Anneden Bebegine Dualar

nurefsann

Guru
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2008
2.512
16
not:internetten alintidir.inanip inanmamak /uygulayip uygulamamak size kalmis
ins.faydali olur...

Ayet ve hadisler, anne babayı evlâtları için duâ yapmaya özendiriyor, teşvik ediyor. Anne babanın evlâtları için duâlarını, makbul duâların ilk sıralarına koyuyor. Duâ açısından anne baba olmak, ya da evlât olmak eşsiz bir konumdur; her zaman kolay ele geçer bir konum değildir. ışte örnekler:

Peygamber Efendimiz (asm) çeşitli hadislerinde buyuruyor ki:

* “Kelime-i şehadet ve anne babanın evlâdına yaptığı duâ hariç, her şey ile Allah arasında bir perde vardır.”1

* “Üç duâ vardır ki, hiç şüphe yok ki kabul edilir: 1- Mazlûmun duâsı. 2- Misafirin duâsı. 3- Anne babanın çocuklarına duâsı.”2

* “Babanın duâsı hiçbir engelle karşılaşmadan Allah’ın huzuruna çıkar.”3

* “Babanın çocuğuna duâsı, peygamberin ümmetine duâsı gibidir.”4

Peygamber Efendimiz (asm) buyuruyor ki:

“Kişinin Cennetteki derecesi yükseltilir. Kişi sebebini sorar: ‘Ya Rabbi! Bu lütuf nereden?’ Ona şöyle cevap verilir: ‘Çocuğunun senin için yaptığı istiğfar ve duâlardan.’”9

Buluğ çağına ulaşmadan evlâdı ölenler cenaze namazında şöyle duâ ediyorlar: “Allah’ım! Çocuğumuzu bize takdim edilmiş bir ödül kıl! Ya Rabbi! Onu bize bir sevap, bir zahire kıl! Onu bize şefaatçi kıl!”

Anlaşılıyor ki, anne ve babanın çocuğuna bakışı duâ, nazarı dua, özü dua, sözü duâ, temennisi duâdır. Anne baba ve çocuklar bu duâ fırsatını kaçırmamalı, çocuklarına asla bedduâ yapmamalı, kızdıkları zaman bile dillerini duâya cümleleriyle süslemelidirler.

HAMıLELıĞıN 3.AYI:

* PERŞEmBE VE CUMA GÜNLERı ALı ıMRAN SÜRESıNı OKU. SONRA 140 SALÂVAT GETıR.

* NAMAZLARDAN SONRA ELıNı KARNININ ÜZERıNE KOY VE SALÂVAT GETıR. HER HAFTA BUĞDAY, ET VE SÜT AL.

* SABAHLARI BıRAZ BAL YE. HERGÜN AÇ KARNINA 1 ADET ELMAYA AYETELKÜRSÜYÜ OKU VE YE

9 AY BOYUNCA DEVAMLI YAPABıLECEĞıN GENEL TAVSıYELER
--

1-HEP ABDESTLı OLMAYA ÇALIŞ. ÖZELLıKLE YEMEK YERKEN.

2-BÜTÜN GÜNAHLARDAN KORUNMAYA BAK.

3-ELıNDEN GELDıĞıNCE MÜSTEHAP OLAN ŞEYLERı YAPMAYA ÇALIŞ.

4-GECELERı AYNAYA BAKMA.

5-SıNıRLENME. HUZURLU VE SAKıN OL.

6-KURAN DıNLEMEYE VE OKUMAYA ÇALIŞ.

7-NAMAZLARDAN SONRA 34 ALLAHUEKBER,33 ELHAMDULıLLAH VE 33 DEFA SUBHANALLAH DE.

8-SULU VE SAĞLAM BıR NARA 40 DEFA YASıN SÜRESıNı OKU. BıR ANDA OKUMAYABıLıRSıN.
MESELA KAÇ GÜNDE ; 1 HAFTADA OKU.

HATTA EŞıN DE OKUYABıLıR.
SONRA O NARI YE. RıVAYETLERDE 40 GÜN VE 40 KEZ YAPILAN AMELLER FAZıLETLıDıR.
UNUTMA 9 AY BOYUNCA YAPACAKSIN BUNLARI.

9–1 ELMAYA 40 DEFA YUSUF SÜRESıNı OKU.

10-EN AZ 40 GECE KILABıLıRSEN GECE NAMAZI KIL.

11–40 CUMA GÜNÜ CUMA GUSLÜ AL.
CUMA NAMAZI OKUMADAN HER CUMA CUMA GUSLÜ YA DA ıŞE GıTMEDEN SABAH HEMEN AL GUSLÜ NıYET EDERKEN DE CUMA GUSLÜNE NıYET ET.
BUNU 40 CUMA BOYUNCA YAP. GENEL OLARAK HAMıLELıLıK DÖNEMı 40 HAFTA.
VE HADıSLER DE DıYOR Kı:40 CUMA GUSLÜ ALAN KABıR AZABINDAN KURTULUR.

12-HAMıLELıK BOYUNCA 1 KERE DE OLSA KURAN HATıM ET.

13-HERGÜN SABAH NAMAZINDAN SONRA 50 DEFA ıHLÂS SÜRESıNı OKU.

14-HERGÜN SABAH NAMAZINDAN SONRA 50 DEFA KADıR SÜRESıNı OKU.

15-HERGÜN 140 DEFA SALÂVAT GETıR.

16-NAMAZLARDAN SONRA 70 DEFA ESTAĞFıRULLAHE VE ETUBE ıLEYH DE VE TÖVBE ET.

17– 40GÜN BOYUNCA AÇ KARNINA KURU ÜZÜM YE.
HERGÜN 21 ADET KURU ÜZÜM VE HER KURU ÜZÜM YERKEN BESMELE ÇEK.
YANı 21 KURU ÜZÜME 21 BESMELE.

18-BEBEK HAREKET ETTıĞı HER AN ELıNı KARNININ ÜZERıNE KOY VE SALÂVAT GETıR VE ıHLÂS SÜRESıNı OKU.

19-ALLAHI ÇOK DÜŞÜN.

20-ıNSANLARA YARDIM ET.

21-MÜMıN ıNSANLARIN YÜZÜNE BAK.

22-GIYBETTEN VE YALANDAN UZAK DUR.

23-NAMAZINI VAKTıNDE KIL.

24-DEVAMLI ALLAH ALLAH DıYE ZıKıRDE BULUN.

25-EĞER EVLADININ SABIRLI OLMASINI ıSTıYORSAN ELıNı KARNININ ÜZERÜNE KOY VE ASR SÜRESıNı OKU.

26-EVLADINA HAYIRLI BıR ıSıM KOY VE DAHA KARNINDAYKEN ELıNı KARNININ ÜZERıNE KOY VE ıSMıYLE ONA HıTAP ET.
UNUTMA ÇOCUĞUN ANNE BABA ÜZERıNDEKı HAKKI ANNE VE BABANIN ONA HAYIRLI BıR ıSıM VERMELERıDıR.

27-ENBıYA SÜRESıNı OKUMAK EVLADIN SALıH BıR EVLAT OLMASINA YARDIM EDER.

28-EĞER ANNE VE BABANIN ÇOCUKLA ÇOK ıYı BıR ıLıŞKıSı, BAĞI, DıYOLAĞU OLMASINI ıSTıYORSAN ÇOCUK DOĞMADAN ANNE VE BABA EVLATLARIYLA KONUŞMALILAR VE ÇOCUK DOĞDUKTAN SONRA BU SESLERE AŞıNA OLACAKTIR.

29-HAMıLELıK ESNASINDA DÜZENLı BESLENME VE TEMıZLıĞE ÇOK ÖNEM VERıLMELıDıR.

ARMUT: EĞER ANNE HAMıLEYKEN ARMUT YERSE EVLADI GÜZEL VE ıYı AHLAKLI OLUR. KALBıN GÜÇLENMESıNE, MıDENıN TEMıZLENMESıNE, GÜZELLıK VE CESARET VERıR. ARMUTTA B1,B2,B6 VE C VıTAMıNı VARDIR.

NAR: CUMA GÜNLERı KAHVALTI YAPMADAN NAR YEMEK ÇOK ıYıDıR. BULANTIYI ENGELLER. KANSIZLIĞI GıDERıR. TANSıYONA DA ıYıDıR.

ıNCıR: KURANDA ADINA YEMıN EDıLEN MEYVEDıR. AĞIZ KOKUSUNU GıDERıR VE KEMıKLERı GÜÇLENDıRıR

KAVUN: ANNE HAMıLEYKEN KAVUN YERSE EVLADI GÜLERYÜZLÜ OLUR.

BUNLARIN YANISIRA; BADEM, SEBZELER, HURMA, BALIK, MERCıMEK, LAHANA, MARUL, BAL, FASÜLYE, ŞEFTALı, ZEYTıNYAĞI, FINDIK VE SÜT ÜRÜNLERı TÜKETMEK ÇOK YARARLIDIR. FINDIK VS YERKEN AŞIRIYA KAÇMAMAK ıYıDıR.

BUNLAR HEM TIPTAN HEM DE HADıSLERDEN YARARLANILARAK EDıNıLMıŞ BıLGıLERDıR.[/I]

Son düzenleme:
Doğacak Çocuğun mücahid olması için KAF Suresi okunur.

Güzel Yüzlü olması için YUSUF Suresi okunur.

Ahlakı güzel olması için ıNSAN-ıBRAHıM Suresi okunur.

ılk 4 ay 70 bin SÜBHANALLAHı VE BıHAMDıHı okunur.

9 ay boyunca 71 tane ENBıYA SURESı okunur.

Doğumu Kolaylaştırsın diye ınşikak Suresinin ilk 3 ayeti okunur.

Çocuk doğduktan sonra 36. günü Enbiya Suresi okunur.

Ateşli Hastalık olmaması için Ali ımran Suresi okunur.

Ağlayan Çocuğa Cuma saati kulağına ezan ve Ali ımran Suresi 83. ayeti okunur.

Bol bol Yasin okunur.

Terfice, tüncina hatimleri okunur.
kaydirigubbakcemile5

Son düzenleme:
Zekeriyya Aleyhisselamın çocuğu olmuyordu. Hanımını ve kendisi de ihtiyardı. Çocuğu olmasını çok arzu ediyordu. Zekeriyya Aleyhisselam Rabbine gizlice şöyle yakardı:

“Ey Rabbim beni yalnız başıma bırakma. Çünkü Sen Varislerin En Hayırlısısın.” Bunun üzerine Cenab-ı Hakk katından kendisine Cebrail Aleyhisselam tarafından Yahya müjdelenenir. Enbiya Suresi’nin 89. ayetinde kelam-ı ezeli olarak talim edilen bu duadan başka, Zekeriyya Aleyhisselam’ın Al-i ımran’ın 38. ayetinde de evlat isteme duası zikredilir:

“Ey Rabbim bana Senin katından lütuf ve kereminle tertemiz bir çocuk ihsan et. Muhakkak Sen duaları ışitensin.”

Not 1: Hamile bayanlar, ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir (cc) zikrine devam ederlerse inşallah-ü teala doğacak çocuk da bu esma-i ilahi ile güzel ve sağlıklı olur.(http://ph.video.yahoo.com/watch/3511994/9749332)

Not 2: Kolay doğum yapmanın (ve diğer işleri de kolaylaştırmanın) bir güzel yolu da ınşikak Sûresini çok okumaktır.
Doğum sırasında okunacak duayı, Efendimiz şöyle tavsiye buyurmuştur:

Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete’l-Kürsî okunur, sonra (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:

"ınne rabbekümüllahüllezı halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın"(A'raf suresi 54. ayet)

Meali :
Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (A'raf suresi, 54)

Hazret-i Lut’un (as) çocukları için yaptığı duâ:

“Rabbi necini ve ehlî mimma ya’lemûn.”5 (Rabbim, beni ve çoluk çocuğumu onların yapa geldikleri kötülüğün şerrinden koru!”

Hazret-i ıbrahim’in (asm) çocukları için yaptığı duâ:

“Ey Rabbim! Beni ve çoluk çocuğumu namazı dosdoğru, gereği gibi kılan kimseler eyle!”6

“Rabbimiz! Bizi ve çoluk çocuğumuzu Sana her şeyimizle teslim olmuş kullar eyle! Neslimizden Sana itaatkâr bir ümmet yarat.”7

Hazret-i Zekeriya’nın (as) çocukları için yaptığı duâ:

“Ey Rabbim, bana Kendi tarafından temiz bir soy bağışla, hiç kuşkusuz sen şu duâyı işitensin.”8

5- Şuara Sûresi: 169
6- ıbrahim Sûresi: 40
7- Bakara Sûresi: 128
8- Al-i ımran Sûresi: 38

Son düzenleme:
ALLAH'ım bebeğimi nur kıl,

Aklını nur kıl,kulaklarını ve gözlerini nur kıl,üstünü nur kıl,altını nur kıl,sağını,solunu,etini,kemiğini,kanını nur kıl...

Ey nurlandırıcı ALLAH'ım,

Zatının,Sıfatının ve Habibinin sevgisi ve hürmetine bebeğimi nurlandır...

Bebeğimin nurunu çoğalt ...

AMİN...
--

RABBiM
Sevginin ışığı çocuğumun üzerinde parlasın.
Bütün hastalıklardan ve zararlardan koru onu..
Küçük ruhunda gülücükler yeşert ve rahmetinle onu rahatlat ki huzurlu uyusun..
O,benimle konuşmak için çok küçük,isteklerini ve cilvelerini insan sözlerine çevirmek çok zor.
Ama senin için,onun küçük sesleri birer duadır biliyorum.
Ağlamasıyla senden yardım istiyor ve merhametin için ağlıyor.
Küçük bir çocuk olmasına rağmen senin yollarını öğrenmesini sağla.
Büyüdüğünde senin sevgin yolunda,senin sözünün rehberliğinde yürüsün.
Ona hayırlı bir ömür nasip et.
Ve yaşlılık çağına geldiğinde sonsuz sevgi ve merhametinin bilincinde,emin bir sevinçle ölsün.
Senden onun zengin veya ünlü olmasını istemiyorum.
Ama seni severek,gerçek tevazu ile insanlara hizmet ederek,dua ile yaşamasını senden istiyorum
Onu sev Rabbim..Ona gülümse...

Son düzenleme:
Allah’ım!

El-Alîm ism-i şerifin hürmetine yavruma ilminden ver!
El-Fettah ism-i şerifin hürmetine yavruma ilmini fethetmeyi nasip eyle!
El-Kadir ve El-Muktedir ism-i şeriflerin hürmetine yavruma ilim kazanmak için güç kuvvet nasip eyle!
Es-Sabur ism-i şerifin hürmetine yavruma ilim kazanırken sabır sebat ihsan eyle!
El-Mukaddim ism-i şerifin hürmetine yavrumu ilimde öne çıkar.
El-Cami ism-i şerifin hürmetine yavruma ilim, iman, akıl, sağlık, mutluluk, huzur, hayırlı ömür, hayırlı amel, hayırlı rızk, hayırlı eş, hayırlı iş, hayırlı evlât ihsan eyle!
Ey yavruları meyve letafetinde ihsan eden!
Ey çocukları ummadıkları biçimde rızklandıran!
Ey kullarına bol ve geniş rızklar yazan ve ihsan eden!
Ey lütfu, ihsanı, ikramı, rahmeti, merhameti, affı bol ve geniş olan!
Ey darlıktan sonra bolluk, sıkıntıdan sonra ferahlık, dertten sonra derman, beladan sonra sekinet ve huzur indiren! Ey Basıt-ı Mualla! Çocuklarımıza bol ve geniş rızklar yaz!
Yavrularımızı şükredenlerden, salihlerden, şakirlerden, abidlerden ve iman hizmetkârlarından eyle!
Onları dünyada ve âhirette lütfunu geniş tuttuğun kullarından eyle!
Onlara darlık, yokluk, sıkıntı, gam ve keder gösterme!
Onları ahir zaman fitnesinden koru!
Onları rızana al!
Onları Cennetine al!
Bana öyle bir evlat nasip etki ALLAH’ım,
Kalbi temiz olsun …
Öyle bir evlat olsun ki, başkalarına hükmetmeden önce kendine hükmetmesi gerektiğini bilsin,
Öyle bir evlat ki, geleceğe uzansın ama geçmişi unutmasın...
Ve bütün bunları ona verdikten sonra, yine yalvarırım ALLAH’ım,
Ona gülebilme duygusunu ver ki, daima ciddi olduğu halde kendisini fazla ciddiye almasın,
Ona alçakgönüllülük ver ki ;
daima gerçek büyüklüğün sadeliğini,
gerçek zekanın açık sözlülüğünü,
gerçek gücün şefkat ve yumuşaklılığını hatırlasın...

Son düzenleme:
ins. faydali olur hamisler sizinde bildiginiz farkli dualar varsa lutfen ekleyin...

Son düzenleme:
Canım gerçekten çok faydalı bilgiler bunlar allah razı olsun bizi bilgilendirdiğin için.

eline emeğine sağlık hayatım..ne güzel düşünmüşsünn..Allah razı olsun cücüümmŞeniz

cok gzl olmus.emeğine sağlık.pc ye kaydetim.miniğime okuycam bende.kızlr ben hamileyken netten pc ye yusuf suresini indirmiştim.ve hergün sesini baya bi acıp dinliyordum.hatta hareketli olan bebeğim o an tık cıkarmıodu.sanırım uyuyodu :) şimdi iki esmer anne-babadan sarısın yeşil gözlü güzel bir kız bebeğim var.doğduktan sonrada.hergün bi kac defa 1 ayetel-kürsi 1 felak 1 nas okuyup "allahım kızımı gördüğüm görmediğim bütün kötülüklerden nazarlardan kem gözlerden yakıcı gözlerden kazalardan/belalardan hastalıklardan koru.ben koruyamam sen koru benim deil senin yarabbim amin.."diye duaya basladım.bu hala devam ediyor.sanırımömrüm yettiğincede sürücek :))

celen sagol paylasimin icin yusuf suresine biraz agirlik verecegim:)))

cok gzl olmus.emeğine sağlık.pc ye kaydetim.miniğime okuycam bende.kızlr ben hamileyken netten pc ye yusuf suresini indirmiştim.ve hergün sesini baya bi acıp dinliyordum.hatta hareketli olan bebeğim o an tık cıkarmıodu.sanırım uyuyodu :) şimdi iki esmer anne-babadan sarısın yeşil gözlü güzel bir kız bebeğim var.doğduktan sonrada.hergün bi kac defa 1 ayetel-kürsi 1 felak 1 nas okuyup "allahım kızımı gördüğüm görmediğim bütün kötülüklerden nazarlardan kem gözlerden yakıcı gözlerden kazalardan/belalardan hastalıklardan koru.ben koruyamam sen koru benim deil senin yarabbim amin.."diye duaya basladım.bu hala devam ediyor.sanırımömrüm yettiğincede sürücek :))

bir arkadasim bana sirayla bir meryem suresi birde yusuf suresi oku demisti.kiz olursa hz.meryem gibi olur,erkek olursada yusuf aleyhisselam gibi olur insallah.allah hepimize hayirli evlatlar versin.

X