Çocuk Hastalıkları Parmak emme alışkanlığı ( Bebeklikten başlar )

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
S

SENACE

Ziyaretçi
PARMAK EMME

Normal çocuklarda herhangi bir psiko-patolojik etken olmaksızın 3-4 yaşlarına kadar görülen bir olgudur.
Bebeklerin çoğu başparmaklarını ya da diğer parmaklarını emerler.
Zararsız bir davranış olan parmak emmeye hemen bebeklerin tümünde rastlanmak mümkündür.
Doğumu takiben ilk 3-4 ayda normal olarak bir çocuğun yeme ve içmesi için tek yol emmedir.
Birinci yılın sonuna kadar emme esas yol olarak kalır. Çocukların bu faaliyetten belli bir şekilde
ve derecede zevk aldıkları görülmektedir. Emme refleksinin sıklığı çocuğa göre değişir.

NEDENLERİ:

• Yeni doğan bebekler, parmak emmeyi daha anne rahminde öğrenir.
Doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden biri parmak emmedir.
Bazı bebekler yeni dişlerin çıkması nedeniyle bazıları da zorlukla karşılaştıklarında
utanma ve sıkılma belirtisi olarak parmaklarını emerler

• İlk bir yaş içinde bebeklik döneminde çocuk doğal olarak parmak emebilir.
Daha çok başparmağını hatta bazen ayak parmağını bile emebilir.
Bu davranışın, çevreyi tanıma ve keşfetme ihtiyacından doğduğu kabul edilebilir.
Parmak emmenin temelinde anne-çocuk ilişkisindeki yetersizlik ve çocukta
güven duygusunun yeterince gelişmemiş olduğuna ilişkin görüşler vardır.

• Ayrıca parmak emmenin uykuyla sıkı bir ilgisi vardır. Bir çok çocuk parmaklarını uykulu oldukları
ve uykuya daldıkları zaman emerler. 2 yaşındaki çocukların bir kısmı uykuya dalarken
parmaklarını ağızlarına almak için direnirler. 3 yaşında bu alışkanlık uyku sırasında kendiliğinden kaybolabilir.

• Ani bir korku, anne babanın ayrılması, sevilen birinin hastalanması ya da ölüm gibi olaylar

• Ailedeki huzursuzluk sonucu çocuğa yeterli ilgi gösterilmemesi

• Çocuğun, yeni bir kardeşin doğmasıyla kaybettiğini düşündüğü ilgiyi yeniden kazanma isteği.

• Uzun süreli ayrılıklar nedeniyle evden uzak kalan anne ya da babasının kendisini artık sevmediği duygusu.

• Parmak emme bebeklik döneminde memeden erken kesilme, biberon ve yalancı meme kullanmama
sonucu emme güdüsünün yeterince tatmin olmamasıyla oluşabilir.

ÖNERİLER:

Anne babalar, çocukları parmak emme davranışı geliştirdiğinde bunun nedenini araştırmalıdır.
Çocuğun parmak emmesine neden olan olay bulunduğu zaman çözümü ardından gelecektir.
Daha çok ilgi, daha çok iletişim ve daha çok sevgi, koşulları çocuk için daha uygun konuma getirir.
Bu alışkanlık çocuğa rahatlama ve güven sağladığı için başlangıçta anne babalar
parmak emmeyi görmezden gelmeli ve çocuğun kendiliğinden bırakmasını beklemelidir.
Parmak emmeden vazgeçirme çalışmaları, çocuk tarafından 3 yaşına kadar dirençle karşılanır.
18. ayda yoğunlaşan parmak emmenin 4 yaşına doğru kaybolması beklenir.
Beklemek anne baba için zor bir durum olabilir.
Ancak bu dönemde baskılı ve ısrarcı olarak çocuğun ilgisini bu konuya odaklamak, davranışın pekişmesine neden olabilir.
Çünkü çocuğu alışkanlığından vazgeçmesi için zorlamak ve inatlaşmak, negatif enerjiyle dolu
bir kısır döngüyü de başlatmış olur. Bunun her iki tarafa da faydası olmaz.
Alt ıslatmada olduğu gibi parmak emme de yaşla birlikte azalır.
Bu nedenle ilk çocukluk döneminde müdahaleden kaçınılmalıdır.

• Ailenin çocuğun parmak emme davranışını evde sürekli konuşarak gergin bir havaya
neden olması, çocukta bu davranışın yok olmasını engellemediği gibi çocukta tik,
tırnak yeme, kekemelik gibi başka birtakım sorunların da ortaya çıkmasına neden olabilir.

• Çocuğu, okul çağına gelmesine rağmen parmağını emdiği için suçlamak ve cezalandırmak
çocuğun kendine güvenini azaltabilir.
Bu yüzden aile çocuğu suçluluk duygusuna itmeden, gerekli açıklamaları yaparak, onu rahatlatmalıdır.

• Çocuk alışkanlıktan vazgeçmeye hazır bir duruma geldiğinde ona yardımcı olmaya
hazır olunmalıdır. Doğum günleri ya da yıllık değişimleri gösteren diğer günler,
çocuğunuzla onun alışkanlıklarını konuşabileceğiniz dönemlerdir.
Bu konuşmalar sırasında alışkanlıktan ne zaman vazgeçeceğine karar verme hakkını
çocuğa bırakarak, tutmak istemeyeceği sözler verdirmeye çalışmamak gerekir.

• Çocuk yaşı nedeniyle sözlü açıklamaları anlayamıyor, anlasa da davranışa
devam ediyorsa, parmağını emdiğinde dikkati başka şeylere çekilerek,
unutturmaya çalışılabilir (eline oyuncak verme, başka bir faaliyete yöneltme,
şarkı ya da tekerleme söyleme gibi).

• Çözüm yoluna giderken sadece annenin çabası yeterli olmaz. Çünkü çocuğun dünyasında
anne baba bir bütündür. Yalnızca birinin ilgisi, şefkati ve sevgisi, çocuğu doyurmaz.
Çocuğun gelişimiyle ilgili babanın da sorumluluk alması gerekir.

• Uykuya geçerken parmak emiyorsa uyuduktan sonra eli ağzından çekilebilir.
Çünkü çocuğun parmağını emerek uyumaya devam etmesi, alışkanlığın yerleşmesini kolaylaştırır.

• Elini bağlama veya acı sürme gibi yaptırımlar durumu daha da güçleştireceği için
bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır.
Parmak emme davranışını değiştirmede aşağıdaki adımlar da uygulanabilir.

1) Alışkanlığı Tersine Çevirme Adımları:

Bu yöntemde takıntılı bir alışkanlığı (parmak emme, tırnak yeme, vb.) kırmak için adımlar kullanılır.
Oldukça basit olmasına rağmen, uygulanabilmesi için çocuğun en az 6-7 yaşında olması gerekir.
Uygulamayı nasıl gerçekleştireceğinize çocukla birlikte karar vermeli,
çocuğunuzun bunu yapmaya istekli olduğundan emin olmalısınız.

2) Rahatsızlıkların Gözden Geçirilmesi:

Çocuğunuzla birlikte bu alışkanlığın yol açtığı güçlükleri sıralayın.
Çocuk niçin bundan kurtulmak istiyor?. Hangi durumlar onun için probleme neden oluyor?.

3) Davranışın Ortaya Çıktığı Durumları Saptama (Farkındalık Eğitimi):

Alışkanlığın ne zaman ve hangi durumlarda meydana geldiğini fark etmek, onu kontrol etmede ilk adımdır.
İki tane çizelge hazırlayın. Birine siz, diğerine çocuğunuz ne zaman ve nerede takıntılı hareketi t
ekrarladığını işaretleyin. Bir hafta sonra çizelgelerinizi karşılaştırın.

4) Alternatif Tepki:

Bu yöntemde anahtar adım budur. Alışkanlığı durdurmak için çocuğunuzla birlikte
takıntılı hareketi her tekrarladığında yapacağı bir şey üzerinde anlaşın.
Bu öyle bir davranış olmalı ki dakikalarca yapıldığı halde başkalarına garip gelmesin,
çocuğunuzun normal etkinliğini engellemesin ve takıntılı hareketin farkına varmasını sağlasın.
Aşağıda Azrin ve Nunn tarafından geliştirilen tablo bu konuda size fikir verebilir:

Takıntılı Hareket Yerine Ne Yapmalı?

Takıntılı Alışkanlık Alternatif Alıştırma Parmak Emme Yumruk Sıkma Tırnak Yeme
Eşyayı Tutma Kirpik -Kaş Yolma Eşyaları Tutma Kafa Sallama-Boyun Kütürdetme Boynunu Kasma

5) Düzeltici ve Önleyici Tepki:

Alternatif tepkiyi öğrendikten sonra, bunu alışkanlığı yarıda kesmek ya da
ortaya çıkışını engellemek için kullanmasını sağlayın.

6) Bağlantılı Davranış:

Takıntılı hareketten hemen önce yaptığı davranışı belirlemeye çalışın ve alternatif
tepkiyi bir önceki bağlantılı davranışı durdurmak için kullanmasını sağlayın
(Örn: tırnağını yemeden önce ayaklarını sallamaya başladığını fark etmek bağlantılı davranıştır).

7) Gevşeme Çalışması:

Seçebileceğiniz bir sürü gevşeme tekniği vardır. Okul psikolojik danışmanından bilgi alabilirsiniz.

8) Toplumsal Destek:

Bu destek çabaları teşvik veya övgü olarak sizden veya yakın arkadaşından gelebilir.

9) Deneme:

Çocuğunuzu, alternatif davranışı her gün tekrarlayarak rutin hale getirmeye yönlendirin.
Ayrıca takıntının ortaya çıktığı durumları düşünürken de alternatif tepkiyi denemesini önerin.

10) Kayıt:

Ne kadar ilerleme kaydettiğini görmek için günlük olarak alışkanlığın görülme sıklığını kaydedin.

KAYNAK: “SINIF REHBER ÖĞRETMENLERİ

parmak emmesi kaç yaşına kadar sürerse zararlıdır. benim arkadaşımın çoğu 14 yaşında ve hala emiyor. sizce sakıncası var mı

parmak emmesi kaç yaşına kadar sürerse zararlıdır. benim arkadaşımın çoğu 14 yaşında ve hala emiyor. sizce sakıncası var mı

TABİİ Kİ VARDIR.
BELLİ DÖNEMDEN SONRA PSİKOLOJİK SORUN HALİNİ ALIYOR.
MUTSUZ, FAZLA DUYGULU, ÖZGÜVEN EKSiKLİĞİ OLAN ÇOCUKLARDA İLERİKİ YAŞLARDA DA
DEVAM ETTİĞİNİ TV. İZLERKEN ŞU ANDA İSMİNİ ANIMSAYAMADIĞIM BİR PROFESÖRDEN DUYMUŞTUM.

İYİ BİR ALIŞKANLIK DEĞİL, UMARIM BIRAKIR.

tşk. cevabınız için

benim kızım 4, aylık bazen barmagını emiyor emzik vermesem parmagını emer yani

bende yalan olmasin ama 12 13 yasima kadar emmisim parmagimi ne incelme var ne dislerimde bi yamukluk yada cikinti ki ben elimde bi tül basparmagimda agzimda hic cikartmadan allahima bin sükür piskolojikde sorunum yok annemler ne denediysse olmamis taaki ben kendim brakana kadar ben bi zararini görmedim
kizim daha karnimdayken emiyordu ve nerdeysse hic emzik almadi bi hastanede sütüm 5gün gelmedigi icin sütümün tadina bi vardi isaret parmagini emiyo ama sadece uykusu geldigi zaman hic üstüne gitmedim sadece yazin zorlugunu cekiyorum bebekliginden beri bez yada bataniye tutmak istemiyor uzun kollu bulizini tutuyor ve yazin zor oluyo

benim kızım 21 aylık ve yaklaşık 2. ayından itibaren parmak emme alışkanlığı var . bunu uykusu gelince ve strese girince yapıyor . ben ve babasıyla arası çok iyi aile içi bir huzursuzluk yada problemde yok. bu davranışı ilerleyen yaşlara doğru devam etmesinden korkuyorum

benim kızım da 8,5 aylık, ben kucakladığım zaman bir eliyle saçımı tutup, ötekiyle parmağını emiyor. genelde acıktığı ve uykusu geldiği zamanlar yapıyor. inşallah devam etmez. devam ederse nasıl bıraktırırız bilmiyorum, emziğe alışmadı.

benim kızımda uykusu geldiğinde ve acıktığı zaman hemen parmağını emiyor, inşallah vazgeçer

benim oğlum da 2 aylık olmasına rağmen parmağını emiyor hatta parmakla kalsa elinin yarısını ağzına sokuyor.. bende emziğe alıştırmaya çalışıyorum ama yapamıyorum emziğe nasıl alıştırılır bilmiyorum. yardımcı olurmusunuz

23 aylık kızımı parmak emme alışkanlığından vazgeçiremiyorum.Önceden sadece uyurken ve uykusu geldiğinde emerdi şu aralar sürekli ağzında.acı oje vs sürmek çözüm müdür ?Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim parmağı deforme olmaya başladı maalesef

aktardan duydum sabır tası varmıs alıp havanda ezıp suruyorsun tıksınıyormus bı zararı yokmus cocuga cunku bıtkı bende aldım memeden ayırmak ıcın umarım faydalı olr:KK76:

Oglum tam 30 ay parmak emdi emzik almadi biberon bile kullanmadi genelde uykuya gecerken ve uykuda emerdi donem donem gunduzleri de cok emdigi oldu parmagi nasir tutttu. 30 aylik oldugunda uyanmadan once parmagina aci biber surdum hic birsey bilmiyormus gibi davrandim. Sonraki gun uyuduktan sonra surdum 1 kere uyanip agladi oglen uykusunda surdum boyle boyle bir baktim uykuya dalarken bile elini agzina koymuyor 3 - 4 gunde bitti cok sukur kurtulduk simdilik 1 haftadir emmiyor.

X