Kek yapmadaki altın kurallar (kek uzmanından:)))

Kızlar size bir püf noktası da benden. Eğer katı kek istiyorsanız yoğurt ile, yumuşak kek istiyorsanız da süt ile yapın kekinizi. Ayrıca içine koyacağınız ceviz,fındık,çikolata, kuru meyve vs. bir parça una bularsanız dibine çökmez. ayrıca un,kabartma tozu ve vanilyayı karıştırın daha sonra karışıma ekleyin

bende duydum onu kek soğuk fırında olacakmış bende önceden ısıtırım hiçte sıkıntı olmuyor ısıtınca gayette güzel kabarıyor

Benimki de gayet iyi yani bir yanlış yapmadıysam içerikte, asla soğuk fırına atıcağımı sanmıyorum ya hiç dymamıştım özellikte ısıtılmış fırın diye bilirim her zaman.

Benimki de gayet iyi yani bir yanlış yapmadıysam içerikte, asla soğuk fırına atıcağımı sanmıyorum ya hiç dymamıştım özellikte ısıtılmış fırın diye bilirim her zaman.
Doğru bildiğimiz iyi oluyorsa şaşmayalım kuzu o halde soğukta ne olacağı muamma :)

kizlar bnde simdi kek yaptim soguk firina koydum arkadasin verdigi bilgilerle muhtesem kabardii hatta lezzetinden catladi :)

Ben de soğuk fırına atarım doğrusu budur bence
Tatlı türler soğuk fırına
Tuzlu olanlar sıcak fırına atılır çok uzun zamandır böyle biliyorum
Ve hiç sorun yasamadim

Sizlere sünger yumuşaklıgında basıt bır tarif..yumurta Aklarını bır fiske tuzla çırpıp bekletın. Sonrasında dıger işlemler aynı................ 3 Yumurta sarısı. 1 su bardağı şeker iyice cırpılır..1 su bardağı sıvı yag. 1 su bardağı sut katılır. bır kabartma tozu. 2 bardak unda karıştırılıp yavaş yavaş eklenip cırpılır.. İsterseniz icerisine 2 tepeleme yemek kasıgı surme cikolata ve 25 gr kakao koyabilirsiniz.. brownı yı andırıyor sankım:) Herşey koyduktan sonra cırptıgınız kar beyazı yumurta akını dokup.. Rulo yuvarlak gıbı kaşıkla sondurmeden çevirin.. Ve fırına Sıcak dıyelım:) 175 derecede pişirin.. Yanı puf nokta un olcusu ve yumurta akı.. Deneyin derim.. Ertesi gun dahi bayatlamıyor

merhaba kızlar kek kolay gibi gözüksede bazı zorlukları vardır,örnek olarak kimi kek kabarmaz sünger gibi olur,kimi kekte yumurta kokar,yada unu fazla kaçıp sert olmuştur.bende zamanla kendimi geliştirip bu seviyeye geldim :kedi:gerçekten güzel kek yaptığım söylenir ee birazda yapıyorum yanizemuszemus neyse benimde bu zamana kadar yaptığım belli başlı uyguladığım ufak püf noktaları var belki aramızda yeni evlenicekler yada evliler bilmeyenler olabilir onun için bende bazı püf noktaları vermek istedim buyrun kızlar umarım işinize yarar...
1.yumurta sayısı ne kadar az olursa kekiniz okadar iyi kabarır.(maks.3 adet)
2.yumurtayı çırparken ilk önce bir fiske tuz katarsanız karışımın nasıl kabardığını göreceksiniz.
3.unumuzu mutlaka eleyip koyalım buda kabarmasında oldukça etklidir.
4.kabartma tozumuzu en son koymalıyız.
5.kabartma tozunu koyduktan sonra en fazla 1,5 dakika çırparsak kekimizin daha iyi kabardığını göreceksiniz.
6.karışımımızı karıştırıken asla metal kaşıkla değil tahta kaşıkla çırpmalıyız.
7.daima soğuk fırına atılmalıdır.
8.ilk 20 dakika asla fırının ağzını açmamalıyız yoksa kekimiz söner.
9.kekimizi fırından hemen çıkarmalıyız yoksa söner.
10.fırından çıktıktan sonra hemen kesmeyelim yiyeceğimiz zaman dilimleyelim yani yiyeceğimiz kadar bu daha uzun ömürlü olmasını sağlar..

umarım sizlere faydalı olur arkadaşlar herkese bol bol kek yapmalaropuyorumnanaktan
Daima soğuk fırına atılmalı yazmışsınız. Karışımı tepsiye alıp, soğuk fırına atıp, derecesini tepsi içindeyken mi ayarlayıp pişiriyorsunuz?

İlk defa duydum :kk77::eek:

Bende aldığınız un kaliteli olmalı diyeceğim çünkü aynı tarifi yaptığım halde lezzetsiz olmuştu sonra farklı unlar kullandım ondan
öyle olduğunu fark ettim benim favori unun söke unu tavsiye ederim:KK66:

X