Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Belki de tedavi aşamasında kaşınması normaldir. Prospektüsü varsa okuyun, yoksa aldığınız yere danışın. Yan etkilerini öğrenin.
Muhabbet kuşları bazen rahatlamak için de yaparlar o hareketi. Bir nevi masaj gibi.
Eğer bahsettiğiniz kısımlar dışında başka yerleri de kaşınıyorsa(ayakları, kuyruk kısmı) bir veterinere danışın. Parazit veya gözle görülmeyen bir deri hastalığı olabilir.

o zaman rahatlamak için kaşınıyordur ya,her zaman kaşınmıyor çünkü
kendi kendine oyun da yapıyor olabilir
sağol canım ilgilendiğin için :KK16:

o zaman rahatlamak için kaşınıyordur ya,her zaman kaşınmıyor çünkü
kendi kendine oyun da yapıyor olabilir
sağol canım ilgilendiğin için :KK16:

Arkadasinda dedigi gibi keyiflerine gore. Baslari disinda heryerlerini kendileri kasiyabiliyorlar. Mantar daha cok ayaklarinda goruluyor. Dans eder gibi birini kaldirip otekini indirirler.

kızlar benim muhabbet kuşumunda bi sorunu var. bu aralar tüy dükme mevsimindeydi. zayıfladı ve tüyleri azaldı haliyle. ama şimdi fark ettim ki kakası koyu bi yeşil ,parlak, normalden büyük ve tüylerine yapışıyo ve çok yavaş bi şekilde düşüyo. hayvanda sürekli kuyruğunu sallayarak düşürmeye çalışıyo... sizce ishal mi?veya başka bişey mi?lütfen cevap ve yardım bekliyorum...

kızlar benim muhabbet kuşumunda bi sorunu var. bu aralar tüy dükme mevsimindeydi. zayıfladı ve tüyleri azaldı haliyle. ama şimdi fark ettim ki kakası koyu bi yeşil ,parlak, normalden büyük ve tüylerine yapışıyo ve çok yavaş bi şekilde düşüyo. hayvanda sürekli kuyruğunu sallayarak düşürmeye çalışıyo... sizce ishal mi?veya başka bişey mi?lütfen cevap ve yardım bekliyorum...

Bir arkadaşım söyledi bunu; Acil doktora götürmeliymişsin. Karaciğeri sorunlu olabilirmiş.

teşekkür ederim yardımın için cnm.... vitamin vermeye başladım ,güneşe de çıkardım biraz ısındı ,çok mutlu oldu neşelendi . baya uçtu bugün ,kakasıda düzelmeye başladı. sanırım ceryanda falan kaldı galiba annem halı silmiş pencereleri açmış sanırım o yüzden bi sorun yaşadık...

teşekkür ederim yardımın için cnm.... vitamin vermeye başladım ,güneşe de çıkardım biraz ısındı ,çok mutlu oldu neşelendi . baya uçtu bugün ,kakasıda düzelmeye başladı. sanırım ceryanda falan kaldı galiba annem halı silmiş pencereleri açmış sanırım o yüzden bi sorun yaşadık...

Pencere açtığınızda kafesin üstünü kalın bir şeyle örtün örtün :KK34:

Vitamini 2 gün verin sonra 5-6 gün vermeyin...

kızlar kuşum ölüyo daha çok yavru 1,5 aylık kakası siyah gibi uçamıyo topallayarak yürüyo tüylerini döküyo titriyo ne yapçam ya çok halsiz:KK43:

ya arkadaşlar bugün benm kuşumda bir tuhaflık var..yada banamı öyle geliyor bilmiyorum..canı sıkkın sanki..saldım temin hiç oynamadı hatta hiç uçmadı..kafesten çıkar çıkmaz durdu bi köşede..bayağı öylece uzunca bir vakit durdu yerde.sonra kafese geri koydum..bir süre sonra kafesin altına serdiğim kağıdın altına bir girdi nerdese yarım saat çıkmadı..ne yaptımsa hiç etkisi olmadı..konuşmuyor ötmüyor..biz düne kadar kuşumla oyun oynardık onun topları var onla hergün oynardık konuşurduda pek bi iyiydik ama bugün böyle :KK43:(( birde bana erkek denilmişti önceden söylemiştim herşeyini zaten neyse,gagasında az mavilik olmuştu gibi ama şimdi kahverengiye döndü..kuşumm 3 aylık şuanda..yani erkekmi dişimi anlamadım..üstüme konuyor çağırdığımda korkmadan geliyor tabağıma bile giriyor bişe atıştırırken alıştı ama elimden hala korkuyor elimi saklıyorumm ceketin içine nasıl alışacak bu gidişle:KK43:birde hergünn salsam ve uzunca vakit dışarıda kalsa kuş,bişey olurmu? ben hergün 1-5 arası salıyrum sonra o kenarda pısıyo yoruluyor kafese koyuyorum akşam yine çıkarıyorum 7-10 arası..alıştı zaten kendi o saatte bağırır hep çıkmadımı..ama sorun olurmu böyle?birde kafesi açınca kendi etrafa iyice bakıp hemen çıkıyor ama bir türlü kendi giremiyor..ne yaptımsa öğretemedim..elime almamak içinde kafesin altlığını söküyorum yavaşça kuşun üstüne kapatıyorum kafesi..o salıncağını ve yemini görünce yakalandığını umursamıyor zaten..ama alışmalı die düşünüyorum..

bir sitede okudumda ;bir bayan kuş almış..hatta kafasında kellik olmuş..herhalde diğer kuşlardan dolayı oldu..erkek dendi ama değilse yarın hemen geri vercem yazmış..yani erkek olsa ne olacak dişi olsa ne olacak..almışsın sonuçta onu sevip üstelik yaralı.yani üzüldüm o kuşada..:KK43:(açıkcası ben veremezdim..ben kendi kuşumu alınca yarım saat sonra kaçırsam deliye dönerdim değilki bigün sonra sırf diişidir diye geri vermek..:KK43:((

Son düzenleme:
merhaba,
önceki sayfalarda yazmistim, iki kus aldim diye, ve disi olan hastaydi, veterinere götürdüm, simdi ishal durumu yok ama ikisininde diski rengi tuhaf, iki renkli, yarisi beyaz renkte. acaba ilactan mi öyle oldu? Bir hafta damla vermek zorunda kaldim, disi oldugu icin elimi isiriyordu ama veteriner eline eldiven tak demisti, eldiven kullaninca yakalayip ilacini agzina damlatiyordum. Minik hayvan benden korkuyordu ama ben ondan daha cok korkuyordum:) Birde canini acitmaktan korkuyor insan, ne de olsa minicik seyler. Bunlar sürekli öpüstükleri icin ilaci da galiba erkek olan öpüsme yoluyla aliyordu.

Kafes sorununu bende yasadim limonluzeytin. Ilk günlede cok stres olmustum, kafese nasil girecekler diye. Köse kapmaca oynamistik, kafes elimde peslerine düsmüstüm:) Acikinca zaten kafese gidiyorlar. Aksamlari örtü örterken kafesin kapagini kapatiyorum. Kafesin yaninda kimse olmayinca kendisi zaten ucar.Ilk 2-3 hafta kafesten cikarmadim, ortama alismalari gerekiyormus. Ama simdi sabah ilk is kafesi aciyorum ve hemen odaya ucuyorlar.Bazen kapilarini acana kadar gürültü yapip kapiya ucuyorlar ki cikarayim. Kendileri istediklerinde giriyorlar.

Birde kafese takilan minik saksi gibi birsey aldim,icerisinde tohumlari vardi. bir iki gün sulayinca yeserdi, simdi ordan taze taze yesillik yiyebiliyorlar. Belki normal saksida da tohum yesertebilirim. Acaba yedikleri tohumlar da yesertilebiliyor mu? Her zaman taze marul bulunmaz ama böylelikle balkonlarindan yiyorlar:KK1: cok pratik oluyor, tavsiye ederim.
Yalniz benimle fazla konusmuyorlar ve fazla yaklasmiyorlar, simdi arada elimle yem yada yesillik veriyorum o kadar, buna da sükür, basta hic yaklasmiyorlardi. Henüz 4 ayliklar sanirim yavas yavas alisirlar

parola;öncelikle teşekkür ederim..sanırım kuşlarımızın huyu aynı:) sen anlatırken benim boncuku dinler gibi oldum:)
yeşillik demişsin..ben kuş için değilde öyle merak edip deney yapmıştım:) yani bir kap vardı içine toprak koydum ve kuş yemi attım içine az karıştırdım toprakla ve suladım hergün..güneşte balkonda duruyordu..sonraki günler bildiğin parklardaki çimenlerden oldu..upuzun çimlerim vardı..kuşum ilk korktu onlardan bir iki defa oynadı ama sevmedimi anlamadım bıraktı oynamadı..yani yeşillik demişsin ya sende böylemi yaptın yoksa başkamı anlayamadım ondan anlatıp sormak istedim..

kuşuma bayılıyorum ya:)) şeffaf kocaman bir kap var kuşun banyoluğu olarak kullanıyorum..bugün banyo oldu:) nasıl tatlı bir hayvancık bunlar:) petshopta banyoluk satılıyor her banyoluk aynımı bilmiyorum ama ben onu önermiyorum arkadaşlar aynıysa eğer..benim kuşuma yaptığım banyoluk kocaman ve kuş ona girince kanatlarını açıyor öyle yıkanıyor..yani resmen yuvarlanıyor suda.:)))).ama petshopta bana gösterilen; küvet şeklinde dar kuşun vücudunda yani açamaz kanatlarını o biçimdeydi aynı kuşun boy ve genişliğinde olduğundan kuş rahat hareket edmez haliyle..bence kuşunuza geniş kap bulun banyoluk için..tabak bile koysanız iyi..bunu yeni kuş alanlar için söylemek istedim..

Elinize alışkın mı yani siz kafes içinde ya da kafes dışında parmağınızı uzattığınızda zıplıyor mu?
Bazen sizin ona yol göstermeniz gerekebilir yani eğer parmağınıza alışkınsa parmağınıza alıp kafanıza ya da omzunuza koyup öğretebilirsiniz.
Ama yine de öğrenmiyorsa karakteri öyledir, her biri bi çeşit kuşların. Bende de 6 tane var :)

Bu arada iki ayrı veterinere sordum 6 kuşla aynı odada olduğum için zararı var mı yok mu diye. Eğer tüye vs alerjiniz yoksa bunun dışında hiç bir zararı olmaz kuş tüyünün dedi. Kedi köpek tüyündeki gibi kist falan yapmaz dedi.

benim kuş ilk geldiğinde çok yabacılık çekiyor ,çok yabaniydi..şimdi alıştı yani yanına gittiğimizde kaçmıyor,üstümüze gelip kucağımızda oyuncaklarıyla veya giysi aksesuarlarıyla oynuyor.ilk geldiğinde yanımıza asla gelmezdi yani aramızda çok mesafe olurdu kaçardı hep.odanın bir tarafında ben duruyorsam o ta karşıki yere giderdi..şimdi maşallahı var..yalnız ele gelmiyor..görünce kaçıyor..dibine kadar sokulduğu olur elimin ama kıpırdayınca elim korkuyor..parmağımda mümkün değil durmaz..ben nasıl alıştırabilirm??

birde 3 aylık belki fazla oldu şimdi saymadım bilemiyorum neyse konuşmuyor kuşum..sadece ıslık sesi ve öpücük sesi çıkarıyor..o kadar ilgileniyoruz ama yok konuşamıyor..yani arada çok mırıldanıp anlatır bişe ama yok sökmek onları mümkün değil:) ne yapmalıyım neden konuşmuyorki..en azından boncuk yada cici deseydi ..sorun yoktur demi?

merhabalar benim de bir boncuk kızım var 7 aylık kız olduğu için konuşturamadım daha sadece zil sesi öpücük birde kendi kendine sesler çıkarıyo çok hareketli maşallah kuşum ne fırıldaklıklar yapıyp yem kutusuna ters girmeler bacaklarının arasından geçmeler :KK1::KK1::KK1: şu sıralar tüy döktü biraz korkuttu beni vitaminini ilacını aldım şimdi çok şükür iyi :nazar::nazar::nazar:
ben her akşam çıkartıyorum kuşumu geziyor odalar da uçuyo istediği gibi geliyo öpücük veriyo takı toka hastası çok hoşuna gidiyor renkli şeyler yakalamak pek zor oluyo genelde yoruluyo parnagımla severken kendinden geçiyo gözlerini kapatıyo o an yakalıyorum yada ışıkları kapatıyorum bulundugu yerde artık o an neredeyse koltuk ,masa ,tül hemencecik alıyorum karanlıkda görmüyo gözü :KK34:

ya arkadaşlar bugün benm kuşumda bir tuhaflık var..yada banamı öyle geliyor bilmiyorum..canı sıkkın sanki..saldım temin hiç oynamadı hatta hiç uçmadı..kafesten çıkar çıkmaz durdu bi köşede..bayağı öylece uzunca bir vakit durdu yerde.sonra kafese geri koydum..bir süre sonra kafesin altına serdiğim kağıdın altına bir girdi nerdese yarım saat çıkmadı..ne yaptımsa hiç etkisi olmadı..konuşmuyor ötmüyor..biz düne kadar kuşumla oyun oynardık onun topları var onla hergün oynardık konuşurduda pek bi iyiydik ama bugün böyle :KK43:(( birde bana erkek denilmişti önceden söylemiştim herşeyini zaten neyse,gagasında az mavilik olmuştu gibi ama şimdi kahverengiye döndü..kuşumm 3 aylık şuanda..yani erkekmi dişimi anlamadım..üstüme konuyor çağırdığımda korkmadan geliyor tabağıma bile giriyor bişe atıştırırken alıştı ama elimden hala korkuyor elimi saklıyorumm ceketin içine nasıl alışacak bu gidişle:KK43:birde hergünn salsam ve uzunca vakit dışarıda kalsa kuş,bişey olurmu? ben hergün 1-5 arası salıyrum sonra o kenarda pısıyo yoruluyor kafese koyuyorum akşam yine çıkarıyorum 7-10 arası..alıştı zaten kendi o saatte bağırır hep çıkmadımı..ama sorun olurmu böyle?birde kafesi açınca kendi etrafa iyice bakıp hemen çıkıyor ama bir türlü kendi giremiyor..ne yaptımsa öğretemedim..elime almamak içinde kafesin altlığını söküyorum yavaşça kuşun üstüne kapatıyorum kafesi..o salıncağını ve yemini görünce yakalandığını umursamıyor zaten..ama alışmalı die düşünüyorum..

bir sitede okudumda ;bir bayan kuş almış..hatta kafasında kellik olmuş..herhalde diğer kuşlardan dolayı oldu..erkek dendi ama değilse yarın hemen geri vercem yazmış..yani erkek olsa ne olacak dişi olsa ne olacak..almışsın sonuçta onu sevip üstelik yaralı.yani üzüldüm o kuşada..:KK43:(açıkcası ben veremezdim..ben kendi kuşumu alınca yarım saat sonra kaçırsam deliye dönerdim değilki bigün sonra sırf diişidir diye geri vermek..:KK43:((

canım kuşunun bir sorunu yoktur olur öyle arada canım benim kuşum 7 aylık bende sokamıyorum içeri :KK1::KK1::KK1: anca susayacak acıkacak öyle girecek bu arada kuşu kız mıs diye değiştirecek olan o arkadaşı kınıyorum o sevmek büyütmek için almamıs zzaten ben kuşumu kendim seçtimkuşcuya gittim baktım benim boncuk duruyo kafese attım elimi 15 kuş içinden seçtim bıdıkımı 1 aylıktı adam erkek dedi önemsemedim ama kız benim boncuğum veteriner dedi

ben aldığım da kuşum ne öyle uçmaı biliyordu ne de ötmeyi aldık 2. gün aldım elime sevdim uçsun dedim tv ye daldım ana bir baktım kuş yok kapıyı falan da kapatmıştım kaçmasın diye göz gezdirdim heryere yok annemle oturuyorduk başladık o o danın içinde aramaya perdeler koltukların altları halıların kenerları heryere baktım tv masasının altına baktım orada da yok tam kalkarken kafamı kaldırdım kı o da ne kuş avizenin üstünde :KK1::KK1::KK1::KK1: öyle bakınıyo o kadar seslendim insan derbi cik yok arattı kendini minik kelebegim böyle de bir anımız var :KK9::KK9::KK9:

Son düzenleme:
parola;öncelikle teşekkür ederim..sanırım kuşlarımızın huyu aynı:) sen anlatırken benim boncuku dinler gibi oldum:)
yeşillik demişsin..ben kuş için değilde öyle merak edip deney yapmıştım:) yani bir kap vardı içine toprak koydum ve kuş yemi attım içine az karıştırdım toprakla ve suladım hergün..güneşte balkonda duruyordu..sonraki günler bildiğin parklardaki çimenlerden oldu..upuzun çimlerim vardı..kuşum ilk korktu onlardan bir iki defa oynadı ama sevmedimi anlamadım bıraktı oynamadı..yani yeşillik demişsin ya sende böylemi yaptın yoksa başkamı anlayamadım ondan anlatıp sormak istedim..
Bizim kuslarin yesilligi hazir kutudaydi(kus yemi), denemek icin aldim, sadece su verdim yeserdiler, aynen dedigin gibi cimen oluyor. Normal kus yeminden yapmislar, tek özelligi kutu kafese takilabiliyor.Bir hafta da cimenlere alisana kadar cimenler bitti bile. O yüzden ben de saksi da tohum yesertmeyi düsünüyorum. Yedikleri tohumlari saksida yesertip saksinin yakinina koyarsam ordan yiyebilirler. Yesillige alismalari icin koparip elimle yediriyordum, böylece yenildigini anladiktan sonra yesillige ucmaya basladilar.

Elinize alışkın mı yani siz kafes içinde ya da kafes dışında parmağınızı uzattığınızda zıplıyor mu?
Bazen sizin ona yol göstermeniz gerekebilir yani eğer parmağınıza alışkınsa parmağınıza alıp kafanıza ya da omzunuza koyup öğretebilirsiniz.
Ama yine de öğrenmiyorsa karakteri öyledir, her biri bi çeşit kuşların. Bende de 6 tane var :)
Parmaga ucmalari icin galiba epeyce bir sabirla hareketsiz beklemek gerekiyor, denemek lazim:)

merhabalar benim de bir boncuk kızım var 7 aylık kız olduğu için konuşturamadım daha sadece zil sesi öpücük birde kendi kendine sesler çıkarıyo çok hareketli maşallah kuşum ne fırıldaklıklar yapıyp yem kutusuna ters girmeler bacaklarının arasından geçmeler :KK1::KK1::KK1: şu sıralar tüy döktü biraz korkuttu beni vitaminini ilacını aldım şimdi çok şükür iyi :nazar::nazar::nazar:
ben her akşam çıkartıyorum kuşumu geziyor odalar da uçuyo istediği gibi geliyo öpücük veriyo takı toka hastası çok hoşuna gidiyor renkli şeyler yakalamak pek zor oluyo genelde yoruluyo parnagımla severken kendinden geçiyo gözlerini kapatıyo o an yakalıyorum yada ışıkları kapatıyorum bulundugu yerde artık o an neredeyse koltuk ,masa ,tül hemencecik alıyorum karanlıkda görmüyo gözü :KK34:
bu iyi fikirmis, los isikta bende deneyeyim, belki elime ucarlar:)gelisme olursa yazarim insallah.
Unutmadan yazayim, kafeste örtülerini örttügümde salincaklarina oturuyorlar:) uyuma faslina gecis. sonra egilip örtünün altindan bakiyorum örtü takilmasin falan diye, onlarda egilip bana bakiyorlar, o karanlikta yani nerden görüyorlarsa her aksam öyle bir bakisiyoruz:KK1:

Bizim kuslarin yesilligi hazir kutudaydi(kus yemi), denemek icin aldim, sadece su verdim yeserdiler, aynen dedigin gibi cimen oluyor. Normal kus yeminden yapmislar, tek özelligi kutu kafese takilabiliyor.Bir hafta da cimenlere alisana kadar cimenler bitti bile. O yüzden ben de saksi da tohum yesertmeyi düsünüyorum. Yedikleri tohumlari saksida yesertip saksinin yakinina koyarsam ordan yiyebilirler. Yesillige alismalari icin koparip elimle yediriyordum, böylece yenildigini anladiktan sonra yesillige ucmaya basladilar.

aaaaa nasıl yani ben hiç bilmiyorum nasıl birsey o kafese takılan yeşillik seviyorlar mı ben de yapayım :26:

X