Tracy Hogg yöntemi- Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler...

emotionleon

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2010
178
16
Tracy Hogg,
Türkçe'ye Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler olarak çevrilen Baby Whisperer (Bebeklere Fısıldayan) kitabıyla kelimenin tam anlamıyla anneliğin kitabını yazmış.

Tracy'nin ebeveynlere sunduğu rutinin kısaca adı E.A.S.Y. Yani Eat, Activity, Sleep, Your Time. (Yemek, Aktivite, Uyku, Sen)yani hergün aynı saatte bebeğin tam bir rutini olmalı...

---Gece Beslenmeleri, Uyanmaları ----

İlk 3 ayda bebeğinizin gece uyanmaları çok doğaldır. Mideleri çok küçük olduğu için hemen karınları acıkır. Bize düşen ise onları beslemektir. Normal olmayan ve anneleri yorgun, sinirli ve huzursuz yapan ise saat başı uyanmalar ve emzirmelerdir. Biran önce bu durumu değiştirmezseniz çok ama çok huzursuz ve sinirli olabilirsiniz. Bu da bebeğe yansır. Meşhur kahramanlarımız Tracy ve Gina'nın bu konuda önerilerinden bahsedeceğim:

Daha önce bahsettiğim rutinler! Bu rutinleri aynen uygularsanız, bebeğiniz gece çok az uyanmaya başlıyor. Rutinlerin etkisini hemen göreceksiniz. Örnek bir Tracy rutininden bahsedersek:

4 haftalık bir bebek için:7:00 yemek

8:15 uyku
10:00 yemek
11:15 uyku
13:00 yemek
14:15 uyku
16:00 yemek
17:15 KISA uyku (40-50 dk)
18:00 yemek
19:30 KISA uyku
20:00 yemek
UYKU
22:00 UYKUDA YEMEK

Bundan sonra sabaha kadar uyuması için dua ediyoruz. Bu arada bu rutinde altını çizdiği birşey var Tracy'nin: Bebek uyanmazsa (gündüz uykuları) meme için mutlaka uyandırın. Zira gece için karnının doyması lazım. Bizde uyuyan bebek uyandırılmaz denir. Ben bu konuda çok baskı hissettim. Çevremdekiler deli misin, ne güzel uyumuş işte diyorlardı. Ama bütünkitaplar bu konuda çok netti. Gündüz rutini içinde bütün bu sütleri almalı ki, geceye tam doymuş olarak girsin. Bu yüzden kendinize güvenin ve tam saatinde uyanmadıysa uyandırıp memesini verin!

UYKUDA YEMEK:

Bu Tracy'nin verdigi en faydalı öğütlerden biri oldu benim için!! Uykuda yemek şu oluyor: Bebeğiniz uyanmadan, yatağından alıp onu UYKUSUNDA emziriyorsunuz. Ben ilk günler zor emziriyordum. Savaş içindeyken uyanıyordu. Bu yüzden sütümü sağıp, uyku beslenmesini yine kendi sütümle ama biberonla yapmaya başladım. Böylece çok yorgun olduğumda bu işi eşim de yapabiliyor oldu ya da başka birisi. Ben de uyumaya devam ettim. Daha sonra uyansa bile kesintisiz 5 saat uyumak çok dinlendirici oluyordu. Alp'e yukarıdaki rutini uyguladığımda, gece yine uyanıyordu ama çok az aralıklarla. Önce gece 2 gibi sonra 5-6 gibi, bazen daha uzun. Eğer uyuyorsa sakın GECE uyandırmayın. (Çok minikse ve 6 saattir hala uyuyorsa, o başka bir mesele. O zaman uyandırmak lazım) Ama 5-6 saate kadar uyuyabilir. Böylece gece-gündüz ayrımını da yapabiliyor olur.
Tracy bunun 7.aya kadar yapılabileceğini söylüyor. Ben hala yapıyorum. Alp 6 hafta olduğunda gece 2'deki memeyi kaldırdım. Bunun için şunu yaptım: Gece uyanınca meme vermeden uyutmayı denedim. Baktım gercekten uyuyor. Birkaç gece aynı saatte uyanmaya devam etti, şartlanma oluyor, ama sonra ögrendi ve uyanmamaya başladı. Yavaş yavaş kaydı saati. Uzun süre sabah 4 civarı emzirmeye devam ettim. Onu da saatle emziriyordum. Sonunda 4'tekini de yavaş yavaş azaltmaya başladım. Eğer mama veriyorsanız işiniz daha kolay. Şişeyi yavaşça azaltırsınız. Ama meme veriyorsanız dakikalarla azaltmalısınız. Sonunda 5 dakikaya indiğinde Alp 14 haftalıktı, onu da kaldırdım. İlk önce protesto etti, kıyameti kopardı. İnanın sabaha karşı ağlaması en zor olanı, ama dişimizi sıktık. 3 gün sonunda artık o saatte de kalkmayı ve meme almayı bıraktı.

Ferber metodunda bebeğinizin her ağladığında aynı şekile davranmanızı yani arada bir kontrol etmenizi söylüyor. Ancak hepsini birden aynı anda yapmak yorucu. Bu yüzden ben önce akşam uykusunu hallettim. Sonra sabaha karşı uyanmasını, en sonunda da gündüz uykularını.. ''

-alıntı-

uzmanlarında şiddetle tavsiye etetiği bebekleri erken yatması ve uykuya geçişte sallamaya alıştırılmaması.bu konuda devreye yatır -kaldır metodu devreye giriyor...

Ve bu olayı bebek uyuyuncaya kadar tekrar ediyorsunuz.
Ortalama olarak bir yatır/kaldır uygulamasının 20 dakika sürdüğünü söylüyor Tracy Hoggilk günler ağladığında pışpışlayıp kucağına alıp,tekrar yatırmak,sonra sadece yanında olup pışpışlayıp sakinleştirmek,ağlama sürelerini zorda olsa biraz uzatmak... gece beslenmelerini de açlıktan ziyade alışkanlığa dönüştürmmek için büyüdükçe su vermek.ve sonra aylnız uyumasını rahat öğrenecekler...

ben bunu uygulayamdım. sabah 7 de evden çıkıyorum iş için. babasıyla kalıyor onlarda sabah 8 de uyanıyorlar. baba oğlumu anneanneye götürüp işe gidiyor. sabah 7 de kalkın desem hayatta kalkmaz eşim.
ayrıca yatır kaldır yönteminde oğlum çok ağladı dayanamadım. o yüzden o yöntemi de uygulayamadım.

aslında o günlük örnek bir program,önemli olan herkesin kendine; özellikle bebeğin yaşam tarzına uygun programı 'rutin' uygulamak.yani bu saatleri kaydırabilirisiniz ama yeterki düzenli olsun bebekte ona öyle alışıyor.
örnek 10 da uyanan bebek en geç 9-10 da uyumaya alışmalı,öğlen ikindi uykuları da beslenme sonrası diğer günlerde de aynı dakiklarda olmalı.böylelikle beslenme öğün araklıkları da oluşmuş oluyor.hatta daha da önemlisi sonraki aylarda gece beslenmesini azaltarak bitirmek,bunun açlıktan ziyade alışkanlık olmasına izin vermemek.odaları erken ayırmak.... gibi...

burdaki yarar, bebeğin hangi saatte ne istediğini pratik algılamak,onun işaretlerini erken çözmek ve en önemlisi bundan sonraki zamanda neler olacağını- ne kadar süreceğini sezip anneye vakit bırakmak.

*ilk aylar bebeğin gündüz uykularında annenin de dinlenmesi daha iyi oluyor. öyleki gece düzensizliği tolere ediliyor.

Bu yöntemler galiba uslu bebekler icin geçerli benim kızım o kadar huysuz ki gündüz en fazla 1 saat uyur gecede kesintisiz 3 saat uyuması mucize benim icin hic bir yöntemin de fayda edeceğini düşünmüyorum çünkü kolik bir bebek surekli agliyor

Bu iş kitaplarla olsaydı her çocuk mükemmel olurdu.Kitapların mutlaka faydası var fikir almak için ama her yöntem her çocukta işe yaramaz.Bence bu kadar düzene alıştırmak da çok iyi değildi.Gün olur acil bir iş çıkar o gün o düzen uygulanmaz.Bu sefer çocuk alıştığı düzenin dışına çıktığı için huysuz olur.Özellikle tatillerde düzen çok değiiyor.Uykusu olmayan bir çocuğu zorla uyutamazsınız veya acıkmamışsa zorla doyuramazsınız.Sadece saatlere sadık kalıp düzen oturtacağım diye kendinize eziyet edersiniz.Sadece biraz sabır gerek.O zaten zamanla kendi düzenini kuruyor.Çok huysuz sürekli ağlayan ve uyumayan bebekleri ayrı tutuyorum.Bazıları öyle doğup öyle büyüyolar.1,5 yaşında bir erkek annesi olarak hiçbir zaman kitaplarla büyütmedim.Evet okudum ama aklıma yatanı kendi yaşam düzenime ve oğlumun yaşamına uyarladım.Annelik içgüdüleri zaten en güzel yolu gösteriyor insana.

Bence de her cocuk kendi doğallığında büyütülmeli. Adem Güneş in Anadolu Pedegojisi ekolünü incelemenizi tavsiye edip, son kararı verirken de annelik iç güdülerine kulak vermeyi yerinde buluyorum. Annelik sanatı diye bir kitabını okudum ve orada batının cocuk yetistirme yöntemlerinin o cocuğun 18 yasına geldiginde evden ayrilabilecek düzeyde kendi ayakları üzerinde duran bireyler olarak yetişmesini hedef aldığını, oysa bizim aile bağları sağlam olan toplumumuzda bireyin ailesiyle kenetlenecek hayata tutunmasının daha doğru olduğunu ve hatta o kisinin duygu dunyasının da daha derin olup gunün birinde anne babası yaşandığında ona huzur evi aramayacağını okudum. Ve resmen çarpıldım. Benim 4 yasında bir oğlum var ve ben bu kitabı ne yazık ki yeni okudum. Neyse ki ikincisine yetişti :) şimdi hamileyim ve bu bebeğimi bahsettigim ekol üzere yetiştirmeyi düşünüyorum. Eğer aranızda benim gibi anne adayları varsa rica ederim önce bir kez bu kitabı okuyup sonra karar versinler.

Ben de su an bu kitabi okuyorum, ilk bebegim ve hic birsey bilmiyorum.
Bu guzel paylasim icin konuyu acan kisiye tesekkur ederim. Emek harcamis uzun uzun yazmis, kimi begenmis kimi begenmemis valla ben begendim.
Ben de bu kitapta anlatildigi sekilde uygulama yapacagim ama olur ama olmaz zaman gosterecek :)

Kitabı bende okuyorum ve beğendim. Bazı şeyleri oturttum bazılarını oturtamadim ama denemeye ve okumaya değer bence. Bazı olayları yapmaya kiyamiyoruz bende kiyamiyorum ancak yapabilsek yazarın dediği gibi istediğimiz düzene oturacak. Bnm annemde bizleri yurtdışında buyuttugunde bize bu yöntemlerden kullanmış ve ise yaramış. Yani is, kıyıp kiyamamakta:) sonradan eziyet Çekmektense öncesinde çekip. Rahat etmek daha mantikli:) umarım bnde yapabilirim gece uykusunu düzenlemek için

Kitabı bende okuyorum ve beğendim. Bazı şeyleri oturttum bazılarını oturtamadim ama denemeye ve okumaya değer bence. Bazı olayları yapmaya kiyamiyoruz bende kiyamiyorum ancak yapabilsek yazarın dediği gibi istediğimiz düzene oturacak. Bnm annemde bizleri yurtdışında buyuttugunde bize bu yöntemlerden kullanmış ve ise yaramış. Yani is, kıyıp kiyamamakta:) sonradan eziyet Çekmektense öncesinde çekip. Rahat etmek daha mantikli:) umarım bnde yapabilirim gece uykusunu düzenlemek için

Bebeginiz kac aylik? Benim daha dogmadi, ilk tecrubem o yuzden kitapta yazilanlari anlayamiyorum.
Once bebegimle tanisip sonra mi okuyup degerlendirmeliyim acep?

Bebeginiz kac aylik? Benim daha dogmadi, ilk tecrubem o yuzden kitapta yazilanlari anlayamiyorum.
Once bebegimle tanisip sonra mi okuyup degerlendirmeliyim acep?

2.5 aylık kızımla bende ilk tecrubemi yaşıyorum. Kitapta bebekleri altı haftaya kadar, altı hafta- dört ay arası ve daha büyükleri olmak üzere üçe ayırmış. Ben dört aydan büyükler için olan kısmı atladım şu anda öncelikli kısmı okuyorum bundan sonra okuyacağım. Istersen okumaya basla hastaneden eve geldiğinde en azından neyi nasıl yapacağını bilirsin rutinini oluşturursun. İns uyuyan bi bebek olur:) doğumdan sonra çok rahat okuyamzsin.Allah sagsalim kucağına almayi nasip etsin

2.5 aylık kızımla bende ilk tecrubemi yaşıyorum. Kitapta bebekleri altı haftaya kadar, altı hafta- dört ay arası ve daha büyükleri olmak üzere üçe ayırmış. Ben dört aydan büyükler için olan kısmı atladım şu anda öncelikli kısmı okuyorum bundan sonra okuyacağım. Istersen okumaya basla hastaneden eve geldiğinde en azından neyi nasıl yapacağını bilirsin rutinini oluşturursun. İns uyuyan bi bebek olur:) doğumdan sonra çok rahat okuyamzsin.Allah sagsalim kucağına almayi nasip etsin

Ben de buyukler icin olan kisimlari atladim,kitabin benimle ilgili olan kisimlarini bitirdim. Tekrar bastan basladim. Dedigim gibi bebek bakimini hic bilmedigim icin anlatilanlara yabanciyim.dedigin gibiumarim benimtatli kizim uyur da annesi de kitabi okur :2:

Ben de buyukler icin olan kisimlari atladim,kitabin benimle ilgili olan kisimlarini bitirdim. Tekrar bastan basladim. Dedigim gibi bebek bakimini hic bilmedigim icin anlatilanlara yabanciyim.dedigin gibiumarim benimtatli kizim uyur da annesi de kitabi okur :2:

İnşallah canim:)

Ben de su an bu kitabi okuyorum, ilk bebegim ve hic birsey bilmiyorum.
Bu guzel paylasim icin konuyu acan kisiye tesekkur ederim. Emek harcamis uzun uzun yazmis, kimi begenmis kimi begenmemis valla ben begendim.
Ben de bu kitapta anlatildigi sekilde uygulama yapacagim ama olur ama olmaz zaman gosterecek :)

umarım uygulayabılırsın ben neler okudum hamılelıgım boyunca ama dogum yaptıktan snra bebek eve geldıktn ve tek başınıza kaldktan snra kıtapta yazılanları hıc uygulayamıosnz 50 gunlk kızım ve cok huysuz ve cok gazlı bır bebek sureklı aglıyor ve kusuyor bırde ustune amıp ıye bısı cıktı kakasında hadı uygula bakalım okuduklarını cocuga cocuk uyusa dıe dua ederken uyudugunda aaaa uyanma saatı geldı deyıp nası uyandırım cocugu hıc kıyamam vallaa zaten cok zor ve azıcık uyuyor o yuzden her bebek farklı dır bence o kıtaplar daha uslu bebekler ıcın yazılmş benım kızım tam bır çılgın cunku :))

umarım uygulayabılırsın ben neler okudum hamılelıgım boyunca ama dogum yaptıktan snra bebek eve geldıktn ve tek başınıza kaldktan snra kıtapta yazılanları hıc uygulayamıosnz 50 gunlk kızım ve cok huysuz ve cok gazlı bır bebek sureklı aglıyor ve kusuyor bırde ustune amıp ıye bısı cıktı kakasında hadı uygula bakalım okuduklarını cocuga cocuk uyusa dıe dua ederken uyudugunda aaaa uyanma saatı geldı deyıp nası uyandırım cocugu hıc kıyamam vallaa zaten cok zor ve azıcık uyuyor o yuzden her bebek farklı dır bence o kıtaplar daha uslu bebekler ıcın yazılmş benım kızım tam bır çılgın cunku :))

ahh ahhh rabbim kolaylıklar versin inşallah bu süreci sıkıntısız atlatırsın
benimde 21 aylık bir kızım var ve benimkide tam çılgındı hala öyle ama şimdi eskiye göre daha iyi diyebilirim
18 ay boyunca ne gece nede gündüz şöyle huzurla uyumadık ne kızım ne de ben
herkes kırkı dolsun geçer dediler kırkı geldi gitti geçmedi
3 aylık olsun dediler olmadı
6 aylık olsunda bak sen dediler
derken 1yaşına girsin dediler ama hiçç biri olmadı
neyseki çok şükür en azından uykular düzeldi ağlamalar azaldı
hareket tam gaz hiç 1 dakika aynı yerde oturduğunu görmedim :KK37::KK37:

Cok gecmis olsun, kucuk bebeklerde amip hic duymamistim.
Tabir-i caizse bekara kari bosamak kolay gelir, bende 1 ay sonra gorecegim :)

ahh ahhh rabbim kolaylıklar versin inşallah bu süreci sıkıntısız atlatırsın
benimde 21 aylık bir kızım var ve benimkide tam çılgındı hala öyle ama şimdi eskiye göre daha iyi diyebilirim
18 ay boyunca ne gece nede gündüz şöyle huzurla uyumadık ne kızım ne de ben
herkes kırkı dolsun geçer dediler kırkı geldi gitti geçmedi
3 aylık olsun dediler olmadı
6 aylık olsunda bak sen dediler
derken 1yaşına girsin dediler ama hiçç biri olmadı
neyseki çok şükür en azından uykular düzeldi ağlamalar azaldı
hareket tam gaz hiç 1 dakika aynı yerde oturduğunu görmedim :KK37::KK37:

walla aynen cnm 40 cıksın duzelır dedıle rbnmkı daha betar sapıttı şuan zombı gıbıyım kontrolumzde vardı cok şukur amıp gecmş ınş bıdahada gelmez cok nalet bışı cunku bnmkız altını alırken elektrk soku verlmş gıbı kıpır kıpır bezın bantını bırı aşagı bırı yukarı yapıştırıorum zaten uykusuzlktan ben bayılcm kız sankı cok duzenlı uyuyomş gıbı hıc uykusu yok wallaa delırıcem sonunda :))

Cok gecmis olsun, kucuk bebeklerde amip hic duymamistim.
Tabir-i caizse bekara kari bosamak kolay gelir, bende 1 ay sonra gorecegim :)

hadı bakalm cnm hyrlısı ınş cok uysal bır bebegn olur yoksa bızım gıbı başlıcn snde amıp ımız gecmş cok sukur bende duymamştm ama bakalm daha neler duyup ogrenıcez :KK31:

walla aynen cnm 40 cıksın duzelır dedıle rbnmkı daha betar sapıttı şuan zombı gıbıyım kontrolumzde vardı cok şukur amıp gecmş ınş bıdahada gelmez cok nalet bışı cunku bnmkız altını alırken elektrk soku verlmş gıbı kıpır kıpır bezın bantını bırı aşagı bırı yukarı yapıştırıorum zaten uykusuzlktan ben bayılcm kız sankı cok duzenlı uyuyomş gıbı hıc uykusu yok wallaa delırıcem sonunda :))

hadı bakalm cnm hyrlısı ınş cok uysal bır bebegn olur yoksa bızım gıbı başlıcn snde amıp ımız gecmş cok sukur bende duymamştm ama bakalm daha neler duyup ogrenıcez :KK31:

adı konmuş en azından senin kızının huzursuzluğuna benimkine hiç bir şeyi yok edepsizlikten hareketli bebek diyordu drlar
aman neyse çok şükür geçti artık
inşallah sende bebeğinde çok sıkıntı çekmeden normale dönersiniz

X