3 Haftada 5 Kilo (Murat Topoğlu)...

seaBahAR

Nosce Te İpsum
Pro Üye
13 Nisan 2007
15.555
36.069
Sevgili Arkadaşlar,

Murat Topoğlu'nun katıldığı bir programda anlatmış olduğu diyeti sizlerle paylaşmak istedim.
Başlıkta da okuduğunuz gibi, bu diyetle üç haftada beş kilo veriliyormuş.

Diyet listesi şu şekilde:

Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde geçerli olmak kaydıyla:
Sabah : 1 dilim kepek ekmeği, yarım yağlı beyaz peynir veya kaşar, 3-4 zeytin, sınırsız domates, salatalık.
Öğlen : Yoğurt ve salata (salataya yağ ve tuz hariç herşey konulabilir: sirke, nar ekşisi, balzamik sirke, limon vs.)
Akşam : Öğlen yemeği ile aynı. Tek fark; salataya zeytin yağı koyabiliyorsunuz.
Ara porsiyonlar: Günde 3 porsiyon olmak kaydıyla meyve.

(*) 1 porsiyon meyve açılımı:
1/8 dilim karpuz veya 1 adet elma/muz/şeftali veya bir avuç kiraz/dut/kayısı

Haftanın ilk üç günü bu şekilde yenildikten sonra sıra haftanın kalan dört gününe geliyor.
Her şey, ilk üç günlük bölümle aynı. İlave olarak; akşam yemeklerinde 100 gr et yeniliyor.

(*) 100 gr. et açılımı :
Bir elma büyüklüğünde tavuk, balık veya 4/5 köfte veya küçük balıksa 15 tane hamsi.
Izgara veya haşlama olarak yenmeleri gerekiyor. Bir de dip not var. Balık eğer yağda kızartılırsa, 5 porsiyon balığa tekabül edermiş. Kesinlikle yağ kullanmamak gerekiyormuş.

Bu liste rutin bir şekilde 3 hafta süreyle tekrarlanıyor. Sonuç olarak da; sağlıklı bir şekilde 5 kilo verilmesini sağlıyormuş.

Bilginiz olsun, iyilikler diliyorum. a.s.

ben buldum buyrun =)
PAZARTESİ:

SABAH :1 dilim ekmek, bir parça yarım yağlı peynir, çay, kahve, ada çayı, ıhlamur (şekersiz.)

ÖĞLE :Bir kase salata yanında yoğurt, limon az tuz sirke nar ekşisi.

AKŞAM :Bir tabak ıspanak yanında yoğurt.

SALI

SABAH :Bir armut, 10 adet light bisküvi

ÖĞLE :Bir kase cacık (az tuzlu yağsız)

AKŞAM :5 Adet ekmeksiz hazırlanmış köfte

ÇARŞAMBA

SABAH :Bir adet greyfrut

ÖĞLE :100 gr haşlama veya fırında tavuk

AKŞAM :Bir tabak fırında mantar

PERŞEMBE

SABAH :Bir dilim kepek ekmeği, 3-4 siyah veya yeşil zeytin

ÖĞLE :Bir tabak mevsim salatası

AKŞAM :Bir tabak yağsız menemen

CUMA

SABAH :10 adet light çubuk kraker, 1 meyve suyu sıkma

ÖĞLE :1 tabak taze fasulye (tatlı kaşığı zeytinyağlı)

AKŞAM :Bir parça bonfile ızgara yağsız

CUMARTESİ

SABAH :peynirli sandöviç

ÖĞLE :Bir simit yanında çay (şekersiz)

AKŞAM :2 Orta boy patates haşlama

PAZAR

SABAH :2 adet meyve

ÖĞLE :Salata yanında süzme yoğurt

AKŞAM :2 adet tavuk but veya 2 adet kanat yağda kızartılmayacak

Bu diyet sırasında haftada 3 kez yürüyüş veya egzersiz yapılmalı Günde 2-3 litre(10-15 bardak) su mutlak içilmelidir. Diyet bu şekilde 3 hafta devam edilmelidir.

Merhaba. Bu benim ilk yorumum. :) Ben geçen sene yine Murat Topoğlu'nun verdiği buna benzer bir diyetli kendime uyarlayarak ve bisikletle 10 günde 8 kilo vermiştim. Tekrar aldım ama çok uzun sürede aldım. Bir de ben hiç dikkat edemedim sonrasında o yüzden aldım. Şimdi tekrar başlayacağım. Önceki kadar sıkı uygulamam mümkün değil tabi. Çünkü bahsettiğim 10 günlük dönemde eşim şehir dışındaydı ve ben beslnme programımı tamamen kendime göre düzenliyordum. Sağlıksız derseniz siz bilirsiniz ama vücudum eskisinden daha sağlıklı olduğunu söylüyordu. Denenmiştir yani. :) Alıntı falan değildir.

SABAH:
1 dilim tam tahıllı ekmek (yulaf, kepek, çavdar olabilir) ya da yarım pk diyet kraker
Bir kalıp peynirden ince bir dilim (diyet olursa daha iyi tabii ama ben peynirimden ödün vermedim)
1 domates
1 salatalık
3 adet zeytin
Şekersiz çay/ bitki çayı/ kafeinsiz kahve
(İnanın bana deli gibi tok kalkıyorsunuz)

ÖĞLE:
1 kase light yoğurt (İçerisine dilediğiniz baharatı ekleyebilirsiniz. Kekik, nane, pul biber ve bir maniniz yoksa biraz sarımsak enfes oluyor)
Yarım pk. diyet kraker (dilerseniz bir dilim tahıl ekmeği yenebilir)
Yağsız bol limonlu göbek salata/ marul vs.

AKŞAM:
Yine bir dilim ekmek ya da yarım pk. diyet kraker
Yarım kase light yoğurt
Yaklaşık 50-70 gr et yani yarım tavuk göğsü ya da 4 köfte falan gibi göz kararı
Ama kesinlikle yağsız olacak ve yağ kullanılmayacak pişirirken.
Haşlama, ızgara ya da tavada yağsız kızartma olabilir (ben suyla kızartıyordum yani yağ yerine biraz su koyarak)
Haftada 1 gün akşam öğününde et yerine 1 yumurta + 2. yumurtanın beyazı yine yağsız olarak arzu edilen şekilde pişirilip yenmeli.

Gün içerisinde 2-3 litre su içiniz. (Ben 2 kez 1,5 litrelik suyu şişeyle önüme alıp sürekli içiyordum.)
Ara öğün derseniz 1 porsiyon meyva öneririm muz ve üzüm hariç (ben çok acıkırsam 1 elma ya da 1-2 dilim karpuz yedim.)
Son öğün (kesinlikle) en geç 19:00 da yenecek.
Gece yatmadan eğer çok acıkırsanız 1 meyva ya da benim yaptığım gibi mavi-yeşil diyet çubuklardan 4-5 tane yiyebilirsiniz.
Ve en önemli nokta tabii egzersiz.

Çok düzenli değildi benim egzersizim ama her yere bisikletle gidiyordum. Hatta bir gün 55 km civarında yol yapmıştım. Fakat bu sene eşim izin vermiyor bisikletle çıkmama. Geçen yıl çok sorun yaşadım, yolda sıkıştırmaya çalışan çok araba oldu çünkü. Ben de elliptik trainer denen bi alet aldım. Ölüm makinası :) Ben gün aşırı 40 dakika yapacağım ama bu diyetle beraber gün içinde yapacağınız 1 saatlik tempolu yürüyüş de aynı etkiyi gösterecektir sanırım. Mümkün mertebe gün içinde harekertli olmak yapılan egzersizin son yarım saatinde ter atmak çok etkili.
Umarım bu yazdıklarım yardımcı olur.
Sen kimsin de bunları yazıyorsun derseniz, hayatı boyunca aktif spor ve spor eğitmenliği yapmış, eşi de sporcu olan ancak son 2 yıldır çeşitli sebeplerden dolayı 15 kilo alıp verememiş ve spordan uzak kalmış :KK43: eski bir sporcu ve dans eğitmeniyim. Acizane bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak istedim.
Saygılarımla...

X