Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Ben bu ay tup bebektadavisine basladim fakat yarida kaldi sag yumurtam iki tane solda hic reaksiyon yok sagada bide tedaviye baslamadan once kucuk kistler vardi iki tane dr um bi problem yapmaz dedi fakat ignerin 6.gunu ulrasal kontrolune gittim ve kistleriminde buyudugunu bu yuzden soltarafin yumurta olusmadi ve sagdada bu yuzden iki tane yumurta olusmus ama guzel olusmamis bu yuzden herseyi birakip progeston iceren bi ilac verdi kisrlerve olusan yumurtaliklar geri vekilsin diye 12 gun icip 4 gun sonra adet olursun 3 gunu gel dedi
Benim sorum soldan ilk cikolata kistinden birkac sene once ameliyat oldum ve hep iki tane olusurdu gecen sene yine tekrarladi 6 ay once yine ameliyat ettiler bu yuzden hic reaksiyin gosyermiyor yoksa gercekten kostler yizundenmi
Ama benim anlamadigim kistler sag tarafta sol yurtalikla alakasi olurmu
3 ay once yine tup tefavisi denedik ayni oldu sol hic olmadi sag yine iki tane fakat son hakkimz oldugu icin dr iki tane ile riske girmeyelim dedi ozaman kistler yoktu
Simdi ise ayni oldu fakat bu sefer kist yok ama yarida kalan tedavi var
Acaba sol yumurtam bu kadar igneye ragmen bitmismismidir
Ama dr bi dahaki sefere yumurta olmayacak diye birsey diyemem dedi
Iki kere yumirta olmadi birdahaki sefere ben artik olacagini sanmiyorum ameliyattan 6 ay gecti yumurtalik artikntoplamasi yani iylesmesi gerekmezmiydi
Saggilar

doktor hanım merhaba..4 aydır bebek için çabalıyoruz ancak olmuyor. bebek istemeden önce ve sonra pek çok kez doktora gittim ve yapılan muayenelerde(smear,ultrason) hiç bir sorun çıkmadı. hatta hormon testi istediğimde doktorum hiç gerek yok her şey yolunda dedi. yalnız ben 1.5 yıldır geceleri terliyorum ve ovulasyona bir kaç gün kala ağzımda aft çıkıyor. sizce hormonal bir sorunum olabilir mi? adetlerim çok düzenli. ısı takibi yaparak ve testlerle yumurtlama hesabı da yapıyorum.

Merhaba öncelikle bana yaşınızı ve yumurtalığınızla ilgili varsa test değerlerinizi yazarsanız daha kolay yardımım olur. çünkü ileri yaş ve ymyrta rezervindeki azlıktan kaynaklanıyorsa durumunuz sık karşılaşabiliyoruz bu hallerle. Pco ise başka türlü düşünmek gerek. Sevgiler.

ben bu ay tup bebektadavisine basladim fakat yarida kaldi sag yumurtam iki tane solda hic reaksiyon yok sagada bide tedaviye baslamadan once kucuk kistler vardi iki tane dr um bi problem yapmaz dedi fakat ignerin 6.gunu ulrasal kontrolune gittim ve kistleriminde buyudugunu bu yuzden soltarafin yumurta olusmadi ve sagdada bu yuzden iki tane yumurta olusmus ama guzel olusmamis bu yuzden herseyi birakip progeston iceren bi ilac verdi kisrlerve olusan yumurtaliklar geri vekilsin diye 12 gun icip 4 gun sonra adet olursun 3 gunu gel dedi
benim sorum soldan ilk cikolata kistinden birkac sene once ameliyat oldum ve hep iki tane olusurdu gecen sene yine tekrarladi 6 ay once yine ameliyat ettiler bu yuzden hic reaksiyin gosyermiyor yoksa gercekten kostler yizundenmi
ama benim anlamadigim kistler sag tarafta sol yurtalikla alakasi olurmu
3 ay once yine tup tefavisi denedik ayni oldu sol hic olmadi sag yine iki tane fakat son hakkimz oldugu icin dr iki tane ile riske girmeyelim dedi ozaman kistler yoktu
simdi ise ayni oldu fakat bu sefer kist yok ama yarida kalan tedavi var
acaba sol yumurtam bu kadar igneye ragmen bitmismismidir
ama dr bi dahaki sefere yumurta olmayacak diye birsey diyemem dedi
ıki kere yumirta olmadi birdahaki sefere ben artik olacagini sanmiyorum ameliyattan 6 ay gecti yumurtalik artikntoplamasi yani iylesmesi gerekmezmiydi
saggilar

Merhaba gece terlemelerinin altında başka sıkıntılar olabilir bunları doktorunuzla paylaşınız. Aftlar ise bağışıklık sisteminde düşmen,n işareti olabilir bazı enfekksiyonlar ve tiroid şeker açısından değerlendirimenizde fayda var. Sevgiler.

doktor hanım merhaba..4 aydır bebek için çabalıyoruz ancak olmuyor. Bebek istemeden önce ve sonra pek çok kez doktora gittim ve yapılan muayenelerde(smear,ultrason) hiç bir sorun çıkmadı. Hatta hormon testi istediğimde doktorum hiç gerek yok her şey yolunda dedi. Yalnız ben 1.5 yıldır geceleri terliyorum ve ovulasyona bir kaç gün kala ağzımda aft çıkıyor. Sizce hormonal bir sorunum olabilir mi? Adetlerim çok düzenli. ısı takibi yaparak ve testlerle yumurtlama hesabı da yapıyorum.

iyi gunler sayin aktan
son dogumda plezenta ayrilmadigindan dolayi rahimden,
3 sefer kürtaj oldum aradan 7 yil gecti
ve son iki yilda 3 düsük yasadim drum ultrasalda perde yani septum gördü ve rahim filmi önerdi
düsüklere sebeb perdeymis
bebek tutunamiyordur dedi
yani onu sebeb gösterdi
sonradan olma ihtimali varmi perdenin ?
yani kürtajlardan dolayi
ve sonradan kan pihtilasmasi olurmu?
yanitlarsaniz sevinirim

hocam merhabalar ben hsg çektirdikten sonra sarı akıntım oluştu koku yada kaşıntı yok bu akıntı acaba enfeksiyon olabilir mi yada açık olan tüplere zarar verir mi 18 aydır bebek için uğraşıyoruz ama nasip olmadı ve doktorlar sorun bulamıyor sadece bekleyin diyor şimdiden sağolun hocam.

Merhaba akıntınız normal olabilir ama kokulu ve miktarı artmış ise hekiminizle temasa geçin. Sevgiler.

hocam merhabalar ben hsg çektirdikten sonra sarı akıntım oluştu koku yada kaşıntı yok bu akıntı acaba enfeksiyon olabilir mi yada açık olan tüplere zarar verir mi 18 aydır bebek için uğraşıyoruz ama nasip olmadı ve doktorlar sorun bulamıyor sadece bekleyin diyor şimdiden sağolun hocam.

iyi günler aytun hanım ben 1 yıllık evli 25 yaşında bir bayanım.geçen ay pcos olduğumu öğrendim tahlil sonuçlarım:HORMON - - - -
Beta-HCG 0.56
ÖSTRADİOL(E2) 79
FSH 7.79
LH 19.59
PROLAKTİN 12.98
TOTAL TESTESTERON 0.53
TSH 2.02
bu şekilde ultrasyonlada onayladı doktor ve yazzz 24+4 doğum kontrol hapı verdi 2 ay kullan gel yumurtlama takibi yapacaz dedi ben hemen bebek istiyorum d.kontrol kullanmak istemiyorum ama verdiği için kullanıyorum.bu dğerlere göre hamile kalmam çokmu zor.teekkür ederm

ayrıca doktor hanım ben çalışıyorum benim ve eşimin işi de nöbetli bir iş duyduğuma göre yumurtlama takibinde ilişki günleri ve saati veriliyormuş bu durumda benim o günlerde birlikte olmam imkansızlaşacak doktorlar bu durumda bana rapor verebilirlermi özel hastaneye gidiyorum ve sgk,devlek kurumlarıyla anlaşmalı bir hastane bu durumuda çok düşünüyorum.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

merhaba degerli hocam 55 günlük bı bebegım var eşimle geri cekılme yontemı ıle birlikte olduk bır mıktar sperm içimde kalmış olabılır.emziriyorum.hamıle kalma olasılıgım olabılır mı tesekkür ederim.yanlıs yerde sormus olabılırım cevaplarsanız sevınırım

Son düzenleme:
merhaba bu nedenli bir rapor kimse yazmaz bunu organize etmesi gereken sizlersiniz.

ayrıca doktor hanım ben çalışıyorum benim ve eşimin işi de nöbetli bir iş duyduğuma göre yumurtlama takibinde ilişki günleri ve saati veriliyormuş bu durumda benim o günlerde birlikte olmam imkansızlaşacak doktorlar bu durumda bana rapor verebilirlermi özel hastaneye gidiyorum ve sgk,devlek kurumlarıyla anlaşmalı bir hastane bu durumuda çok düşünüyorum.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

merhaba SONUÇLARINIZA GÖRE PCO VAR. ANCAK ÇOCUK İSTİYORSANIZ DOĞUMKONTROL HAPI YERİNE BAŞKA TEDAVİLER PLANLANMALIDIR. BİR İNFERTİLİTE-TÜP BEBEK UZMANI İLE GÖRÜŞMENİZ DAHA HIZLI YOL ALMANIZI SAĞĞLAR. SEVGİLER.

iyi günler aytun hanım ben 1 yıllık evli 25 yaşında bir bayanım.geçen ay pcos olduğumu öğrendim tahlil sonuçlarım:HORMON - - - -
Beta-HCG 0.56
ÖSTRADİOL(E2) 79
FSH 7.79
LH 19.59
PROLAKTİN 12.98
TOTAL TESTESTERON 0.53
TSH 2.02
bu şekilde ultrasyonlada onayladı doktor ve yazzz 24+4 doğum kontrol hapı verdi 2 ay kullan gel yumurtlama takibi yapacaz dedi ben hemen bebek istiyorum d.kontrol kullanmak istemiyorum ama verdiği için kullanıyorum.bu dğerlere göre hamile kalmam çokmu zor.teekkür ederm

iyi gunler sayin aktan
ve son iki yilda 3 düsük yasadim drum ultrasalda perde yani septum gördü ve rahim filmi önerdi
yani onu sebeb gösterdi
yani kürtajlardan dolayi
yanitlarsaniz sevinirim
Kurtajdan sonra 34. Gun hala adet olmadim
40 gunu gecerse dra gitmelimiyim?

merhaba SONUÇLARINIZA GÖRE PCO VAR. ANCAK ÇOCUK İSTİYORSANIZ DOĞUMKONTROL HAPI YERİNE BAŞKA TEDAVİLER PLANLANMALIDIR. BİR İNFERTİLİTE-TÜP BEBEK UZMANI İLE GÖRÜŞMENİZ DAHA HIZLI YOL ALMANIZI SAĞĞLAR. SEVGİLER.[/QU
cevaplarınız için çok teşekkürler.pco ile hamile kalmak çok mu zordur. bide benim hormon değerlerim çok m uçuk rakamlar yani imkansıza yakınmı

Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Rahimde perde sonradan olmaz yani kürtajlara bağlı değildir. Kürtajla ilgili sadece rahim içinde yapışıklıklar olabilir. Pıhtılaşma ile ilgili sorunlarda genetiktir ve doğuştan vardır. Sevgiler.

iyi gunler sayin aktan
yani onu sebeb gösterdi
Yani kürtajlardan dolayi
Yanitlarsaniz sevinirim
kurtajdan sonra 34. Gun hala adet olmadim
40 gunu gecerse dra gitmelimiyim?

YUMURTALAMA DÜZENLERİNİZ SAĞLANDIĞINDA GEBELİK İHTİMALLERİNİZ DE ARTACAKTIR. RAKAMLAR PCO OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR BUNUN YÜKSEKLİĞİNİN BİR DERECENEDİRMESİ YOKTUR. SEVGİLER.

merhaba SONUÇLARINIZA GÖRE PCO VAR. ANCAK ÇOCUK İSTİYORSANIZ DOĞUMKONTROL HAPI YERİNE BAŞKA TEDAVİLER PLANLANMALIDIR. BİR İNFERTİLİTE-TÜP BEBEK UZMANI İLE GÖRÜŞMENİZ DAHA HIZLI YOL ALMANIZI SAĞĞLAR. SEVGİLER.[/QU
cevaplarınız için çok teşekkürler.pco ile hamile kalmak çok mu zordur. bide benim hormon değerlerim çok m uçuk rakamlar yani imkansıza yakınmı

mrhb hocam ben 16 aylık evliyim evlendiğim günden beri korunmsız ilişki olduğum halde gebe kalamadım.BENİM sorum benim gitiğim doktorum tüp bebk diyo bu ay fsh 39 olduğu için tedaviye ara verdik 4 ay önce fsh 4 düşme yaşadım bazen fsh 11 oluyo bazen fsh 17 oluyo dengesiz.. doktorum geçen ay fsh düşük görünce tüp bebk tedavisine başladı adtin 3 günü hem göbekten hemde kalçadan çok güçlü ineler yapıldı inelerin 4 günü ultrasonda 3 tane yumurta oluştu yani adetin 8 günü yumurta boyutlarım 22 mm 16 mm 11mm ve doktorum bitanesinin büyümesinin durduğunu ve dengesiz büyüdükleri için yumurtaların kalitesiz olduğunu tüp 1 tane yumurtayla gitmeyelim diye karar verdik ve ine boşuna gtmesin diye aşılama yapıldı ama tutmadı hocam benim aklımı karıştıran adetin 8 günü bu inelerle bukadar çabuk büyüme normalmi tüp gitsem erken toplanma ihtimali varmıydı ve toplandıktan sonra büyüme ihtimali varmıdır.. cvp verirseniz çok sevinirim hocam ..

Merhaba benim sizin gibi hastalarım çok ben 1 tane yumurtayı bulduğumda mutlaka toplarım sağlıklı bir embrio ise bunu dondurur başka bir tedavide elede edebileceğim yumurta varsa denemeye devam ederim. çünkü bunlar sizin son yumurtalarınız olabilir vucudunuz fsh değerlerindeki değişkenlikle bunu anlatmak istiyor. Yardımcı olmamı isterseniz bahceci kliniğinden bana ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

mrhb hocam ben 16 aylık evliyim evlendiğim günden beri korunmsız ilişki olduğum halde gebe kalamadım.benim sorum benim gitiğim doktorum tüp bebk diyo bu ay fsh 39 olduğu için tedaviye ara verdik 4 ay önce fsh 4 düşme yaşadım bazen fsh 11 oluyo bazen fsh 17 oluyo dengesiz.. Doktorum geçen ay fsh düşük görünce tüp bebk tedavisine başladı adtin 3 günü hem göbekten hemde kalçadan çok güçlü ineler yapıldı inelerin 4 günü ultrasonda 3 tane yumurta oluştu yani adetin 8 günü yumurta boyutlarım 22 mm 16 mm 11mm ve doktorum bitanesinin büyümesinin durduğunu ve dengesiz büyüdükleri için yumurtaların kalitesiz olduğunu tüp 1 tane yumurtayla gitmeyelim diye karar verdik ve ine boşuna gtmesin diye aşılama yapıldı ama tutmadı hocam benim aklımı karıştıran adetin 8 günü bu inelerle bukadar çabuk büyüme normalmi tüp gitsem erken toplanma ihtimali varmıydı ve toplandıktan sonra büyüme ihtimali varmıdır.. Cvp verirseniz çok sevinirim hocam ..

Merhaba benim sizin gibi hastalarım çok ben 1 tane yumurtayı bulduğumda mutlaka toplarım sağlıklı bir embrio ise bunu dondurur başka bir tedavide elede edebileceğim yumurta varsa denemeye devam ederim. çünkü bunlar sizin son yumurtalarınız olabilir vucudunuz fsh değerlerindeki değişkenlikle bunu anlatmak istiyor. Yardımcı olmamı isterseniz bahceci kliniğinden bana ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

tşk ederim cvp için hocam bende sizn gibi düşünüyorum boşa zaman geçirmek istemiyorum acilen yardıma ihtiyacım var doktorum fsh düşmesini bekliyo o zaman daha çok yumurta ve daha kaliteli oluyomuş yumurtalar bazen rahim inceliğimde oluyo bieostoron dhea kulansam bir sakıncası var yumurtalar daha kalıteli oluyomu ben tekirdağlıyım hocam git gel problem bizim için fsh düşmesini bekleyip mi geleyim tüp bebek için..

X