Pulmonoloji - Göğüs Hastalıkları Akcier Tomografisi

kuxsxum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2007
301
14
kızlar slm öncelikle.şiddetli öksürüğüm vardı 10 gündür nefes darlığı çekiyorum.bu gün doktora gittim astım dedi.fakat ilerlememiş tüberküloz olasılığı var dedi.bir göğüs hastanesi gitmemi söyledi.yarın için randevu aldım.yedikule göğüs hastanesinden gidicem allah izin verirse.fakat röntgen yetmeyebilir akciğerlerde spazm var tomografi çekebilirler dedi doktor.nasıl çekildiği hakkında bilginiz varmı.yani o makinaya giriyorsun ama mesela çıplakmı?ya da ne kadar süreyle bilen varsa lütfen yazsın.:gitme::gitme:

Öncelikle çok geçmiş olsun..
Allah şifa versin...

SORU: AkciğerTomografisi nasıl yapılır?

CEVAP: Hasta cihazın masasına yatar. Masa cihazın gantry denen oyuğu içine yerleştirilir. (Gantry'i hastalar tünel olarak tabir etmektedir. Ancak MR cihazındaki gibi kapalı değil açıktır.) Görevli teknisyen ayarlamaları yaparak çekime başlar. Çekim sırasında hasta hareketsiz durmalıdır. ıstenildiğinde nefes alır tutar ya da verir tutar. ınceleme cihazın teknolojisine göre değişmekle birlikte yaklaşık 5-15 dakika arasında sürer. Genellikle çekime başlanmadan önce damardan kontrast madde denilen ilaç verilir. Çekim bitince teknisyen masayı cihazın içinden çıkarır.

teşekkür ederim songül stres oldum biraz.ileri derece kapalı alan fobim var açık olması rahatlattı.ilgin için tekrar teşekkürler.

yok canım benim çıplak olmuyorsun sütyenı ve göğüs bolgesinde metal esyalar çıkıyor.
pantolon veya eteğinide hafif aşağı ınıdıryorsun
çekım süresi orrtalama 10 dk .sürüyor max. oda .rtık cihazları full yanı multıslıce.hatta orda çalışan arkadasım bile war tomografide hala ordamı ama bilmiyorum.nefesini alıp tutuyorsun cihaz sana komut veriyor damardan kontras maddede veriliyor.çok kolay yani.için rahat olsun.
cihazdada vucudun komple girmiyor yarı olarak giriyorsun.mr gibi değil.
çok geçmiş olsun..

çook saolun valla içim rahatladı.ay stresten öksürük falan hiç bişey kalmadı bomba gibiyim opuyorumnanaktan sonuç iyi olsunda katlanıcaz artık tomografiye falan.

daha iki gün önce akciğer tomografisi çektirdim 5 dakika kadar sürdü çekim ama ilaçlı tomografiydi ilaç bende alerji yaptı ölümden döndüm:KK43:( zaten önce bir kağıt imzalatıyorlar ilaç verilmesini kabul ettiğinize dair imzaladım çünkü doktor istemiş ve yan etkileri çok az bulantı kusma falan çok nadiren ciddi reaksiyonlar oluyor dediler 1000de 1 olabilecek birşey bende olmuş yani neyse atlattım alerjiyi ama tomografim pek iyi çıkmadı başka tahlillere devam ediyorum:KK43:(
4 aydır geçmeyen öksürük ve balgam şikayetim vardı önce KBB ye sonra dahiliyeye en son da göğüs hastalıklarına gittim

X