Söz Kesimi Sözde Yüzük Dışında Takı Takılır mı?

ok canım anladım , bunlar nişanda olur zaten ben sözü merak ediyordum.cok sağol

bende baya merak ediyordum ama karışık sanırım ya bizdede isterlerse takılır sözde ama sözde takılmazsa illa nişanda takılır bizde malum çevre o kadar illetki ağızlarını toplayamıyosun :KK43:

Topic ilk açıldığında kuzenim için yazmışım şimdi de kendim için :))
Yüzükler dışında hiç bişey takılmadı, kayınvalidem söz bohçası getirdi o kadar...

::) sözde takılmasada nişanda hepsi takılırki kızın nişanlı olduğu belli olur diye biliyorum ben ya ya bizmi çok mükemmeliyetçiyiz :)

İsteyen sadece yüzük takıyor isteyen yanına da bişey takıyor.Kimisi bilezikte takıyor.

kayinvalidem bana re$at altin takti, halasi esprit saat takti, öbür halasi 50 euro takti. yüzükler takildi

bence sözde tek taş ve bir kelepçe olması en ideali. bilezik set nişanda takılır. bizim haftasonu aileler tanışacak bayrama kadar da isteme ve söz aynı anda olacak. görümcem sordu sizde adetler nasıl ne istersiniz diye. nasılsa aileler tanışınca bunlar konuşulur diye birşey söylemedim.

bir ay önce bugün isteme günümdü opuyorumnanaktan
19 gün öncede sözüm oldu bana ve aşkıma söz yüzüğü takıldı tek taşımı aşkım evlilik teklifi yaparken takmıştı zaten:)
takı olarakta trabzon hasır set taktılar:)
nişanda bayramdan sonra:)
:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

bana tek tas, yüzüklerimiz ve set takilacak :))
biz erkek tarafina birsey takmiyoruz.. nisanda saat takacaz.

benim kafam biraz karışık. aileler 2 ay önce tanıştı. bu akşam da isteme ve söz bir arada olacak. ama sevgilimin annesi bizimkileri hiç aramadı. adetlerimizi sormadıkları gibi, "müsaitseniz istemeye geleceğiz" gibi birşey de demediler yani. Sizce bu normal mi?

Yüzük meselesine gelince..sevgilim teklif ederken tektaş alındığını bilmiyormuş, çiçekle yaptı teklifini:) Bari söz keserken bi yüzük takmış olalım istedim, gümüş (alyans tipi) yüzükler aldık, bu akşam onları takacağız. Sanırım tektaşsız kalacağım..Tektaşımı kendim alırım artık:p

Aklıma takılan birşey daha var. Siz sözde kız erkek tarafı olarak kaç kişiydiniz? Bizde hala, teyze gibi yakın akrabalar davet edilir. Dolayısıyla biz de davet ettik, seve seve gelmek istediler. Aileden ilk kez kız veriliyor:) sevgilimin ailesi Bursa'dan gelecek (biz İstanbul'dayız) Onlar kendi akrabalarını (onlara zahmet olmasın diye) davet etmek istemediler. Bu nedenle "azınlıkta kalmamak için" bizimkileri de istemiyorlarmış!

Sevgilim dün telefonda annesiyle konuşurken "yaa anne, insanlar gelmek istiyorlamış, telefon açıp da, 'yok gelmeyin, kalabalık olmasın' diye nasıl desinler " diyordu! Sevgilim bana böyle saçma birşeyi aktarmazdı ama kulak misafiri olunca sorup öğrendim. Moralim çok bozuldu. Zaten 1 gün öncesinde sevgilime "biz tamam demiştik ama düşündük de, şimdi günler kısa, acaba sonra mı gelsek" demişler. Kız evi gibi naz yapmak değil de nedir bu?
Çok gerginim, umarım bu akşam güzel geçer... Sizce olanlar biraz tuhaf değil mi?

benim kafam biraz karışık. aileler 2 ay önce tanıştı. bu akşam da isteme ve söz bir arada olacak. ama sevgilimin annesi bizimkileri hiç aramadı. adetlerimizi sormadıkları gibi, "müsaitseniz istemeye geleceğiz" gibi birşey de demediler yani. Sizce bu normal mi?

Yüzük meselesine gelince..sevgilim teklif ederken tektaş alındığını bilmiyormuş, çiçekle yaptı teklifini:) Bari söz keserken bi yüzük takmış olalım istedim, gümüş (alyans tipi) yüzükler aldık, bu akşam onları takacağız. Sanırım tektaşsız kalacağım..Tektaşımı kendim alırım artık:p

Aklıma takılan birşey daha var. Siz sözde kız erkek tarafı olarak kaç kişiydiniz? Bizde hala, teyze gibi yakın akrabalar davet edilir. Dolayısıyla biz de davet ettik, seve seve gelmek istediler. Aileden ilk kez kız veriliyor:) sevgilimin ailesi Bursa'dan gelecek (biz İstanbul'dayız) Onlar kendi akrabalarını (onlara zahmet olmasın diye) davet etmek istemediler. Bu nedenle "azınlıkta kalmamak için" bizimkileri de istemiyorlarmış!

Sevgilim dün telefonda annesiyle konuşurken "yaa anne, insanlar gelmek istiyorlamış, telefon açıp da, 'yok gelmeyin, kalabalık olmasın' diye nasıl desinler " diyordu! Sevgilim bana böyle saçma birşeyi aktarmazdı ama kulak misafiri olunca sorup öğrendim. Moralim çok bozuldu. Zaten 1 gün öncesinde sevgilime "biz tamam demiştik ama düşündük de, şimdi günler kısa, acaba sonra mı gelsek" demişler. Kız evi gibi naz yapmak değil de nedir bu?
Çok gerginim, umarım bu akşam güzel geçer... Sizce olanlar biraz tuhaf değil mi?

yük olmasın diye akrabalarını getirmiyorlarsa bu onların sorunu ve düşüncesizliği böyle gnlerde çağrılmıycakta ne zamn çağrılıcaklar ki seni kaç kere istycekler bunu teyzenn dayının amcanın vs..yakın akrabalarınn görmeleride hakları sorun sizin çağırmanzda değil bence kayınvalidende aksi biri heralde ...yüzük konusuna gelnce sözlün yanlş yapmş madem evlenme teklifini yaparken tektaş takmadı bari sözde getrsn taksın okadarda düşünsün artk..günler kısa olabilr yarıunda kısa olucak öbür gnde ne alakası varmş istemeyle günün ozamn yazın gelsnler uzzuuuun bi gün istiyrlrasa tuhaf insanlar valla..kayınvalidennde arayıp sorması gerekiyordu müsait msnz gelicez diye bu yaşa gelmş örf ve adetleri öğrenememiş mi hala

sahiden pek örf adet bilmiyolar sanırım:). kahveler içildi, kolonya ikram edildi, yarım saat geçti, bir türlü konuya girmediler. biz de bu sürede ikram yapmadık:) sonunda sözlümü uyarmak durumunda kaldım da isteme gerçekleşti. aslında epey değişik bi isteme oldu. babası "aslında oğlumuzu vermeye geldik. alıyosanız verdik gitti" dedi. sözlümle benim dışımda herkes güldü.

tektaş yoktu. başka bir takı takılmadı. biz sözlümle aldığımız gümüş yüzüklerimizi taktık.
söz çikolatam ise şık bir kutuda madlen çikolata idi. bu anlamda, benim geçen bayramda onlara gönderdiğim kutu çikolatadan daha özenli değildi, bu yüzden biraz hayal kırıklığına uğradım. benim bildiğim, söz için ya gümüş, veya durum yoksa cam, porselen gibi şık bir kapta çikolata yaptırılır.
sonuç olarak isteme ve söz, güzel bir buket çiçek ve bir kutu çikolata ile gerçekleşti.

eflatunpisi neden bilmiyorum cevap yazmak gereği duydum. kayınpederin halt etmiş o nebiçim kız isteme. kızı istersin sonra oyle saka mıdır kakamıdır onu yaparsın. ben 5 ay oldu söz attım. erkek arkadaşın cok önemli. onun seni sahiplenmesi. annesine babasına seni savunması. senin gönlünü hoş etmeye çalışması bunlar sevgi belirtisi. dikkatli ol derim ben. benim sözümde ne cikolata ne çiçek olacaktı 1 gn öncesinde zorla aldırdım adetler yerini bulsun diye. yüzükte zorla aldırdım kaynanam ne gerek vardı bu yüzüklere dedi. inan ben bazı şeyleri zorla yaptırdım. sözde onların sizin gelecek misafirlerinize karışma hakkı yok ayrıca. eğer onlar akrabalarınla gelmezlerse bu onlrın bileeği sizin aile içinize karıştırma onları sonra çok daha kötü olur. bu arada ben 1 yıl sözlü kldım. adetleri gelenek görenekleri ailelen nasıl davranması gerektiğini iyi bilirim. her konuda yardımcı olurum. benim canım yandı başkalarınınki yansın istemem. gümüş yüzüklere gelince biz 2007 de kendi aramızda söz yaptıkta orda gümüş yüzük taktık. seninde yaptırımcı olman lazım. yüzükler 90 liradan başlıyor 200 liraya bir çft ırdı eminim. gümüşede en azından 50 60 verdiniz. altın alınsaydı daha iyi olurdu.

+1 daha :KK9:

sahiden pek örf adet bilmiyolar sanırım:). kahveler içildi, kolonya ikram edildi, yarım saat geçti, bir türlü konuya girmediler. biz de bu sürede ikram yapmadık:) sonunda sözlümü uyarmak durumunda kaldım da isteme gerçekleşti. aslında epey değişik bi isteme oldu. babası "aslında oğlumuzu vermeye geldik. alıyosanız verdik gitti" dedi. sözlümle benim dışımda herkes güldü.tektaş yoktu. başka bir takı takılmadı. biz sözlümle aldığımız gümüş yüzüklerimizi taktık.
söz çikolatam ise şık bir kutuda madlen çikolata idi. bu anlamda, benim geçen bayramda onlara gönderdiğim kutu çikolatadan daha özenli değildi, bu yüzden biraz hayal kırıklığına uğradım. benim bildiğim, söz için ya gümüş, veya durum yoksa cam, porselen gibi şık bir kapta çikolata yaptırılır.
sonuç olarak isteme ve söz, güzel bir buket çiçek ve bir kutu çikolata ile gerçekleşti.

en azından sözlünle sen aynı tepkiyi vermişsiniz, eğer o da gülseydi garip olurdu ama ailesini seçemiyor insan densiz bir ailesi var sanırım, umarım size kötü etkileri dokunmaz, mutluluklar...:KK16:

+1 daha :KK9:

en azından sözlünle sen aynı tepkiyi vermişsiniz, eğer o da gülseydi garip olurdu ama ailesini seçemiyor insan densiz bir ailesi var sanırım, umarım size kötü etkileri dokunmaz, mutluluklar...:KK16:

iyi dileklerin için teşekkür ederim yorgun savaşçı... ben de şu an tam bir yorgun savaşçı gibi hissediyorum. nişanı da atlattık. çok renkli, süslü püslü, hediyeli, ikramlı bir nişan oldu:) ama ertesi gün hem teşekkür etmek ve kandil tebriği için nişanlımın ailesini aradığımda öfke ve sitem dolu sözler dinledim. bir kayınpeder ömründe 3 kez gördüğü gelinine "elbisen çok dardı" diyebilir mi? bu nasıl patavatsızlık?! bir de nişanlımla yaptığımız dans sorun olmuş. (dans gösterisi izlemek isteselerdi yarışmaya bakarlarmışmış. onlar eda taşpınar izlemeye gelmemişler. bunun gibi densiz başka laflar...)
nişanlımın tepkisini merak edenlere, babasına tepki gösterdi. onlar şimdi iyiler ama benim gönlümü kim nasıl alacak bilmiyorum. bundan sonra nişanlımın ailesiyle ilişkimi, diyaloğumu minimum seviyede tutmayı düşünüyorum.

söze hazırlanan arkadaşlara da tavsiyem, bazı şeylere karşı duruşlarını en baştan belli etsinler. ufak tefek şeyleri göz ardı etmek istiyor insan, ama büyük sorunların habercisi olabiliyor. yerinde, zamanında tepki gösterebilmek gerek...

iyi dileklerin için teşekkür ederim yorgun savaşçı... ben de şu an tam bir yorgun savaşçı gibi hissediyorum. nişanı da atlattık. çok renkli, süslü püslü, hediyeli, ikramlı bir nişan oldu:) ama ertesi gün hem teşekkür etmek ve kandil tebriği için nişanlımın ailesini aradığımda öfke ve sitem dolu sözler dinledim. bir kayınpeder ömründe 3 kez gördüğü gelinine "elbisen çok dardı" diyebilir mi? bu nasıl patavatsızlık?! bir de nişanlımla yaptığımız dans sorun olmuş. (dans gösterisi izlemek isteselerdi yarışmaya bakarlarmışmış. onlar eda taşpınar izlemeye gelmemişler. bunun gibi densiz başka laflar...)
nişanlımın tepkisini merak edenlere, babasına tepki gösterdi. onlar şimdi iyiler ama benim gönlümü kim nasıl alacak bilmiyorum. bundan sonra nişanlımın ailesiyle ilişkimi, diyaloğumu minimum seviyede tutmayı düşünüyorum.

söze hazırlanan arkadaşlara da tavsiyem, bazı şeylere karşı duruşlarını en baştan belli etsinler. ufak tefek şeyleri göz ardı etmek istiyor insan, ama büyük sorunların habercisi olabiliyor. yerinde, zamanında tepki gösterebilmek gerek...

canım bende u pazar sozlenıcem boyle tatsızlıklar olabiliyor kafana takma nısanlanmıssınız sımdıde bırbırnıze sıkıca sarılın aılelerr devreye gırınce gercekten cok sıkıntılı oluyor ama kulaklarına tıka sonucta onlala degıl esınle gecırceksın hayatı..

benm sözüm çok çabuk ve acele oldu.. Mardin ve diyarbakırdan uçak biletlerini almışlar, yarın geliyorz die haber geldi. aynı gün akrabalara haber verdik herkes şaşırdı tabi :) Yengelerim çok yardım ettiler ikramları ve temizliği ancak yetiştirdik..
ilk gün istemeye aile büyükleri geldi . ertesi gün alışverişe çıktık bana elbise aldlar. kuyumcudan alyansları ve beğendiğim bir kelepçe aldılar akşama sözü yaptk. 50 kişiden daha kalabalktı evin içi. sözde kız tarafı olarak bişey almadık ve takmadk, sadece onları ağırladık. bohçalar düğünde hazrlanırmş die bohça istemediler. 3-4 tepsi burma kadayıf getirmişlerdi bende sözden sonra tepsileri içinde birkaç parça hediye ile verdm annesine.
Şimdi de düğün telaşı içindeyz..

Allah hepinizin yardımcısı olsn arkadaşlar.. Güzel gönlünüze göre versin inşallah.

Son düzenleme:
gümüş yüzük olayına sastım kaldım acıkçası ne gümüşü kızlar yahu sözdede nişandada altın takılır.gümüş yüzük sevgililerin kendi aralarında taktıkları bir nevi sahiplenmek ciddi olduklarını göstermek adına yapılan kimse üstüne alınmasın ama uydurma birşeydir.bende gümüş yüzük taktım sevgiliyken ama söz yaptık gümüşleri cıkardık gitti.neyse saptım konudan ama sözde aile bütçesi önmelidir ama bizde erkek tarafı takıyor sadece bir bilezik bir bileklik birde taşlı bir yüzük ama tabi hepsi altın:)nişandada alyanslar takılır başka bilezik takılacaksa onlarda vardır vs

kızlar bana da tektaş takıldı sözümde, nişan 2 hafta sonra olacağı için gerekte duylmadı aslında, ne takılacaksa nişanda takılır sanırım...

X