Şeker yüklemesi yüksek çıkanlar

Ayberen

Üye
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2013
33
0
Merhaba arkadaşlar, ben 25 haftalık hamileyim. Dün şeker yükleme testi yaptırdım değerlerim yüksek çıktı 240mg/dL . doktorum çok yüksek olduğunu söyledi ve dahiliyeye yönlendirdi.. dahiliye doktoru insülin uygulanabileceğini ama hamile olduğum için önce diyetle şekerimi düşürmem gerektiğini belirtti. 15-20 günlük bir diyet sonrası şekerim düşmezse eğer insülüne başlanacakmış.. Dahiliyeci de beni diyetisyene yönlerdi.. Diyetisyenden de bir diyet listesi aldım ve uygulamaya başladım.. Ama asıl sorum şu: benim gibi gebelik şekeri yüksek çıkanların hamilelikleri nasıl geçti acaba, doğumda sorun yaşayan oldu mu, bebeklerinizin sağlığı nasıldı? cevap yazarsanız sevinirim..

canım bende geçtiğimiz cuma şeker yüklemesi yaptırdım açken 77 çıktı 50gr şeker yüklemesinden sonra 160 çıktı sonuçları doktoruma faksladım ertesi gün aradı ve bebeğin kilolu doğabileceğini doğumdan sonra beni diyetisyene yönlendireceğini söyledi. az az sık sık ye dedi sadece kafam çok karıştı benimde bebeğe zararı var mı nasıl beslenmeliyim gidince daha detaylı bilgilendirir heralde bu arada bende bu hafta 24. haftamdayım canım

Merhaba arkadaşlar, ben 25 haftalık hamileyim. Dün şeker yükleme testi yaptırdım değerlerim yüksek çıktı 240mg/dL . doktorum çok yüksek olduğunu söyledi ve dahiliyeye yönlendirdi.. dahiliye doktoru insülin uygulanabileceğini ama hamile olduğum için önce diyetle şekerimi düşürmem gerektiğini belirtti. 15-20 günlük bir diyet sonrası şekerim düşmezse eğer insülüne başlanacakmış.. Dahiliyeci de beni diyetisyene yönlerdi.. Diyetisyenden de bir diyet listesi aldım ve uygulamaya başladım.. Ama asıl sorum şu: benim gibi gebelik şekeri yüksek çıkanların hamilelikleri nasıl geçti acaba, doğumda sorun yaşayan oldu mu, bebeklerinizin sağlığı nasıldı? cevap yazarsanız sevinirim..

benim ilk gebeliğimde yüksek çıkmıştı şekerim 270 civarıydı sanırım. dahiliye dru diyet yapmamı söyledi. kadın doğumcum iri bebek olur demişti. ilk başlarda deli gibi tatlı yiyen ben tatlıyı kestim. pirinç pilavı patates yemekleri şekerli şeylerden uzak durdum. bebeğimde kilolu falan doğmadı aksine 2280 gr doğdu. dr iri olursa normal doğum zor demişti.ama ben normal doğum yaptım. şimdi erken dönem şeker yüklemesi yaptı dr um. normal çıktı ama 24. haftada tekrarlamamız lazım dedi:KK43:
bir sıkıntı olmaz inşallah sadece diyetinize uyun ve şekerden kaçının

Merhabalar herkese geçmiş olsun

Bende bugün şeker yükleme testi yaptırdım. Bana 75mg şeker içirdiler. Tatlıdan nefret ederim şekerli suyu içene kadar mahvoldum. Benimde 1. saat tokluk şekerim 218 çıktı. 2. saat 153 doktorum beni dahiliyeye yönlendirdi. Dahiliye doktoru da bana direk olarak sen artık şeker hastasısın insülüne başlıycaz deyip 3 gün şekerimi evde ölçerek gelmemi söyledi. Çok fena moralim bozuldu. Ağlaya ağlaya helak oldum. 3 günde nasıl kara verecek acaba ben anlayamadım. Birde bazı yerlerde okudum şeker içtikten sonra hareket etmemek gerekiyormuş ben aksine gidip dışarda dolaşıp öyle geldim bene kimse hareketsiz dur demedi. Diyetisyene gidip listemi aldım, uygulamaya çalışıyorum ama ekmek sevmeyen ben için her öğün 2 dilim ekmek yemek nasıl olacak bilmiyorum.

Benimde sonuclarim suan yanimda degil ama biraz yuksek cikti.
Doktorum baska bir doktora yonlendirdi. Persembe gunu gidecegim bakalim nediyecek. 29. Haftadayim.
Insulin kullanmama gerek kalmaz umarim :KK43:(((

Bende yarın gidicem tekrar doktora inşallah seninde gerek kalmaz insilüne benimde..

Çok şükür şimdilik insülün vermedi doktor. 15 gün daha izliycek bakalım diyetle bu işin altından kalkarım inşallah

Merhabalar herkese geçmiş olsun

Bende bugün şeker yükleme testi yaptırdım. Bana 75mg şeker içirdiler. Tatlıdan nefret ederim şekerli suyu içene kadar mahvoldum. Benimde 1. saat tokluk şekerim 218 çıktı. 2. saat 153 doktorum beni dahiliyeye yönlendirdi. Dahiliye doktoru da bana direk olarak sen artık şeker hastasısın insülüne başlıycaz deyip 3 gün şekerimi evde ölçerek gelmemi söyledi. Çok fena moralim bozuldu. Ağlaya ağlaya helak oldum. 3 günde nasıl kara verecek acaba ben anlayamadım. Birde bazı yerlerde okudum şeker içtikten sonra hareket etmemek gerekiyormuş ben aksine gidip dışarda dolaşıp öyle geldim bene kimse hareketsiz dur demedi. Diyetisyene gidip listemi aldım, uygulamaya çalışıyorum ama ekmek sevmeyen ben için her öğün 2 dilim ekmek yemek nasıl olacak bilmiyorum.

Ben de 75 mg şeker yüklemesi yaptırdım. Açlık 130, 1.saat 240, 2.saat 210 çıktı.. Dahiliye doktorum bende daha önce başlamış olan bir şeker hastalığı olduğunu ama bunu gebelikte yaptırdığım testen sonra ortaya çıktığını söyledi.. Sadece gebelik şekeri olsaymış eğer sadece 1.saatin yüksek çıkması gerekiyormuş, bütün hepsi yüksek çıktığı için şeker hastası tanısı konuldu ve doğumdan sonra da devam edebileceğini söyledi.. Diyetimi uygulamakta biraz zorlanıyorum, çünkü normalde zaten iştahlı biriyim ve bu hamileliğimde biraz daha arttı ve ben tatlıya çok düşkünüm, sevdiğim şeylerden mahrum kalmak beni zorladı.. Ama bebeğim için biraz dişimi sıkmaya çalışacağım.. Benim amacamın kızı da hamileyken yaptırdığı test sonucu hemen hemen benimkiyle aynı çıkmış ve doktoru da bana söylenenlerin aynısını söylemiş..Onun şekeri yükselince tansiyonu da yükseliyor ve şeker komasına giriyormuş. hamileyken bir müddet hastanede yattı ama şeker ve tansiyonunun yüksek olmasından dolayı gebelik zehirlenmesi başladı, bu yüzden 26 haftalıkkken sezeryanla bebeği aldılar.. Şu an bebekte kendisi de iyiler çok şükür.. Ama bebek doğumdan sonra 7-8 kez ameliyat geçirdi tam gelişemediği için.. Amcamın kızı da halen şeker hastası ve insilün oluyor.. Benim en yakınım başına böyle birşey gelmesi beni korkuttu, o yüzden tedirginim.. Allahım hepimize sağlıklı, hayırlı doğum nasip etsin.. Bebişlerimizi sağlıklı bir şekilde kucaklarımıza alalım inşallah..

Canım değerlerin yüksek çıkmış ama yine de dikkat edersen belki hamilelik bittikten sonra geçebilir de umutsuzluğa kapılma bence

Dahiliye doktorları hemen en kötüsünü söyleyip korkutarak dikkat etmemizi sağlamaya çalışıyorlar sanırım ama hamile olduğumuzu düşünmüyorlar. Kötü şeyleri aklına getirme işin doğrusu ben tatlıyı sevmesem bile diğer sevdiğim şeylerde zararlı ve diyetimde tüketemeyeceğim şeyler dolayısı ile diyet beni de çok zorluyor.... Ama çocuklarımız için dişimizi sıkıcaz mecburen..

Ben etrafımda gebelik döneminde şekeri çıkıp ta diyetle kontrol altına alındıktan sonra diyabeti devam etmeyen çok kişi duydum.

Gerçi şu var doğumdan sonra diyabetli olsam da önemli değil çocuğum sağ sağlim doğsun yeter..

Ama bazen kaderime gerçekten üzülüyorum; hayatım ömrüm boyunca hep yediklerime dikkat etmek zorundaydım çünkü kilo almaya müsait bir bünyem var sürekli diyet ve yediklerine dikkat en sonunda canımdan bezdim ve bırak olduğun gibi kal deyip diyetleri bıraktım zayıflamaya çalışmaktan vazgeçtim ama çok normal seviyelerde yememe rağmen bırakın zayıflamayı üstüne kilo aldım..

Hayır bütün ömrün boyunca yediğine dikkat et yetmez gibi hamileyken de istediğini yiyeme... ne kadar acıklı bir durum.. ama malesef bazılarımız böyle bahtsız.. Haa Allah daha büyük dert vermesin diyorum ama yinede içim acıyor bazen..

Üstelik zararlı olmayan faydalı olan bir şeyi bile sayıyla yiyorum.. YAni düşünün süt-yoğurt-ayran toplamı günde en fazla 3 bardak olabilirmiş ya her şey yasak bari süt yoğurt yiyeyim o bile yasak..

Ama ne yapalım elimizden geldiğince idare edicez artık..

Sana insülin vermedi değil mi doktor

hanımlar şeker yüklemesi değerlerim şöyle;

açlık 92 (normal değer 74-106)
1. saat 184
2. saat 140
3. saat 45

Doktorum sınırdasın, diyet yap dedi. Yine de insan korkuyor. Sizin tecrübeleriniz ne diyor bu konuda?

bende 27. hafta içindeyim geçen hafta 50 mg şeker yuklemesı yapıldı şekerm 200 cıktı doktorum benı endokrınolojı bolumune yonlendırdı. endokrın uzmanıda sekerımı olcmem için cıhaz falan verdı 1 hafta boyunca gunde 4 kez olc ve gel dedı 2 gundur olcuyorum ya sınırda cıkıo yada sınırın ustunde sanırım ınsulıne baslıcak.
yalnız kafama takılan bısey var ınsulın kullanan annelerın bebeklerı iri oluyormus ve bu yuzden yaklasık 3,5 kıloya ulastıklarında normal sureyı beklemden erken alabılıyorlarmıs bunu kendı kadın dogum doktorum soyledı.

basına boyle bırsey gelen yanı erken dogum yapmak zorunda kalan oldu mu ?

Merhaba size bisey sormak istiyorum ben dun doktora gittim sekerim 50 gramda 218 cikti yuksek dedi diyetisyene yonlendirdi pztesi gunu diyetisyene gidicem ins duser ama internette okuduklarim cok korkutu sizin dogumunuz nasil gecti bi sikinti ciktimi sekeriniz dustumu

merhaba. 2. gebeliğimi yaşıyorum, birincisinde gebelik diyabeti çıkmıştı, son 3 ayı insülin ve diyetle geçirdim. dün ikincisi için de testim yüksek çıktı (101-181) . haftaya 100 gr için gün verdi doktor muhtemelen yine insülin kullanıcam.
deneyimli bir diyabetli olarak şunu söyleyebilirim; evet, olmasa daha iyi ama bir çok gebelik rahatsızlığından daha kolay bir rahatsızlık bu. birincisi insülin kullanabiliyoruz ve bu bebeğe zarar vermiyor. 2. si sağlıklı ve kontrollü beslenmek zorunda olduğumuz için kilo sorunu ve bebeğin beslenmesiyle ilgili sorun yaşamıyoruz.
tek sıkıntı istediğin şeyleri yiyememek o da doğumdan sonraya kalsın işte ne olacak :) ha bir de şekerimiz düzgün mü diye sürekli ölçüm yapmak zorundayız.
ilk gebelikten deneyimimi aktarayım size; doktorum beni dahiliyeciye gönderdi. o da ölçüm yapıyor diyet deniyor faaln olmazsa insüline başlıyoruz. ama size tavsiyem imkanınız varsa dahiliyeci yerine endokrin uzmanının takibi altında olmanız. dahiliyecinin uyguladığı tedavi ile sonuca ulaşamayınca endokrinciye gittim ben. keşke baştan gitseymişim dedim. 3 hafta falan zaman kaybettim boş yere, bebek ve ben fazladan kilo almış olduk. bu sefer direk endokrinden randevu alıcam.
hiç korkmuyorum, ilkinde çok korkmuştum ama çok araştırdım gerçekten korkulacak bir şey yok. tedaviyi güzelce uygulayıp diyetini güzelce yapınca çoğu hamileden sağlıklı oluyorsun.
doğum yapıldığı an bebek hipoglisemiye girmesin diye hemen çekerini ölçüyorlar. 2 saatte bir emzirmek zorundasın diyorlar. riskli gebe statüsünde olduğun için muhtemelen doğum sezeryan olacaktır. sütün de hemen gelmiyor ama bir şekilde doğumun olduğu gece annemle birlikte sabah kadar uyumayıp bebeği uyandırıp uyandırıp emzirdik. bebek aç kalmadığı için sarılık da olmadı biliyor musunuz.
diyeceğim şu ki lütfen korkmayın, tedavinizi ve diyetinizi ihmal etmeyin.
sevgiler.

evet dün itibariyle insülin kullanımına başladım. uzun etkili insülinden bir sabah aç karnına bir de akşam yemeğinden önce aç karnına iki defa insülin kullanıyorum. ilk ölçümlerim yine de yüksek çıkıyor. 2 ocakta doktorum ölçüm değerlerimi değerlendirecek ve muhtemelen insülin seviyemi artıracak. bu arada diyet yapmaya başladım ben de. tam tahıl ekmeği tüketiyorum ve öğün sayımı 6 ya çıkardım. gün içinde toplam en az 1 saat yürümem gerekiyor, kış ayında bunu nasıl yaparım bilmiyorum ama yapmaya çalışcam. şimdilik bu kadar. gelişmeleri aktarırım. sevgiler.

selamlar anneler..75lik şeker yüklemem 1. saat normal 2. saati 154 çıktı ..sizce çok mu yüksek ne yapayım şaşırdım

hanımlar şeker yüklemesi değerlerim şöyle;

açlık 92 (normal değer 74-106)
1. saat 184
2. saat 140
3. saat 45

Doktorum sınırdasın, diyet yap dedi. Yine de insan korkuyor. Sizin tecrübeleriniz ne diyor bu konuda?

Canim mesajini gondereli cok olmus ama bir sey sormak istiyorum, sanirim ikinci hamileligini yasiyorsun suan, Allah bagislasin yavrularini, 2.cocuguna da yaptirdin mi seker yuklemesi acaba?

Canim mesajini gondereli cok olmus ama bir sey sormak istiyorum, sanirim ikinci hamileligini yasiyorsun suan, Allah bagislasin yavrularini, 2.cocuguna da yaptirdin mi seker yuklemesi acaba?
3. gebeliğim canım.
2. ve 3. gebeliğimde yaptırmadım şeker yüklemesi. sağlık ocağında 3 aylık şeker durumunu gösteren bir test var, adı hb1ac olarak geçiyor. onu yaptırdım sadece. zaten gebe olunca insan daha dikkatli oluyor yiyeceği içeceği konusunda.

X