Dikiş makinası kullanırken görülen aksaklıkların nedenleri

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.849
29.706
60
Burada evde kullanılan makinalarla ilgili bilgi verilmiştir. Ancak sanayi makinaları için de

yaklaşık aynı bilgiler geçerlidir)

İplik Kopması

-İplik iğneye ters geçmiştir

-Alt ve üst iplikler fazla gergindir.

-İğne ters takılmıştır

-İplik, iğne kalınlığına uygun değildir.

-İğnenin ucu bozuktur.

Dikiş Atlaması

-Makina iğnesi yerine iyi yerleşmemiştir

-İplik iğneye yanlış geçirilmiştir

-İplik iğneye göre kalındır

İğne Kırması

-İğne düzgün takılmamıştır

-İğne ve iplik kalınlıkları kumaşa göre ayarlanmamıştır

-Makina çekerken, kumaş fazla çekilmiş veya itilmiştir.

-Kumaş fazla katlıdır.(Katlı kısımların makinası yavaş çekilmelidir)

-İğnenin takılı olduğu ayak doğru takılmamış, iğnenin altında kalıyordur.

Makinanın Ağır İşlemesi

-Makina kayışı gevşektir(kayış ek yerinden kesilerek biraz kısaltılabilir)

-Mekik yatağı tozlanmıştır

-Makina bakımsızdır.(makina usulune uygun temizlenip yağlanmalıdır)

modelistofis.blogcu.com

bilgilendirmen için çok sağol bende bişey soracam şimdi ben bi makina aldım önce dikiyodu ama bi ara iğnesi çıktı bende taktım kendime göre ama şimdi dikmiyo acaba iğneyi yanlışmı taktım iğnenin belli bir yönü falan varmı mesela düz bi yeri var orası içemi bakacak dışamı bakacak yada iplik nerden nereye geçecek sağdan solamı yoksa önden arkayamı bi bilgin varsa yardımcı olursan çok sevinirim

arkadaşım iğnenin üst tarafının bir yanı düz bir yanı yuvarlaktır. yuvarlak tarafı sana bakacak şekilde mi taktın iğneyi bi bak değilse düzelt bi bak bakalım dikecek mi

rica ederim arkadaşım yardımcı olabildiğime sevindim.
hadi kolay gelsin sana.

sersell arkadaşım benim bir mini dikiş makinam var çok güzel çalışıyordu ama birden bire durdu. annem dikişten anlar daha önce dikerken sesini duyunca yağlaman lazım demişti bozulmadan önce.şimdi yağlasam düzelir mi acaba bide nasıl yağlayacağımı bulamadım bi türlü nette yani neresini yağlıcam. İğnenin altındaki tırtıklı yerimi yağlamam gerekiyo acaba yardım edersen çok sevinirim.

sanırım arkadaş cevap vermeye fırsat bulamadı.genelde makinaların üstünde yağlama için küçük delikler vardır.kullanma kılavuzun varsa oraya bir bak.olmazsa makinanın modelini yazarsan yardımcı olmaya çalışırım

Valla benim makina şu minik olanlardan artes markası ama öyle singerler falan gibi yağ yeri yok. Kullanma klavuzunada baktım ondada anlatmamış hiç yağ koymayı... Başka bişeyden olabilir mi peki yoksa yağdan olmuş olabilirmi gerçekten. Çünkü bazı arkadaşlar üretim hatası falan demiş servise göndericem heralde bu gidişle aslında bayağıda güzel dikiyodu.

ne kadar zamandır kullanıyorsun bilmiyorum.... ama evet yağsız kalmak makinalarda arızaya neden olur.eğer garanti süresi dolmadıysa en sağlıklısı servise yollaman bu arada yağlama noktalarını da sorarsın

bikaç ay oldu sadece kullanalı makinayı. Ama dediğiniz gibi en garantisi servise göndermek garantisi geçmemişken... Sağolun yinede

sersell arkadaşım benim bir mini dikiş makinam var çok güzel çalışıyordu ama birden bire durdu. annem dikişten anlar daha önce dikerken sesini duyunca yağlaman lazım demişti bozulmadan önce.şimdi yağlasam düzelir mi acaba bide nasıl yağlayacağımı bulamadım bi türlü nette yani neresini yağlıcam. İğnenin altındaki tırtıklı yerimi yağlamam gerekiyo acaba yardım edersen çok sevinirim.

canım kusura bakma ya, uzun zamandır giremedim kk'ne soruna cevap ta veremedim dolayısıyla, ama minikiz seni cevapsız bırakmamış sağolsun. bu mini makinelerde yağlama yeri yok bildiğim kadarıyla, sorunun ne olduğunu öğrenebildin mi çözüldü mü problem?

arkadaslar yardim istiyorum sizden.. ben yillar once kendime dikebilecek kadar terzilik egitimi almistim.. uzun zamandirda hic bisiler dikmedm.. bizde eski singer makine var.. o siyahlardan.. annemde kullanmayi bilmiyor.. ayakli makineyi biliyorumda tek hatirlamadigim kismi o ipi nasil dogru sekilde gecirdigimiz.. yani asamalari.. ben denedigimde makinem dikmiyor iplik kopuyor..mekigi felan biliyorum.. sadece o ust kisminda bir hata olyor.. yanlis geciyorum.. yardim edebilirmisiniz??:KK3:

merhaba, tecrubeli arkadaslardan yardım istiyorum.

bende singer tradition 2250 var, henuz yeni.

dikiş yaparken tıkırt diye bir ses geliyo bi bakıyorum ki kumasın arka tarafında iplikler birikmiş yumak yumak olmuş.
sinir oluyorum, koparıyorum temizliyorum ipleri tekrar başlıyorum 10 cm dikiyorum hop hade bi daha aynı şey oluyo.
1 mt kumaşı dikemedm.

nerde hata yapıyor olabilirim acaba?
ip adımları yada gerginliğinde mi sorun var , yoksa makine mi bozuk diyorum
deli olcam lutfen yardımmmm

sanırım arkadaş cevap vermeye fırsat bulamadı.genelde makinaların üstünde yağlama için küçük delikler vardır.kullanma kılavuzun varsa oraya bir bak.olmazsa makinanın modelini yazarsan yardımcı olmaya çalışırım
arkadasım dikiş makinelerinden anliyrmuşun . Banada yardmci olurmusun. Makinemden ust ip surekli çikiyor ve ip kopuyor alt ipi almiyor alsa bile topluyor bir el atın ya kafayı yicm iki gundr :KK43:

bu arada makine modeli zenitih ev tipi antika buyuk makinelerden ..

ipin doğru yerlerden geçtiğini kontrol etmelisin üst ipin gerginliğini ayarlayan tansiyon yeri vardır yukarıdan gelen ip iki yuvarlak plakanın arasından geçmeli orada yerine oturmamış olabilir yerleri doğruysa iğnede sorun olabilir iğneyi değiştirebilirsin ya da ip çürümüş olabilir bazen ipler beklemekten çürüyebiliyor

ipin doğru yerlerden geçtiğini kontrol etmelisin üst ipin gerginliğini ayarlayan tansiyon yeri vardır yukarıdan gelen ip iki yuvarlak plakanın arasından geçmeli orada yerine oturmamış olabilir yerleri doğruysa iğnede sorun olabilir iğneyi değiştirebilirsin ya da ip çürümüş olabilir bazen ipler beklemekten çürüyebiliyor

Yukarıdaki yazılanlara bir ilave de ben yapmak istiyorum iznin olursa... İplikler genelde aynı numarada olmadığından yani kalınlıkları farklı olduğu için mekik de kontrol edilmeli. Mekik üzerindeki vidayı sıkarak veya gevşeterek bu sorunu halledebilirsin. Benim genelde yaşadığım bir sorun bu.

X