Göz, ağız ve diş cepten gidecek

Misty Day

she wolf
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2013
2.835
4.190
Hükümet’in “Sağlıkta Dönüşüm Programı”yla başlattığı politikalar, SGK’nın ödediği sağlık hizmetlerini sınırlayacak. Sağlık harcamalarının bir kısmını cebinden ödeyecek SGK’lılar için ilk olarak 2014’te ilk olarak göz, ağız, diş ve bazı ilaçların sigorta kapsamından çıkarılması planlanıyor.

Sağlıkta 2014 yılı programı “sıkılaştırma tedbirlerinin” yürürlüğe gireceğini ortaya koydu. Programda yer alan bir madde, alınacak tedbirlerin 75 milyonu yakından ilgilendireceğini gösteriyor. Buna göre aralık ayı itibariyle, Sosyal Güvenlik Kurumu, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı kapsamlı bir çalışma ile “sağlıktaki temel teminat paketini” oluşturacak. Temel teminat paketi kapsamı dışında kalan hizmetlerde ise, tamamlayıcı sağlık sigortaları devreye girecek. Temel teminat paketi, genel sağlık sigortası kapsamında sigorta tarafından ödemesi yapılan tüm tedavi ve ilaçları kapsıyor.
Yetkililer, temel teminat paketinin yenilenmesi ve gözden geçirilmesinin kapsamlı bir çalışma olacağının altını çizerken, ağız-diş ve göz tedavilerinin genel sağlık sigortası dışına çıkarılabileceğini belirtiyor. Daha önce yapılan çalışmalarda bu iki alanın ilk aşamada genel sağlık sigortası dışına çıkarılmasının tartışıldığını belirten yetkililer, “Reçetesiz de satılabilen bazı ilaçlar da bu kapsamda sigorta tarafından ödenmeyecek ilaçlar listesine alınabilir. Bu başlangıç olur, sonrasında ise paket her yıl güncellenir” bilgisini veriyor.
Sağlık giderleri daha da artacak
Bütçeden 2013’te sosyal güvenlik kuruluşlarına faturalı ödemeler, ek karşılıklar, devlet katkısı, emeklilere yapılan ek ödeme, prim teşviklerinden kaynaklanan transferler ile prim ödeme gücü olmayanların GSS primleri dahil olmak üzere 71.9 milyar TL transfer yapıldı. Rakamın, 2014’te 77 milyar TL’ye çıkması öngörülüyor. 2009 yılında yüzde 6.1 olan toplam sağlık harcamalarının GSYH’ya oranı, 2012 yılında yüzde 5.4 olarak gerçekleşirken; kişi başı sağlık harcaması ise 521 ABD dolarından 566 ABD dolarına yükselmiş durumda. Yaşlanan nüfus, sağlık teknolojilerindeki gelişmeler ve daha kaliteli sağlık hizmeti talebi gibi sebeplerle sağlık harcamalarının daha da artabileceği öngörülüyor.
Tamamlayıcı sigorta devreye giriyor
Programa göre, teminat paketinden çıkarılan tedavi ve ilaçlar için “tamamlayıcı sigorta” devreye girecek. Mevzuatı son 1 yılda oluşturulan tamamlayıcı sigorta, şu anda genel sağlık sigortasının finanse ettiği tedavi ve ilaçların kapsamı geniş olduğu için sınırlı uygulanıyor. Ancak SGK’nın ödediği sağlık hizmetleri azaldıkça, tamamlayıcı sağlık sigortaları daha çok gündeme gelecek. İnsanlar sağlık hizmetlerini ya nakit olarak cebinden ödeyecek ya da özel olarak sağlık sigortası yaptıracak

Kaynak:
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/6685/Goz__agiz_ve_dis_cepten_gidecek.html

Hımmm bak sen, biz başörtüsü, öğrenci evi derken neler de oluyormuş...:KK14:
Zaten pek fevkaledeydi sağlık sistemi, daha da ilerliyor maşallah..

5 senedir ailecek doktora gittiğimiz tek sağlık kalemleri, göz ve diş:KK53::KK53:

Sağlık çoh eyiye gidiyor......sıra beklemiyoz diyenlere müstehaktır........ben bu olanlara seviniyorum artık

Beynim yoruldu, biri bana Türkçe meal yapabilir mi?
Şimdi ben devlet hastanesine gider, dişim ağrıyor doktor bey dersem, doktor:- yohhh hanım, dişin kapsam dışı mı diyecek:KK14:
Boynumu büküp çıkarken, bari gözüme baksın diye göz doktorunun yanına gitsem, doktor bey uzağı göremiyorum desem:- yooohh hanım, gözün kapsam dışı deyip beni gönderecekler öyle mi?

Anladımmmm özel sağlık sigortası gibi yapacaklar, teminat kapsamında olsun istersen ek prim ödeyeceksin derlerse şaşırmam, şaşırmamda eee o zaman ne anlamı kaldı zorunlu genel sağlık sigortasının, özel sağlık sigortasından bir farkı kalmadıktan sonra "zorunlu" tutmanın manası nedir?

Hemen anneme haber vermez lazım, kadın dişe başladı, 2014 gelmeden dişlerini taktırsın yoksa yarım kalacak:KK14:

Şimdi efenim işsizsiniz diyelim.......gidiyorsun memura hayat tarzının özetini veriyorsun .......yediğin içtiğin eve giren para memurda sana emekliliğe hiçbir faydası olmayacak sağlık primini lütfediyor...............sen bunları ödemekle uğraşırken efenime sòyleyim allah korusun gözün görmüyor dişin ağrıyor kadınmıdır kızmıdır kızlı erkeklimidir türbanlımıdır demeden gidip paraları dòkülüyorsun
Bizim oralarda bu soyguna mezarcılık denir ama bilemedim

Şimdi ben devlet hastanesine gider, dişim ağrıyor doktor bey dersem, doktor:- yohhh hanım, dişin kapsam dışı mı diyecek:KK14:
Boynumu büküp çıkarken, bari gözüme baksın diye göz doktorunun yanına gitsem, doktor bey uzağı göremiyorum desem:- yooohh hanım, gözün kapsam dışı deyip beni gönderecekler öyle mi?

Anladımmmm özel sağlık sigortası gibi yapacaklar, teminat kapsamında olsun istersen ek prim ödeyeceksin derlerse şaşırmam, şaşırmamda eee o zaman ne anlamı kaldı zorunlu genel sağlık sigortasının, özel sağlık sigortasından bir farkı kalmadıktan sonra "zorunlu" tutmanın manası nedir?

Hemen anneme haber vermez lazım, kadın dişe başladı, 2014 gelmeden dişlerini taktırsın yoksa yarım kalacak:KK14:

Yok öyle değil de muhtemelen şöyle diyecekler;
Temel teminat paketiniz göz muayenesi hizmetini kapsamıyor, paketinizi genişletirseniz sizi muayene edebiliriz...

Ya da buna yakın ve vatandaşa kendisini neredeyse suçlu hissettirerek ''haklısınız bizim paketimiz eksikmiş'' dedirtecek şekilde cümleler kurulacak muhtemelen...

''E peki ben hiç hastalanmadığım halde maaşlardan yaptığınız kesintiler ne olacak'' diye soracak delikanlıların bol olmasını umut ediyorum...
Ne de olsa bir umuttur yaşamak....

Sağlıkta temel teminat paketi ve içine göz ile diş dahil değil. Hayır bir kere bir insan ne kadar sakınırsa sakınsın, hayatını göz ve diş doktoruna gitmeden sürdürmesi mümkün değil. Eğer sağlıklı kalmak istiyorsa çocukluktan itibaren her yıl ikisinin de kontrollerini yaptırması gerekiyor. İkisi de yaş ilerledikçe mutlaka zayıflayan ve ekstra tedavi gerektiren alanlar. Bunlar da karşılanamayacaksa devlet nasıl bir teminat vaat ediyor bana sağlığım konusunda.

yine özele gidiyorduk zaten, göz muayne 160, diş 60

umarım bu özelde de daha fazla ödeyeceğim anlamına gelmiyordur
:KK53::KK53:

Hımmm bak sen, biz başörtüsü, öğrenci evi derken neler de oluyormuş...:KK14:
Zaten pek fevkaledeydi sağlık sistemi, daha da ilerliyor maşallah..
...Arkada kalmış bu başlık ki en önemli gündem olmalıydı,güncelleştireyim okuyup anlayalım neler oluyormuş ....

Kendimi takdir ettim doğrusu, tahminim 3 aşağı 5 yukarı doğru çıktı:KK14:

Sağlık sistemine Fransız modeli geliyor - Milliyet Haber

Benim zaten özel sağlık sigortam vardı, gss'li olacaksınız deyip mecbur tutmak, özel sağlık sigortası olanları re'sen gss'li yapmak yerine kişinin isteğine bıraksalardı, ben bir belge doldursaydım, sağlık sigortam var deseydim, poliçe numaramı yazsaydım, bu belgeye attığım imzam devlet hastanelerinden gssli gibi hizmet talep etmeyeceğimin beyanıdır deseydim, hayır yani ben gss için ödediğim prim var nasılsa deyip hiç devlet hastanesine, sağlık ocağına gitmiş bir insanda değilim, nasıl yük oldum ki devlete:KK14:

Linkini verdiğim haberde de yazılı olduğu üzere madem yıllardır tamamlayıcı sigorta üzerine konuşuluyordu çalışılıyordu da neden illede gss denildi, 2012 Ocak'tan itibaren herkes gssli sayıldı, maliyeti yük olacaktı niye yapıldı?
Çalışanların zaten sgk'sı ödeniyordu, çalışmayana her ay 250-300 lira yük değil miydi ki re'sen gssli oldular, çalışmayana yük değil ama devlete yük, üstelik gss'den faydalanan insanlar tamamlayıcı sigortaya bütçe ayıramazsa gss dışı kalan hizmetlerden faydalanamayacak, yazık değil mi o insanlara:KK43:( anlamadım ben bu işi:KK14:

X