bebekler kendı kendıne nasıl uyur

arkadaşlar bebeklerinize kendi kendilerine uyumaya alıştırmanın en iyi yöntemi ki ben böyle yaptım.ağlamalarına biraz katlanıcaksınız.çok zor oluyor onlar ağlarken bende ağlıyordum ama bir hafta bile sürmedi alışmaları.bir de biraz daha büyüdüklerin de muhakkak yanlarında bir uyku arkadaşı olsun.benim oğlumun vazgeçemediği kedisi,kızımın da bez bebeği.artık yıprandılar ama hala onlar vazgeçilmezleri.

Dr.Paul M. Fleiss and Frederick Hodges (Sweet Dreams)

Bebekler ve küçük çocuklar hislerine aklı başında yaratıklardan daha çabuk kapılırlar.Bir çocuk onun yardım isteyen ağlayışlarına neden aldırmadığınızı analayamaz.Bebeğinizin ağlayışlarına aldırmamak,en iyi niyetle bile olsa,onu terk edilmiş olduğu duygusuna sürükleyebilir.Bebeklerin biyolojik ihtiyaçlara uyduğunu uyku "uzman"ları göz ardı yada inkar ederler.Ağlamasına aldırış edilmeyen bir bebeğin en sonunda uykuya dalacağı doğrudur,ama ilk baçta gece uyanmasına sebep olan problem çözümlenmemiş olacaktır.
Aileler bebeğin hasta olmadığını veya fiziksel bir rahatsızlığı olmadığını kontrol etseler dahi,bebeği almadıkları,şefkatli bir biçimde davranmadıkları,teskin etmedikleri,veya tekrar uykuya dalana kadar bakım yapmadıkları sürece esas ve buna eşlik eden duygusal stres baki kalacaktır.
En duyarlı ve şefkatli yaklaşım çocuğunuzun ağlayışına anında cevap vermektir.Kendinize ebeveyn olduğunuzu hatırlatın,ve bebeğinize güven vermek ,yatıştırmak ebeveyn olmanın en memnun edici sorumluluklarından biridir.Yanlız başınıza bebeğinizin hayatını aydınlatma ve korku ve üzüntüyü engelleme gücüne sahip olduğunuzu bilmek çok güzel bir duygudur.

Kate Allison Granju (Attachment Parenting)

Bebekler insandır,son derece aciz,savunmasız ve başkasına bağımlı insanlardır.Bbeğiniz on asevgiyle bakacağınıza güvenir.Ağladığı zaman ,bir işaret veriyordur-nasıl yapacağını bildiği tek şekilde-onun yanında olmanıza ihtiyacı vardır.
Korku ve ızdırapla ağlamanın nasıl hissettirdiğini bilirsiniz.Korkunç bir duygudur.Ve bu bebeğiniz içinde farklı değildir.Bbeğiniz ağladığında-ne sebeple olursa olsun-fiziksel bir değişiklik yaşar.Kan basıncı artar,kasları gerilir, ve küçük bedeninde stres hormonları dolaşır.
Ağlatarak uyutma eğitimine konu olan bebekler bazen sonunda bitkin düştüklerinde derin bir uykudaymış gibi görünebilirler.Bunun sebebi bebek ve çocukların sıklıkla ,bir travma yaşadıktan sonra derin bir şekilde uyumasıdır.Bu derin uyku yöntemin(ağlatma) faydası olarak görülmekten ziyade pek çok rahatsız edici kusurundan biridir.

diyorlar

(The No-Cry Sleep Solution _Elizabeth Pantley)
Jean Liedloff -The Continuum Concept
Gece yarısı uyanan bir bebeği tasvir ediyor:
Sessizliğin anlamsız dehşetiyle uyanır,hareketsizlik. Bağırır.Başından ayağına kadar istek,arzu ve tahammül edilemez sabırsızlıkla tutuşmaktadır.Nefesini tutar ve bağırır,kafası sesle dolup zonklayana kadar bağırı.Çenesi ağrıyıp boğazı acıyana kadar bağırır.Ağrıya daha fazla tahmmül edemez ve hıçkırıkları güçsüzleşir ve durur .Dinler.Yumruklarını açar ve kapatır.Kafasını bir o yana bir öteki yana çevirir.Hiç birşey yardım etmez.Dayanılmazdır.Tekrar ağlamaya başlar,ama bu incinmiş boğazı için çok fazladır;kısa süre sonra durur.Ellerini oynatır ve tekmeler atar.Durur,katlanabilir,düşünemez,umut edemez.Dinler.Sonra tekrar uykuya dalar.
(the no-cry sleep solution _Elizabeth Pantley)

arkadaslar yapmayın yazık gunah daha coooook mınık onlar,aglata aglata nasıl bırakabılıyorsunuz anlamıyorum.10-15 dakıkayı bırak 1 dakıka bıle aglayıp gozunden yas aksa ölürüm ben.hem o terkedılme uygusu nasıl etkıler el kadar bebegı

a.s.süpersin inciboncuk,teşekkürler canım.alkış smileyini bulmadım yoksa alkışlayacaktım

:1hug:

Zamanı gelince bende ağlatma yöntemini uygulamayı düşünüyordum. Ama inciboncuk arkadaşımızın bu konu hakkındaki; şimdi ki ve daha önce ki yorumları beni vazgeçirdi. Ne yapıcam bilmiyorum onu üzmeden bu problemi atlatmak istiyorum.

(The No-Cry Sleep Solution _Elizabeth Pantley)
Jean Liedloff -The Continuum Concept
Gece yarısı uyanan bir bebeği tasvir ediyor:
Sessizliğin anlamsız dehşetiyle uyanır,hareketsizlik. Bağırır.Başından ayağına kadar istek,arzu ve tahammül edilemez sabırsızlıkla tutuşmaktadır.Nefesini tutar ve bağırır,kafası sesle dolup zonklayana kadar bağırı.Çenesi ağrıyıp boğazı acıyana kadar bağırır.Ağrıya daha fazla tahmmül edemez ve hıçkırıkları güçsüzleşir ve durur .Dinler.Yumruklarını açar ve kapatır.Kafasını bir o yana bir öteki yana çevirir.Hiç birşey yardım etmez.Dayanılmazdır.Tekrar ağlamaya başlar,ama bu incinmiş boğazı için çok fazladır;kısa süre sonra durur.Ellerini oynatır ve tekmeler atar.Durur,katlanabilir,düşünemez,umut edemez.Dinler.Sonra tekrar uykuya dalar.
(the no-cry sleep solution _Elizabeth Pantley)

:1no2: ya nası bi tasvirdir bu inciboncuk?çok kötü hissettim kendimi şimdi bebeğimi böyle düşününce,iyiki zorla uyutma yöntemini kullnamadım hiç,kendi kendine öğrendi bitanem yerimseniben tabi çocuk yardım istiyo istiyo gelen olmayınca napsın yorgunluktan,çaresizlikten,terk edilmişlik duygusundan uyuyup kalıyo,sonra da bak çocuk kendi kendine uyumayı öğrendi oluyo mirmirmirmir çocuk artık öğreniyo evet,ne kadar yardım isterse istesin gelmeyeceğini öğreniyo,kendi kendine yalnızlıkla uyuması gerektiğini öğreniyo,napsın zavallılar !teşekkürler canım ya,herksei uyardığın için...bu yazıyı nerden bulduysan çok iyi yapmışsın,bravo valla...

hem düşünsenize arkadaşlar,kendi annemiz bizleri uyutsa ne hissederiz,başını dizlerine koysak,uyusak,daha rahat uykuya dalmaz mıyız,bazı bebekler çok duygusal oluyo bence,daha fazla anne teması istiyo,yanında görmek,güven duygusu istiyo,o yüzden uyku sorunu yaşıyo diye düşünüyorum,bize düşen gerekn şefkati istediği kadar vermek bebeğimize :) sevgimizden daha bol neyimiz var ki onlara verecek?

bu arada arkadaşlar bazı arkadaşlarımız bu yöntemi kendilerince uyguladılar ve başarılı olanlar var , bebeği fazla ağlamadan uyuyan, alışanlar var benim sözüm zorla bu yöntemi uygulamaya çalışanlara ,yoksa uygulayan ve bebeği fazla ağlamayan şanslı anneler de var bazı bebekler çok inatçı oluyor onları zorlamamak gerek kolay bebekler de zaten bu yönteme gerek kalmadan uyuyorlar bir de ben aslında çok fazla duygusal olmayan bir insanımdır ama bebeğim doğduktan sonra onunla ve tabi ki diğer tüm bebeklerle ilgili konularda çok hassaslaştım ve bunu çok önemsiyorum bana ne nasıl uyuturlarsa uyutsunlar ağlarsa ağlasın benim bebeğim mi sanki diye düşünemiyorum gece 2 kat üstümüzde ağlatılan bir bebek var ve o her ağladığında inanın uyanıyorum ve bebeğimin odasına gidip bakıyorum paranoya oldu bende bebek yalnız kalıp ağlayacak korkacak diye ve tabi ki sadece geceleri bu böyle çünkü gündüz bebeğim salonun ortasında yorganın üzerinde 1-2 saat yalnız başına oynuyor üf neyse ağlatmayın bebekleri

dün gece ilk defa kendi kendine ağlamadan uyudu.saat 9da emzirdim.altını değiştirdim.biraz mızırdadı uykusu gelince.sonra yatağına yatırdım.mıırdamaya devam etti ama ağlamadı.biraz döndü.içeri gittim.bekledim.ses gelmyince yanına gittim bktım uyumuş.bugün de aynı şekilde aynı saatte yatağına yatırcam bakalım ne yapcak.ağlarsa dayanamam ama dünkü gibi olursa böyle gider atık.oğlum herzaman 8,5-9 gibi uyur ama kucakta.başka türlü ağlıyo,hatta ağlamaktan morarıyo,çok korkuyorum ve üzülüyorum öyle olunca.

arkadaşlar daha önce başka bir topicde okuduğum bir kitaptan bahsetmiştim orada bebeği ağlatarak uyutma yöntemi açık açık anlatılıyor ve kitabım sonunda şunlara hazırlıklı olun ve şunları uygulayın diye yazıyordu hazırlıklı olunması gerekenler:kusma,morarma vs idi bebek ağlamaktan kusabilir bunun için yanınızda bez bulundurun ama onu asla yatağından almayın yazıyordu sesini duymamak için duş alın falan diye yazıyordu zaten bu bölümü okuyunca bu yöntemin bana göre hatta türk annelerinin hiçbirine uygun olmadığına karar verdim düşünsenize bebek ağlamaktan kusacak biz bakacağız bu forumda 1 tanne anne bulun bana bunu yapabilecek ben bir daha yazmayacağım
burada bu yöntemi uygulayan arkadaşların çoğu da zaten tam anlamıyla uygulamıyor 10 dakka sonra alıyorlar kucaklarına ve bebekleri çok ağlatmıyorlar zaten eminim
napalım yufka yürekli naif ve anaç bir milletiz biz kıyamayız onlara sallarız emziririz kucaklarız eşşek kadar olurlar gene kıyamayız genlerimizde var
ç

okurken tüylerim diken diken oldu. Nasıl bişey bu ya.. Yavrum ağlayacak, kusacak ben duş alacağım. Allahhh allahhhh... Kıyılır mı bu yavrucuklara ya... Aman rabbim vallahi diyecek söz bulamıyorum. Böyle yapan varsa da (ağlarken banyo yapan , kusturan) ben onun anneliğinden şüphe ederim... İnsan nasıl kıyabilir morarıncaya kadar ağlatmaya. Tek gözyaşına canımı veririm ben yavrumun. Ayağımda da sallarım kucağıma da alırım. Minicikk küçüückkler dahaa.. :KK43:((

benım oglum 22 aylık hala kendı kendıne uyumuyor ...offfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

benim kızım 1 hafta sonra 3 aylık olacak...doğduğundan beri gece uykuları daha fazla..ilk ay bile gündüzleri az uyurdu 4-5 aylık bebekler kadar..ilk ay anne sütü yetersizliği sebebiyle ki biz kilo kontrolü ile anladık sallanan beşiğinde uyumaya alıştırdık..hala da öyle...şimdi yavaş yavaş bundan nasıl vazgeçireceğimi düşünüyorum..yani kucakta ya da memede uyumuyor derin ve uykusu çok hafif devamlı uyanıyor en ufak bir çıt sesinden bile tekrar sallamak zorunda kalıyorum beşiğini...bu beşiğe sığmadığında nasıl uyutacağım korkusu sardı beni...sizler tecrübe edindiniz yardımcı olurmusunuz lütfen hangi aylarda kendi kendine uyumasınız sağlayabilirim ve nasıl?

benim kızım 1 hafta sonra 3 aylık olacak...doğduğundan beri gece uykuları daha fazla..ilk ay bile gündüzleri az uyurdu 4-5 aylık bebekler kadar..ilk ay anne sütü yetersizliği sebebiyle ki biz kilo kontrolü ile anladık sallanan beşiğinde uyumaya alıştırdık..hala da öyle...şimdi yavaş yavaş bundan nasıl vazgeçireceğimi düşünüyorum..yani kucakta ya da memede uyumuyor derin ve uykusu çok hafif devamlı uyanıyor en ufak bir çıt sesinden bile tekrar sallamak zorunda kalıyorum beşiğini...bu beşiğe sığmadığında nasıl uyutacağım korkusu sardı beni...sizler tecrübe edindiniz yardımcı olurmusunuz lütfen hangi aylarda kendi kendine uyumasınız sağlayabilirim ve nasıl?

:teselli: merak etme yalnız değilsin,benimde oğlumun bütün gün ve bütün gece uykusu yok. gece yarısı 12- 1' den önce uyumuyor. sadece bir kaç gündür gece 11' de falan uyumaya başladı. o bile çok iyi geliyo insana. bide bu aralar reflü oldu sürekli kusuyor. doktora gittik ama çok yararlı olmadığını düşünüyorum.o da sıkıntı yapıyor tabi

arkadaşlar merhaba...bende bebeğim doğduktan sonra bu kulübe üye oldum.ancak yoğun tempodan bir türlü yazamadım.bebeğim şimdi beş aylık olmak üzere.ben hiç ağlatmıyorum.sadece gerçekten uykusu gelmeden onu uyumaya zorlamıyorum.akşamları ılık duştan sonra emzirip yatağına yatırıyorum.o biraz etrafı izledikten sonra kendisi uyuyor.ama doğduğu günden beri hiç geceleri sallamadım.şimdi gündüz alıştırmaya çalışıyorum.gerçekten büyük rahatlık..

ben kızımı ılk dogudugundan berı kendı kendıne yatmasına alıstırdım oncelerı kayınvalıdeme bır baktım kucakta sallıyor asagı yukarı,besıgını sallıyor,pıspıslıyor ılk baslarda bısey dıyemedım ama bır baktım cocuk alısıyor sallanmaya.sallama dedım,bebege cok zararlı,bırak kendı kendıne uyusun.boylece alıstırdım,ben malesef emzırmıyorum,mamasını da oyle koyuyorum kı yanına kendısı ıcıyor ve bazen oyle uyuyor.ama normalde emzıgıyle uyur.eger uyumazsa da muzık acıyorum emzıgını verıyorum cıkıyorum odadan.en bastan boyle alıstırdım,ayrıca kucaga da alıstırmadım.aglarken bıle kucagıma almam,yerınde oyalamaya,susturmaya calısırım,baktım kı olmadı o zaman alırım.
Sımdı de kayınvalıdeme bırakıp bıyere gıdemıyorum bebegımı,cunku bırkac kere ben yanlarında olmayınca kenardan gızlınce ızledım,baktım sallıyor,bebek sakın uzandıgında bıle kucagına alıyor ve s.onun ıcın ona hıc guvenmıyorum.cocugumu bırakınca da aklım hep kalıyor yanında.bebegımın alıskanlıklarını degıstırır dıye odum kopuyor.

X