Araba kullanmak istiyorum.....

2000 yılında ehliyet aldım 3 ay öncesine kadar hiç araba kullanmamıştım.

Tavsiyem;
asla ve asla otomatik vites almayın gerçekten araba kullnıyor sayılmazsınız ve mantığını çözüp öğrenemezsiniz.

Bugüne kadar ya babamın arabasını çarparsam, ya kocamın arabasını eğriltirsem diye delirip kullanamamıştım. derken ittir kaktır kendime ait kırmızı bir corsam oldu. araba benim dedim, vur kalk öğreneceğim dedim. öyle de oldu, 2. günü kaldırıma çıktım ama o kadar sonra öğrendim.

şehiriçi 5-6 saat ders aldım. hocamı izmirli kızlara şiddetle tavsiye ederim. ama bu dersler arabaya bin bakalım boş yolda gidelim şekilden değildi. ben tahsilatlara, müşteri ziyaretlerine vb. hocamla gittim. kaldırıma çıkıp park etmem gereken durumlara özellikle girdim. tek yöne tersten girdim, trafiği kilitleyip park ettim. inatla her gün her an iş yarattım ve sürekli araba kullandım.

aşırı dönemeçli ve yokuş olmasına rapmen evime çok rahat gelebiliyorum. ama hala kocam yanımda oturmuyor. sürekli bağırıp p çağırıyor ve beni panikletiyor.
özel ders alın ve ya allah deyip yola çıkın. başka türlü olmuyor! öyle haftada bir falan da değil, her gün araba kullanmanız lazım ilk 6 ay!

:KK9::KK9::KK9::13::13::13::KK52::KK52::KK52:

Tavsiyem;
asla ve asla otomatik vites almayın gerçekten araba kullnıyor sayılmazsınız ve mantığını çözüp öğrenemezsiniz.

Bugüne kadar ya babamın arabasını çarparsam, ya kocamın arabasını eğriltirsem diye delirip kullanamamıştım. derken ittir kaktır kendime ait kırmızı bir corsam oldu. araba benim dedim, vur kalk öğreneceğim dedim. öyle de oldu, 2. günü kaldırıma çıktım ama o kadar sonra öğrendim.

şehiriçi 5-6 saat ders aldım. hocamı izmirli kızlara şiddetle tavsiye ederim. ama bu dersler arabaya bin bakalım boş yolda gidelim şekilden değildi. ben tahsilatlara, müşteri ziyaretlerine vb. hocamla gittim. kaldırıma çıkıp park etmem gereken durumlara özellikle girdim. tek yöne tersten girdim, trafiği kilitleyip park ettim. inatla her gün her an iş yarattım ve sürekli araba kullandım.

aşırı dönemeçli ve yokuş olmasına rapmen evime çok rahat gelebiliyorum. ama hala kocam yanımda oturmuyor. sürekli bağırıp p çağırıyor ve beni panikletiyor.
özel ders alın ve ya allah deyip yola çıkın. başka türlü olmuyor! öyle haftada bir falan da değil, her gün araba kullanmanız lazım ilk 6 ay!

ama istanbul trafiğinde de artık otomatik lazım ya insanın ayağı ağrıyo debriyaja basmaktan...:KK43:

ben ABD de yasiyorum , burada butun arabalar otomatik vites .kullanmasi cok rahat . Ankara da yasarken yokuslar da kaydirmamak icin ne caba sarfederdim. bi de arkada ki araba iyice yaklasirdi arada mesafe birakmazlardi , sinir olurdum. burada herkes birbirine saygili , korkusuzca araba kullanabiliyorum.

daha önce yorum yazmistim ehliyet sinavim var diye ,, 4 gün önce direksiyon sinavim vardi sükür kazandim ve artik benimde ehliyetim var :)) hemen ertesi gün esimle kahvaltiya gittik ve ben kullandim ,, hergün azda olsa sürüyorum alismak icin ... insallah isteyen herkes alir ..:nazar:

Tavsiyem;

Otomatik vites çok büyük rahatlık, araba sürmenin mantığı demişsiniz hiç bir anlam veremedim. Ben otomatik kullanıyorum ve bu kadar rahat araba kullanmak varken yok debriyajdı yok gazdı yok vites değiştirdi yok stop etti derdiyle uğraşmak (özellikle İstanbul trafiğinde) eziyetten başka bir şey değil bana göre. He tabi manuel kullanan kadınlara helal olsun diyorum o ayrı bir mesele ama ben trafikte rahat olmalıyım ve bunun içinde kesinlikle otomatik vites diyorum.

of Allahım ya Rabbim ben de az önce bir cesaret geldi bineyim biraz alışayım gezeyim dedim arabayı çalıştıramadım bile olamaz böyle bir şey çok üzgünüm gerçekten anahtarı çevirdim ve çalışmadı iki üç kere denedim. karşıdan arkadaşım geldi hiç olmayacak tesadüf komşu balkona çıktı of daha çok üzüldüm. öyle pencereden bakıyorum arabaya :KK43:

of Allahım ya Rabbim ben de az önce bir cesaret geldi bineyim biraz alışayım gezeyim dedim arabayı çalıştıramadım bile olamaz böyle bir şey çok üzgünüm gerçekten anahtarı çevirdim ve çalışmadı iki üç kere denedim. karşıdan arkadaşım geldi hiç olmayacak tesadüf komşu balkona çıktı of daha çok üzüldüm. öyle pencereden bakıyorum arabaya :KK43:

Ayy tam bir fiyasko olmuş canım çok iyi anlıyorum seni..Bizde yeni honda crv jeep aldık otomatik.Daha bana kullanmak nasip olmadı bakalım ama benimde endişelerim varr..:KK4:

canım bu da otomatik vites. galiba yapılması gereken bir şey var kilitli gibiydi çünkü dönmedi anahtar. evvelki gün çıkmıştım sorun olmamıştı. kısa mesafe gittim ama yolun sağına ya da soluna yanaşmaya korkuyorum. böyle şaşkın şaşkın sürdüm geldim. cidden cesaret isteyen bir şey. inşallah öğreniriz zamanla benzinde çok pahalı Tr de. o da etkiliyor yoksa al sabah çık gez kimse yokken. beş yıl önce falan yaptım ben sabah altı da çıktım dolaştım. tavsiye ederim. devamı gelmedi ama. gözü kara olacak insanın.

Bende 2 çocuk var şeker hele biri 2 aylık daha öle çıkamamki eşimde yanlız bırakmaz zaten:)Mecbur onla alışcam ama bakalım bende biraz tırsıom trafiğe hiç çıkmayınca.....Otomatiklerde anahtarı çevirirken içeri doğru bastırıp ceviriyosun acaba ondanmı olmadı senin?

ama çok zevkli ya dur kalk ı öğrendim dönmeyi ve rampalarda yavaşlamayı her hafta çıkıyoruz eşimle derse iyi gidiyorum ilk hafta elim ayağıma dolandı durdur şu arabayı neye basıcam falan bayağı bi panik oldum bu hafta çok daha iyiydim 2 kere falan stop ettirdim arabayı debriyajdan ayağımı biraz hızlı çekmişim iyice öğrenip öyle gidicem ehliyete 3 yada 4 ay çalışıcam herşeyi bilmeden gitmek istemiyorum aynaları unutmayın ilk hafta hiç bakmıyodum mesela şimdi gözüm hep aynalara gidiyo bol bol pratik lazım hepimize kolay gelsinn:KK54::KK54:

Merhaba arkadaşlar

Direksiyon dersi vermekteyim. İlgilenenlere yardımcı olurum.

ya ne güzel banada bi el atıverin nolur .bnde bir yıl önce aldım ehliyetimi ama gelin görünki koltuğa oturur oturmaz heyecan basıyo napacağımı onutuyorum.eşimde bnle dalga geçiyo 1 den başka gidemiyon diye.:KK9::KK9:

ha birde bişey sormak istiyorum arkadaşın konusunu meşkul etmiş oluyorum ama kusura bakmayın.
otomatik viteste debriyaj olayını anlamadım bn .istediğim vitese atarken debriyaja basılır onda basılmıyormu nasıl bişey.

bu işin çözümü arabayı bikaç dersten sonra kendin alıp sürmek. istediğin kadar anlatsınlar sana sen tek başına o direksiyona geçmedikten sonra hiçbir manası yok.

mideme kramplar giriyor benim de kullanırken ama alışıyorum.

ha birde bişey sormak istiyorum arkadaşın konusunu meşkul etmiş oluyorum ama kusura bakmayın.
otomatik viteste debriyaj olayını anlamadım bn .istediğim vitese atarken debriyaja basılır onda basılmıyormu nasıl bişey.

otomatik şanzımanlı araçta debriyaj yoktur sadece fren ve gaz pedalları vardır. o vitesi kendisi otomatik atar sana sadece yola bakmak kalır. eğer araba alacaksanız mutlaka otomatik vites alın.

otomatik şanzımanlı araçta debriyaj yoktur sadece fren ve gaz pedalları vardır. o vitesi kendisi otomatik atar sana sadece yola bakmak kalır. eğer araba alacaksanız mutlaka otomatik vites alın.

tşk ederim canım cavabın için..
iyiymiş valla tam bnlikmiş .şimdilikj arabamız var ama eşimin ne yapacağı belli olmaz o zaman kolları sıvarım ikna çalışmaları için.

Bende 2 çocuk var şeker hele biri 2 aylık daha öle çıkamamki eşimde yanlız bırakmaz zaten:)Mecbur onla alışcam ama bakalım bende biraz tırsıom trafiğe hiç çıkmayınca.....Otomatiklerde anahtarı çevirirken içeri doğru bastırıp ceviriyosun acaba ondanmı olmadı senin?
canım ben daha sonra kullandım iki kere oldu. galiba arabayı çalıştırırken vites ileride mi olacak yoksa park halinde mi öyle birşey var. en son geçen pazar kullandım. on dk lık bir yere gittik pikniğe. virajlı bir yerden çıkılacaktı oraya kadar sürdüm. sonra ben çıkamam dedim verdim direksiyonum iyi değil. haftada bir kere kullanmaklada öğrenilmezde hem cesaret gelmiyor hem de benzin pahalı. ama çok güzel otomatik vites ya. arabada güzel maşallah gel beni kullan diyor. hep gri arabamız olsun istemiştim Allah verdi hamd olsun. inşallah usta şöför olmayıda nasip etsin Allahım. bugün hava yağmurluydu bak durağa gittim minübüs bekle. indim şakır şakır yağmur yağıyor. öyle bekledim bir şemsiye aldım. sonra yürüdüm dersaneye. araba kullansam yazın çok güzel olacak. tek sorun park sorunu. sen ne yaptın gelişme var mı?

canım vitese falan takmıyorsun araba kendi hallediyor sen sadece sağ ayağını kullanıyorsun. ya gaza ya frene basıyorsun sol ayağını hiç kullanmıyorsun. çok güzel birşey araba yavaşladı vites değiştireyim derdi yok. kendini yola direksiyona veriyorsun.

evet ben de otomatik şansımanı tavsiye ederim. hem eskisi gibi düz vitelerle arasında fiyat farkı da yok.. hem de dizel motor seçeneği de bir çok markada var...

ayrıca çok rahat:)))

canım ben daha sonra kullandım iki kere oldu. galiba arabayı çalıştırırken vites ileride mi olacak yoksa park halinde mi öyle birşey var. en son geçen pazar kullandım. on dk lık bir yere gittik pikniğe. virajlı bir yerden çıkılacaktı oraya kadar sürdüm. sonra ben çıkamam dedim verdim direksiyonum iyi değil. haftada bir kere kullanmaklada öğrenilmezde hem cesaret gelmiyor hem de benzin pahalı. ama çok güzel otomatik vites ya. arabada güzel maşallah gel beni kullan diyor. hep gri arabamız olsun istemiştim Allah verdi hamd olsun. inşallah usta şöför olmayıda nasip etsin Allahım. bugün hava yağmurluydu bak durağa gittim minübüs bekle. indim şakır şakır yağmur yağıyor. öyle bekledim bir şemsiye aldım. sonra yürüdüm dersaneye. araba kullansam yazın çok güzel olacak. tek sorun park sorunu. sen ne yaptın gelişme var mı?

arabayı çalıştırırken vites P de olmalı, el frenini indirdikten sonra vitesi D ye alıp gidebilirsiniz.

X