K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Faranjit nedir?

realist

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2006
3.073
132
62
Boğazda, küçük dil arkasında, bademciklerin olduğu bölgenin (farenks) iltihaplanması. Faranjiti oluşturan nedenlerin başında virüsler ve bakteriler gelir. Çocuklarda faranjitlerin yüzde 95’i virüslerdir. Erişkinlerde ise yüzde 3-5 oranında bakterilerdir. Bu tür mikroplarla oluşan faranjitlere akut faranjit denir.

Burnun mekanik olarak tıkanıklığı, kemik eğrilikleri ve burundaki etlerin büyük olması, alkol, sigara, alerji, beslenme bozuklukları, iklim değişiklikleri özellikle üst solunum yollarının diğer hastalıkları gibi faktörler faranjitin gelişmesini kolaylaştırır. Hastalık, vücutta lokal ve genel belirtiler gösterir. Lokal belirtiler; boğazda ağrı, yanma, batma hissi, öksürük, yutma zorluğu ve boğazın o bölümünde şişlik ve kızarıklık ile kendini belli eder. Bunlar lokal belirtilerdir.

Genel belirtiler; ateş yükselmesi, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi, iştahsızlık, hâlsizlik, yorgunluk gibi belirtilerdir. Hastalığın tedavisi mutlak surette istirahat, kalorisi yüksek gıdalar, ayrıca ilaç, vitamin ve nefes açıcı ilaçlarla olur. Eğer akut faranjit tam tedavi edilmez ve kolaylaştırıcı faktörler hâlen devam ediyorsa hastalık kronikleşebilir. Ayrıca kronikleşmede şu etkenler de sayılabilir: Ailevî yatkınlık, dolaşım sistemi hastalıkları, böbrek hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, endokrin hastalıklar ve gayrisıhhî ortamlarda çalışma hastalığın kronikleşmesine yardımcı etkenlerdir. Bir başka neden de farenkse komşu organların kronik hastalıklarıdır. Kronik faranjitin şekillerini hekim saptar.

Bunlar şöyle sıralanabilir: Basit tipte kronik faranjit, daha çok gençlerde görülür. Muayenede farenks mukozasında kırmızılık ve üzerinde ufak tipte kabarcıklar hâlinde lenf bezleri görülür. Yine bu bölgede kurumuş ifrazat vardır ve hasta bunu çıkarmak için gıcık şeklinde öksürmek ister. Hypertrofik şeklinde lenfler biraz daha büyümüştür. Dolayısıyla farenks mukozası kalınlaşmıştır ve hasta, genzinde tutkal gibi yapışık ifrazat olduğunu söyler. Lateral faranjitte ise farenksin yan duvarlarında, yani bademciklerin arka tarafında yukarıdan aşağıya inen şerit şeklinde kalınlaşmış mukoza ve lenf bantları görülür.

Hasta, sabah kalktığı zaman boğazında ağrı ve sanki yabancı cisim varmış gibi bir durumun olduğunu hisseder. Atrofik faranjit de farenks mukozası incelmiş, pembe görünümünü kaybetmiş, soluk bir durumdadır. Hastanın boğazında kuruluk ve sertlik hissi, yapışkan kabukların bulunması, nefesinin kokması şikâyet konusudur. Mukozanın görünümü cilalı gibidir. Kronik faranjit ve faranjitlerin tedavisi; akut faranjitlerin doğru tedavi edilmesi, ilaçların doğru alınması ve tam istirahattir. Eksik tedavi, hastalığı uzatır. Hastanın ailevî yatkınlığı varsa, kronikleştiyse, mevcut hastalığı kolaylaştırıcı faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. En önemlisi, burunda solunumu engelleyen bir kemik eğriliği veya et varsa düzeltilmesi gerekir. Büyük kentlerdeki hava kirliliği de faranjit nedenidir.

Farenjit Belirtileri

- Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma,
- Yutkunurken zorlanma.
- Öksürük,
- Ateş, ses kısılması,
- Halsizlik, yorgunluk,
- Burnun akması,
- Toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet gelişiyor,

Kimilerinde Farenjit uzun süreden beri vardır ve çok fazla rahatsız edici şikayetler gözlenmez. Bu durumda farenjit hastalığı kronikleşmiştir. Müzmin farenjit denilen durum ortaya çıkar. Farenjit Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durum ise akut farenjit adını alır. Farenjit hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için uzman bir hekime danışmalısınız.

Akut Farenjit :

Hastanın şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk,yanma veya kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler olur. Boyunda beze, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, ses kısıklığı gibi şikayetlerde görülebilir. Akut farenjit herkesde görülebilir

Kronik Farenjit :

Kronik farenjit te ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler belirgin olarak görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir ama bu şikayetle hiç kaybolmaz ve yahut sık sık ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur.

Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. Hastalar boğazını temizleyerek rahatlayacakları hissine kapılırlar ve sürekli temizleme hareketi yaparlar. Ancak bu çoğu zaman boğazı daha fazla tahriş etmeye neden olur.

farenjit hastalığın bazı belirtileri girtlak kanseri hastalığı belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Örnegin ;Ses kısıklığı, boğazda takılma ve Kulak ağrısı Girtlak Kanseri hastalığınında da görülebilir, Bu sebebden uzun süren problemlerinizde örnegin uzun süreli ses kısıklığında (üşütmeden oluşan ses kısıklığı birkaç günde geçer ) mutlaka konusun da uzman bir hekime danışılmalıdır. Erken teşis için bu cok önemli

Farenjit ' den Korunma Yolları

Farenjit ' den korunmak için sigarayı bırakmak gerekir. Boğazı tahriş eden aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Boğazı temizlemek de tahriş edici olduğu için yapmamak gerekir. Tozlu ve kirli ortamlardan, kapalı yerlerden uzak durmak gerekir. Elleri sık yıkamak ise enfeksiyonu önlemeye yardımcıdır. Eğer alerjiniz varsa buna neden olan şeylerden korunmalısınız. Mide asidinin boğaza kaçtığı reflü gibi bir sorununuz varsa çay, kahve, alkol, kola gibi içecekleri azaltmak.

Düzgün bir yaşam, düzenli yapılan spor ve vitaminsiz kalmamak farenjit ' den korunmayı sağlayan durumlardır.

Nasıl Farenjit Oluruz?

Boğazın arka kısmı mikroplara, toza, ısıya karşı hassastır. Hem akut farenjit hem de kronik farenjit ' in nedenleri birbirine benzese de arada küçük farklar bulunur.

Kronik farenjit ' te virüsler rol oynamasına rağmen genellikle bogazı tahriş edici bir faktör vardır. Sigara ve alkol kullanımı, kuru hava, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler ve asitli içecekler sebep olabilir. Bir de burun tıkandığında farenjitin olması iyice kolaylaşır.

Akut farenjit te ise sebep genelde virüs ya da bakteridir. Yine tahriş edici nedenler de farenjit ' in oluşmasında rol oynar. Mevsimler, farenjit oluşumunda etkendir. Kapalı ortamlarda görülme sıklığı fazladır.

Reflü Farenjit ilişkisi

Reflü hastaların bazılarında asidin yemek borusunda neden olduğu hasar sebebiyle midede veya göğüs kafesi arkasında yanmalar oluşabilir. Ancak, farengolarengeal reflüsü olan hastaların çoğunda bu şikayetler görülmez. Sebebi; tahrişe neden olan asidin yemek borusunda çok uzun süre kalmamasıdır. Bu asitin daha hassas olan gırtlak ve bogaza kadar geldiginde bu bölgeler kolaylıkla tarhiş olduğunda mide ve yemek borusu şikayetleri olmadan ses ve yemek borusu ile ilgili şikayetler ortaya cıkmaktadır. , Sık sık farenjit veya larenjit sorunu olan kişilerin önemli bir kısmında reflü hastalığına da görülmüştür.

Farenjit Tedavisi

Farenjit için Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar;

- Uykusuz kalmamak , yorgun düşülmemeli.

- Yatmadan ağız gargarasıyla temizlik yapmak dişleri fırcalayarak agızda bakteri oluşturacak yemek artıklarını siş aralıklarından temizlemek.

- Gece uyuduğunuz odada kalorifer varsa, odayı mutlaka nemlendirin, kalorifer peteğine su askısı takın, odanın nemli durmasını sağlayın.

- Sigara ve alkol almamak , Koyu çay ve kahveden ve asitli içecekler den kaçınmak.

- Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak

- Aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak , Bol Baharatlı, acı yemeklerden ve Kabuklu bogazı tarhiş edici yiyeceklerden kacınmak

- Üşümemeye çalışmak

- Bol, bol sıvı alın, terli iken korunmaya dikkat edin.

- Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak , hangi maddeye karşı alerjiniz olduğunuzu mutlaka öğrenin, alerjinin arttığı dönemlerde, faranjitin azması muhtemel, bu nedenle alerjinizi kontrol altında tutun.

- Vitamin gereksinimlerini karşılamak , özellikle c vitamin.

- Ağız yoluyla değil burundan nefes almak, cünkü agız direk olarak ortam daki tozu ve bakterileri bogaza göndermekte, burun ise toz ları süzer ve soludugumuz havayı nemlendirerek cigerlerimize göndermekte.

- Boğazı temizlemeye çalışmamak

Farenjit insanda bir anda oluşmuyor belli süreç içerinsinde oluşmaktadır, tedaviside uzun süreli geçmektedir hastalık kendisini 45-50 günde tekrarlayabilir.

Farenjit tedavisine başlanırken ilk önce hastanın "boğaz Kültürü" alınıyor , bu kültür sayesinde hastalığın mikrobik olup olmadığı belirlenir.

Akut Farenjit ' in Tedavisi:

Akut farenjit te sıcak sifalı çay içilmesi iyi gelir. Akut farenjite virüslerin neden olduğu düşünüldüğünde antibiyotik verilmesi gerekli değildir. Ancak sıklıkla virüslerin yaptığı iltihaba bakterilerde eklendiğinden antibiyotikler hastalığın iyileşme süresini kısaltmaktadırlar. Antibiyotik olarak penisilin türevleri, sefalosporin veya makrolidler kullanılabilir. Antibiyotiklerin yanısıra, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, alerji düşünülen hastalarda antihistaminikler, burun açıcı spreyler, öksürük kesiciler ve ağız gargaraları (tuzlusu ile gargara olabilir) kullanılabilir.

Kronik Farenjit ' in Tedavisi:

Kronik farenjit için tedavi uzun sürer.Tedavide niçin kronik farenjit olunduğu araştırılır.Kronik farenjit e sebep olan etkenlerden uzak durulmalıdır. Farenjit adaçayı, okaliptüs, aItırı, hatmi, mirra ve papatya çayı içilmesi azda olsa rahatlatıcı özeliklere sahiptir. Kronik farenjitin tedavisi oldukça zordur. Hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak yine de kronik farenjit çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi belirlemek için kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bulunursa önce onun tedavisi gerekir.

bende bi farejit hastasıydım ama şuan sorun yok bende yazılanların dışında sesimde aşırı bir değişiklik ve surekli takıanma oluyodu anneannemde kronik farenjit var kadın hala çekiyo galiba bizim ailede ırsı bu hastalık

Malesef bende de var ne zaman soguk bisey icsem eger o gun hafif de usursem bogazim hemen basliyor, gicik oluyor kuru bir oksuruk tutuyo nefes almaya calisinca :KK43: ustelik simdi emzirsigim icin ilac da alamicam ne yapabilirim bilen yardimci olursa cok sevinirim, geceler eziyet gibi...

Yıllardım bendede var bu sorun bazen hayatı cehenneme çevirebiliyor kesinlikle geçmiyor bende.Çok tıkandığım zamanlar oluyor eğer dışarıya çıkmam gerekiyorsa elimde suyla çıkıyorum.

kardeşim faranjit oldu kaç gündür iyileşemedi
bu hastalık sürekli tekrarlayan kalıcı bir hastalıkmı :uhm:

bende kronık war cok gıcık bısey.herzaman burnum tıkalı nefes alamıyorum.ama sukur Allah beterınden saklasın.yasıyoruz ıste.

bende kronik faranjit var. 3 ayda bir oluyorum malesef. hamileyken bile 9 ayda 3 kere oluyorum :bbo: ilaç kullansan birşey kulaanmasan birşey. benim geniz etinden dolayı tekrarladığını söylüyor doktorum. of alah yardımcımız olsun feci bişi :1no2:

iğrenç bişey ya bendede oldu farenjit sinir oluyorum bunaaa:KK43: her gece öksürerek uyanıyorum deli gibi öksürük krizine giriyorm boğazım gıdıklanıyor geçmiyor geçmiyorr 1 hafta oldu hala tık yok antibiyotik verdi doktor hemde 1000 lik ama hap bitecek neredeyse hala geçmedi :1no2: bitkisel bi çaresi yokmu bunun ??

Arkadaslar yine bu siteden tesadufen ogrendigim ve deneyip kesinlikle memnun kaldigim birsey tavsiye etmek istiyorum. Doktoruma sordum herhangi bir zarari olmayacagini soyledi; gunluk agacinin sakizi tutsu olarak kullanilan aktarlarda bulunuyor. Gunde bikac defa agziniza alip emiyorsunuz seker gibi, tadi kotu ama ise yariyor ben surekli oluyordum emzirdigim icin cok ilac da alamadigim icin cok cektim bu faranjit illetinden ama cok sukur rahatim simdi. Tas gibi bisey emdikce sakizimsi bi kivam oluyor aci suyu gecince atiyorsunuz, arkadasim bikac tane atip agzina sonra sakiz gibi cigniyo onu isterseniz oyle de yapabilirsiniz ama onemli olan o aci suyuymus ben tadi cok rahatsiz ederse bi kasik bal aliyorum agzima. Denemenizde fayda var, herhangi bir zarari yokmus aksine benim isime cok yaradi :)

Arkadaslar yine bu siteden tesadufen ogrendigim ve deneyip kesinlikle memnun kaldigim birsey tavsiye etmek istiyorum. Doktoruma sordum herhangi bir zarari olmayacagini soyledi; gunluk agacinin sakizi tutsu olarak kullanilan aktarlarda bulunuyor. Gunde bikac defa agziniza alip emiyorsunuz seker gibi, tadi kotu ama ise yariyor ben surekli oluyordum emzirdigim icin cok ilac da alamadigim icin cok cektim bu faranjit illetinden ama cok sukur rahatim simdi. Tas gibi bisey emdikce sakizimsi bi kivam oluyor aci suyu gecince atiyorsunuz, arkadasim bikac tane atip agzina sonra sakiz gibi cigniyo onu isterseniz oyle de yapabilirsiniz ama onemli olan o aci suyuymus ben tadi cok rahatsiz ederse bi kasik bal aliyorum agzima. Denemenizde fayda var, herhangi bir zarari yokmus aksine benim isime cok yaradi :)

bunu ne diye isteyeceğiz aktardan adı ne yani ?? denemek istiyorum bunu

Sevgili dmtdmt gunluk agaci sakizi diye istiyorsun, umarim rahat edersin gecmis olsun bi hafta 10 gun kullanmani tavsiye ederim ben aklima geldikce hala iyi olmama ragmen emiyorum :)

Kronik faranjit bitki kürü;
Arkadaşlar sizi çok iyi anlıyorum ben de 4 sene bu hastalığı çektim. Boğazlarım sürekli ağrıyordu. Yutkunurken boğulacak gibi oluyordum. Çeşitli bitki kürleri denedim, biraz iyi geldi. Fakat sonunda bir tatlı kaşığı ısırgan otu, bir tatlı kaşığı ebegümeci üzerine kaynar su döküp ılınınca içiyordum. Bunu 3 ay yapınca iyileştim. Yalnız aç karnına içmelisiniz. Bir saat yemek yememelisiniz. Günde 2 kere yaparsanız yeterli olacaktır. 3 ay sonra iyileşmezseniz mutlaka 2 hafta ara verin, sonra 3 ay daha yapın. Unutmayın; en zararsız bitki kürü bile yapsanız 3 ay sonunda 2 hafta ara vermek gerekir. Aksi taktirde zararlıdır.

benimki kendiliğinden geçti ama 1 aya yakın sürdü. çok zor bişey. herkesinki geçer işallah. ama çamaşır suyuna deterjanlara çok dikkat edin onları soluyunca farenjit azıyor haberinz olsun.

bende de kronik bir halde bulunuyor faranjit. hamileyken bile 4 kere oldu. 2-3 ayda bir tekrarlar yaz-kış. arkadaşın dediği gibi deterjan solunduğunda daha da müzminleşiyor malesef. allah hepimize şifa versin...

Bende kıronik farenjit var tam geçti diyorum birdaha azıyor 6 gündür perişan oldum antibiyotik iğne yaptırmazsam geçmiyor.En çokta öksürük nefesimi kesiyor artık göğsüm ağrıyor ve bogazımdan ara ara kan geliyor

bende son 1 aydır bu dertden muzdarıpım ve sanırım kronık bır hal aldı ve bence bu sıgarayla bırlesınce gecmek bılmıyo. ben zencefıl çayı içiyorum ve ıyı geliyor ama geçirmeyee yetmıyor. ben antııyotıklere ınanamayan bırıyım bu yuzden almadım ama galıba bu defa mecburen alacagımbenneyaptımki

X