neden böyle oluyor

kader1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Haziran 2008
555
33
kızlar ben ALLAHIN beni sevmedigini düşünüyorum valla neye elimi atsam kuruyor olmuyor ailem çok üzüyorum ALLAHa yalvarıyorum başkalarına verdigini sadece birini bana versin diye olmuyor hep sabır sabır bıktım valla herşeyden artık evlilik haytımın da kötü olacagını düşünüyorum hiç gülemiyorum artık bıktım herşeyden neden böyle oluyor artık sabır etmektem bıktım başkalrı ne güzel mutlu ben düşünmekten bıktım sinir hastası oldum neden böyle oluyor acababenneyaptımki

Günaha girmeyin arkadaşım..:1no2:
Zor bir dönem geçiriyor olabilirsiniz..
Ama Rabbim hangi kulunu kayırmış ki?
Sıkıntınız neyse biraz uzaklaşmaya çalışın,kafanızı topladıktan sonra yeniden çözüm yolları ararsınız..:teselli:
Mevlam dermansız dert vermez..
Yeter ki ölüm acısı olmasın..:nazar:

her şeyi allahtan beklemek yerine kendi gayretinle hayata tutunmak daha mantıklı değil mi

canım isyan etme allah hiç bir kulunu çaresiz bırakmaz dermansızda dert vermez sen rabbine şükret hastane köşelerinde inim inim inleyen insanlar var onlardan ibret almak lazım.........

''aydınlık sabahı düşün ve durgun geceyi, Rabbin seni ne unuttu ne de darıldı. öteki dünya senin için bu ilk bölümünden mutlaka daha iyi olacak! ve zamanı geldiğinde Rabbin sana kalbinden geçeni bağışlayacak ve seni hoşnut kılacak '' (DUHA SURESİ)

Son düzenleme:
canım üzülme...bazen şansızlık dediğimiz olaylar belkide bizim gelecegimiz için önemlidir.
bu durumun belki farkında olmayabilirsin ve şimdiki durmun seni üzüyor olabilir .inşallah gelecekte seni guzel suprızler bekler...mutluluklar canım

başkaları dışardan mutlu görünüyor
acaba gerçekten öylemi:uhm:
bizim yaratılış sebebimiz imtihandı demi
yani sınanmak için dünyadayız sıkıntısız yaşamak için değil
Allah demiyor mu zaten siz sizden öncekilerin çektiklerini çekmedikçe cennete girebileceğinizi mi sanıyorsunuz diye
ramazandayız da zaten dua et
Allah sevdiği kuluna dünyada sıkıntı verirmiş günahlarına kefaret olarak ve cennette derecesini yükseltmesi için..
sabır imtihanındasın demekki
dua et..
kk yı da unutma amaa.s.:enbuyukkk:

kızlar ben ALLAHIN beni sevmedigini düşünüyorum valla neye elimi atsam kuruyor olmuyor ailem çok üzüyorum ALLAHa yalvarıyorum başkalarına verdigini sadece birini bana versin diye olmuyor hep sabır sabır bıktım valla herşeyden artık evlilik haytımın da kötü olacagını düşünüyorum hiç gülemiyorum artık bıktım herşeyden neden böyle oluyor artık sabır etmektem bıktım başkalrı ne güzel mutlu ben düşünmekten bıktım sinir hastası oldum neden böyle oluyor acababenneyaptımki

Haşa...
Rabbim adına nasıl böyle karar verebilirsiniz sayın arkadaşım.
Zor günler geçiriyo olabilirsiniz.Ama bu demek değil ki güzel yaradanım sizi sevmiyor.
Rabbim günahlarla dolu kuluna bile bir şans daha vermiştir.Tövbe kapısını göstermiştir.
Herkes zor günler yaşar,ama zamanla atlatır. Çok umutsuzsun gördüğüm kadarıyla.
Ama pozitif düşünmelisin ki pozitif sonuçlar elde edesin...
Sabretmek kadar güzel bişey yoktur ki hem.Eminim bu sabrının meyvesini toplayacaksın.
Mutlu olmayacağım değil ,mutlu olacağım demelisin yerimseniben

canım benim isyan etme sen duanı et bol bol Allah herzaman her kulunun yanındadır. böyle düşünerek hem üzülme hemde günaha girme. bazı şeyler bizim bu dünyadaki sınavımız. sabredip geçersek ne mutlu bize.

Bakınız sayın arkadaşım,Bakara suresinin 155.ayetinde ne diyor:

'' Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele.''

Hayat yolunda karşımıza çıkan ve çıkacak olan zorlukları,korkuları,üzüntüleri rabbimizin bize nasip eylediği sabırla yeneceğiz inşallah...Unutmayalım ki sabır, Allahın rızasını kazanmak için bir anahtardır.Allah’ın zorlukları sabretmek için kaderde yarattığını düşünmeden hoşa gitmeyen durumlara ‘katlanmak’, ‘tahammül etmek’ dünyada da bir azaptır. Çünkü tahammülün karşılığında bir beklenti içine giren insan, dünyada her zaman bir karşılık bulamayabilir. Bu durumda hem zorluk içinde geçirdiği zamanı kaybeder hem de karşılığında dünyevi bir mükafat elde edemez...

Hemen başka bi ayete de bakalım..Zümer suresinin 10.ayetine ;

''Şüphesiz sabredenlere sınırsız bir mükafat verilecektir ''

Sabır insana ışık tutar...Yolunu aydınlatır,sabırlı insanın sabrını rabbim daha da artırır.

Hem Allah bizi sevmese ve itimat etmese bir çok mahlukuna vermediği yüzlerce organı neden bize versin ki ve neden özellikle akıl, ruh, kalp, vs..gibi kıymeti, kainat ağırlığında olan lüks mücevheratı boynumuza taksın ki? Birisinin bizi sevmesinin ölçüsü bize verdiği hediyenin kıymetiyle doğru orantılı değil mi?

''De ki: "Eğer siz Allah'ı seviyorsanız bana uyun; Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah bağışlayandır, esirgeyendir." Ali İmran Suresi 31.ayet

Bakın ne yazıyor Allah da sizi sevsin diyor.Bu birçok ayette geçmektedir...Rabbimizin bize olan sevgisinden asla şüphe etmeyelim...Sırtımızı dualarımızla O'na dayayalım .
O sabredenleri sever.O halde bizi yaradana neden kendimizi sevdirmeyelim ...

Arkadaşım bu başına gelenleri bir sınav olarak düşün. İsyan etmeki sınavını en iyi şekilde başarıyla tamamla. Rabbim kimseye taşıyamayacağı yükü vermez. Ya sabr de olabildiğince ve sana verilmiş hayatı nasıl güzelleştirebileceğine dair düşün ben ne kadersizmişim diye değil. Herkesin derdi var. Kimse dört dörtlük yaşamıyor. Herkesin sınavı farklı. Sen Allahı seveceksin ki o da seni sevsin. Eğer Onu sorgularsan çok büyük bir yanlışın içinde bulursun kendini. Dönem dönem hepimiz hayata küsmüşüzdür ama en dip noktada olduğumuz bir zamanda Rabbim öyle bir kapı açmıştırki biz onu ancak mucize diye tanımlarız. Sende silkelen kendine gel. Allah ellerini aç isyan ettiğin için tövbe et ve bu kötü günleri nasıl güzele çevirebileceğini düşün. Allah yardımcın olsun.

böyle söyleme canim..biz insaniz ve agzimizdan cikani bilmeliyiz..bak sana bir kissa anlatayim..

bir derviş : "Allah nasilsa benim rizkimi veriyor..öyle ya..ölümle rizik nereye gitseniz sizi kovalar buyurmus" diyor kendi kendine.."ozaman ben bir daga cekilip ibadete vereyim kendimi" demiş..ve cekilmiş inzivaya..1 gün geçmiş..2 gün geçmiş..3.gün..4.gün..derken derviş artik acliktan bayilcak halde ama hala ibadet ediyor ve rizkini bekliyor..

o köyden bir hanim asure yapiyor ve tüm herkese dagitiyormuş..su dagdaki hocaya da götüreyim demiş..kapiyi çalmiş dervişten ses yok..calmiş ses yok..demiş herhalde derviş evine döndü..kadin tam giderken içerden bi öksürük sesi gelmiş..derviş namaz kiliyordur diye asureyi kapiya birakip gitmiş kadin..derviş almiş aşureyi ve ellerini kaldirip şöyle demiş : Ya Rabbi..rizki veriyorsun vermesine de ÖKSÜRTMEDEN de vermiyorsun demiş..

yani demem o ki..bazen yapmamiz gereken öksürmek gibi basit birşeyde olsa,bazen cok cok birşeyde olsada mutlaka herşeyin bir zahmeti var..dolayisiyla çözümü de var..aramaliyiz..ama armut piş agzima düş yok..hem çözümü bulmaya calişcaksin hem duani ediceksin..tevekkül böyle olur..Allah beni sevmiyor deyip kafani kullanmamayi Allah'a mâl edemessin (haşa)..

topla kendini..Allah sana akil vermiş..düşünme gücü vermiş..isyan etmek eger sana fayda veriyorsa et..ama vermez..oyuzden isyan etmek yerine çözüm bul..derdin nedir? neden geldi başina? senin yaptigin bişeyden dolayimi oldu? nasil kurtulabilirsin? vs vs..bunlar yap..ölümden baska herşeye care var bu dünyada zaten..düşünürsen,ugrasirsan bulursun..

inanki herkesin küçük büyük derdi var..ama bazi insanlar sabrini belli etmez..kan kusar kizilcik şerbeti içtim der..biktim dedinmi zaten at o sabri çöpe..iyilik yapip basa kakmak gibi bişey olur bu..

neden baskalariyla ilgileniyorsun ki? birak sen kendine bak..nasil mutlu olabilirim bunu bul..

derdin nedir sıkıntı nedir gerçekten bilmiyorum..ama ne olursa olsun senden beteri vardir..ne olursa olsun çözümü vardir..biktim demekle,Allah beni sevmiyor demekle,yelkenleri suya indirmekle hiç birşey hallolmaz..

bence bu cümleleri çok sinirli olduğun biranda yazmış olmalısın.İsyan etmişsin çünki.Dışarıdan herkes mutlu gözükür ama herkesin bir derdi vardır bunu unutma.annem babam dan öğrendiğim bir söz var.Herşey dörtdörtlük olduğunda bilki sınav bitmiş ömrünün sonuna gelmişsindir derler.Allah en kötü durumda olduğu zamanda bile şükür eden kulunu sever inan mutlu eder.herkes kendince üzüldüğü mutsuz olduğu şeyler yaşıyor ama zaten biz bir sınavdayız.Ağzından şükürü düşürme bak görüceksin herşey nasıl yoluna giricek.sabretmenin isyan etmemenin ödülü büyük olur.Ayrıca hep kendinden kötüleri gör iyileri görme.Şükürler olsun ki sağlıklıyım ve şuan burda sana bu cevabı yazıyorum.Ve şükürler olsun senin bu Yazını görüyorum.Unutma hayatta herşeyin başı sağlık.Bunlar dostça tavsiyeler denemekten bişey kaybetmezsin arkadaşım.

biraz örnek vererek yazsaydınız keşke.

eğer ters giden bir dönemden geçiyorsanız; herkes zaman zaman böyle evrelerden geçer.sabredip umutsuzluğa düşmeden atlatırsınız.
tüm hayatınızı göz önüne alarak bunu diyorsanız; siz de birşeyleri eksik yapıyor olabilir misiniz?
hayatta çok az kişiye birşeyler hazır olarak sunuluyor.bir çoğumuz isteklerimize ulaşmak için çabalıyoruz,emek harcıyoruz. siz de istedikleriniz için emek harcarsanız bunun karşılığını er geç alırsınız. kendimde ve çevremde bunun örneklerini çok gördüm.

işaretlediğim tarzda ifadeleri ben yanlış buluyorum.kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. kimin ne yaşadığını bilemezsiniz. ne zorluklar çekerek istediklerine ulaştığını da bilemezsiniz.

olumsuz düşüncelerle, olumsuzlukları daha çok çekersiniz.
tavsiyem bu konularla ilgili kişisel gelişim kitapları var, onları okuyun en azından. sizi az da olsa rahatlatır.

lütfen isyan etmeyin; Allah akıl ve beden sıhhati versin, istediğiniz birçok şeyi başarabilirsiniz.

öncelikle bu karamsar ruh halinden çıkın .

boyle yaparak daha cok gunaha giriyorsun arkadasim tovbe de biliyorum her insan zor bir donemden gecer sende suan o zor donemdesin etrafina bir bak elin ayagin saglammi saglam karnin tok allaha sukur et isyan etme benden daha nice zor durumda evi parki olmayan karni doymayan birileri vardir sokakta yatan evsiz barksizlari dusun ve allaha isyan etme allah kulunu sevmezmi hic allah yardimcin olsun isyan etme zor bir donemden geciyorsun belli hepimiz gectik ama allahim beklemedigin biryerden mucizesinide veriyor cok sukur rabbime.

böyle düşünürsen isyan edersen inan ne şimdi nede sonra hiç bişey yolunda gitmez nedemek allah beni sevmiyo herkez çokmu mutlu sanıyosun yada dörtdörtlük bence insan ne durumda olursa olsun şükretmeli yaradana sıgınmalı böyle isyan içeren sözler kullanma ve töbe et dua et rabbine dogruya yönel sen bi adım atarsan osana 2 adım gelir rabbim öyle büyük öyle güzel adaleti rahmeti bereketi sevgisi öyle güzelki kim ona yaklaşıpta bunlardan mahrum olmuşki bence böyle düşünmek yerine sabret unutmaki bu dünya eylence yeri deyil imtihan dünyası imtihanını bu şekilde isyan ederek verirsen mükafatınıda göremessin iki cihandada acı çekersin hem şuda varki hayattaki bazı hataları bazen kendi elimizle yapıyoz mevla ne demiş ben kuluma ceza vermem onun çekti kendi cezasıdır yani sen böyle isyan edersen daha çok sıkıntıya düşersin kardeş allah sana sabır versin

arkadaşlar hepiniz haklısınız yorumlarınız için hepinize teşekürler ALLAH hepinizden razı olsun iyiki varsınız

canım arkadaşım :teselli:neden bu isyan lütfen bir daha bu kelimeleri zikretme
sınavın bu senin dayanma gücün belki neden yüce ilaha sığınmak yerine isyan ediyorsunkii
hepimiz sıkıntı yaşıyoruz hepimiz zor günler geçiriyoruz.herşey ondan gelir unutmaa
namaz kılmayı dene duaa ett bol bol......:Saruboceq:
herşey güzel olacak diye bişey yok kendinizi neden iyilerle kıyaslıyorsunuzkii
bizden kötülerde bir okadar var.
elinizin tutması gözünüzün görmesi aklımızın çalışması bunlar nedirr en büyük zenginlik değilmii
şimdi sana istediğin herşeyi sunsalar önüne bütün mutlu olacağın şeyleri ama ve yerine kolunu veya bacağını veya gözünü isteseler verirmisinnnn
biz kendi sonumuzu getiriyoruz.yerimizi biz seçiyoruz yüce rabbim bizi affetsin yaptıklarımızla nefsimizle cezalandırmasın inş..kötü düşüncelerden vesveselerden korusun inş.:Saruboceq: bizi

günah arkadaşım günah böyle düşünme...

ben sırf bu yüzden beğendiğim bi şarkıyı dinlemiyorum...

sabır dile. Allahım dağına göre kar veririmiş, kimseye çekemeyeceği kadar dert vermezmiş.

demek ki dayanabilirsin.
haline şükret durumunu bilmiyorum ama emin ol senden daha kötüleride vardır

Allah sevdiği kulunu üzermiş günaha girme
allah kullarini okadar çok severmişki
"elhamdüllillah müslümanim"

X