Rahim Filmi Çektiren Ya Da Genetik Araştırma Yaptıran Var Mı?

ANASTASYA

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2008
169
14
38
Yeniden merhaba arkadaşlar negatif test sonucumu aldıktan sonra bir haftadır giremedim siteye...bu arada doktorumla konuştuk embriyolarımın çok kaliteli olduğunu %50 şans verdiğini söylemişti tutmamasına çok şaşırmış 2.tüp bebek denemem de negatifle sonuçlandı (birincisi biyokimyasal gebelik olmuştu) doktor bu sefer benden rahim filmi istedi daha önce yaptıran var mı aranızda? nasıl olduğunu ve neden istediğini merak ediyorum sonuca göre de genetik araştırma yapılacakmış eşimden ve benden kan alınıp...bunlar hakkında bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa sevinirim...kızlar artık bende anne olmak istiyorum ve dayanamıyorum o kadar sabırsızım ki...görümcemin çocuğu (2yaşında) bana anne diyor...benden kimseye gitmiyor,hergün benimle olmak istiyor onu kendi çocuğummuş gibi seviyorum ve daha da hevesleniyorum :KK43:( off yaa şimdi de testler araştırmalar çıktı karşıma... bir şey çıkmaz değil mi ne olabilir? nolur bu dediklerimi daha önce yaptıranlar varsa bilgi versinler....:a015:

Slm anastasya umarim iyisindir benim sonucum negatif çiktiktan sonra doktorumla konuşmaya gitmedik acaba gitmelimiydik

canım benim de böyle bir şeylerden haberim yoktu bu sitede arkadaşların yazdıklarından duymuştum doktoruma daha sormadan o benden istedi...fakat benim ikinci denemem de negatif çıkınca istedi ayrıca benim embriyolar 5.gün embriyoları ve çok kaliteliydiler...doktorum kesin gözüyle baktı iki seferde de...bence doktoruna bir sor...

Kanallarin acik olup ollmadigini gormek icin kanal filmi istiyorlar.Birde ufak tikanikliklar varsa bunlar aciliyor bu filmle.Kafanda buyutme bunu.Bastan yapsalar daha iyiydi ama simdi gerekli gormus demekki.Sira bize de gelmistir insallah bebeklerimize kavusma sirasi.

hakkında hayırlısı olsun canım,hayırlısı böyleymiş demekki...
Ben rahim filmi çektirdim ama tüp bebekten önceydi.Tüp bebekten sonra rahim filmi istemesi ilginç geldi açıkçası.Kontrol amaçlı olsa gerek ama tüp bebekte tüplerin açık yada kapalı olması önemli değil bildiğim kadarıyla.Rahim filminde ,rahime biraz büyükçe bir şırıngayla ilaç basıyorlar,tazikli şekilde,tüplerin açıksa ilaç tüplerden geçiyor ve sorun yok deniliyor.Yok eğer geçmezse tüpler kapalı deniliyor sanırım küçük bi operasyonla açıyorlar.

Genetik test yaptırmadım ama benim embriyolarımın kalitesi düşüktü,dış gebelikle sonuçlandı.Eğer 2. denemede de kalite düşük olursa genetik test yapıcaz dediler ama henüz 2. denemeyi yapmadım.

Fatoşçum,bende negatif sonuçtan sonra doktorla görüşmeye gittim,sonucu değerlendirmek ve muayene için,ne var ne yok bir sorun oluşmuş mu diye...Ama beni doktorum çağırmıştı seninki çağırmadı heralde...

Rabbim tüm isteyenlere hayırlı sağlıklı evlatlar,nesiller nasip etsin,hayırlısıyla hayırlısını versin tez zamanda....Sevgiler...

--------------------------------------------------------------------------------

Histerosalpingografi ya da yaygın adıyla rahim filmi rahimin içi ve tüplerin durumunu değerlendirmeye olanak sağlayan bir rontgen tekniğidir.

İşlem esnasında rontgen filminde görünen bir sıvı rahim ağzından rahime doğru basınç altında verilir. Bu esnada skopi altinda ekrandan bu sıvının rahimin içine ve tüplere dağılımı gözlenir ve uygun anlarda röntgen filmi çekilir.

Normal bir kadında verilen sıvı herhangi bir güçlükle karşılaşmadan rahimin içini doldurur ve tüplere geçer. Buradan da karın boşluğuna yayılır. Bu aşamaların hepsi eğer skopi adı verilen ekran var ise anında görülür, skopi yok ise belirli aralıklarla körlemesine filmler çekilir. Skopi kullanılması filmin yetersiz ya da kötü çıkması ve işlemin yinelenmesi riskini ortadan kaldırır.

Nasıl Yapılır
HSG kısırlık araştırmasındaki temel tetkiklerden birisidir. HSG yapılmaksızın tam bir kısırlık teşhisi yapılmış sayılmaz.

Bu tetkik sayesinde sperm ile yumurtaların birleşmesine engel olan bir tıkanıklık, ya da döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel bir rahim anomalisi kolaylıkla saptanabilir.

İşlem esnasında kadın röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru toplar. Doktor jinekolojik muayene esnasında kullanılan spekulum adı verilen aleti vajinaya yerleştirir. Vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzı bir alet yardımı ile tutulur ve rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile sıvı rahim içine verilir. İlacın rahim ve tüplerden geçişi skopi altında gözlenir ve filmleri çekilir. Daha sonra yerleştirilen cihazlar sırası ile geri alınır ve işlem sonlandırılır. Tüm işlem 5-10 dakika kadar sürer.

Ağrılı bir işlem midir ?
HSG çekilmesi kısmen ağrılı bir işlemdir. Ancak bu ağrı kısa süreli bir ağrıdır ve dayanılamayacak düzeylerde değildir. Özellikle ilaç verilirken rahimde bu yabancı maddeye karşı reaksiyon ve kasılmalar olur. Bu ağrı nedeni ile bazen tüplerde spazm olabilir ve normalde açık olan tüpler kapalı gibi görülebilir. Bu nedenle HSG'nin genel anestezi altında çekilmesini öneren ekoller vardır. Ancak bazı hekimler HSG çekimi esnasında genel anestezi uygulanmasına karşıdırlar. Bizim görüşümüz genel anestezi uygulanmasına hastanın durumuna göre karar verilmesinden yanadır. Hastaların çok büyük bir kısmında işlemden 30-60 dakika önce alınacak olan bir ağrı kesici işlemin rahat ve sorunsuz geçmesini sağlar.

Film çekilmesini takip eden birkaç saat içinde adet sancısına benzer hafif kramplar ile birkaç gün süreyle lekelenme tarzında hafif kanamalar görülebilir.

Komplikasyonları nelerdir ?
Rahim filmi çekilirken nadiren allerjik reaksiyon gelişebilir. Bu nedenle eski tip ilaçlar yerine alerji yapma potansiyeli son derece düşük olan yeni tür ilaçlar tercih edilmelidir. En sık görülen komplikasyon enfeksiyondur ve her 100 hastadan birinde görülür . Enfeksiyonu önlemek için işlem öncesi ya da sonrası antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Sadece mitral kapak prolapsusu ya da diğer kalp kapakçık hastalığı olanlarda önlem olarak işlem öncesinde antibiyotik profilaksisi yapılır.

Muhtamel ancak son derece nadir bir komplikasyon da rahim delinmesidir. Olması muhtemel bir gebeliğin kaybını engellemek için HSG adet kanamasının bitiminden sonraki birkaç gün içinde çekilmelidir.

HSG'nin normal çıkması ne anlama gelir?
Histerosalpingografinin normal olarak saptanması bize şunları gösterir:

Rahim iç boşluğunun şekli normaldir, gebeliği engelleyebilecek septum, polip ya da myom gibi bir oluşum yoktur.
Fallop tüpleri sperm ve yumurtanın geçişine izin verecek şekilde açıktır.
Ancak HSG'nin normal olarak bulunması

Rahimin içini döşeyen ve gebeliğin yerleştiği endometrium tabakasının her ay normal şekilde geliştiğini ve bir gebeliği taşıyabilecek özelliklere sahip olup olmadığı,.
Olası bir gebeliğin sorunsuz bir şekilde miada kadar devam edip edemeyeceği,
Açık olan tüplerin hamile kalma potansiyelini etkileyecek şekilde çevre organlar ile yapışık olup olmadığı,
Yumurtalıkların durumu
hakkında hiçbir bilgi vermez. HSG sonrası kendiliğinden tedavisiz oluşan gebeliklerde bir miktar artış vardır. Bunun nedeni tüplerdeki çok hafif yapışıklıkların basınç nedeni ile açılması ve verilen ilacın antimikrobial özelliklerdir. Uzun süredir infertilite problemi olan bir çiftin HSG sonrası kendiliğinden gebe kalması şaşırtıcı değildir ve beklenen bir hadisedir.

HSG'de herhangi bir patoloji saptanması durumunda ise uygun şekilde tedavi yapılır.

HSG sonrasında?
HSG çekildikten sonra:

Lekelenme tarzında ya da az miktarda vajinal kanama olabilir. Eger kanama artarsa ya da birkaç günden uzun sürerse doktorunuzu arayın
Hafif ya da orta şiddette bel ve kasık ağrısı olabilir. Ağrı artar ise doktorunuzu arayın
Ateş ortaya çıkar ise bu erken bir enfeksiyonun belirtisi olabilir hemen doktorunuzu arayın
İşlem sonrası, cinsel ilişkide bulunmak ve vajinal tampon kullanmak sakıncalı olabilir.Bu konu ile ilgili doktorunuz size gerekli uyarılarda bulunacaktır.

(internetten araştırdım arkadaşlar, sizinle de paylaşayım dedim)

mrb anastasya ben 2. tüp bebek denememde hamile kaldım. İnşallah sende en kısa zamanda bebeğine yada bebeklerine kavuşursun. Ben ilk tüp bebek denememden önce rahim filmi çektirdim. Baştan çok korkutuluyor o kadar tedirgin olma bu iş için tamam hiç acı çekmiyorsun değil ama saniyelik işlemler biz daha nelere katlanıyorum yumurta toplama işlemi gibi. bu konuda merak ettiğin bir şey varsa yardımcı olabilirim. Rahim filminin nedeni tüplerde herhangi bir tıkanıklıp olup olmadığını tespit etmek için. İnşallah her şey çok iyi çıkar ve bir an önce çabalarının sonucunu alırsın.

selam canım inş en kısa zamanda hamiş olursun bende de çocuk yok 3yıllıkk evliyim rahim filmi çektirdim ben tüplere bakılıyo bu filmle korkma yaptır benim sorun çıkmamaıştı bu filmde 3 aşılama oldum o da tutmadı şimdi laparaskopi olucam bakalım nolcek alllllahım bütün isteyenlere enkısa sürede inş hayırlı evlatlar veriri

Anastasya gerçekten genetik tarama çok önemli hatta geç kalmayin biz 2aşilama 3 tüb bebek denemesinin üzerine genetik tani olrak eşimde translokasyona rastlandi.bazilarinda pgt yöntemiyle gebelik sağlaniyor. Biz üç defada pgt ile denedik ama eşimde kirilma çok büyük olduğu için başari sağlayamadik ve hiç bir zaman eşimin çocuğu olmayacak .sizinki belki basit bir vakadir.oluşan embriyolardan pgt yöntemi ile numune alip sağlam olanlari yerleştiriyorlar bu teknikle hamile kalan o dönemde taniştiğimiz bir sürü insan var basit bir işlem de olsa pgt olmadan olmuyor.ama maliyetçok yüksek embriyo başina ödeme yapmak zorunda kaliyorsun.ama umarim ihtiyaciniz olmaz olursa da dediğim gibi çaresi var

merhaba..bende tup bebek ıcın on gorusmeye gıttıgımde doktorum rahım fılmının sart oldugunu soyledı..rahım fılmı cekılmeden tup bebege gecmek bence yanlıs tutunmamasının en buyuk sebebplerınden bırı rahım seklının bozuk olmasıymıs..bende bundan suphelendı normal yoldan 2 kere hamıle kaldım ama devam etmedı..yarın fılm cektırıyorum sıze anlatırım sıcak sıcakgelısmelerı:)

selam anastasya rahim filmi çektirdim kanalların tıkalı olup olmadığına bakılıyor.ama sana tüp bebek uygulandıysa veya bundan sonra tekrar tüp bebek deniycekseniz doktorun neden rahim filmine ihtiyaç duydu ,çünki tüp bebekte sende biliyosunki kanallara ihtiyaç kalmıyor.rahim filmi biraz zor ben anestesisiz oldum ve çok zor geçti,şimdiki aklım olsa kesinlikle anastezi isterdim.senden ve eşinden alınacak kanda kromozom sayılarınıza bakılacak .biz yaptırdık kan alınıyor ve yaklaşık 15 gün sonra cevap veriliyor bizim kan sonuçlarımız normal çıktığı halde.embriyolara pgd yapıldı çünki doktor embriyolarda anormallik olduğunu söylemişti.bu araştırma dahada derin yani kanda normal çıktığı halde ,pgd uygulamasında anamoli çıkabiliyor .en son tüp bebek uygulamamızda bu yapıldı ve malesef 7 embriyonunda yedisinde kromozom eksikliği ve bazılarındaysa fazlalık çıktı.tüp bebek transferi yapılamadı.inşallah siz bu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.tabiki genetik açıdan incelenmesi güzel bir şey .başarılar

mrb arkadaşlar aranıza yeni katıldım 3 kez düşük yaptım. genetik test rahim filmi faktör 5 leiden mutasyon gibi gerekli ve yapılması gereken tüm testler yapıldı. her şey temiz. papatya ben rahim filminde zorlandım. şimdi yeniden çektirmem gerekiyo. 3 ay önce 3. düşüğümü yaptım. bu ayda hamile kalamazsam film çekilecek. doktorum bana acı olmaması için ilaçlar verdi. film acı veriyor ama dayanılmacak kadar değil. uzun sürmediği için dayanılıyor. allah hepimizin yardımcısı olsun.

merhaba rahim filmi için bence geç kalınmış.tedavinin başında olması gereken bir film. 3 ay ovulasyon hapı ve yumurta takibinden sonra hamilelik olmayınca dr.bu filmi istiyor..

Yeniden merhaba arkadaşlar negatif test sonucumu aldıktan sonra bir haftadır giremedim siteye...bu arada doktorumla konuştuk embriyolarımın çok kaliteli olduğunu %50 şans verdiğini söylemişti tutmamasına çok şaşırmış 2.tüp bebek denemem de negatifle sonuçlandı (birincisi biyokimyasal gebelik olmuştu) doktor bu sefer benden rahim filmi istedi daha önce yaptıran var mı aranızda? nasıl olduğunu ve neden istediğini merak ediyorum sonuca göre de genetik araştırma yapılacakmış eşimden ve benden kan alınıp...bunlar hakkında bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa sevinirim...kızlar artık bende anne olmak istiyorum ve dayanamıyorum o kadar sabırsızım ki...görümcemin çocuğu (2yaşında) bana anne diyor...benden kimseye gitmiyor,hergün benimle olmak istiyor onu kendi çocuğummuş gibi seviyorum ve daha da hevesleniyorum :KK43:( off yaa şimdi de testler araştırmalar çıktı karşıma... bir şey çıkmaz değil mi ne olabilir? nolur bu dediklerimi daha önce yaptıranlar varsa bilgi versinler....:a015:

hamileliğim zor oluyo bide düşük olunca emekler boşa gidiyo. genetik test için çok uğraş verdik. 6 ay sonrasına gün veriyolardı. zor zahmet yaptırdık. rahim filmide ilk düşükten sonra 8 ay boyunca hamile kalamadım o yüzde çekidi. filmden hemen sonra hamile kaldım. 2 ay sonrada düşük oldu. 3.yüde yine tüp bebek kararı alınmıştı o ay hamile kaldım. tabii oda gitti. tekrar bebek duygularım depreşti. kafam rahat artık ama artık yeter gelsin diyorum dimi ama. 4 senelik evliyiz. 4 senede 3 düşük. gel artık geeeeel

merhaba genetik testinin içeriği nedir?
rahim filmi ile aynı anda mı istendi?
mrb arkadaslar bn rahım fılmını cektırdım okadar abarttıkları kadar acımıyor hıç korkmayın ıkı dusuk yaptım daha cok acı cektım..genetık testınıde yaptırdım ve sebebım bulundu kanımda pıhtılasma cıktı suan hamıleyım hergun ıgne oluyorum doguma kadar da olucam inş.
inş sızlere de Allah nasıp ederr hayırlısyla meleklerımıse kavusuruz

mrb arkadaslar bn rahım fılmını cektırdım okadar abarttıkları kadar acımıyor hıç korkmayın ıkı dusuk yaptım daha cok acı cektım..genetık testınıde yaptırdım ve sebebım bulundu kanımda pıhtılasma cıktı suan hamıleyım hergun ıgne oluyorum doguma kadar da olucam inş.
inş sızlere de Allah nasıp ederr hayırlısyla meleklerımıse kavusuruz

merhaba film çekildiği ay hamilelik için korunmak gerekiyor dedi dr.
size de mi öyle söylemişti dr.?
hamileliğim zor oluyo bide düşük olunca emekler boşa gidiyo. genetik test için çok uğraş verdik. 6 ay sonrasına gün veriyolardı. zor zahmet yaptırdık. rahim filmide ilk düşükten sonra 8 ay boyunca hamile kalamadım o yüzde çekidi. filmden hemen sonra hamile kaldım. 2 ay sonrada düşük oldu. 3.yüde yine tüp bebek kararı alınmıştı o ay hamile kaldım. tabii oda gitti. tekrar bebek duygularım depreşti. kafam rahat artık ama artık yeter gelsin diyorum dimi ama. 4 senelik evliyiz. 4 senede 3 düşük. gel artık geeeeel

merhaba genetik testinin içeriği nedir?
rahim filmi ile aynı anda mı istendi?

hayır canmıkısıde ayrı ayrı sey ben dusuk ıcın arastırdım genetık testının bır cok ıcerıgı vardır bn dusuk sebebıyle arastırıldıgım ıcın kanımda pıhtılasma olabılır dıye TRAMBOZ PANELİ testını oldum ve en son onda bulundu çok sukur
tabı daha brcok tahlıller oldum

merhaba rahim filminden sonra ki gelişmelerini bildirir misin? dr. benden geçen hafta istemişti.ama ben erteledim.. korkuyor ve gereksiz buluyorum. çünki bir kızım var.normal şartlarda hamile kalabildiğimi düşünüyorum ve bu ayda şans vereceğim kendime.
belki önümüzdeki ay filmi çektiririm.
zor işler...
selam anastasya rahim filmi çektirdim kanalların tıkalı olup olmadığına bakılıyor.ama sana tüp bebek uygulandıysa veya bundan sonra tekrar tüp bebek deniycekseniz doktorun neden rahim filmine ihtiyaç duydu ,çünki tüp bebekte sende biliyosunki kanallara ihtiyaç kalmıyor.rahim filmi biraz zor ben anestesisiz oldum ve çok zor geçti,şimdiki aklım olsa kesinlikle anastezi isterdim.senden ve eşinden alınacak kanda kromozom sayılarınıza bakılacak .biz yaptırdık kan alınıyor ve yaklaşık 15 gün sonra cevap veriliyor bizim kan sonuçlarımız normal çıktığı halde.embriyolara pgd yapıldı çünki doktor embriyolarda anormallik olduğunu söylemişti.bu araştırma dahada derin yani kanda normal çıktığı halde ,pgd uygulamasında anamoli çıkabiliyor .en son tüp bebek uygulamamızda bu yapıldı ve malesef 7 embriyonunda yedisinde kromozom eksikliği ve bazılarındaysa fazlalık çıktı.tüp bebek transferi yapılamadı.inşallah siz bu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.tabiki genetik açıdan incelenmesi güzel bir şey .başarılar

X