Doğuma Hazırlık Kötü anlamli ve anlami yanlış bilinen isimler (Ecrin, Aleyna, Irem, vs)

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....
Biz esimle kiz ve erkek isimleri bulduk. bunlarin anlamlari hakkinda yorum alabilirmiyiz ?Eger bir bilginiz varsa paylasirmisiniz?

Kiz = imge

Erkek = Egehan

Saygilar,

aileler iyi araştırmıyor..internete bakıyor,değişik nasıl isim var,kulağa hoş geliyormu...geliyorsa anlamının içinde cennet geçtimi tamam..
nerden biliyorsunuz ki cennette bilmem ne olduğunu...
doğruluğunu tasdik etmeden çocuğa koyuyorlar..
önüne gelen internetteki isim sitelerine kafasına göre isim ve anlam yükleyebilir..dikkatli olmak lazım

Konunun ilk yazisinda isimler anlatilirken, bircok ismi harf farkindan yazarimiz red etmis, ama unuttugu birsey var, arapcada a harfi zaten e harfine yakin olarak okunur, mesela Maida, meyda olarak okunur, Maisa ise Meysa olarak, bu yuzden bazi isimleri e ve a farki var diye anlamsiz yazmis, bu dogru olmuyor.

Ayrica arapca versiyonu yerine turkce versiyonu tercih edilmeli diye yazmis, isteyen arapca versiyonunuda tercih edebilir bunda ne sakinca varki? Sonucta Kurani Kerim in dili arapca, ve arapca en guzel dillerden birisi, illaki turkcelestirmek gerekmiyor isimleri.

cok güzel bilgiler,teşekkürler....
peki erkek isimlerinden hangileri var yazarmısınız....
ve biz eşimle yuşa koymak istiyoruz sizce nasıl bir isim bu....

bence isimlerin türkçe veya arapça olmasından çok anlamına dikkat etmek gerekiyor. bir kaç yerde farklı anlamlar okuduysanız bence hemen vazgeçin.. bu anlamların bazılarını bizim türkçe hocamızda söylemişti. bir de eski isimlerden nalan var söylenmesi güzel ama gerçek anlamı ağlayan inleyen demek.. iyi araştırmak lazım.:KK34:

burda yazılanlar doğrudur...ama unutmayın ki herşeyde niyet önemlidir...kimse evladına irem ismini koyarken yalancı cennet bahçesini düşünerek koymaz...

yinede bilgilendirme iyi olmuş...teşekkürler...

irem ismi kulağa hoş geliyor ama maalesef anlamı yanlış biliniyor doğrusu yalancı cennet bahçesi demek
irem: Ad kavmi zamanında, Şeddad tarafından cennete benzetilme amacıyla yapılan bahçe olup, Şam'da veya Yemen'de bulunduğu söylenir
Sorularla İslamiyet | İrem ismi çocuklara ad olarak konabilir mi?

Önemli olan niyettir...
Ve hiç bir anne baba çocuğuna kötü isim koymak istemez...
İyi ve halis bir niyetle konulmuş her isim güzeldir.
Manasını sonradan öğrenmiş olup nedamet duymamalıyız...

Ben severek koydum yavrularımın iismlerini..
Ezanla okudu babaları kulaklarına....
Ağlayarak dinledim ben o ezanları...
İki isimli her biri...
Seviyorum isimlerini de kendilerini de:KK34::KK34::KK34:

ARKADASLAR BENDE CEYLİN İSMİNİ KOYACAKTIM...KAFAM KARISTI...HERKES BASKA BİRSEY SOYLUYOR :18:

NAPICAM SASIRDIM :emir_bebek:

arkadasim cennet kapilari arasinda ceylin diye bir isim kesinlikle gecmiyor. - salat, cihat, reyyan, sadaka, eymen, hac, af, zikir.

farsca kokenliymis, bilmiyorum ama cennet kapilarinin genel ismi olabilir mi diye de aklimdan geciyor. her bir kapiya ceylin mi deniyor da o ceylinlerin de ayri isimleri mi var :26:

tabi ki herkesin tercihidir ama su donem cok fazla ceylin var.
duru var, eymen var, efe var.. ne bileyim biraz farkli olsun eski olsun kalici olsun guzel olsun diye dusunmekteyim..
kendi fikrim bu dedigim gibi herkesin tercihi..

hay bunu yazan ellerini öpeyim senin arkadaşım ne kadar güzel bir konu açtın çok komik geliyordu bana zarttıkı zurttuku isimler azıcık araştırmak lazım.Allah senden razı olsun

X