Eşimle anlaşamıyoruz

bir TÜRKİYEM klasiğini yaşıyorsun.

gelin olacak bayanın soyu sopu belli olmalı, ailesi düğüne derneğe yardımcı olmalı.
evlenene kadar bu böyle...

erkek tarafında evlendikten sonra soyadı değişti, ailesi değişti anlayışı var.
kız ailesini, ailesini de kızını unutmalı...

bütün özel günler erkeğin ailesiyle beraber kutlanmalı. bayram, yılbaşı, anneler-babalar günü, doğumgünü gibi...kızın ailesine ise hatır için bir telefon açılabilir belki...

bu konuda kavgalar sürer gider. kız ailesi sabır eder, anlayış gösterir, sineye çeker. erkeğin ailesi de keyfini sürer... (istisnalar kaideyi bozmaz)

gidip gelmemek, sohbet etmemek saygı değildir. evliliğinizin ilk yıllarından başlayarak seni buna alıştırmaya, kabul ettirmeye çalışıyor.

gelecekte çocuğun olduğu zamansa, yuvam bozulmasın diyerek ailene gidip gelemeyeceksin.

senin ailen böylece 25 sene bakıp büyüttükleri evlatlarının hayrını görmemiş olacaklar.

Allah yardımcın olsun. Eşine vicdan versin.
benim tavsiyem;
sulh ile etmeli tekdir,
tekdir ile uslanmayanın hakkı, kötektir.

yani o senin aileni 1 kez arıyorsa sende 1 kez ara.
1 kez gidiyorsa senin ailene sende 1 kez git.
o surat asıyorsa sende as. sebebini sorduklarında "aynı kocam gibi davranıyorum" dersin.

çünkü sözle uyarmışsın, anlatmaya çalışmışsın anlamamış. birde hareketle dene...

yaptım bunların hepsini denedim bi sonuç vermedi anlamıyor.

ağlama canım. zaten bu zaman kadar ağlayıpta bir çözüm üretememişssiniz.... bu işi iyice bir enine boyuna konuşun... eşinde haddini bilsin azcık.. evlilikte ne kadın ne erkek için çaldıgım düdük olmamalı... seni böyle kabul edecek... rest çektinmi hiç, kavgalarınız sadece etmekle mi kalıyor,çözümü bulamadan konuyu o anlık kapatıyormusunuz,
bu adam iyilikçe söylemekten anlamıyor galiba..???

rest çeksemde huzursuz olan ben oluyorum.evde de huzursuzluk çıksın istemiyorum.bir günden sonra gene yanına ben yanaşıyorum çok alttan aldım.surat da assam bundan çok şikayeti oluyor.ben snein ailenin yanında surat asıyormuyum diyor.artık susmayı deneyeceğim bakalım o zaman ne olacak.ama bu da benim fıtratıma ters yapamam dua ediyorum elimden başka bir şey gelmiyor.

Evliliklerde ''senin ailen, benim ailem '' söz konusu olduğunda çatırdamalar oluşuyor hiç istisnasız.

Bunun önüne geçmeniz gerekiyor.Bunun üzerinden konuşmalar yapmalısınız.
O gitmiyorsa gitmiyordur, zorlamayın.
Zorlamalara karşıyım.Nasıl ki siz gitmek istemediğinizde sizi zorlaması hoş değilse buda hoş değil..İçinden gelmiyorsa gelmesi işe yaramaz.
Sizin gitmenize karışması sıkıcı bir durum.Eşinizin yaptığı tam bir adaletsizlik.
Ergen çocuklar gibi davranıyor belli ki.
...
Ailenizin bu düşüncelerini ne olursa olsun eşinize söylemeyin.
Kendisini gereğinden fazla önemseyecektir ve bunu yapmaya devam edecektir.

Eğer islami düşünceleri varsa onu bu konuda aydınlatın.Bu yaptığının islami olarak yanlış olduğunu ve yasaklandığını anlatın.

Bir kadın anne babasını görmek isterse çok çok uzak olsa bile o eş bu ihtiyacı karşılamak zorundadır.

Eğer değilse zayıf olduğu noktaları bulun ve o yönden anlatmaya çalışın..
Sabredin ve kavga etmemeye çalışın. Senin ailen benim ailem mevzusunu eşiniz yapıyorsa siz yapmayın ve her fırsatta bunun yanlış ve kırıcı olduğunu dile getirin.

karar verdim artık artık öyle yapmaya çalışacağım bakalım sonuç ne olacak Rabbim bana sbaır versin inşaallah dua edin ne olur

ne kadar zor ve saçma bir durum ya sana olan davranısları nasıl yanı evlılıgınız nasıl gıdıyor

bu sorunlar dışında gayet iyi gidiyor.çok sahiplenici,bana bir zarar gelmesini kesinlikle istemez ben ailemi kabullenmesini istiyorum.ama ona görede ben yuvamı sahiplenmiyorum,kendi ailemi ondan fazla düşünüyorum.ailemle olan telefon konuşmalarıma da takmış durumda

bilmiyorum ne yapacağımı içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor..çok canım acıyor nolur dua edin ben herkes mutlu olsun istiyorum.çok bunaldım çok sıkıldım ağlıyorum şu anda bu sebepten yuva yıkmak istemiyorum çözüm için bir şeyler üretmem lazım baskın bir kişiliğim yok.şu anda ağlıyorum.ben bunlar olsun diye okumadım,dirsek çürütmedim aileme bile bu kadar hizmet etmemişken bunlar çok canımı yakıyor.

üzme tatlı canını.zamana bırakıcaz sanırım. bende bilmiyorum çözüm nedir ama ben kendimce artık ck fazla arayıp muhabbet etmiycem uzak durucam.gerektiği kadar konusucam.Allah yardımcımız olsun.

birde belirtmeden gecemiycem.
şubat ayında evime ilk defa geldiler 3 hafta kadar kaldılar kayınvalidemler.o zaman calısmıyordum.neyse eltimde de 3 hafta kadar kaldılar benim elti maşallah güler yüzlü durur ama her lafı da söyler alttan vurur yani lafları.onun hiç işine de karısamaz mutfagına da.bana geldiler rahat etsin diye düşündüm.anne hiç çekinme sıkılma kendi evin gibi rahat et dedim.neyse kendi anneme nasıl davranıyorsam kayınvalideme de öyle davrandım.yapmasını istediğimi söyledim yapmasını istemediğimi de söyledim.mesela mutfagımda sebzelik var onun yerini değiştirmiş bende bana ters bu kullanamam dedim kendi koydugum yere koydum,sonraa koltuklarımın yerini değiştirmek istedi bende öyle güzel durmuyor dedim kendi istediğim gibi yaptım.bir de yeni gelinim ya bana ögretme hevesi var yemekleri filan kırılmasın diye nasıl tarif ettiyse öyle yaptım.eeee sonra ne mi oldu !! hangi fırsatta şikayet ettiyse eşime şikayet etmiş. 1- 2 hafta kalıp gidicekmiş dolabın yerini değiştirmişim o gidene kadar öyle kalsa nolurmus,yemek yapmayı iş yapmayı bilmiyormusum anam bana bişey ögretmemiş,hep inadına davranmısım.gecenlerde bi konusmanın arasında söyledi eşim.bunları duydum ben şok oldum.ya ben Allah rızası için iyi davranmısım sana.2 gün sonra gidicek için geldiği gibi yapsın oğlununda evi sonucta dedim ama sevgili kayınvalidecim beni şikayet etmiş yaaa.bende eşime dedim ki sana neden şikayet ediyor bi sıkıntısı varsa bana neden söylemiyor ben ona annem gibi davrandım içimden nasıl geldiyse öyle yaklaştım ama o beni kabullenmemiş belliki.eşimde bana ne dese beğenirsiniz sen ona neden annen gibi davranıyorsun ki o senin kayınvaliden sende onun gelinisin!!bu sözleri duyunca bi şok daha gecirdim.anladımki hiç kimse anne baba gibi olmuyor neysen o gibi davranacaksın.gelinim bundan sonra gelinlik yapım da görsünler diycem ama vicdan var bende ya Allah korkusu büyük saygısı var .. hayırlısı Allahtan

üzme tatlı canını.zamana bırakıcaz sanırım. bende bilmiyorum çözüm nedir ama ben kendimce artık ck fazla arayıp muhabbet etmiycem uzak durucam.gerektiği kadar konusucam.Allah yardımcımız olsun.

birde belirtmeden gecemiycem.
şubat ayında evime ilk defa geldiler 3 hafta kadar kaldılar kayınvalidemler.o zaman calısmıyordum.neyse eltimde de 3 hafta kadar kaldılar benim elti maşallah güler yüzlü durur ama her lafı da söyler alttan vurur yani lafları.onun hiç işine de karısamaz mutfagına da.bana geldiler rahat etsin diye düşündüm.anne hiç çekinme sıkılma kendi evin gibi rahat et dedim.neyse kendi anneme nasıl davranıyorsam kayınvalideme de öyle davrandım.yapmasını istediğimi söyledim yapmasını istemediğimi de söyledim.mesela mutfagımda sebzelik var onun yerini değiştirmiş bende bana ters bu kullanamam dedim kendi koydugum yere koydum,sonraa koltuklarımın yerini değiştirmek istedi bende öyle güzel durmuyor dedim kendi istediğim gibi yaptım.bir de yeni gelinim ya bana ögretme hevesi var yemekleri filan kırılmasın diye nasıl tarif ettiyse öyle yaptım.eeee sonra ne mi oldu !! hangi fırsatta şikayet ettiyse eşime şikayet etmiş. 1- 2 hafta kalıp gidicekmiş dolabın yerini değiştirmişim o gidene kadar öyle kalsa nolurmus,yemek yapmayı iş yapmayı bilmiyormusum anam bana bişey ögretmemiş,hep inadına davranmısım.gecenlerde bi konusmanın arasında söyledi eşim.bunları duydum ben şok oldum.ya ben Allah rızası için iyi davranmısım sana.2 gün sonra gidicek için geldiği gibi yapsın oğlununda evi sonucta dedim ama sevgili kayınvalidecim beni şikayet etmiş yaaa.bende eşime dedim ki sana neden şikayet ediyor bi sıkıntısı varsa bana neden söylemiyor ben ona annem gibi davrandım içimden nasıl geldiyse öyle yaklaştım ama o beni kabullenmemiş belliki.eşimde bana ne dese beğenirsiniz sen ona neden annen gibi davranıyorsun ki o senin kayınvaliden sende onun gelinisin!!bu sözleri duyunca bi şok daha gecirdim.anladımki hiç kimse anne baba gibi olmuyor neysen o gibi davranacaksın.gelinim bundan sonra gelinlik yapım da görsünler diycem ama vicdan var bende ya Allah korkusu büyük saygısı var .. hayırlısı Allahtan

aa size yapılanlar da çok yanlış.ben de kayınvalidem bir kaçkere bi kaç gün kalıp gider arada severim mutfağıma girer yardımcı olmaya çalışır.bir gün ona bi yemeği sormuştum nasıl yapılıyor diye.annemde bka bir şekilde tarif etmişti.dedim annem de böyle yapıyormuş tabii dedi annen daha iyi bilir dedi şaştım kaldım.sonra gene onun dediği gibi yaptım.eşime söyledim annen bak böyle dedi diye o ukalalık yapmak için dememiştir dedi.ben misafir geldiğinde her işi kendim yapıp en güzeliyle ağırlamak istiyorum ama beni yanlış anlıyor görümcelerim eltilerim.ben onlar yorulmasınlar eğilip kalkmasınla diye ne bilim iş yaptırmak istemiyorum,çünkü benden geneli büyük.ama sonrasında laf çarpıtıyorlar nasıl olsa biz misafiriz diye...artık ne kendimi yoracam ,kasacam ne de cevap vereceğim..ama bu seferde eşim güzel ağırlamıyorsun der bana amann kimseyi memnun edemem ya biraz anlayış karşıdakinden gelmesi lazım

aa size yapılanlar da çok yanlış.ben de kayınvalidem bir kaçkere bi kaç gün kalıp gider arada severim mutfağıma girer yardımcı olmaya çalışır.bir gün ona bi yemeği sormuştum nasıl yapılıyor diye.annemde bka bir şekilde tarif etmişti.dedim annem de böyle yapıyormuş tabii dedi annen daha iyi bilir dedi şaştım kaldım.sonra gene onun dediği gibi yaptım.eşime söyledim annen bak böyle dedi diye o ukalalık yapmak için dememiştir dedi.ben misafir geldiğinde her işi kendim yapıp en güzeliyle ağırlamak istiyorum ama beni yanlış anlıyor görümcelerim eltilerim.ben onlar yorulmasınlar eğilip kalkmasınla diye ne bilim iş yaptırmak istemiyorum,çünkü benden geneli büyük.ama sonrasında laf çarpıtıyorlar nasıl olsa biz misafiriz diye...artık ne kendimi yoracam ,kasacam ne de cevap vereceğim..ama bu seferde eşim güzel ağırlamıyorsun der bana amann kimseyi memnun edemem ya biraz anlayış karşıdakinden gelmesi lazım

aynen öyle canım benim ele yaranılmazmış onu anladık.ne yaparsan yap altından illaki bişey arıyorlar.yine de hakkını yemeyim ne kötü kayınvalideler var onları da okuyoruz benimki yine iyi hep iyi oldugunu savunmusumdur ama arkamdan bunları söylemesi beni cok üzdü.bir de laf vurması ve eltimle kıyaslaması olmasa tabii.iş yaptırmazsın oğlumuzun evinde misafir olduk hiç bişeye el sürdürmüyor olur yaptırırsın iş bilmiyor olur.aman boşver ya ne düşünürlerse düşünsünler cok da tın.önemli olan eşler onlar savunmasını bilseler yeter.bir de aileler arasında adaletli olsalar

aynen öyle canım benim ele yaranılmazmış onu anladık.ne yaparsan yap altından illaki bişey arıyorlar.yine de hakkını yemeyim ne kötü kayınvalideler var onları da okuyoruz benimki yine iyi hep iyi oldugunu savunmusumdur ama arkamdan bunları söylemesi beni cok üzdü.bir de laf vurması ve eltimle kıyaslaması olmasa tabii.iş yaptırmazsın oğlumuzun evinde misafir olduk hiç bişeye el sürdürmüyor olur yaptırırsın iş bilmiyor olur.aman boşver ya ne düşünürlerse düşünsünler cok da tın.önemli olan eşler onlar savunmasını bilseler yeter.bir de aileler arasında adaletli olsalar

inşaallah zamanla onlarda öğrenirler eş ailesinin öcü olmadığını:))siz ne zamandır evlsiniz çocuğunuz var mı?

inşaallah zamanla onlarda öğrenirler eş ailesinin öcü olmadığını:))siz ne zamandır evlsiniz çocuğunuz var mı?

11 ay olacak daha 1 yıl olmadı.yok cocuk.erken oldugunu düşünüyorum canım.eşim askere gitmedi henüz askere gidince de kayınvalidemlerle kalıcam ben birazda onun için alışalım birbirimize diye sıcak davranmıstım ama beraber kalma durumu olmasa zaten normal davranırdım :KK1: cocuk yapmaya korkuyorum valla eşim gittikten sonra bir nevi hapis hayatı yaşıycam.cocugumun bakımına herseyine karısmak istiycekler bende istemiyorum hiç bişeyime karıstırmak.cocuk olursa öyle de bir sürü sıkıntı yasıycam eminim.ama eşimin askere gitmesine de 2 yıl var.valla cok kararsızım olsa mı olmasa mı.hep askerden gelsin sonra cocuk diyordum ama 29 a kadar serbest oldu artık.cocuk olsa 1-2 yasına gelir onla ugrasırım hiç olmazsa diyorum bir de düşünüyorum herbişeyine karısırlar ondan da tartısırız filan aman ne biliyim valla cocuk meselesi cok sıkıntılı.bir de kayınvalidem deli gibi istiyor torun.birde kucagından hiç indirmez bana hiç vermezse :KK50:

Çok kızdım eşine,nasıl da uyanıkmış öyle;
''oğlum olursa her gün gelsin,kızım olursa 2-3 ay da bir gelsin''
Ne demek bu?keseri kendine yontuyor resmen,
sen gidemezsin ama ben her gün gitmeliyim beklerler...
Ah o eşin denk gelememiş adamına dicem yanlış anlama.
Ama bir an önce bu durumu düzeltmen lazım.
Çok yeni evlisin,daha şimdiden böyle ikilik yaratıp aileni hiçe sayıyorsa,
ileri de çok daha büyük zorluklar yaşarsınız.
Sakın göz yumma,sakın zamana bırakalım deme,
sakın anlayışla karşılama!
''eşimle bu konu haricinde çok iyiyiz,beni sahiplenir vs...'bu cümleleri hiiiiiç okumuyorum bile,
dikkate bile almam kusura bakma.
Benim için önemli olan bir erkeğin eşine verdiği değerin;eşinin sevdiklerine gösterdiği saygıyla paralel olması.
Benim ailemi saymayan,arayıp sormayan,gidip gelmeyen,geldiklerin de rahatsız olan suratı düşen bir erkek,
isterse dünyaları sersin önüme hiçtir!
Lütfen bu konuyu dikkate alın,
çok acımasız,belki vasat ama çok gerçek son bir cümle daha;
Koca çok ama anne baba yok!!!
Konunun özeti bu aslında.

doğru diyorsunuz aslına evet koca çok ama anne baba yok...insan sevince kör oluyor resmen göremiyor bazı şeyleri yaparım sanıyor.tabbiki benim annem babam hrşeyden önce gelir.hiç kimse kusura bakmasın..annemi çok sever sayar..babamın sohbeti olmadığı için sanırım uzak duruyor birazda eşim konu açtıkça babam tarfından tıkanır fazla konuşmayı sevmiyor babam..oysa hani yaptığı bir saygısızlığı yok eşimin.sadece damat olduğu için öyle olması gerektiğini düşünüyor.ona bu düşüncelerin yersiz ve yanlış olduğunu kabul ettirmem lazım ama nasıl?ben bu konuda yardımlarınızı bekliyorum..kendi abileri de aynı eşim gibi davranıyor..dediğim gibi aileden geliyor.kayınvalidem ve görümcelerim bunun yanlış olduğunu dillendiriyorlar ama içten içten sevindikleini hissedebiliyorum.kendileri ön planda geldiği için.şu anda susup sadece evim ve işime odaklanacağımki evde eksik bişey bulmasın.sonra da boş günlerimde çok sıkıldığımı belirteceğim.ona yorgun olduğumu hissettirmeyeceğim.ama kendi ailesi ile de fazla görüşmeyeceğim.zaten önceden daha sık görüşürdüm ama eşim özel günler dışında ailemle telefonda görüşmediği için bende aramaz oldum yalan değil.onlar şimdi istiyorlar beni telefona.beni aramayanı bende aramam.kimse kendini özellikli sanmasın.,Ama eşime güzellikle bunları benimsetebilmem lazım offf

ya benim kocam da benzer. maddi açıdan sıkıntıdayız. bu yüzden ailemi suçluyor. evlenmeden önce aileme biraz yardım edip kredi falan çektim ipin ucunu kaçırdım. neyse sonuçta 3 yıllık evliyiz. annemle sohbet etmiyo. babam vefat etti. gelmesini istemiyo, annem şehir dışında, bi de kardeşim var onla daha iyi ama, dengesiz davranışları var neyse ben de onun ailesine aynını yapayım diyorum ama yapamıyorum çünkü aslında ailesini seviyorum ve kinci bi insan değilim. ailesi gelince konuşmadan duramam. akşama kadar nası konuşmadan oturucam bunu nası yapıo anlamıyorum. kinci olmadığım için hiç sevmediğim insanla bir araya gelsem bile yumuşayıp konuşuyorum yapım böyle eee ben napcam o zaman

Merhaba Ben Guler 19 yasindayim 7 ay 4 ay gorusme sonucu esimle evlendim.7 aylikta hamileyim.Esim resmen şizofren sadece bana karsi degil olur olmadik seyler kurguluyor kafasinda.Neyse dun eski bi arkadasim aradi kim diye sordu bende numaraya bakip Volkan dedim.Yalan soyleyemezdim cunku zaten beceremem.7 aydir aramayan cocuk ne olduysa dun aradi ama oyle eski sevgilim falan degil aileminde tanidigi arkadas sadece.Basladi bisey olmasa bu aramazdi falan sasirdim bende oda beni genelde zaten derdi oldugunda arardi arkadasligimizda bu cercevenin icinde ben dertlenirim ararim o dinler o arar ben dinlerim zor zamanlarimda yanimda olurdu hep ama bu sadece evlenene kadar 7 ay boyunca hic gorusmedim.Esim telefonunmu benden cok kullanir hani konusmus olsam bi mesaj atar arar ne bilim 7 ay boyunca bise bulurdu görürdü ama yok sadece 1 aramayla ne ahmetim ne mehmetim biter oldu hattimi kirdi.Haliyle kizdim ama sesimi cikarmadim.Hamileligim hep stresli sinirli geciyo.Simdi benden uzak biraz soguk davraniyo_Onun boyle davranmasi canmi sıkıyo cocugumu bile istemiyorum belli cunku sonumuz bosanmak ama suan ne yapicagimi bilmiyorum :KK43: sizce ne yapabilirim ?

esasında çok saygılı birisi.ama bu saygıyı abarttığını düşünüyorum.hiç sıcak davranmıyor. çünkü.kendi babası hayatta olmadığı,benim babamın yaşıyor olması,annemin yanında olması benim için yeterli,bu yüzden benim aileme sık gitmemi gerekli görmüyor.varsa yoksa kendi ailesi çok tutucu ve sabit görüşlü.aslında öyle çok anne baba düşkünü değilimdir ama bu ona çok fazla geliyor.
Saygıyı abartttığını düşünüyorum demişsinizde ben burada saygıı bir durum görmedim... Anneniz babanız yaşıyor olabilir, babanız annenizin yanında olabilir ama bu sizin onları görmemeniz için bir neden olamaz... Ayrıca anne baba düşkünü de olabilirdiniz, bu gayet normal, burada normal olmayan eşinizin davranışları, sizin aileniz değilde, eşiniz sizin ailenizden çekinmeli.. Umarım, inşallah aranızdaki bu konum bir an önce düzelir, çünkü bu gerginlik sürekli çekilmez..

X