Bebek Beslenmesi devam sütü mü? devam maması mı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

gamzeozs

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2008
49
1
merhaba arkadaşlar. 9aylık bebeğim var. devam sütü kullanıyordum ara öğünlerde ama yetersiz mi aceba diye düşünüyorum. Sizce devam sütü mü vermek mantıklı devam maması mı? Sizler ne kullanıyorsunuz? Devam sütü ile devam maması arasındaki fark nedir? Bilgi sahibi olanlar bizleri aydınlatırsa cok sevinirim. Hepinize sonsuz sevgiler...

canım dewam sütünü 1 yaşına kadar dewam etmek zorundasın anne sütüne yakın yapılıyolar çünkü.emzirmiyosan günde 2 kez dewam sütü wer.dewam mamasını da istediğin bir öğün 1 kere olmak şartıyla wer.dewam maması muhallebi görewi görür zaten.meyweli,tahıllı,sütlü pirinçli çeşitleri war zaten biliyosundur.ben sabahları dewam sütü weriyorum sonra kahwaltı.öğlen dewam maması,akşam çorbasını daha sonra meywesini we en son saat 10 gibi dewam sütünü werip,yatırıyorum.çok şükür kilosu beslenmesi gayet iyi.bu şekilde deneyebilirsin.eğer emiyosa hala sabahları emzir akşam yatarken dewam sütü werebilirsin tok tutsun diye.dewam sütü wermeden emzirmeyi bi denersin...

bu arada dewam sütünde aptamil,dewam mamasında da bazen aptamil bazen de ülker hero baby kullanıyorum çok memnunum

canım dewam sütünü 1 yaşına kadar dewam etmek zorundasın anne sütüne yakın yapılıyolar çünkü.emzirmiyosan günde 2 kez dewam sütü wer.dewam mamasını da istediğin bir öğün 1 kere olmak şartıyla wer.dewam maması muhallebi görewi görür zaten.meyweli,tahıllı,sütlü pirinçli çeşitleri war zaten biliyosundur.ben sabahları dewam sütü weriyorum sonra kahwaltı.öğlen dewam maması,akşam çorbasını daha sonra meywesini we en son saat 10 gibi dewam sütünü werip,yatırıyorum.çok şükür kilosu beslenmesi gayet iyi.bu şekilde deneyebilirsin.eğer emiyosa hala sabahları emzir akşam yatarken dewam sütü werebilirsin tok tutsun diye.dewam sütü wermeden emzirmeyi bi denersin...

canim sen "kasik mamasi" ile "devam mamasi"ni karistirmissin. aptamil junior falan oluyor sivi halde, ona "devam sutu" deniyor. toz halinde olup da yine su ile sivi durumuna getirilip biberondan sut gibi icirilenlere ise "devam mamasi" deniyor. ikisi de ayni mantik (anne sutune en yakin formul, slogani ile satiliyorlar). 1 yasindan once devam mamasi, sonrasinda ister devam mamasi ister devam sutu verebilirsiniz. ama anne sutunuz yeterliyse bu devam sutleri/devam mamalarina ihtiyaciniz yok. "kasik mamasi"ni ise 6. aydan sonra ek gide-muhallebi yerine verebilirsiniz.

hazır olan hıcbır sey faydalı degıl olamazda..:sinifsinif:
mama fırmalarını zengın etmeyın kızlar.
karar sızın tabi.
inek stu kutu olan çok daha mantıklı.

karar sızın tabi.

canim, o sut de kutulanirken islemlerden geciyor. ayrica mesela o sutu veren inek acaba dogal beslendi mi? ya da pirinc unu ile mama yapalim diyelim, o pirinc gdo'lu tohumdan mi yestisti, hormonlu mu degil mi? bunlardan da asla emin olamazsin. bu mamalar en azindan sIkI denetimden geciyorlar ve "organik" olanlarinda da "dogal" urunlerin kullanildigi kesin. digerlerini nasil gonul rahatligi ile kullanabiliyorsun ki?

babam kanser oldugunda onkologlarimiz marketten sut/et alimini yasaklamisti, "ya kendi beslediginiz ya da koyunuzde vs. ile beslenip de dogal beslendigini bildiginiz hayvanlarinkini tuketsin, ya da hic tuketmesin. hic tuketmemesinin getirecegi zarar markettekileri tuketmesinin verecegi zarardan cok cok daha az" demisti.

bu mama firmalarinin cok iyi denetlendigini biliyorum. bir tanesinin yurt disindaki uretim merkezini de gormustum, icim tam olarak rahat.. ben bildigim bir tarlanin urunlerini kullandigim icin, marketten de hemen hemen hicbir sey almadigim icin mama kullanmiyorum. ama kullanmak zorunda kalsaydim manavdan sebze alacagima ya da marketten posette pirinc alacagima mamalari kullanirdim.. hem bir de, mesela bu mamalar icerik olarak cok zengin oluyorlar, "8 tahilli" deniyor, o 8 tahili ben nerden bulup da verecegim cocuguma? ("ben" burada ornektir, ben buluyordum da herkes nasil bulsun?)

karar sızın tabi.

kutu inek sutu firmalarini zengin etmeyin, de denebilir.

ayri bir not olarak: inek sutu gelismis ulkelerde artik 2 yasindan once kullanilmiyor.
sukur ki 2 yasina kadar anne sutu aldi kizim, ne sut ne devam mamasi icirmedik.

Son düzenleyen: Moderatör:
Devam maması kullanmıyorum normal süt kullanıyorum.
Hatta bu aralar bildiğimiz köylü bir teyzeden sarı ineğin sütünü alıp mis gibi kaynatıp içiriyorum kızıma.Sabahları kahvaltısına katıyorum,akşamları muhallebisini yapıyorum..
Benim kızımda benim gibi besleniyor şükür..Beni annemin babannemin beslediği gibi..
Kanı da bu arada üst üst sınırda.Nazar değmesin diye yazamıyorum..
Kaşık maması da nadir kullanıyorum ben..Kendim muhallebisini yapıp veriyorum onun yerine.

kutu süt zengın etmemek mi???????
komık geldı dogrusu .
herkezın kendı fıkrı canım sılah daymadık dımı????
istedıgını verebilirsın yavruna bana mantıklı gelen bu..
sarı kızın sutu ok???
uymuyosa saygı cercevesının dısınada cıkma

böcuk muhallabesını nasıl yapıyrsun??
ben yenı baslıcam doktrumuz mama asla verme dedi.sütle pirinç haşlayıp lapa yap dedi ...
ama sürekli bunu yapamam tabi:sinifsinif:
senınde fıkrını almak istedıma.s.

canım benim ölçüm bir su bardağı soğuk süte 2 tatlı kaşığı irmik atıp karıştırarak pişirmek.ıçine ocaktan aldıktan sonra pekmez koyuyor kimisi ama ben pekmez vermiyorum onun yerine bir tatlı kaşığı şeker atıyorum.
ıyice karıştırarak pişiriyorum katılaşınca alıyorum ocaktan.Benim kızım pütür yemiyor diye bir de blendara çekiyorum.Benden sana tavsiye sen alıştırma irmiği öyle yesin..:a.s.:

tamam canım denıcem bu akşam kısmetse..
ben hıc meyve suyu bıle vermedım pütürlere alışssın diye.
pürelerı falan yıyor sukur.
inş bunuda yer:enbuyukkk:a.s.

böcuk muhallabesını nasıl yapıyrsun??
ben yenı baslıcam doktrumuz mama asla verme dedi.sütle pirinç haşlayıp lapa yap dedi ...
ama sürekli bunu yapamam tabi:sinifsinif:
senınde fıkrını almak istedıma.s.

canım merhaba bende keçi sütü kullanıyorum kahvaltılarını yoğurdunu ve muhallebisini keçi sütüyle yapıyorum bazende yarıyarıya sulandırıp veriyorum
bir bardak keçi sütüne iki kaşık pirinç unu ekliyorum pişiriyorum başka bir yerde haşladığım balkabağınıda eizp pirinç ununun içine ekliyorum bebeğim çok seviyor canım

Hatta bu aralar bildiğimiz köylü bir teyzeden sarı ineğin sütünü alıp mis gibi kaynatıp içiriyorum kızıma.Sabahları kahvaltısına katıyorum,akşamları muhallebisini yapıyorum..
Benim kızımda benim gibi besleniyor şükür..Beni annemin babannemin beslediği gibi..
Kaşık maması da nadir kullanıyorum ben..Kendim muhallebisini yapıp veriyorum onun yerine.

Selam ,
kaşık mamalarını çok nadir kullanıyorum demişsin benim bebeğim 5 ay 1 haftalık ve sütüm azaldı sabah öğlene kadar emziriyorum sonra çorba veriyorum sonraki öğünde verecek birşeyim yok hipporganik yulaflıyı verdi doktorum sence ne yapmalıyım ? ne verebilirim?

Kizim 5 ay 10 gunluk geceleri surekli uyaniyor aglayarak yani yarimsaatte, bi saatte bir surekli emmek istiyor. Gunduzleride nerdeyse aynii bole degildi bir haftadir bu durumdayiz. Sanirim sutum yetmio geceleri devam sutu versem acabba cocugumu memeden sogutmus olurmiyum. 6 ayini doldurmadan baska biseye baslamak beni uzuyor. Yanlismi yapiorum die onun sagligina zarar mi veriorum acaba Vermesemde acliktan yavrum dogru durust uyuyamiyor. Napcan tedirginim

Kizim 5 ay 10 gunluk geceleri surekli uyaniyor aglayarak yani yarimsaatte, bi saatte bir surekli emmek istiyor. Gunduzleride nerdeyse aynii bole degildi bir haftadir bu durumdayiz. Sanirim sutum yetmio geceleri devam sutu versem acabba cocugumu memeden sogutmus olurmiyum. 6 ayini doldurmadan baska biseye baslamak beni uzuyor. Yanlismi yapiorum die onun sagligina zarar mi veriorum acaba Vermesemde acliktan yavrum dogru durust uyuyamiyor. Napcan tedirginim

onu aç bırakmak sence daha mı iyi !!!! ben hiç emziremedim hastanede bile mama verdiler doğumundan bu yana hala daha içiyor. içim çok rahat. Allah'a şükür maşallahı var sağlığı yerinde. Yavrunu aç bırakma. Bu kadar emzirebilmene şükret. Ya bnm gibi olsaydın ????

cnm bebegın kac aylık

karar sızın tabi.

ya bebek anne sutu almıosa ve bı yasına kadar da ınek sutu yasak mecbursn mamaya

X