Üstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

selam kızlar. bende 4. haftada öğrendim gebeliğimi merakım sonucu. 6. haftada kanamam oldu ve hemen doktora gittim. düşük tehlikesi geçirdim çok şükür8 haftalık iyiyiz şimdi. gebeliğimiöğrenmeseydim adet der geçerdim heralde ilaç falan da lamayacağım için düşer giderdi belki bebeğim. adet tarihimede neredeyse yakın arada düzensizde olurdu.ihmal etmemek lazım aslında.bidoktora görünmek çok şeyi kurtarabilir. rabbim hepinize nasip etsin. 6ay öncede bir bebek kaybettim.inşallah ilk bebeğimi bu sefer alacağım kucağıma. :KK1:

benim sorum şöyle: ben erkek arkadaşımla aralık ayı içerisinde korunmalı bi şekilde ( prezervatif ile korunduk ancak sızdırma söz konusu olabilir ) ilişkide bulundum ve bu ilişkiden önceki son adetimin ilk günü 14 kasım tarihiydi bundan bi sonraki adetim ise 19 aralık tarihindeydi (aralarında 36 gün var) ben bu gecikmeyi içinde bulunduğum strese yormuştum ve kanamam ilk üç gün çok yoğun miktardaydı ( bazen bayıltacak seviyelerde) son üç gün ise normaldi ve 6 gün sürdü ancak halk arasında üstüne görme kanaması diye bi tabir var ve bu kanamanın az olması beklenmekte olmasına rağmen tam bi kanama yaşayanlarda var ben su an itibariyle bir test yaptırmadım çünkü hiç bir hamilelik belirtisi taşımıyorum ancak erkek arkadaşım bu konuda cok ısrarcı bunun bi üstüne görme kanaması olabileceğini söylüyor sizce bu kadar kanama ile üstüne görmüş olabilir miyim üstüne görme kanaması ikinci ayda da olur mu ?

---> kızlar böle bi yazı okudum ama cevapsız kalmış belki siz cevabını verebilirsiniz benm içimde bulunduğum durumu kısmen özetliyorda :)

benim sorum şöyle: ben erkek arkadaşımla aralık ayı içerisinde korunmalı bi şekilde ( prezervatif ile korunduk ancak sızdırma söz konusu olabilir ) ilişkide bulundum ve bu ilişkiden önceki son adetimin ilk günü 14 kasım tarihiydi bundan bi sonraki adetim ise 19 aralık tarihindeydi (aralarında 36 gün var) ben bu gecikmeyi içinde bulunduğum strese yormuştum ve kanamam ilk üç gün çok yoğun miktardaydı ( bazen bayıltacak seviyelerde) son üç gün ise normaldi ve 6 gün sürdü ancak halk arasında üstüne görme kanaması diye bi tabir var ve bu kanamanın az olması beklenmekte olmasına rağmen tam bi kanama yaşayanlarda var ben su an itibariyle bir test yaptırmadım çünkü hiç bir hamilelik belirtisi taşımıyorum ancak erkek arkadaşım bu konuda cok ısrarcı bunun bi üstüne görme kanaması olabileceğini söylüyor sizce bu kadar kanama ile üstüne görmüş olabilir miyim üstüne görme kanaması ikinci ayda da olur mu ?

---> kızlar böle bi yazı okudum ama cevapsız kalmış belki siz cevabını verebilirsiniz benm içimde bulunduğum durumu kısmen özetliyorda :)

test yapmanda fayda var derim.. eczaneden alıp idrar testi yap en azından

evet hamile kadın adet görür. benim babaannem babama hamileyken adet görmüş. o zamanlarda nerde test falan. karnını taşla vurmuş yaa karnım şiş diye. babam ordan nasıl sağ çıkmış hayret :)) bence gebelik testi yap. çıkmazsa doktor ultrasonla baksın.

ayın 19 unu bekle adet olmazsan test yaparsın bence

yahu bu kadar kanamaya rağmen hamile kalmış olabilir miyim neredeyse bi an bayılıcaım sanmıştım ve 3 gün boyunca bu böyleydi... kafam çok karıştı...

ustune gorme olayı yasamazsan kalmazsın 19 unu bekle ve olmazsan test yap cnm

sen tam anlamıyla derdını yazmamıssın kı yardımcı olalım en son ne zaman adet oldun ?

selam arkadaslar aranıza yeni katıldım.ben 5 ay önce bir kürtaj geçirdim,bebeğimin kalp atışlarını hiç duyamadan kaybettim onu keşke hayata tutunabilseydi.şimdi ki sorunum ise bu ay 1gün kahverengi lekelenme geldi,2 gün 1 ped kirletecek kadar kan geldi 3 gün yne kahverengi lekelenme geldi ve bitti acaba hamile miyim aynı durumu yaşayan var mı aranızda

kızlar size birşey soracağım adetm 1 gün gecikmişti cmt akşamı ilişki sırasında benden kahverengi kanla alakası olmayan bir akıntı geldi.ertesi gün öğleden sonra adet oldum.fakat göğsümdeki şişlik ve ağrı devam ediyor.normal şartlarda hiç farklı bir akıntı yada lekelenme olmadan adet olurum.acaba hamileydm üzerinemi gördm yada hala hamile olma olasılığım varmı.kafam çok karıştı :S

Halk arasında "üstüne adet gördüğü" için hamileliğini geç fark ettiğini söyleyenlere şahit oluruz. Peki, bir kadının hamile olduğu halde adet kanamasına benzer bir kanama yaşaması mümkün müdür? Halk arasında "üstüne görmek" olarak adlandırılan durum gerçekten de söz konusu olabilir mi, yoksa kanamalar başka nedenlere mi bağlıdır? Herhangi bir kanama durumunda ne yapmanız gerekir?

İmplantasyon kanaması
Hamile kadınların %25'inde ilk üç ayda hafif vajinal kanama veya lekelenme görülebilir. Çoğunlukla lekelenme herhangi bir soruna işaret etmez.

İlk üç aydaki hafif kanamaya döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu (yerleşme) neden olur. Bu implantasyon kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.

Bazı kadınlar adet kanaması olarak değerlendirse de, implantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir.

Normal seyreden bir hamilelikte adet kanamasına benzer derecede ve adet kanaması ile aynı sürede devam eden kanamalar olmamalıdır.

Her türlü kanamaya dikkat!
Hamilelikte, az ya da çok, her türlü vajinal kanama ciddiye alınmalıdır. Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Doktorunuz kanamanın herhangi bir ciddi sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptayacaktır.

Hamileliğin ilk aylarındaki kanamalar bir sorunun işareti olabilmektedir. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuzu aramalısınız:

Aşırı kanama

Kramp, ateş ve ürpermelerin eşlik ettiği kanamalar

24 saatten uzun süren bir kanama

KANAMANIN NEDENLERİ NELER OLABİLİR?
Hamileliğin ilk aylarında implantasyon haricinde vajinal kanamaya yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

Rahimdeki değişiklikler
Hamilelik sırasında rahme daha fazla kan akışı söz konusudur. Dolayısıyla kanama olasılığı da artmaktadır. Hamilelik sırasında cinsel ilişki bazen az miktarda vajinal kanamaya neden olabilir. Ayrıca pelvik muayene sonrasında da lekelenme görülebilir.

Düşük
Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen vajinal kanamalar bazen de düşük belirtisi olabilmektedir.

Dış gebelik
Karın ağrısı ile birlikte olan vajinal kanama dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere ve genellikle de fallop tüplerine implant olmasıdır. Acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Dış gebeliklerde sağlıklı bir bebek gelişimi mümkün değildir. Ayrıca tedavi edilmeyen dış gebelikler anneye ciddi zararlar verebilir veya yaşamını kaybetmesine neden olabilir.

slm bende hamileyim ve üstüne gördüm ama kahverengi ve bu 10 güne yakın sürdü dr gittim korkmana gerek yok bebeğin gayet iyi dedi yani üstüne görme oluyor ben yaşadım

bende ilk hamileliğimde üstüne görme yaşadım,bildiğiniz adet kanı gibiydi tabi günlerce gelen bir kanama değil,kanama bir pedi doldurcak kadardı,sonrasında durdu,bir kere gelip bitti.bu yüzden üstüne görme olabiliyor arkadaşlar kimse güvenmesin kısacası,en iyisi kan tahlili olacaktır,o gebelik testlerine de güvenmeyin,dediğim gibi en güvenilir olan tahlil.

Arkadaslar bende bı soru sormak istiyorum aranızda yeniyim... Bnm sorum söyle benm son iki adetim biri 36 gün aralikla ( stresli bı donemdi) altı gün sürdü bu altı gunün icinde 2 gün asiri miktarda kanamam oldu ikincisi ise 28 gün sonra 4 gün sürdü bu 4 gunün Bi gunü asır'ı kanamalı gecti(günde 4-5 ped kullanacak kadar) sorum söyle su an karnımın alt kısmında bu gün bı sancı hissettim ben adet gördüğüm icin hamile olmadığıma kanaat getirmiştim ancak bu üstüne gorma olayı kafamı karistirdi acaba ben simdi hamile olabilir miyim bu Ağrı disinda hiç bır hamilelik belirtim yok bu kadar kanamaya bu kadar adete üstüne gormuş olabilir miyim ?? Test yaptırmalı miyim ??

Arkadaslar bende bı soru sormak istiyorum aranızda yeniyim... Bnm sorum söyle benm son iki adetim biri 36 gün aralikla ( stresli bı donemdi) altı gün sürdü bu altı gunün icinde 2 gün asiri miktarda kanamam oldu ikincisi ise 28 gün sonra 4 gün sürdü bu 4 gunün Bi gunü asır'ı kanamalı gecti(günde 4-5 ped kullanacak kadar) sorum söyle su an karnımın alt kısmında bu gün bı sancı hissettim ben adet gördüğüm icin hamile olmadığıma kanaat getirmiştim ancak bu üstüne gorma olayı kafamı karistirdi acaba ben simdi hamile olabilir miyim bu Ağrı disinda hiç bır hamilelik belirtim yok bu kadar kanamaya bu kadar adete üstüne gormuş olabilir miyim ?? Test yaptırmalı miyim ??

Cevap yok mü ??

geçmiş olsun arkadaşım. Bu durumda ne yapacağız; bebek isteyen-istemeyen herkes bir yanlışlık olmasın diye her ay hamilelik testi mi yapacak?:uhm:

merhaba arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım bu site cok hosuma gidiyor aklıma takılan yer seyi burdan bakıyorum.
şimdi ise aklıma takılan hamilemiyim duygusu 7 aylık evliyim korunuyoduk ama gecen eşim tamemen içine gitti sonrasın ertesi gün hapı vardı nasıl kullanıcamı unutmusum ikisi birlikte içiliyormus ben bir tane içtim sanırım o bi etki göstermez diye düşündüm, halime olabilirim diye düşünüyodum ama adet gördüm normalde ayın basında 1.de falan oluyordum ve 5.inde oldum normal adet gibi bugün 2.günüm simdi üstüne görme olayını duyunca yine süpelenmeye basladım acaba olabilirmiyim diye birde benim göbek kısmımın altında bi şişlik var o ne onuda bilmiyorum yardımcı olursanız cok sevinirim :)

X