Kız Çeyizinde neler kesinlikle olmalı... Kız tarafı neler alır, Erkek tarafı ne alır?

Valla ben sandık dolusu lazım olabilecek herşeyi aldım bir de beyaz eşyanın hepsini aldım bulaşık makinesi dahil hala yatak odası kız tarafı alması gerekir diyorlardı onların tüm mobilyaya verdiği fiyatı ben sadece beyaz eşyama vermiştim bide onu alırsam oldu düğünüde ben yapayım barii fazla yüz verme cnm boşver alma sakın bizim ailede olsun arkadaşlarda olsun kız çeyizinden başka birşey götürmedi bize gelen gelinlerde getirmedi biz kıyamıyoruz sonra olan bize olacakta hayırlısı bakalım Allah sonumuzu hayır etsin hepimizin.

walla aynı derdi bende yaşadım bütün çeyizim dört dörtlüktü annem ne emeklerle yaptı zavallı kadın.bütün mutfak eşyaları inciği boncuğu zaten bi ton masraf bide bulaşık makinasıda aldı bana babam ama dedi yatak odası almam onun yerine oturma gurubu alayım demişti bende ok demiştim.Neymiş erkek tarafı salon takımı yemek odası yatak odası hepsi çok masraflı oluyomuş adil değilmiş falan filan valla bi tepem attı dedim benmi alıyom seni senmi alıcaksın mecbursun biz yaşıcaz benim ailem yaşamıcak o evde.istersem hiç bişey almam.Dua et bunları alıyorum benim babam nerden baksan 10-15 milyarlık masraf etti.Bide şöyle birşey var erkek tarafı alıyo kaba eşyayı koyuyo ev doluyo herşeyi aldık sanıyolar ama öyle bildikleri gibi olmuyo malesef.sakın kızlar yatak odalarınızı babalarınıza aldırmayın oturma gurubu aldırın.Ama ben biliyorum benim kaynanam saftı hiç bişeye karışmaz ben ne desem yapan cinstendi ama eltim fişekliyo :KK70: o söylüyodu sürekli yatak odasını kız tarafı alır diye ama ben almadım heheh....ıyimi yaptım walla çok iyi yaptım.Üzücü tarafı sevdiğim adamla bu tür tartışmalara girmek uzun süre yıprattı bizi ama anladık sonra birbirimiizi erkeğinde çok stresi oluyo kızlar çok üstlerine gitmeden alttan alttan kibar kibar yaptırın istedininzi sonuçta sizi seviyolar her istediğinizide yapmak istiyolar.Ben şimdi çok mutluyum Allah herkese mutluluk versin...sevgiler

belgincim çok doğru sölemişsin makesefki kız çeyizinin gözükmeyen bir masrafı var aslında diceksin senin alacaklarını ben alıyım benim alıcaklaımı sen al valla bizimde işimize gelirdi:) ben beyaz eşyamı aldığım için yatak odamı almıcam erke arakdaşımada söledim kaynanamda biliyor gayet anlayışlı karşıladılar valla beya eşyamı almamış olsaydım alırıdım yatak odamı

aynen arkadaşlar bir türlü bitmiyor küçük alınacak o kadar çok şey çıkıyor ki kız çeyizinde.ben bulaşık makinası ocak ve fırın alacağım birde yatak odasını ben düzüyorum halısı perdesi mobilyası falan o kadar şimdilik ama anlaşmaya bağlı bizim kendi evimiz olacağı için oda sayısı biraz fazla belki başka şeylerde alırız.o zaman bakılacak onlara ama normalde bunlar alınıyor geriye kalan bütün küçük şeyler bizim işimizbayanssulusmile

bizde bir ayrım yok şuanda ben başladım ama erkek arkadaşımda birşeylere başlayacak zaten kararımız çok yeni, çatal-bıçak-porselen-tencere-düdüklü-çaydanlık-gondol seti(bardaklar vs) yatak örtüsü- braun blendr seti ve ütümü aldım
almam gereken daha çok şey var ama aklıma geldikçe köşeye yazıyorum
masa örtsü peçetelikler
günlük yemek takımı
günlük çatal bıçak seti
günlük bardaklar
yatak odası halısı
süs biblolar mumlar kırlentler alıcam
su ısıtıcısı - tost makinesi- ekmek kızartma ve de katı meyve sıkacağı almalıyım
nevresm takımlarım yok
bornoz setim yok ve havlularım yok
dantel vs işlerini annem hallediyor zaten yengemlerle
yatak odasını düğüne yakın topluca gidip alcas tüm mobilyaları o zaman ortak öderiz
beyaz eşyalarımızı şubatta alıcas
halıların diğerlerini Trabzondan alıcas
Kızlar ben Trabzona gelinn gidiyorum dolayısıyla istanbuldan oraya çokta kırılacak zarar görecek şeyleri götürmeyip orada alıcam eve yerleştricem inş.
benim 1 yılım var daha ama heme bitirmek istiyorum

ben daha ceyizime bir parca olsun bisey almadım ne alınması gerektii hakkında da fazla bi fikrim yok neler almalıyımm :)

bu konuyu actıgımda tarıh buydu 22-10-2007, 01:06
sımdı 2010 vaybeeeeeeee

sımdı evlıyım 1 sene uc bucuk aylık ama hala eksıkler var al al bıtmıo

merhaba arkadaşlar, çeyiz hazırlayanlara kolay gelsin zor ama çoook eğlenceli, bu arada abur cuburla doldurmayın sakın evi ve her aldığınızı temizliği nasıl olur diye düşünün. ileride illa insanın gözü alışıyo ilk günkü heves kalmıyo ondan sonrası temizliği zorsa mesela siyah cam, her temizlemeye kendine küfrediyo insan...

gelelim bizde erkek tarafı ne alıır kız tarafı ne alıra.
benim yani kız tarafının aldıkları;
-yatak odası takımı(halısı tülü perdesi içinde)
-incik boncuk dantel, havlu, bornoz takımı,
-yemek takımı(heer şey içinde)
-mutfak ve salon halıları
-tüm evin tülleri.

eşimle birlikte aldıklarımız;
-koltuklar,
-tv ve beyaz eşya,
-tv ünitesi,
-yolluklar,

erkek tarafı yani eşimin ailesi sağolsunlar eşya almaya gittik sandım yemek masası alacaktık, bana ne almaya kalktı biliyor musnuz plastik masa, çok akıllı ya balkondada kullanırmışım. tepem attı. mutfağa orta boy büyük olmayan bi masa aldım az bi parasını verdi evime tüm katkısıda oydu zaten. kaynanamda 2yorgan yastık tek kişilik yer yatağı getirdi. onuda ben dedim bari oğlunun yatacağı yatağı yap diye...

Kızın bütün ihtiyaçları işte mutfak eşyaları robotlar dahil beyaz eşyası evin bütün halıları perdeleri vitrinlern içine dizilicekler bardaklar süsler vs.

Erkek tarafı geri kalan mobilyaları alır o kadar

Erkek olsaydım keşkesempatiksalakcinni

cnm bende nısanlıyım 4 ay sonra dugunum olacak erkek bunu alır kız sunu alır dıye bısey yok zorla bıseyler aldırılmaz elde avucta ne varsa ona uygun her ıkı tarafda sıkmadan karsılıklı konusarak alınır bence ben ole yapıorumm. ama yatak odasını kız yapmaz neden hem kız verıyom hemde yatak odası olmaz bızde ayıpp ama bı yerdede acımıcaksınn karsı tarafa mobılyaların hepsını o alıyo bende bulasık makınesı ve köşe takımı alcam okadar dıger alınanalar bellı ztn kız tarafı kucuk seylerı yapıyo ama ıncık cıncık cokkk bılıyosun al al bıtmez erkek ne alıyo buyuk esyalarr kafaya fazla takma olursa olur olmazsa olmaz cnm onemlı oolan sızsınız kıb bybyb

merhaba kızlar. bizde kısmet olursa yaza nişan telaşına gircez askerden gelince:asigim:. bizim adana bölgesinde kız tarafı oturma odası, mutfak ve oturma odasının halısı perdesi, mutfak masası,bulasık ve camasır makinesi,ocak, fırın,catal bıcak takımı yemek takımı bardak çanak gibi incik boncukların hepsi ve sandık çeyizini yapıyor. yani 10- 15 tl yi gözden cıkarmak lazım kısacası tabi benim önce bi iş bulmam lazım en yakın zamanda bunun için .banada yatak odasını kız tarafının alması saçma geliyor.hem kızı ve hemde yatagınıCADIARZU

merhaba kızlar. bizde kısmet olursa yaza nişan telaşına gircez askerden gelince:asigim:. bizim adana bölgesinde kız tarafı oturma odası, mutfak ve oturma odasının halısı perdesi, mutfak masası,bulasık ve camasır makinesi,ocak, fırın,catal bıcak takımı yemek takımı bardak çanak gibi incik boncukların hepsi ve sandık çeyizini yapıyor. yani 10- 15 tl yi gözden cıkarmak lazım kısacası tabi benim önce bi iş bulmam lazım en yakın zamanda bunun için .banada yatak odasını kız tarafının alması saçma geliyor.hem kızı ve hemde yatagınıCADIARZU

canım kız tarafı ne çok şey alıyormuş siz de yaaaşakkıdı yuhh dedim ya..bizde yatak odası,mutfak ıvır zıvrları o kadar..diğer herşeyi erkek tarafı alır..gerçi anlaşmaya da bağlı..

canım haklısın cok sey alınıyor. normal prosedür böyle ama tabi konusup anlasırsan alırsın herseyi birlikte odersin evlendikten sonra .

böyle erkek tarafı şunu alır, kız tarafı bunu alır bence biraz saçma. konuşup anlaşmak gerek, en önemlisi bu. kimse kimseyi sömürmeye bakmamalı, hiç hoş değil, kız veriyoruz diye herşey hakkımız mantığı kabul edilemez. kimse istemez enayi yerine koyulmayı.

Benim bildiğim kız tarafı yatak odası ve mutfağı tamamlar mutfak derken beyaz eşya hariç yada bir kısmı duruma göre işte birde sandık çeyizi işte ıvır zıvır gerisini erkek tarafı alır tabi durumlara göre birazda karşılıklı sonuçta benimki askerden gelecek ondan sonra bunlar konuşulacak bakalım herşey alınırda önemli olan huzur ve mutluluk bence a.s vereliniortak

bence konuyu acan arkadasımız mızmız coktan alacagını almıstır taaa 2007 de sormus kızcgaz

aranızdaki anlaşmaya bağlı... ben bütün mutfak için gerekli olan ev aletleri vs. aldım. Bizim buralarda kız yatak odası ya da oturma gurubunu alır. bütün eşya erkek tarafına yüklenmes. tabi bu durum maddiyatınızada bağlı... eğer durumuzu ii ise ortaklaşa alın... beyaz eşya olarak benimkinin buz dolabı fırın ve çamaşır mak. vardı ben sadece bulaşık mak. aldım. unutma ne alırsan kendinize... siz kullanacaksınız sonuçta...Sadece tavsiyem evlenmeden önce ev eşyası vs. ile ilgili borcun kalmasın... sonra zor oluyor...

Merhaba kızlar ben de mutfak için gerkeli olan bütün eşyaları aldım uyku setiydi yatak örtüsüydü muttkak perdesi örtüleri filan herşeyi aldım bizde erkek tarafı daha masraflıdır aklinialirimsmile

X