Bebek Beslenmesi imdaat bebeğim uyumuyor

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
tabiki emzir..kesinlikle emzir.hatta hemen bi süt sağma makinesi al.elektrikli olanlardan tabi...
önce sağ makineyle sonra emzir.(önce emzirirsen makineye süt gelmez fazla.ama makineyle çektikten sonra kızın yine emer. bu cadıların çene kasları makineden güçlü:roflol:)
emmediği zamanlar mutlaka sağ makineyle ve buzluğa koy...hem sütün azalmaz hem de bebeğe yedek süt olur..
dinle beni emzir mutlaka,dua edeceksinyerimseniben
emzirmek kolaylık ayol...gee uyandığında kalkıp mam hazırlamakla nası uğraşacaksın...ver memeyi rahatla..hem ona faydalı hem sana rahatlık...yerimseniben

sağıyorum zaten mecbur krocum. gündüz işte olunca gidip gelip sağıyorum. bak aşağıdaki yazıda ne diyor ben o yüzden emzirmesem mi dedim .
BEBEKLİK ÇAĞINDA UYKU SORUNLARININ ÖNLENMESİ

Bence çoğumuz bebeklik döneminde geleneksel yöntemlerle büyütüldük ve büyüklerimizden hâlâ geleneksel yöntemlerle çocuk bakımını öğreniyoruz, bu yöntemlerin doğruluğuna inanıyoruz… Oysa özellikle yenidoğan döneminden itibaren yapılan hatalar, bebeklerde alışkanlıklara ve bu hataların devamı olan zorunluluklara yol açıyor. Söyle ki:

Öncelikle yenidoğan bebekten başlayalım: İlk 3 ayında bebek acıkınca ağlar, emzirilir, doyar, susar. Altı kirlenince ağlar, temizlenir, susar. Gazı olunca ağlar, sırtı sıvazlanır, gazı çıkarılır….SUSMAAAZ! Gaz nedeniyle uzun uzun ağlar ve bu dönemde sallanmaya alıştırılır (-ki sallama dışında da bebeği rahatlatan yöntemler vardır,ama bu sallama en kolayı ve “geleneksel” olanıdır). İşte ilk 1-3 aylık bebeğin ihtiyaçlarının karşılanacağını görüp ağlayarak kendini ifade ettiği ve annenin de bebeğin ağlama sesini tanıyarak sorunlarını giderme tecrübesini edindiği döneme “bağlanma” dönemi denir.

Oysa 3. aydan itibaren bebekte biyolojik 2 önemli değişim başlar: 1- Gece kakaları azalır veya biter, 2- Gece acıkmamaya başlar ! (Evet, doğru okudunuz; acıkmaz) Uyku sırasında bebek hareket etmez, vücut sıcaklığı düşer, kalp ve solunum hızı yavaşlar, yani bazal metabolizma hızı tümden azalır. Son aldığı anne sütü veya mama ona 7-8 saat aralıksız uyumaya yetecektir.

Oysa bebekte bu dönemde aralıksız uyuyabilmesine engel olan ve aşılmasında yardımımıza ihtiyaç duyduğu iki de önemli hususu bilmek gerekir:

1- EEG ile yapılan araştırmalar göstermektedir ki bebeklerin beyinleri erişkinden farklı işler. Bebek her 50 – 60 dakikada 1 derin uykudan yüzeysel uykuya geçer, hatta uyanır. (Bu süre erişkinde 120 -150 dakikadır: Düşünün gecede 2-3 kez uyanıp sağdan sola döner, eşinizi görür, belki de saçını okşayıp gene dalarsınız. Ama bu sırada tekrar dalmanız için size kim yardım eder?) (1)

2- Bebek henüz varlığının farkında değildir: Anneyi kendisinin, kendisini annesinin bir parçası sanır. Cee oyunu sırasında yüzünüzü kapattığınızda sizi görmeyince endişelenişini, hattâ oyunu uzatırsanız ağlayışını düşünün! Bebek görmediği annenin var olduğunu idrak edemediği bir dönemdedir. Annesinin sesini bile duysa illâ temas edecek veya emecektir. İşte bu algı sorununa seperasyon anksiyetesi, tam karşılığı olmamakla beraber “kaybetme fobisi” denir.

Bu algı sorunu ve gece 50-60 dakika aralarla uyanmasını bir arada düşünürsek;

İlk 3 ayında ihtiyaçları karşılanan, ağladıkça doyurulan, hattâ maalesef sallanan bebek, 3 aydan sonra da gece uyanıp ağladığında annelerin yanlış yorumu devreye girmekte: "Acıktı, emzirmeliyim" Ama hayır, emzirmek bu dönemden sonra bebeğin kendi kendine uyuma yeteneğiNİ geliştirmesine engel olur.

Çözüm:

Emzirme, sallama, emzik, mama vs her türlü uykuya dalmayı kolaylaştırıcı yönteme uyku yardımcısı denir. Bunlarsız, bebeğin kendi kendine uyuması için ona fırsat tanımalı ve yüreğinize taş basıp biraz ağlamasına izin vermelisiniz.(2) İlk gece birkaç defa 3-5 dakika fasılalarla ağlayan ve yardım edilmeden dalan bebek daha sonra da kendi başına uyuma yeteneğini sürdürebilir. Her 3-5 dakikalık ağlamanın ardından bebeği alıp sadece 1 dakika kadar emzirmeksizin, kucaklayıp tekrar yatağa koyun. Bunu art arda birkaç kez yaparsanız bebek bundan iki mesaj çıkarır: 1- Annem burada ama 2- Kendi başıma uyumalıyım. Birkaç gecelik sabrın sonunda gece aralıksız uyuyan ve daha huzurlu bir bebeğiniz olur. Bana da dua edersiniz.( Doğumundan itibaren izlediğim ve bu yöntemi öğrenip uygulayabilen çok sayıda anne var, hepsi de başarılı olmalarını elerine ve büyüklerini dinlememelerine borçlular)

Uzm. Dr Erdem UZUNOĞLU

03,12,2006

arkadaşlar dün olanı anlatayım size içimde kalır yoksa. sinirden çenemi sıkmaktan dişlerim ağrıyor şu anda.
dün akşam eve gttiğimde bi baktım benim zillim uyuyor. yarım saat sonra mokurdanmaya başladı. gititm normalde kucaklayıp severdim dur bi bakayım dedim deneyeyim. karnını başını okyaşaraktan kucağıma almadan annecim ben burdayım korkma dedim bütün dualrı okudum kısık sesle ben burdayım burdayım diye diye uyudu tekrar . sonra kayınvalidem hazır çocuk uyurken sende yat dedi saolsun. eyvallah dedim ama uyurmu insan kendimce yönetmi deneyeceğim yaa. yaklaşık 1 saat sonra bu gene mokurdandı dedimki acıkmıştır bundan sonra emzirme yok gititm emzirdim uyudu yeniden sonra babsı yatarken gene mokurdandı gittim gene okşayarak sakinleştirip uyumasını sağladım. sonra ne olduysa ondan sonra oldu o ara dalmışım herhalde uykusuzluktan yoksa çıt sesine uyanır olduma rtık. kızın odasının kapısının açıldığını duydum kayınvalidemşn sesi kucağında bizim kız falataşı gibi gözlerle bana bakıyo. uykusu açılmış . altını değiştirdim emzir istersen dedi. o an akşam boyunca yaptığım bütün şeyelr bütün savaşım bir anda hezimetle sonuçlandı.çocuğu yatağından niye kaldııyorsun hadi kaldırdın niye altını değiştiryosun. altı değişince uyku falan kalmaz benim kızda çünkü. gecenin 1,5 unda gözleri cin gibi bakan bir çocuk. dolaştık dolaştık odanın için vzıldanıyo durmuyoç. bende o sinirle koydum yatağına bakalım ne kadar ağlayacak dedim kendi kendime. odadan çıktım bekliyorum yan tarafta yatak odasındayım. sesi giderek azaldı gözleirni ovuşturmaya başladı uykuya geçti geçecek. o sırada gene kayınavalide gene odaya dalmasın mı? dalıp doğru kızı kucaklamaya kalkmasın mı?kız bunu görüp bu sefer daha bi yagarayı basmasın mı? nasıl odadan çıakrttığımı bilemedim. ağlatma çocuğu diye gelmiş. ben çocucğuu düzene oturtmaya çalışıyoruöm. sen yerlebir ediyosun. sonra ağladı durdu. eşim dayanamdı al çocuğu dedi. bir iki dakka alıp tekrar koydum yatağına. inat ettim kendi kendine uyumayı öğrenecek. sonra kendi kendine dalıverdi yavrum. sonra gene aynı şekilde okşayarak her uyandığında kucağıma almadan emzirmeden devam ettirmeye çalıştm . işe giderken emzirdim bırakrım. biraz önce açmış tel kayınvalidem çocuğu niye ağlatıyosun diye bana kızıyo. yoksa ben bunun hakkından gelemem kiii. çocuk tam uyanmamış oluyor bunlar uyandı diye hoop kucakalrına hop abudik gubudik hareketler hanişler falan. tamam çocuğu bütün gün zaten görüp seviyosunuz. gecenin bi vakti çocukla oynamanın ne manası var ki. emziriyorum hemen yanımda bitiyorlar emzirirken bile çocuğun orasını burasını çekiştiryolar. ya bırakın rahata rahat emsin çocuk. ya tamam onlarda çocuklarını büyüttüler eyvallah ama sallayarak batatniyeye koyayarak falan filan. ben yaptıkları yanlışları tekrarlamak istemedikçe zalim anne oluyorum. çocuğu kat kat giydiriyolar 22-23 derce sıcaklık olan evde . yok benim savaşım aslında bebkle değil resmen aile büyükleriyle. tamam seviyolar ama bunun eziyetini çeken benim. yanlış mı düşünüyorum

slm canim,bnce cok haklisin ve en dogrusunu yavrun icin yapiyorsun bence bunu kayinvalidene tatli bir sekilde anlat yoksa olan bebegine oluyor gece yatagina koyup gidip sacinii oksaman onu oyle yatirman cok normal ve dogru burdaki doktrlarda bunu bize oneriyor(isvicre)cocugun uykusunu haram etmisler valla,kiyamam ben ona ya,okurken bile ben uzuuldum obebegin haline sen o anda kim bilir nasildin,,bebegin icin en dogru olan senin onun icin yaptigin onerdigindir,,,kendine bebeisine iyi bak,sevgiler,a.s.

kizlar ayni sorun bendede var.sabah 5 kadar oturuyoruz.gunduz uyutmuyorum gece uyusun diye ama nafile.korkuyorum hep boyle gidecek diye...napacam ben

bebeğimin başında terleme oluyor sizn bebeğinizdede olan varmı ? arkdaşlar sebep nedir acba tşkler

bebeğimin başında terleme oluyor sizn bebeğinizdede olan varmı ? arkdaşlar sebep nedir acba tşkler

benim bebeğimdede oluyo terleme sadece bası deil sırtıda sırılsıklam oluyo,sağlıklı bebek terlermiş,kullandığımız elyaf yorgan yastıktan olabilirmiş,pamuk olmalıymış.d vitamini eksikliğinden olabilirmiş.ben bunları biliyorum bebeğim 11 aylık oldu ama hala terliyo genetikte olabiliyomuş.

benim kızımda uyumuyoo zombi gibi oldum ne yapacğımı şaşırdım kucağımda uyuyyoo ama yatağına bırakınca hemen kalkıyoo ne yapacağım imdatttttttttttt:eek:

bebegi uyumayanlara tavsiyem emzik aliyorsa emzik vermeniz. cesitli basligi olanlar var onlari tek tek deneyin bence.mesela benimki iki ucu düz olani aliyor. Bir de buradaki anne danismanlari bebegi gündüz temiz havaya cikarmamizi öneriyorlar. bir de yapilan herseyi hep ayni saatte yapmayi. banyo, gezme, uyuma,...

bir de benim bebegim 4 aylik. 1,5 aydir salyasi akiyor ve eli hep agzinda . son 3 haftadir da felaket istahsiz.zaten kilo alimi da cok azdir. disi cikiyor olabilir diye kuskulaniyorum ama agzinda birsey hissetmedim. disi cikiyor olsa istahsizligi ne kadar sürer ki??

benim kızımda uyumuyoo zombi gibi oldum ne yapacğımı şaşırdım kucağımda uyuyyoo ama yatağına bırakınca hemen kalkıyoo ne yapacağım imdatttttttttttt:eek:

ayni sorun bende de var :-((( acaba sallanan besiklerdenmi alsam sallaninca uyuyor cunku ????? 7 aylik suan

arkadasım senı cok ıyı anlıyorum.oglum6 aylık oldu uyumuyoo.gündüzlerı 10 dak uyuyoo.sabaha kadar oturuyoruz..sana tavsıyem bebekler ıcın baybay dıye bıtkısel bı ılac var.onu dene,ben denedım ıyı geldı.

merhaba asya o dedigin ilac nasil bir sey ve neye faydasi var acaba ????

arkadaşlar dün olanı anlatayım size içimde kalır yoksa. sinirden çenemi sıkmaktan dişlerim ağrıyor şu anda.
dün akşam eve gttiğimde bi baktım benim zillim uyuyor. yarım saat sonra mokurdanmaya başladı. gititm normalde kucaklayıp severdim dur bi bakayım dedim deneyeyim. karnını başını okyaşaraktan kucağıma almadan annecim ben burdayım korkma dedim bütün dualrı okudum kısık sesle ben burdayım burdayım diye diye uyudu tekrar . sonra kayınvalidem hazır çocuk uyurken sende yat dedi saolsun. eyvallah dedim ama uyurmu insan kendimce yönetmi deneyeceğim yaa. yaklaşık 1 saat sonra bu gene mokurdandı dedimki acıkmıştır bundan sonra emzirme yok gititm emzirdim uyudu yeniden sonra babsı yatarken gene mokurdandı gittim gene okşayarak sakinleştirip uyumasını sağladım. sonra ne olduysa ondan sonra oldu o ara dalmışım herhalde uykusuzluktan yoksa çıt sesine uyanır olduma rtık. kızın odasının kapısının açıldığını duydum kayınvalidemşn sesi kucağında bizim kız falataşı gibi gözlerle bana bakıyo. uykusu açılmış . altını değiştirdim emzir istersen dedi. o an akşam boyunca yaptığım bütün şeyelr bütün savaşım bir anda hezimetle sonuçlandı.çocuğu yatağından niye kaldııyorsun hadi kaldırdın niye altını değiştiryosun. altı değişince uyku falan kalmaz benim kızda çünkü. gecenin 1,5 unda gözleri cin gibi bakan bir çocuk. dolaştık dolaştık odanın için vzıldanıyo durmuyoç. bende o sinirle koydum yatağına bakalım ne kadar ağlayacak dedim kendi kendime. odadan çıktım bekliyorum yan tarafta yatak odasındayım. sesi giderek azaldı gözleirni ovuşturmaya başladı uykuya geçti geçecek. o sırada gene kayınavalide gene odaya dalmasın mı? dalıp doğru kızı kucaklamaya kalkmasın mı?kız bunu görüp bu sefer daha bi yagarayı basmasın mı? nasıl odadan çıakrttığımı bilemedim. ağlatma çocuğu diye gelmiş. ben çocucğuu düzene oturtmaya çalışıyoruöm. sen yerlebir ediyosun. sonra ağladı durdu. eşim dayanamdı al çocuğu dedi. bir iki dakka alıp tekrar koydum yatağına. inat ettim kendi kendine uyumayı öğrenecek. sonra kendi kendine dalıverdi yavrum. sonra gene aynı şekilde okşayarak her uyandığında kucağıma almadan emzirmeden devam ettirmeye çalıştm . işe giderken emzirdim bırakrım. biraz önce açmış tel kayınvalidem çocuğu niye ağlatıyosun diye bana kızıyo. yoksa ben bunun hakkından gelemem kiii. çocuk tam uyanmamış oluyor bunlar uyandı diye hoop kucakalrına hop abudik gubudik hareketler hanişler falan. tamam çocuğu bütün gün zaten görüp seviyosunuz. gecenin bi vakti çocukla oynamanın ne manası var ki. emziriyorum hemen yanımda bitiyorlar emzirirken bile çocuğun orasını burasını çekiştiryolar. ya bırakın rahata rahat emsin çocuk. ya tamam onlarda çocuklarını büyüttüler eyvallah ama sallayarak batatniyeye koyayarak falan filan. ben yaptıkları yanlışları tekrarlamak istemedikçe zalim anne oluyorum. çocuğu kat kat giydiriyolar 22-23 derce sıcaklık olan evde . yok benim savaşım aslında bebkle değil resmen aile büyükleriyle. tamam seviyolar ama bunun eziyetini çeken benim. yanlış mı düşünüyorum

Keşke benim kızlarımıda seven olsa :KK43:((

Arkadaşlar benim bebeğim 14 aylık ve hala aynı benimki.ben çalışıyorum.8 ayına girince çalışmaya başladım.benim oğlum 3 buçuk aylıkken 2 tane diş çıkardı.benimki gaz diş ağrısı çok sancılı geçti diyemiyorum çünkü aynı diş muhabbeti hala başımızda...benim oğluma diş jel leri fayda etmedi ama calpol iyi geliyor rahatlatıyor.bizimki dışardayken uykusuzluktan çıldırsa dahai bebek arabasında uyumaz,gece uyumakta problem çekiyor.gündüz babaannesi bakıyor uyuyor diyor bilmiyorum bana garezi ne bu çocuğumun bazen çok sinirleniyorum napıcam hala bilemiyorum kayınvalidemde bunun üzerine konuşunca iyice sinirleniyorum :KK47:

13 aylık kızım var. Öğlenleri çoğunlukla kendiliğinden uyuyor. fakat akşam ayağımızda sallıyoruz eşimle.. ve gece uyandığında hiç uyumuyor.. gündüz ve geceyi şaşırmış durumdayız gece kalkıp oyun oynuyoruz

13 aylık kızım var. öğlenleri çoğunlukla kendiliğinden uyuyor. Fakat akşam ayağımızda sallıyoruz eşimle.. Ve gece uyandığında hiç uyumuyor.. Gündüz ve geceyi şaşırmış durumdayız gece kalkıp oyun oynuyoruz

sesimi duyan yok mu?

Bende cildirmk uzerryim bebegim 2aylik sap sup opuyorlar bide zaten uyku haram bana ben sallamk istemedikce sallamaya alistirdi ayni yazdiklarini yasiyorum emziriyorum emiyormu die soruo yok emmio ben memede tutuyom rahat birakmiyorlar kizimla rahat rahat bag kurim napcm bilmiom acaip yoruldum bu durumlaradan ve daha neler neler...

Bende cildirmk uzerryim bebegim 2aylik sap sup opuyorlar bide zaten uyku haram bana ben sallamk istemedikce sallamaya alistirdi ayni yazdiklarini yasiyorum emziriyorum emiyormu die soruo yok emmio ben memede tutuyom rahat birakmiyorlar kizimla rahat rahat bag kurim napcm bilmiom acaip yoruldum bu durumlaradan ve daha neler neler...
bunlari okudukca ben de korkuyorum 37mhaftamdaym yakinda doğum var kaynvakidemle aram iyidir ama akil veriyo hem o hem kendi annem yok mama verme yok emzik verme vs.. dun konu açıldı ben tavsiye falan duymak istemyorm geriliyorm dedim kayinvakidem bozuldu. ya yalan yanlis şeyler biluyolar.mesela sarilik olan cocuga sekerli su icirildigini soyledi bugün gazetede okudum hic bir anlami yokmuş bu sekerli suyun. vs vs. dun esim de bana kizdi cok Asabi davranmisim azarlamisim milleti falan.anlamiyo benim korkumu, herkes kariscak diyorum ama ben engellicem zaten simdiden neyin gerginligini yapiyosn diyo..bu yazıları görünce iyice korkuyorm alistirdigim duzeni bozcaklar diye.sirf bu yuzden annemlere veya kaynvalidemlere çocuk birakmak düşüncesi bile korkutuyo beni ( halbuki çiftlerin çocukları dışında kendilerine de zaman ayirmalari gerektiğini savunan biriyim)

Merhabalar benm bebegim 3aylik bizimde uykumuz cok bozuk gunduz 15-20dk uyuyo ayagimda sallayarak oda birakinca uyaniyo hemen gece 10da uyuyabiliyo anca 2saat sonra uyaniyo hemen ve sonra saatte bi uyaniyo yatagindan yanima aliyorum sabah 5 gibi artik dayanamiyorum çünkü emdirerek yatiriyorum boyle oda uyuyo biraz bende uyuyorm 8e kadar ne yapmam lazim uyumasi icin lutfen yardimci olun:KK43:(

dis o kadar sorun cikarmaz.. ya doymuyor yada gaz sorunu vardir ..bazende karakter yapilari oyle olabiliyor kizimda 3.5 sene hic uyumazken oglumu uyandirmakla ugrasirdim..eger bebeklerinizi yanina alip sizin kokunuzla uyumaya alistirmıssaniz cocuk derin uykuya gecemez ...cunku bazen yapabiliyoruz soguk kalkmayalim diye yanimiza almak gibi bir hata cunku cok cabuk alisiyorlar

X