Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis)

KatnissEverden

Alaycı Kuş
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2008
3.524
1.119
38
Göz Kapağı Düşüklüğü (Pitozis)

Üst göz kapağının düşük olmasına "pitozis" deniyor. Kapak düşüklüğü hem yenidoğan bebeklerde, hem de erişkin ve yaşlılarda görülebiliyor.

Göz kapağı düşüklüğünün nedenleri

Göz kapağını yukarıda tutan sinirdeki problemler
Göz kapağı kasındaki kusurlar (doğuştan kapak düşüklüğü olanlarda, bu kasın gelişimi bozuk oluyor)
Yaşlanma, göz ameliyatları
Mekanik nedenler (örneğin kapaktaki tümörler, vb)
Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatla tedavi ediliyor. Çeşitli ameliyat teknikleri olmakla birlikte, en sık uygulanan 2 teknik var:

Göz kapağı kasının kısaltılması: Göz kapağı kası fonksiyonu yeterli olduğu zaman, bu teknik tercih ediliyor.
Askı tekniği: Göz kapağı, cilt altından bir bantla alına asılıyor. Göz kapağı kası zayıf olduğunda bu teknik kullanılıyor. Doğuştan olan kapak düşüklüklerinde, göz kapağı sinirinin felcinde ve daha önce göz kapağı düşüklüğü ameliyatı olmuş ama düzelmemiş kimselerde uygulanıyor. Tekniğin dezavantajı, göz kırpma esnasında ameliyatlı tarafın daha az kapanması.
Göz kapağı düşüklüğü ameliyatlarının karnesi

Anestezi şekli: Göz kapaklarına uyuşturucu iğne, çocuklarda genel anestezi
Ameliyat süresi: Tek kapak 15-20 dakika
Bandaj: Göz bandajlanıyor. Bandaj ertesi gün açılıyor.
Ameliyat sonrası: Göz kapağında şişlik ve hafif morluk oluyor. 5-7 gün sürüyor. 1 hafta göz kapağına su değdirilmemeli.
Dikişler: 5 gün sonra alınıyor.
İşe dönüş: Dikişler alındıktan sonra işe gidilebiliyor.
Kontroller: Ameliyatın ertesi günü, 5 gün sonra, 1 ay sonra
Göz damlaları ve pomad: Göz kapaklarına antibiyotikli pomad 1 hafta, göze antibiyotikli damla 1 hafta
Doç. Dr. Banu Coşar

Göz Hastalıkları Uzmanı
ALINTI

bu konuda daha önce ameliyat olmuş olanlar varsa bilgi verebilirler mi? tek gözümde doğuştan gelen düşüklük var fakat bu düşüklük göz bebeğimin hemen üzerinde bitiyor. ne yapılabilir ya da yaptıranlar nasıl bi sonuç aldı bilgilendirirseniz çok sevinirim kızlarr.

Çok düşük diye doktor 2 yaşında yaptı kızımın ameliyatını diger göz iri diye ipi uzun bırakmış sarktı biraz ama 1haftaya kadar küçük bi ameliyatla. Cekicek inşallah canım doktorumuz işin piri şükür öneririm mehmet ünal

canım meraba oğlumda sağ gözde düşüklük var.2buçuk aylık.bursada prof gördü(bülentyazıcı) bir yaşında tekrar bakarız dedi.şimdiden herkes ne oldu diye soruyor.beni sadece sen anlayabilirsin .ameliyatı hemen bile düşündüğümüz oldu.ama yapmıyorlar.benim merak ettiğim sonuç nasıl ?lütfen yazar mısın?ya da numaranı ver sakıncası yoksa, konuşalım.

slm arkadaslar.. msj lardakı tarihler eskı ama yıne de yazmak istedim.benim de kızımın sol göz kapağında düşüklük var.1 yaşına yeni girdi.4 yasından önce amelıyat önermıyor doktorlar.benim merak ettiğim amelıyattan sonra iki göz arasında tam bır eşıtlık saglanıyor mu yoksa yıne arada fark oluyor mu .çocuğu amelıyat olanlar bılgılendırırse sevınırım tesekkurler

X