ne olur içimi rahatlatacak bişi söleyin arkadaşlar 17 mm bizim...

benim bebeğim içinde hamileyken doktor böle söylemişti.ama iyimser konuşmuştu.sonra ölçümlerde gittikçe küçülüyo demişti.tabi ayakta problem vardı bide neyseki tedavisini oldu şimdi.amniosentez 3lü test vs yapıldı.tüm vitaminlerimi ne gerekliyse kullandım.balık tavyk et yeşillki meyve tahıl kuruyemiş..çok sağlıklı beslendim.her şey yolundaydı.kızım şu an 5,5 aylık ve 3 ameliyat geçirdi.sonunda problemli böbreği alındı.3 aylıkken.bildiğiniz sezeryan ameliyat oldu.o genişleme sanılan şey multikistik böbrek yapısıymış.
siz siz olun.en ufak bir problem çıkarsa hamileliğinizde direk genetik bölümüne gidip araştırtın.bize kimse yol göstermeyip hep olumlu konuşmuştu.o amniyo,3lü test falan yalan dolan şeyler.2-3 şeye bakılıp geçiliyomuş.ama amniyo sonucum temiz çıkınca dr. ohoo korkma hiçbirşeyi yok demişti.
korkutmak istemem kimseyi ama şakası olmaz.bizim neler yaşadığımızı bi biz bi allah bilir..

Merhaba,
Bebeğime 2. düzey ayrıntılı usg de sol böbrekte genişleme teşhisi kondu ve oradaki uzman kromozom anomalisi olabilir şüphesiyle amniyosentez istedi.Kendi doktoruma gittiğimde ise bu durumun özellikle erkek bebeklerde görüldüğünü, amniyosentez için diğer bulguların yeterli olmadığını, yapacağımız tek şeyin doğumdan önce kontrollerini aksatmayıp doğumdan sonra da yine usg ile böbreklerdeki durumu takip etmek olduğunu söyledi. Genişleme doğumdan önce veya sonra düzelebilirmiş.Düzelmezse bir operasyon gerekebilirmiş. Ayrıca doktorum bebeği doğduktan hemen sonra sünnet ettirmemizi önerdi.
Allah'a bol bol dua edeceğiz, ümitlerimizi koruyacağız, güçlü ve sabırlı olacağız.İnşallah herşey daha güzel olacak. Beklediğimiz gibi herşey gelişmese bile yine tek yardımcımız Allah.O bize gereken sabrı verecektir.

benim bebeğimde 2 ay 14 gunluk sol böbreğinde 6.6 mm genişleme var çocuk cerrahı korkcak bişey yok diyor.ama biz endişeliyiz.doğumdan sonra giderek arttı daha önce yorum yazan arkadaşlar şimdi sizin bebeklerinizin son durumları ne biraz moral verin napmalıyım

Merhaba,
Bebeğime 2. düzey ayrıntılı usg de sol böbrekte genişleme teşhisi kondu ve oradaki uzman kromozom anomalisi olabilir şüphesiyle amniyosentez istedi.Kendi doktoruma gittiğimde ise bu durumun özellikle erkek bebeklerde görüldüğünü, amniyosentez için diğer bulguların yeterli olmadığını, yapacağımız tek şeyin doğumdan önce kontrollerini aksatmayıp doğumdan sonra da yine usg ile böbreklerdeki durumu takip etmek olduğunu söyledi. Genişleme doğumdan önce veya sonra düzelebilirmiş.Düzelmezse bir operasyon gerekebilirmiş. Ayrıca doktorum bebeği doğduktan hemen sonra sünnet ettirmemizi önerdi.
Allah'a bol bol dua edeceğiz, ümitlerimizi koruyacağız, güçlü ve sabırlı olacağız.İnşallah herşey daha güzel olacak. Beklediğimiz gibi herşey gelişmese bile yine tek yardımcımız Allah.O bize gereken sabrı verecektir.

aynı sorunları bende yasadım ve kendı doğum doktorum aynı seylerı banada soyledı bende takıp altına alındım yasadığım problem aynı allah yardımcımız olsun

Ne yapmalıyım?

2,5 Aylık oğlumun sol böbreğinde doğumdan itibaren tespit edilen genişleme var.Doğduğunda yapılan tespitle 12 mm olduğu anlaşıldı.Bir daha ki ay bu genişleme 14 mm ye çıktı.Son yapılan tetkiklerde genişlemenin 21 mm çıktığı söylendi. Voiding yaptırdık böbreğe idrar geri kaçırması ve reflü yok dediler.Basit bir antibiyotik verildi iltihap kapmaması için onu kullanıyoruz.Perşembe günü sintigrafi çekilecek.Bu işlem Edirne'de Trakya üniversitesinde olacak.sintigrafi sırasında radyasyona maruz kalacağı için çok korkuyorum.Bu durumu atlatmış olanlar ne gibi yan etkilerini gördüler?Daha oğlum cok küçük ondan endişeleniyorum.

Ayrıca bu rahatsızlık geçici değil mi?Bir bilen bilgi verse çok sevineceğim.Saygılar....

Bu gelişmeler doğrultusunda İstanbul'da tavsiye edeceğiniz doktor var mı?Çapa'da bu rahatsızlıkla ilgilenen doktorlar var mıdır?Bilgi lütfen...

Bu gelişmeler doğrultusunda İstanbul'da tavsiye edeceğiniz doktor var mı?Çapa'da bu rahatsızlıkla ilgilenen doktorlar var mıdır?Bilgi lütfen...

Canim ayni sorun bizde de var maalesef. Kizim 1 aylikken cikti. Takip ediyoruz surekli. 4 mm den 2.5 mm dustu yine 6 mm cikti. Yarin tekrar kontrolumuz var. Prof. Olan doktorumuz korkmamamizi soyluyor. Cocuk nefrolojisinde prof. Olan baska bir doktira goturduk woiding istedi. Memorial sisli hastanesinde cocuk nefrolojisi prof.ahmet bey. Soyadini su an hatirlayamadim. Int memorialin sitesine bakarsan gorebilirsin. Normal takip eden doktorumuz ise prof.metin karaböcüoglu. Siddetle tavsiye ederim. Ahmet beye mutlaka gosterib derim. Yardimci olabildiysem ne mutlu bana. Gecmis olsun..

Ben Çapa'da böbrek genişlemesiyle ilgili takipteyim.. Erkek bebeğim olacak kısmetse.. benim de erken dönemde tespit edildi.. Böbrek genişlemesiyle birlikte başka anomali de vardı amniyosentez olduk.. Sonuç iyi çıktı ama böbrekte ki genişlemenin durumu ağır, hızlı bir büyüme var.. Şu an da 11 mm civarı..
Tüm bu süreçleri Çapa'da yaşadım.. Amniyosentezden sonra böbrek büyümesi agresif olarak devam edince kurul takibine başlandı..
Kadın doğum uzmanı, Çocuk nefroloji uzmanı, Perinatolog ve Recep Has var kurulda.. Hepsi işinde çok iyi zaten kuruldan sonra seni ayrıca bilgilendiriyorlar..
Aynı zamanda Çapa'nın genetik ve kadın doğum bölümünde takipteyim..
Doğumdan hemen sonra 3-4. günü kontrol için çağırdılar.. Düzenli olarak takipte olacak, en kötü senaryo bir böbreğini kaybetmesi ama yaşamsal boyutta sorun olmaz dediler..

Eğer bu konuyla ilgili Çapa'da takipte olmak istersen bana mesaj gönder irtibat bilgilerini paylaşayım.. Randevu alıp gitmen lazım..
Böbreklerin durumuna göre takip ve tedavi veriyorlar.. Kimine yatış verdiler kimini de benim gibi takip ediyorlar..
Benim bir sonraki kurul randevum 3 Nisan'da..

Problem yaşayanlara geçmiş olsun. Okuduklarimin hepsi böbrek genişlemesinden şikayetçi benim bebeğine böbrek üzeri idrar kanalında genişleme var. Bu durumda olan varmı. Hamileyken fark edildi. Dun usg çekildi ve 13 cm cikti.

geçmiş olsun. bizimde idrar kanallarında genişleme saptandı. önereceginiz nefroloji doktoru varmı?

33 haftalık hamıleyim bebegimin böbreklerinde genişleme var başka yaşayan var mı
elifcinarın bebegi 2008 de aynı durumdaymış son durumunu biliyor musunuz

arkadaşlar ben 36 haftalık hamileyim bebeğimin böbreklerinde genişleme var aranızda aynı problemi yaşayan var mı

merhaba doktor bulabildiniz mi son durumu nedır aynı sorun bendede var

22 haftanın için de 10mm olmuş her iki böbrekte... okuyorum da genel de doğuma yakın olanların bile daha küçük bizimkisi yüsek riskli sanırım :KK14:
napmam gerek bilmiyorum

Son düzenleme:
benim bebeğimde de bir böbrekte genişleme saptandı.. 1 aylık oğlum kusma şikayetiyle dr a baş vurduk ozman ortaya cıktı dr umuz direk detaylı ultrasonda cıkmadı mı bilmiyormuydunuz dedi bizde hayır hersey normal dendi bize dedik.. sizlerdede böyle doğumdan sonra ortaya cıkan var mı? topiğe genel anlamda baktım hamileyken belli olmuş hep..

X