Bu çeyizleri sersek de mi götürsek, sermesek de mi götürsek ?

tobi

gel 2011 geeel gel :)
Kayıtlı Üye
8 Ağustos 2008
1.313
0
arkadaşlar aklıma geldi böyle bi konu açıldımı bilmyiorum ama merak ediyorum..hani bu çeyizleri sererlerde herkes bakarya öyle bi adet varmı szlerde.yapmayı düşünenler yada düşünmeyenler ellerinde fotoları olanalr düşüncelerini yazarlarmı..ben kendi fikrim hiç hoşlanmıyorum istemiyorum..ama etrafımdakiler olurmu hiç aaa bak bak filanın kızı evlendide hiç bişeyi yok derlermiş..çok lazımlar ya:dilcikar:

Tatlım bizim memlekette böyle bir gelenek vardı eskiden şimdi yok.Şimdi,çeyizler gelinin evine yerleşir sonra eve bakmaya giderler.

hıı bizim memlekettede var o adet
öyle koltuk kanepelerin üstüne danetteli havullar ve yemeniler falan konulur-tatlicadiarzu-
gereksiz işler
biz sermedik her şeyi yerli yerine koyduk
eger ordada adetse yap canım bişi olmazsengözlerimebaksanab
hatta benim arkadaşım annesinin evine serdi
orda çeyizler görücüye çıktıkaydirigubbakcemile3
dügünden 2 hafta önce
kendi evine yerleştirdiler

valla hıc seremem yakınlarımı evıme davet ederım
görürler bızdede eskıden vardı ama kımse yapmıyo artık

banada saçma geliyo yaw..al bu havlum al bu tencerem diye gözüne gözüne sokmak milletinn...bende istemiyorum açıkcası bizim ordakiler fesattır gözleri düşernaniknanik

Bizim yörenin böyle bir adeti yoktur. Arkadaşlarımda ve yengemde gördüm ben bu çeyiz serme işini. 1 sene öncesine kadar hiç böyle bir fikir yoktu aklımda. Hatta ne o öyle çarşamba pazarı gibi derdim. Ama büyük konuşmamak lazımmış anladım :1rolleyes: Evim biraz uzakta olacağı için bende çeyiz sermeye karar verdim.Ama öyle sıradan bir şekilde düşünmüyorum.Mesela tüllerle,organze,kurdalelerle göze batmayacak ufak nazar bozuklarla kombine edeceğim şık ve değişik bir sunumla sereceğim.Nasıl olur bilmiyorum fisfisfis

valla ben serdim çokda memun olduk
düğünden 2 hafta önce serdim 1 hafta boyunca gelenler oldu
sonra ben evime tek başıma serdim
801f54c014vz3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
kızlar burda bi abla var diyoki..aynen onun ağzı ile yazayım

ahh ahh zamane gençleri pek asortikleştii..yok buna cık ay bu kötü ay bu iğrenç..kayboldu derşer kayboldu..herşeyin ayrı bi heycanı var ayrı bi anısı var..yapın kızım yapın ölmezsiniz iki bez sermekle..herşeyinizi doya doya yaşayın...CADIARZU

Valla bende sermeyeceğim çünkü başka memlekete gelin gidiyorum hem evimde ser sonra katla tekrar yerleştir Başka memlekete gideceğinden tekrar kutlara yerleştir(Kendi memleketimde olsa azar azar götürürüm aldıklarımı)Tekrar gittiğimde yerde sermek zor geliyo bana açıkcası bence gerekli değil

bizde nişan bohçalarıda serilir gösterilir.

evlenirken ev tutulup mobilyalar yerleşip çeyizlik eşyalar serilir eş dost bakar gider...

bende sermeyi düşünüyorum. yani bu fikir tamamen bana ait olamıyo malum annelerimiz o kadar sene çeyiz yaptık gösterelim düşüncesi:=)

bızdede aıle evınde serılır ama tam bı işkence haa
ablamlardan bılıyom kalk ütülü ser baksınlar ellesınler kaldr falan fıstık:nazar:
bende aılemın evınde sercem çok hoşuma gıdıyo çok yorucu ama keyıflı oluyo bakmayıda cok severımhihoyyyt

kızlar ben sermeği istiyorum. bir kere olacak birşey sonuçta. ilerde ahh vahh demek istemiyorum :)

Ay kizlar en sinir oldugum seydir bu ceyiz serme islemi...ben sahsen yapmayacagim...Yasak koyuyuorum kisacasi!

Alinan hersey, yapilan hersey benim özelimdir ve özelimi sadece esim ile paylasma geregi duyarim...! Ücüncü kisileri hic ilgilendirmez bu gibi seyler diye düsünüyorum..!

:enbuyukkk:

bende böyle bir şeyi gereksiz buluyorum.
Evet eskiden varmış böyle bir adet neden? çünkü herşeyi erkek tarafı yapıyormuş kızda çeyiz götürüyormuş. Erkek tarafına neler götürdüğünü bu şekilde sergileyerek gösteriyormuş... Ama artık böyle bir şey yok. Biz eşyayada katkıda bulunduk aşkım çeyizim içinde bişiyler yaptı. Sen ben yapmadık yani. Bencede çok çok gereksiz yukardaki arkadaşıma katılıyorum tobicim onlr bizim özelimiz. Zaten evmizi ziyarete gelenler görecekler eşyamızı... Kalkıpta örtümü yazmamı görmeyi versin. Ki günümüzde kimse onlarla ilgilenmiyor:)))
bu arada başlıkta çokkkk komik olmuş tobişşş çok güldüm şekerim:))))))))

burcuya ve hoşcakala tamamen katılıyorum gereksiz bir şey
ama ne yazıkki kendi memleketimde dahil olmak üzere bir çok yörede yapılmakta hala..

canım baslık gercekten çok komik olmuş :))))))))

serme işine gelince annem bile sermemiş.. ben burda duydum ilk ceyiz serme işini. ve hiçte tutmadığım bir adet.insanlara bizim buyumuz var şuyumuz var diye gostermek,sergilemek hiç hoşuma gitmez.

bizim burdada vardı öyle bi adet ve hala köylerde yapıldığını duyuyorum hayal meyal hatırlıyorum sene 1993 dayımı evlendiriyoruz ve evde büyük bi kalabalık curcuna neymiş kız tarafı çeyiz getirmiş gece yarılarına kadar anneannemin evini işgal etmişlerdi ve onlar gittikten sonra yatak odasına bir girdik ki tavan ve duvarlar görünmüyor tavanı tamamen oyalı tülbentlerle kaplamışlar ama öyle bir emek görmedim ben resmen gül şekli verilmiş :1shok: duvarların rengini görmek mümkün değil bütün çarşaflara yastıklara kelebek şekli verilmiş ve duvara çakılmış ve yengem o odayı tam 6 ay o şekilde kullandı ama düşünüyorumda ne güzel bütün bi el emeğini sergiledi şimdi istesede öyle bir fırsat verilmez ona o ömründe 1 kere oluyo haa bana gelince bende allah nasip ederse haziranda gelin oluyorum tabiki öyle duvara çakmıycam ama en azından çekmece ve dolaplara yerleştirip kapaklarını açık tutmayı düşünüyorum neden saklıyım ki benim annemin 20 yıllık emeği var orda benim için çabalamış bende onu gururlandırırım bu benim düşüncem tabi şimdiden mutluluklar canım a.s.:nazar::nazar:

Bizde de var o adet ama ben sermeyi düşünmüyorum. Evi yerleştirdikten sonra zaten hayırlı olsuna gelen eş dost akraba evi zaten geziyor. Bu bizim içimizde var, MERAK. Bende de var o ayrı:dance:

biz de bi de şey var. kız evlenir, yeni gelin evi olduğu için, çeyizindeki bütün işlemeli (el işi) havluları evin bütün kapılarının üstüne asılır, uzunnn bi süre havlular orada kalır. yani bir nevi yine sergilenir. ay amma gösterme meraklısı bi ırkın ahvadıyız :sm_cool:

X