2013 Aralık Anneleri

Mucizelerimizin cinsiyetleri ?

• Ankete Katılan
    469
canım seninle bir gun aramız var benim sat 13 mart. 3 lu taramada bu kadar ayrıntılı nasıl gördü.. bence 20. haftadaki 2. duzey ayrıntılı usg de tma olarak orgalar görülüyor. Sakın moralini bozma , başka bir dr a da git istersen.

Merhaba,

Dün 3lü taramaya girdim Malesef oğlumda barsak ekojenitesinde artış gözlemlendi. Takip edilmesi söylendi. 2li taramada risk çıkmamıştı ancak bunda çıkması çok üzücü oldu benim için 2 hafta sonra kan sonucunu ve sonraki haftada ayrıntılı ultrasonum var.
Ayaklarındada sıkıntı var gibi dedi ama emin olamadı. Çok üzülüyorum.

Aranızda 3lü tarama yaptıranlar bu tip bir durumla karşılaştılar mı bir fikir verebilirmisiniz?

[h=1]Özel hastanede doğum bedava[/h]
tarih.gif
31 Mart 2013, 18:30
kullanici.png
Site Admin

SGK yetkilileri doğum sürecine girmiş bir kadının 'acil hasta' statüsünde olduğunu söyledi.
Buna göre bir kadın sigortalı olsun ya da olmasın özel hastanenin doğum fark ücreti almaması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kanunu'nda yapılan yeni bir düzenlemeyle özel hastanelerde doğumun ücretsiz yapılabileceğini belirtti. Pekçok kadının bu konuda bilgisinin olmadığını belirten yetkililer "Hamile kadınlar sigorta borcu dahi olsa 'analık sigortası' kapsamında değerlendirilip sağlık hizmetinden yararlanabilir" dedi.

Mevzuata göre doğumsüreci acil kapsamında değerlendiriliyor. Hamile bir kadın sigortalı olsun ya da olmasın kendisine en yakın özel hastaneye gittiğinde, bu hastanenin durumu "acil" olarak görüp doğumu yaptırması ve hiçbir fark ücreti almaması gerekiyor.

ALINAN PARA İADE EDİLDİ

SGK yetkilileri, bununla birlikte uygulama sırasında bazı hastanelerin doğumiçin başvurmuş kadınları "acil hasta" saymayıp ya fark istediği ya da kamu hastanelerine yönlendirdiğini bunun ise yasalara aykırı olduğunu ifade ettiler.

Uygulamada bu tür yanlışları yapan hastanelerin uyarıldığı, ceza verildiği ya da hastadan doğumiçin alınmış paraların iade edildiği belirtildi.

4 KAT FAZLA ÜCRET ALIYORLAR

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Genel Başkanı Orhan Demir ailelerin haklarını bilmeleri gerektiğini söyledi. Demir, "Hiçbir gebe kadın sosyal güvencesi yok diye geri çevrilemez. Normal doğum için devletin özel hastaneye ödediği miktar 400 liradır.

A sınıfı özel hastane de bu 400 liranın yüzde 90'ına kadar ücret alabiliyor. Buda sezaryende 437, normal doğumda ise 388 liradır. Tek kişilik oda için alacağı en yüksek ücret 97 liradır. Bütün bunlara rağmen özel hastaneler hastadan 3-4 kat ücret alıyor."

KUVÖZ HiZMETi BEDAVA

Erken doğumlarda, acilolarakkadınıhastaneyekabuledenbazıözelhastaneler doğumdan ücret almıyor. Ancak bebeklerin kuvözde tutulmasını normal tedavi kabul edipücretalıyor. Bu tür durumlarda kuvözdeki bebek için sunulan sağlık hizmetinin de yine "acil" kapsamında değerlendirilmesi gerek. Yani kuvöz hizmeti de ücretsiz.

HASTANE CEZA YER

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat ise şunları söyledi:"Neticede devletin hastaneye ödediği 400 lira bir ücret var. Bunun en fazla yüzde 90'ı vatandaştan alınabilir. Onun dışında da yatak ücr eti alınır. Bütün bunlar 900 lirayı geçmez. Fazla ücret alınır ve vatandaş ihbar ederse söz konusu hastane yıl bazında 1 milyon lirayı bulan cezalar yiyebilir."

Bu ücretleri bilin

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'nde özel hastanelerin doğum için alacağı tavan ve taban fiyatlar belirlendi. Buna göre A sınıfı özel bir hastane normal ve müdahaleli doğum için, en fazla 388,80 TL, epidural anesteziyle doğum için 413,10 TL, suda doğum için 360 ve sezaryen için en fazla ödenecek tutarın 437.40 TL olacağı belirtildi. Uygulama kapsamında Epidural ile doğum ve suda doğum istisnai sağlık hizmetleri olduğu söz konusu özel hastane 3 katını geçmemek üzere ilave ücret alınabiliyor. Bu da epidural anesteziyle doğumda 1.239 lira, suda doğumda ise 1.080 lira denk geliyor.
Erdoğan Süzer - Nesrullah Sonay - Bugün Gazetesi

bu haber süpermiş En Büyük TÜRKİYE
ama uygulamada ne kadar işler bilmiyorum :KK31: keşke uygulanabilse ve fahiş fiyatlar isteyen hastaneler şikayet edilse...
ama maalesef milletimiz ne diretiliyosa boyun eğiyo, haklarının farkında olmuyor :KK50:

HEVUK canım dün yazdıklarını okudum, çok zor günler geçirmişsin, dilerim tez zamanda bu sıkıntılar biter ve hamileliğine odaklanırsın
hızır yoldaşın, Allah yardımcın olsun...

MELEK inşallah önemli bişey değildir içini ferah tut
biz de buaralar ev için çok gezdiğimizden ayaklarım çok şişiyor, cumrtsi söylicem ben de. eminim tuzu kes dicek ah bi kökünden kesebilsem... sen de bu sıcaklarda günün çoğunu oturarak masabaşı geçirdiğin için normaldir gibi geldi bana
yani idrar ve kan tahlillik bişey çıkmicaktır inşallah. içini ferah tut canım

Günaydın kızlar nasılsınız inşallah siz ve bebekleriniz iyidir herşey yolundadır. Biz de en son geçen hafta AFP testimizin sonucunu değerlendirmek için gittik doktora.Temiz çıktı çok şükür cinsiyetimize de tekrar bakıldı kız dedi yine doktorumuz değişmez sanırım bu saatten sonra zaten ben geç öğrendim 17. haftamda.
bir sonraki kontrolümüz 1 ay sonra. ayrıntılı ultrason. ben bir profesör e gidicem. gebeliğimin başlarında da gidip muayne olmuş ve konuşmuştum. 22. haftamda çağırdı beni ayrıntılı ultrasona. siz ne zaman gideceksiniz en erken kaçıncı haftada gidiliyor? ama organların rahat gözlemlenebilmesi için sanırım biraz daha büyümesi gerekiyor bebeklerin beni 22 de çağırdı işte.

bu arada kızlar aranızda eminönü ne havuzlu han a yakın zamanda giden oldu mu? ben alışverişimi ordan yapmayı düşünüyorum. haftaya annemle gidip bir göz atalım diyoruz ama yazın ortasındayız e malum bizim bebeklerimiz kış bebişi olacak bişeyler bulabilirmiyiz bilmiyorum. gideniniz varsa bana fikir verirseniz sevinirim.

slm kızlar bebeğinizi hiç hareket ettiğini hissettiniz mi benim kız çok tembel galiba anası kılıklı:) daha tık yok bizde önde kocaman bi göbekle gezmeye başladım 2 haftada çok büyüdü göbeğim ...ve ayaklarım şişti ayakkıbıya sığmıyor artık ...

merhaba kızlar 17 hafta 6 günlük hamileym bende erkek cinsiyetmiz . 3 lü tarama için kan verdikk. +lü yü de yaptırıyomu doktorlar ne farkı var ?? kaç kilo aldınız aynı dönemde olanlar belli oluyomu karnınızz ? en önemlisi hareketlerini hissetmeye başladınız mı doktorunuz bunla ilgili bişey söyledimi ???

canım ben 2liyi yaptım 3lüden hiç bahsetmedi drum
4lüyü ben istemeyince 4lünün içindeki afp yi yapalım ozaman demişti onun için kan verdim ve 3hafta olmak üzere
cmartesi randevumda hem ayrıntılımız hem de bu tahlil sonucunu öğrences inşallah güzel haberler alırız
ben 3,5 4 kilo aldım sanırım, karnım çıktı eski kıyafetlerimin çoğu olmuyor
bebek hareketlerini henüz hissedemiyorum
dr bunun için ilk hamileliklerde 22. haftaya kadar hissedilmeyebilir demişti
ama sabırsızlıkla bekliyorum
yavrum sağlıklı, herşey yolunda olsun da beklemeyi de öğreniyoruz...

Günaydın kızlar nasılsınız inşallah siz ve bebekleriniz iyidir herşey yolundadır. Biz de en son geçen hafta AFP testimizin sonucunu değerlendirmek için gittik doktora.Temiz çıktı çok şükür cinsiyetimize de tekrar bakıldı kız dedi yine doktorumuz değişmez sanırım bu saatten sonra zaten ben geç öğrendim 17. haftamda.
bir sonraki kontrolümüz 1 ay sonra. ayrıntılı ultrason. ben bir profesör e gidicem. gebeliğimin başlarında da gidip muayne olmuş ve konuşmuştum. 22. haftamda çağırdı beni ayrıntılı ultrasona. siz ne zaman gideceksiniz en erken kaçıncı haftada gidiliyor? ama organların rahat gözlemlenebilmesi için sanırım biraz daha büyümesi gerekiyor bebeklerin beni 22 de çağırdı işte.

bu arada kızlar aranızda eminönü ne havuzlu han a yakın zamanda giden oldu mu? ben alışverişimi ordan yapmayı düşünüyorum. haftaya annemle gidip bir göz atalım diyoruz ama yazın ortasındayız e malum bizim bebeklerimiz kış bebişi olacak bişeyler bulabilirmiyiz bilmiyorum. gideniniz varsa bana fikir verirseniz sevinirim.
Canım sevindim testin sonucunun temiz çıkmasına, ama anlamadım herkese yapılmıyor diye biliyordum ben afp testinin?

esterya dediğin gibi 20. haftayı beklemek en mantıklısı. başka doktor içinse bildiklerimi aradım 1 hafta sonraya boş günleri varmış baktırcam bakalım. Sen 3lü taramayı yaptırdın mı?

canım seninle bir gun aramız var benim sat 13 mart. 3 lu taramada bu kadar ayrıntılı nasıl gördü.. bence 20. haftadaki 2. duzey ayrıntılı usg de tma olarak orgalar görülüyor. Sakın moralini bozma , başka bir dr a da git istersen.

ercelf canım gözünaydın kızınız hayırlı olsun :KK16:
yaa bana 3 hafta sonra gel demişti ayrıntılı için yani bu cmrtesi gitcem
sata göre bugün 19+1im o gün 19+3olcam ama sattan bikaç gün önde gittiğimiz için normal mi acaba
bana da şimdi biraz erken gidiyorum gibi gelmeye başladı
hani bi hafta daha mı bekleseydim acaba yaa
havuzlu hana bi on gün önce gittim ama sadece gezdim o gün başka alışverişlerimiz olmuştu eminönüde annemle
gitmişken girmiştik yine de
ben de daha ileriki aylarda giderim ordan toplu alışveriş yapabilirim diye düşünüyorum bakalım... şimdi biraz erken gibi...

Canım dua etmekten başka malesef yapabilecegimiz bir şey yok..

Sana tavsiyem YA Vedud, Ya Rezzak , Ya Muksit esmaul husnasını dilinen düşürme çok faydasıı göreceksin hepsinden 30.000 adet çek bana ozelden mesaj gonderebilir misin başka bir tavsiyemde olacak

Hamile kaldıktan sonra kızlar geçen ay dükkanı vardı batırdı şimdi işsiz çalışmıyor ev kira annem 200 vermişti onunla alışveriş taptım eve ama bitti görümcemde bende staj için geldi ailemde destek değil kimsem yok eşimde sanki bunları ben yapıyormuşum gibi benimle konuşmuyor dün sahur hazırladım kaldırdım onları sinirliydim biraz sen git yat bizimle yeme dedi 2 yılda başka biri oldu eşim 4 ay ilişkimiz olmamıştı beneğin olduğu ay 1lez oldu ve benim çocuğum olmamasına rağmen hamile kaldım ozaman düzelmişti boşanamıyorum biryere gidemiyorum bebeğin sorumlulukları var kim bakıcam bize telden yazıyorum kızlar yazılmıyor dua edin bana ne olur

canım dünden beri geçmedi ki ben de internetten biraz araştırınca tansiyonumu ölçtüreyım dedim tansiyonla birlikte olması kötüymüş. tansiyon normal ama tahlil yaptırayım bakalım ne çıkacak

Bişey çıkacağını sanmıyorum canım ödem vardır diye düşünüyorum ama yaptır yinede için rahatlasin...
Ya da kasım annelerinin topiğine danış belki vardır onlarda da öyle bişey:nazar:

Bayansu mrb aa dedim bu bizim bayansu mu kaan ezgi okuyunca evet dedim kesin bide 3.bebek olunca nasilsin hatırladınız mi beni nisan annesiyim şimdi de aralık olucam ınş ben pek sık göremiyorum kızım pek bi yaramaz anca okuyabiliyorum seni görünce yazmak istedim nisan annelerinden pek haberim yok ne güzel kizinada kız kardeş geliyormuş hayırlısı olsun çok sevindim

Mmavilimm, , canııımmm:KK48:
Hiç hatırlamaz mıyım, onca hafta sohbet ettik:KK54:
Sen de mii hamilesin kuzummm, ayyy kadere bak isteyerek mi oldu..:KK1:
Evet, bi kizim daa oluyor cano seninki ne belli oldu mu..
Bizim kiz da yaramaz ama napiim dökuyorum oyuncakları hem onunla oynuyotum hem buraya laf yetistiriyorum:KK6:
Çokkk şaşırdım walla, çok ta sevindim seninle tekrar aynı şeyleri yaşıyoruz:KK9:

Canım sevindim testin sonucunun temiz çıkmasına, ama anlamadım herkese yapılmıyor diye biliyordum ben afp testinin?

canım bizim ikili testimiz zamanında yapıldı ve temiz çıktı. sonra internette yapılan testleri okurken öğrendim ki ikili testi temiz çıkan anne adaylarında 3 lü yada 4 lü teste gerek duyulmayabiliyormuş. yani tamamen doktorun kendi tercihi. zaten bu testler kesin sonuç vermiyor biliyorsun risk hesaplaması yapıyor. en kesin sonucu ikili test zaten veriyormuş. buyüzden o temizse istememesi normal dokton. benimki zaten gereksiz teste ve ilaca hep karşı olan bir doktordu. sadece o yüzden AFP testi istedi. 4 lü testin içinde istenen bir test. trizomi risklerini hesaplıyor o da temiz çıktı çok şükür. 3 lü 4 lü testte bakılanlar ayrıntılı ultrasonda da bakılıyormuş. ben de 22. haftamda ayrıntılıya gideceğim Allah kısmet ederse.

ercelf canım gözünaydın kızınız hayırlı olsun :KK16:
yaa bana 3 hafta sonra gel demişti ayrıntılı için yani bu cmrtesi gitcem
sata göre bugün 19+1im o gün 19+3olcam ama sattan bikaç gün önde gittiğimiz için normal mi acaba
bana da şimdi biraz erken gidiyorum gibi gelmeye başladı
hani bi hafta daha mı bekleseydim acaba yaa
havuzlu hana bi on gün önce gittim ama sadece gezdim o gün başka alışverişlerimiz olmuştu eminönüde annemle
gitmişken girmiştik yine de
ben de daha ileriki aylarda giderim ordan toplu alışveriş yapabilirim diye düşünüyorum bakalım... şimdi biraz erken gibi...

teşekkürler canım rabbim hepimize kucağımıza almayı nasip etsin. keşke havuzlu hana gittiğinde şöyle bir mağazaların içlerine göz gezdirseydin acaba kışlıklar var mı çok merak ediyorum da. sıcakda da gözüm almıyor ama hevesim de var gitmek istiyorum. eşim de daha erken diyor ama ne biliyim ben daha 1 kilo aldım ama ağırlaşırmıyım bilmiyorum son zamana bırakmak istemiyorum.

ayrıntılı ultrasona da bir arkadaşımın yaşı 36 idi yaş riskinden dolayı 18. haftada girdi ayrıntılı ultrasona. demekki gidilebiliyor canım. beni 22 de çağırdı ben öyle gidicem.

hevuk Allah yardımcın olsun zor günler geçiriyormussun. bebeğiniz evinize bereketiyle gelir inşallah huzura kavuşturur sizi.

sabriya hoşgeldin vatana. artık güzelce beslenebilirsin canım vatanımızda cennet gibi her şey yetişiyor.

herkese günaydın bugun daha kötüyüm ellerim ayaklarım balon olmuş. butun gece ayaklarımı diktim yattım ama banamısın demedi.
tüm gün masa başında oturuyorum ayaklarım sarkık acaba ondan mı oluyor ama ellerim neden şiş. haftasonu büyük ayakkabılar alıcam kendime. bişeyler okudum preeklemsi mi nedir öyle bir rahatsızlık korktum ama tansiyonla ilgili bir sıkıntım yok. çok şükür.

bende iki gündür çok şişiyorum, ellerim ve ayaklarım özellikle
yüzüğümü dahi takamıyorum artık :/ yarın doktora giideceğim inş
bakalım doktor ne diyecek

Bişey çıkacağını sanmıyorum canım ödem vardır diye düşünüyorum ama yaptır yinede için rahatlasin...
Ya da kasım annelerinin topiğine danış belki vardır onlarda da öyle bişey:nazar:

................:KK9:
oraya da bir yazayım bakalım doktora gidene kadar en.. azından aynı şeyi yaşayan vardır belki

.....
MELEK inşallah önemli bişey değildir içini ferah tut
biz de buaralar ev için çok gezdiğimizden ayaklarım çok şişiyor, cumrtsi söylicem ben de. eminim tuzu kes dicek ah bi kökünden kesebilsem... sen de bu sıcaklarda günün çoğunu oturarak masabaşı geçirdiğin için normaldir gibi geldi bana
yani idrar ve kan tahlillik bişey çıkmicaktır inşallah. içini ferah tut canım

slm kızlar bebeğinizi hiç hareket ettiğini hissettiniz mi benim kız çok tembel galiba anası kılıklı:) daha tık yok bizde önde kocaman bi göbekle gezmeye başladım 2 haftada çok büyüdü göbeğim ...ve ayaklarım şişti ayakkıbıya sığmıyor artık ...

yarın için devlet hastanesinden randevu aldım tahliller için.. ayrıca sağlık ocağında da tetanoz aşımı olucam kötü birşey duymaktan o kadar çok korkuyorum ki ben de bebeğimi hala hissedemedim çünkü. cumartesi de ayrıntılı usg için kendi doktorumda muayenem var artık pazarrtesi yazarım topiğe evde pc bozuldu güzel haberlerle dönerim inşallah.

yarın için devlet hastanesinden randevu aldım tahliller için.. ayrıca sağlık ocağında da tetanoz aşımı olucam kötü birşey duymaktan o kadar çok korkuyorum ki ben de bebeğimi hala hissedemedim çünkü. cumartesi de ayrıntılı usg için kendi doktorumda muayenem var artık pazarrtesi yazarım topiğe evde pc bozuldu güzel haberlerle dönerim inşallah.[/QUOTE]

inşallah iyi haberlerle dönersin canım üzme kendini iyi haberlerini bekliyoruz.

bu haber süpermiş En Büyük TÜRKİYE
ama uygulamada ne kadar işler bilmiyorum :KK31: keşke uygulanabilse ve fahiş fiyatlar isteyen hastaneler şikayet edilse...
ama maalesef milletimiz ne diretiliyosa boyun eğiyo, haklarının farkında olmuyor :KK50:
öyle canım valla normalde tahlil yapınca falanda çok fazla alıyorlar her zaman ayrıntılı fatura istemek incalemek lazım şikayet edebiliyorsun. bi kadın vardı 2 tane test istemiş 240 lira fatura kesmişlerdi. aryıca muayene parasıda var kadın şikayet edeceğim demişti. kadını kapıdan çevirip parasının çoğunu iade etmişlerdi. ayrıntılı hatırlamıyorum yoksa yazardım. işte araştırmak lazım haklarımızı bilmemiz lazım

selaaaaam herkese
kizlar ben bugun catlak onleyici olarak lierac phytolastil gel aldim. karnim o kadar buyudu ki bence gec bile kaldim. fotograflariniza baktim benden 3 hafta once olandan bile daha buyuk karnim nedendir anlamadim. ikiz mi diye soruyorlar:p hali hazirda bir suru catlagim var umarim dayanilmaz hale gelmem dogum yapana kadar.

bu arada 15+3 oldum ve sanirim 4-5 gundur hic kusmuyorum ancak yine bulantim var biseyler yeme istegi yaratiyor. ekmekten baska bisey de bastirmiyor o kadar kotu besleniyorum ki hala. yesillik hic yiyemiyorum balik da...

midemdeki bu garip bulantili his gecicek diil mi? bir de tiksindigim seyleri yemeye baslicak miyim? yoksa hamilelik boyunca mi boyle devam eder? tecrubeli anneler cevap verirse sevinirim yoksa oglum ekmek kafa olucak

Emir, Cem, Ege, Çağan, Sarp, Deniz, Yağız, Yiğit, Emre, Kağan, Mert, Görkem, Burak, Meriç, Berke, Kutay, Tuna, Baran, Efe, Onur, Doruk, Bartu, Alp, Arhan, Bora, Dağhan, Rüzgar, Derin, Toprak, Arın, Aşkın, Çınar, Armağan, Derin, Koray, Barlas, Ada, Atakan, Berk, Ali, Polat, Göktürk, Serhan, Ege, Utku, Berkay, Güney, Kerim

bu isimleri buldum kızlarrr
derin cok güzel duruorr ama babası oğluma derin ismini koymam diooo
Ama Ali derin olcakk olmaz mı ya :44::44:

Emir, Cem, Ege, Çağan, Sarp, Deniz, Yağız, Yiğit, Emre, Kağan, Mert, Görkem, Burak, Meriç, Berke, Kutay, Tuna, Baran, Efe, Onur, Doruk, Bartu, Alp, Arhan, Bora, Dağhan, Rüzgar, Derin, Toprak, Arın, Aşkın, Çınar, Armağan, Derin, Koray, Barlas, Ada, Atakan, Berk, Ali, Polat, Göktürk, Serhan, Ege, Utku, Berkay, Güney, Kerim

bu isimleri buldum kızlarrr
derin cok güzel duruorr ama babası oğluma derin ismini koymam diooo
Ama Ali derin olcakk olmaz mı ya :44::44:

ben bir de adin ismini gordum hatta kiz aden erkek adin ikisi de cennet bahcesi demekmis. hosuma gitti:)))

Mmavilimm, , canııımmm:KK48:
Hiç hatırlamaz mıyım, onca hafta sohbet ettik:KK54:
Sen de mii hamilesin kuzummm, ayyy kadere bak isteyerek mi oldu..:KK1:
Evet, bi kizim daa oluyor cano seninki ne belli oldu mu..
Bizim kiz da yaramaz ama napiim dökuyorum oyuncakları hem onunla oynuyotum hem buraya laf yetistiriyorum:KK6:
Çokkk şaşırdım walla, çok ta sevindim seninle tekrar aynı şeyleri yaşıyoruz:KK9:
Evet hamileyim canim cinsiyetimiz erkek pek isteyerek sayılmaz ama olunca istedik :) bende senin gibi ceketle hamile kalıyorum sanırım 1 kerelik kaçamakti :))

X