Kaç Çeşit İnsan Vardır?

A

aylacım

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi aylacım
Dört grup insan vardır
Bilgi yönünden insanlar dört gruba ayrılır:

1- Bildiğini bilen,
2- Bildiğini bilmeyen,
3- Bilmediğini bilen,
4- Bilmediğini bilmeyen.

Bildiğini bilen: Böyle kimseler makbuldür. Kendinden emindir. Cesurdur, bir çok işi başarır. Bir arkadaş var. Bilgisayar dahil, “Her aleti çalıştırabilirim, çünkü bunu da benim gibi bir insan yapmıştır” diyor ve kendinden emin olduğu için de başarabiliyor.

Bildiğini bilmeyen: Böyle kimseler ikaza muhtaçtır. Çekingendir. Ben bu işi başaramam diye korkar. Gerekli ikaz yapıldığında o işi rahat başarır. Mesela yine bir arkadaşım var. Bilgisayardan anlamam, o bana konuşmaz dedi. Yanına bir otur dedim, patlar, çatlar diye cesaret edemedi. Israr ettim, “Bunun bilgi ile, kültür ile ilgisi yok. Azıcık cesaret yeter” dedim. Şimdi bilgisayarı rahat kullanıyor.

Bilmediğini bilen: Böyle kimseler haddini bilir. Her şeye burnunu sokmaz. Kendi işi ile meşgul olur. Böyle kimseler her zaman takdir görür.

Bilmediğini bilmeyen: Böyle kimseler hem kendine, hem topluma zarar verir. Hem bilmez, hem de bilmediğini bilmez. Yani hem kel, hem foduldur. Her şeye burnunu sokar. Burnu da pislikten kurtulmaz.

Kendileri ile ilişki kurmak yönünden insanlar dörde ayrılır:

1- Tavşan pisliği gibi olanlar.
2- Gıda [besin] gibi olanlar.
3- İlaç gibi olanlar
4- Hastalık gibi olanlar.

Tavşan pisliği gibi olanlar: Ne kokar, ne bulaşır. Hiç kimseye yararı ve zararı dokunmaz. Varlıkları ile yoklukları arasında fark olmayan kimselerdir.

Gıda gibi olanlar: Herkesin her zaman ihtiyaç duyduğu kimselerdir. Böyle kimseleri arayıp bulmalı, bulunca da, kaybetmemek için gerekli tedbirleri almalıdır.

İlaç gibi olanlar: Ancak ihtiyaç zamanında işe yararlar. Böyle kimseleri de ihmal etmemelidir.

Hastalık gibi olanlar: Bu tip insanlara hiç ihtiyaç olmaz. Fakat, kendileri insanlara musallat olurlar, bulaşırlar. Bunlardan kurtulmak için, müdara etmek gerekir.

Çok ince bir sır?..

Zihnimizi güçlendiren,şevkimizi arttıran en hayati unsur doğru insanla beraber olmaktır.Daima kazananlarla ilişki kurun.Tavuklarla birlikte kaşınacağınıza,kartallarla beraber uçun.Çevrenizdekilerin üzerinizde çok büyük etkileri var.Onların size iyi veya kötü şekilde yapabilecekleri güçlü telkinleri hesaba katarak zamanınızı geçireceğiniz kişileri büyük özenle seçin.Referans grubunuz kendinizi özdeştirdiğiniz insanların bulunduğu gruptur.Bunlar birlikte çalıştığınız,konuştuğunuz,yaşadığınız,toplumda veya iş haricinde birlikte olduğunuz kişilerdir.Unutmayın ki,tıpkı bukelemun gibi yakın ilişki kurduğunuz kişilerin fikirlerini,davranışlarını ve tutumlarını bilinçsizce benimsersiniz.

Birlikte zaman geçireceklerinizi seçerken gereksiz tanışıklıklar kurmayın.Yeni,olumlu insanlarla karşılaşabilmek için eski grubunuzla ilginizi kesmeniz;olumsuz tiplerden kaçmanız gerekir.Bu tipler mutsuzluğunda ana sebebidir.Kötü ilişkiyi devam ettirmek başarı ve mutluluk potansiyelini söndürür.Bizi çevremizdekileri insanların telkininden daha fazla etkileyebilecek güç yoktur.Bu sebeple çevrenizi dikkatle seçin.

X