Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Merhabalar hiç bir yakınımız olmayan fakat hayatına şahit olduğumuz mazlum bir ailenin boşanma davasına şahit yazıldık ve istemedende olsa böyle durumlarda şahitlik etmek istemesekde gerçekler için kabul ettik.. şimdi görüşemesekde geçmiş yıllarda yediğimiz içtiğimiz aynı, yaşantısına tanıklık ettiğimiz ve tamamen duydugumuz gördüğümüz kadarıyla gerçek şahitlik yaptık hiç bir yalan eklemeden ..eşim bu sırada beyefendiyle aynı işte çalışıyordu geçmişte duydugu iş sorunlarındanda bahsetmiş boşanma davası açan beyin ve biz bayan tarafından şahidiz zamanında ikiside aynı derecede yakın arkadaşlarımız olmasına ragmen mağdur olanın bayan olduğu için ikisinin hayatında bayana şahitlik yaptık .zamanında şehir efsanesi gibi duyulan ,birçok insanın bildiği alengerli işlerindende mahkemede eşim bahsedince sonrasında hakkımıza dava açilmiş bu sebeple yalancı şahitlik yapılmış diye ..kendimizden eminiz tamamen doğrudur herşey..kendi amacının boşanma davasında az tazminat odemek için herşeyi kullanmak istediğini düşünüyoruz ve davayı uzatmak istediğini.bu durumda biz şahit olarak ne yapmalıyız ..ayrıca kendi iddiasını gerçekleri söylediğimiz için çürüteceğiz tabii ama devamında bizde tazminat davası açabilirmiyiz ...yalancı şahit olmadığımız halde kendi çıkarları için bizide yalancı şahitleriyle magdur etmek için uğraşıyor ..eşimin işi yogun olduğu için ve çokda maddi bütçemiz olmadığı için beni düşündürüyor ..nasıl hareket etmeliyiz.. bizimdemi dava açmamız gerekli ..gerçekten artık hakettiğini kanun önünde bulmasını istiyorum adaletin gücüne inanarak ....saygılar.. BURAYI GÖRMEDİĞİM İÇİN BUNUN İÇİN AYRICA KONUDA AÇMIŞTIM ..KOPYALADIM KONUYU

merhaba birşey sormak istiyorum benim eşim 2002 veya 2003 yıllarında 17 yaşındayken bir iş yerinde sigortasız çalışmaya başladı 2 sene sonra askere gitti 15 ay askerlik +1 yıl hiç çalışmadı sonra 2006 senesinde tekrar aynı işyerinde çalışmaya başladı ve yine sigortasız olarak. işveren 2009 yılında sigortasını başlattı ve halen aynı işyerinde sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor. işverenin iki ayrı farklı konu üzerine iş yeri var ancak işyerinin bir tanesi kendi üstüne diğeri eşinin üstüne .öğrendiğimiz üzere işveren sürekli eşimi ve diğer çalışanları bir eşinin şirketine bir kendi şirketine sigprtada giriş çıkış göstermiş sürekli ama arada gün yenmemiş.ama eşim hiç yer değiştirmedi sürekli işverinin kendi üzerine olan işyerinde çalıştılı.şimdi bu işyeri kapanacak ve işverenin eşinin üzerine kayıtlı işe geçmeleri isteniyor ama iş sektörleri farklı çalışma şartları çok ağır şimdi eşim bu işyerine geçmek istemezse bir hak talep edebiliyormu?
ayrıca işveren sigortasız çalıştığı zamanlar eşime sizin güvenceniz benim, hakkını vereceğim,bahane olarak sigortaya ihtiyacın mı var evli değilsin vs.gibi laflar diye diye sigorta yapmamış ve bi ara yardım amaçlı biz istemedik kendi gönlünden verdi evlenirken 6 bin tl verdi sonradan öğrendiğimiz üzere bunu tazminat olarak göstermiş sigortaya ama bize demedi öyle bir şey ve hiç bir yere imza atmadı eşim.
bizim haklarımız nedir ne değildir bir yardımcı olabilir misiniz?
şimdiden çok çok teşekkür ederim.

Merhabalar boşanma kararı son duruşmada alındı çok şükür
Şimdi yapmam gereken nedir acaba, gerekçeli kararın çıkmasını mı bekleyeceğim. Çıktığında işlemi hızlandırmak için ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olun.

Merhabalar boşanma kararı son duruşmada alındı çok şükür
Şimdi yapmam gereken nedir acaba, gerekçeli kararın çıkmasını mı bekleyeceğim. Çıktığında işlemi hızlandırmak için ne yapmalıyım, lütfen yardımcı olun.
Ankara' daki mahkemelerin çoğu kararı tebliğe çıkarmak için talep dilekçesi istiyor. Kararın yazılmasını takip edin, kalem memurlarına rica ederseniz dosyayı daha çabuk hakime çıkarırlar. Tebliğ işlemleri tamamlanıp karar kesinleşince nüfus müdürlüğüne bildirim yaparlar. Siz de kararı alıp nafaka varsa icra takibatı başlatabilirsiniz.

merhaba birşey sormak istiyorum benim eşim 2002 veya 2003 yıllarında 17 yaşındayken bir iş yerinde sigortasız çalışmaya başladı 2 sene sonra askere gitti 15 ay askerlik +1 yıl hiç çalışmadı sonra 2006 senesinde tekrar aynı işyerinde çalışmaya başladı ve yine sigortasız olarak. işveren 2009 yılında sigortasını başlattı ve halen aynı işyerinde sigortalı olarak çalışmaya devam ediyor. işverenin iki ayrı farklı konu üzerine iş yeri var ancak işyerinin bir tanesi kendi üstüne diğeri eşinin üstüne .öğrendiğimiz üzere işveren sürekli eşimi ve diğer çalışanları bir eşinin şirketine bir kendi şirketine sigprtada giriş çıkış göstermiş sürekli ama arada gün yenmemiş.ama eşim hiç yer değiştirmedi sürekli işverinin kendi üzerine olan işyerinde çalıştılı.şimdi bu işyeri kapanacak ve işverenin eşinin üzerine kayıtlı işe geçmeleri isteniyor ama iş sektörleri farklı çalışma şartları çok ağır şimdi eşim bu işyerine geçmek istemezse bir hak talep edebiliyormu?
ayrıca işveren sigortasız çalıştığı zamanlar eşime sizin güvenceniz benim, hakkını vereceğim,bahane olarak sigortaya ihtiyacın mı var evli değilsin vs.gibi laflar diye diye sigorta yapmamış ve bi ara yardım amaçlı biz istemedik kendi gönlünden verdi evlenirken 6 bin tl verdi sonradan öğrendiğimiz üzere bunu tazminat olarak göstermiş sigortaya ama bize demedi öyle bir şey ve hiç bir yere imza atmadı eşim.
bizim haklarımız nedir ne değildir bir yardımcı olabilir misiniz?
şimdiden çok çok teşekkür ederim.
Diğer işyerine gitmek istemezse eşiniz işten çıkarılır ve siz de haklı olduğunuz için kıdem ve ihbar tazminatı alabilirsiniz. Tabii dava açıp tanık ve delil göstererek. 6.000 TL yi düşüp kalan miktarı talep edebilirsiniz

Merhaba.3yildir özel bi şirkette çalışıyorum .bugün belirsiz iş sözleşmesi verdiler imzalamamiz için.bunu imzalamak zorunda miyim .imzalamazsam ne olur.bilgi verirmisiniz

Merhaba.3yildir özel bi şirkette çalışıyorum .bugün belirsiz iş sözleşmesi verdiler imzalamamiz için.bunu imzalamak zorunda miyim .imzalamazsam ne olur.bilgi verirmisiniz
İmzalamazsanız fesih yapabilirler ama tazminat hakkınız doğar. İmzalarsanız da fesih yapabilirler. Sonuçta işveren istediği kişiyi çalıştırma veya çalıştırmama hakkına sahip. Dava açıp kıdem ve ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Sonuçta öncesinde devam eden çalışmanız var.

Ankara' daki mahkemelerin çoğu kararı tebliğe çıkarmak için talep dilekçesi istiyor. Kararın yazılmasını takip edin, kalem memurlarına rica ederseniz dosyayı daha çabuk hakime çıkarırlar. Tebliğ işlemleri tamamlanıp karar kesinleşince nüfus müdürlüğüne bildirim yaparlar. Siz de kararı alıp nafaka varsa icra takibatı başlatabilirsiniz.
Istanbul mahkemesi
Gerekçeli kararın çabuk yazılması için avukatıma söyleyim kalem memuruna gitsin, ben farklı şehirdeyim.tebliğ süreci tam ne kadar uzatmak isterse sırf gıcıklığına karşı taraf ızatabilir mi.çünkü ona tebliğ edilmeden nüfusa gidemez sanırım?nafaka yok zaten ben bi an önce tam kurtulmak istiyorum.
Size sonsuz teşekkürler ediyorum

Merhaba.bi tanıdığım var unversiteye yeni başladı.Kyk çıkmadığı için özel yurda yerlesti sonrasında kyk çıktı oraya geçti fakat özel yurt çıkışını vermedi.Girerken senet mi sözleşme mi tam bilmiyo, imzalamış.bi örneği falan verilmemiş.Sadece 2 ay kalmasina rağmen yarı dönem parasının kalanını istiyorlar.Bi öğrenciye böyle bişey imzalatmalari yasal mi.Almadığı hizmetin parasını ödememe hakkı var mi.Nasıl bi yol izlemeli.Teşekkürler şimdiden.

Merhaba.bi tanıdığım var unversiteye yeni başladı.Kyk çıkmadığı için özel yurda yerlesti sonrasında kyk çıktı oraya geçti fakat özel yurt çıkışını vermedi.Girerken senet mi sözleşme mi tam bilmiyo, imzalamış.bi örneği falan verilmemiş.Sadece 2 ay kalmasina rağmen yarı dönem parasının kalanını istiyorlar.Bi öğrenciye böyle bişey imzalatmalari yasal mi.Almadığı hizmetin parasını ödememe hakkı var mi.Nasıl bi yol izlemeli.Teşekkürler şimdiden.
Yasal. Çünkü dönem ortasında çıkan öğrencinin yerine yenisini bulamazlar ve oda boş kalır. Dershaneler de aynı sistemi uyguluyor. Öğrenci bunu baştan bilerek kabul etmiş oluyor. Zorla imzalamış da olamaz çünkü çok sayıda özel yurt var, şartları beğenmeyip başka bir yurt tercih edebilirdi. Kira sözleşmesinde de sözleşme bitiminden önce tahliye ederseniz yeni kiracı bulana kadar geçecek makul sürenin kirasını ödemek zorundasınız.

Güzel avukat hanım ☺️ ilginiz için çok teşekkürler
Adres
Istanbul mahkemesi
Gerekçeli kararın çabuk yazılması için avukatıma söyleyim kalem memuruna gitsin, ben farklı şehirdeyim.tebliğ süreci tam ne kadar uzatmak isterse sırf gıcıklığına karşı taraf ızatabilir mi.çünkü ona tebliğ edilmeden nüfusa gidemez sanırım?nafaka yok zaten ben bi an önce tam kurtulmak istiyorum.
Size sonsuz teşekkürler ediyorum
adres değişikliği yaparsa tebligat aşaması uzayabilir. Temyiz süresi, tebliğden itibaren 2 hafta. Avukatınız varmış zaten, o da sizi aydınlatacaktır. İyi günler

Merhaba, eğitim davaları hakkında bilginiz var mı? Teşekkür ederim şimdiden, ben yurtdışında yök e bağlı bir özel üniversitede tam burslu okuyorum. Bursumun düşmemesi için belli bir not ortalamasının altına inmemem lazım. Şimdi böyle bir durum var ortalamam kritik, fakat ders programımda 5 saat çakışmam var. Bu da okuldan kaynaklı bir problem, yani mesela çarşamba günü saat 10:00 da aynı anda iki farklı dersim var. Bunun gibi 5 saat daha çakışmam var. Derslere tam katılamadığım için yeteri kadar başarılı olamıyorum derslerimde.

Durumu açıkladım şimdi gelelim soruma, ortalamayı tutturamadım burs hakkım düştü diyelim. Ama okuldan kaynaklanan 5 saat çakışmam var ne yapabilirim bu durumda? Okul, çakışmaya falan bakmaz dönemlik ücreti mutlaka talep eder. Mezun olduktan sonra falan dava açıp geri alma şansım var mı bu parayı? Teşekkürler.

Merhaba, velayet davalarında velayeti alan taraf çocugu yurtdışına götürebiliyor mu bilgi verebilir misiniz?
Anne yabancı uyruklu baba ve bebek Türk vatandaşı.
Velayet anneye verildi ve anne çocugu alıp kendi ülkesine götürmek istiyor.
Ayın belli günlerinde, bayramlarda babanın çocugu görme hakkı var.
Bu durumda annenin bebeği alıp ülkesine gidebilmesi için babanın iznini alması gerekiyor mu yoksa sadece velayet yeterli mi?
Anne Türk vatandaşı olmadıgı için Türkiyede kalamıyor vizesinin süresi dolmak üzere bir kaç gün içinde gitmesi gerekiyor, Bebeğini de yanında götürmek istiyor bu konuda ne yapabiliriz,
Veya annenin Türkiye de kalmasını sağlamanın bir yolu yok mudur, velayetini aldı ama şimdi bebeğini bırakıp gitmek zorunda mı kalacak? İnternet üzerinden çok araştırdım ama net bi sonuca ulaşamadım

Süreçle ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa yardımcı olur musunuz, Şimdiden teşekkürler

Merhaba aylar önce geçirdiğim bir ameliyat vardı doktor malzeme vs. aldırmıştı. Normalde böyle olmaması gerekiyormuş bilmiyordum şikayet de etmedim ama birisi etmiş Geçen ay polis ifademi aldı, geçen hafta da sağlık denetçisine ifade verdim. Ve bugün doktorumun ve birkaç doktorun daha irtikap suçundan cezaevinde tutulduğunu öğrendim. En az 70 müşteki varmış beni tanık olarak çağırırlarsa diye korkuyorum. Çağırabilirler mi? Bir de zararımızın karşılanması söz konusu olabilir mi?

Merhaba aylar önce geçirdiğim bir ameliyat vardı doktor malzeme vs. aldırmıştı. Normalde böyle olmaması gerekiyormuş bilmiyordum şikayet de etmedim ama birisi etmiş Geçen ay polis ifademi aldı, geçen hafta da sağlık denetçisine ifade verdim. Ve bugün doktorumun ve birkaç doktorun daha irtikap suçundan cezaevinde tutulduğunu öğrendim. En az 70 müşteki varmış beni tanık olarak çağırırlarsa diye korkuyorum. Çağırabilirler mi? Bir de zararımızın karşılanması söz konusu olabilir mi?
Ortada bir suç varsa tanıklık yapmaktan neden korkuyorsunuz? Adalete hizmet etmek insani bir görevdir.

Merhabalar.
Temmuz ayında babam Bir trafik kazasına karışmış.
Park halinden çıkarken yerine girmeye çalışan bir araç ın sokağın ortasında durduğu için babam geri geri gelirken aracın sağ ortasından vuruyor. En fazla 500 tl lik bir hasar oluşuyor.
Babamın acelesi olduğundan fotoğraf çekip ben tamir ettiriceğim deyip olay yerinden ayrılıyor.
Daha sonra birkaç kez görüşmemize rağmen araç sahibi bizim yaptırmamızı kabul etmedi.
Kendim yaptıracağım dedi. Biz de en fazla 500-600 tl verebileceğimizi dile getirdik.
Telefonu suratımıza kapatıp aylarca aramadı.
Şimdi beyefendinin eşi arayıp arabayı 1500 tl ye yaptırdıklarını, aracının değerinin düştüğünü paralarını istediklerini söylediler.
hasar asla 1500 tl lik bir hasar değil, resmen para koparmaya çalışıyorlar üstünden 6 aya yakın bir zaman geçmişken üstelik.
Ben bu parayı ödemezsem karşı taraf dava açıp benden parayı alabilir mi?
hasar tutanağı falan yok. araba da yapıldığı için hasar tutanağı da tutulamaz.

Merhebalar benim sorum esimi feceden bir bayana yazi yazdigini gordum muhabbet esimin selami ile baslamis bayandan bir cvp yok ama niyeti bozmus bir kere macere pesinde sanirsam ben evi terk etmeye karar verdim esimin israri ile vazgectim ve ondan ihanet durumunda tazminat talep ediyorum birde cocuklarimin velayeti ne istersen yaz imza atarim dedi boyle birsey mumkunmu simdi esim ihanet durumunda su kadar parayi esime vermeyi kabul ediyorum cocuklarimin velayetinide esime birakiyorum gibi bir yazi imzalasa bu gerekli zamanlarda kabul olurmu yoksa ben hayal mi kuruyorum

Merhebalar benim sorum esimi feceden bir bayana yazi yazdigini gordum muhabbet esimin selami ile baslamis bayandan bir cvp yok ama niyeti bozmus bir kere macere pesinde sanirsam ben evi terk etmeye karar verdim esimin israri ile vazgectim ve ondan ihanet durumunda tazminat talep ediyorum birde cocuklarimin velayeti ne istersen yaz imza atarim dedi boyle birsey mumkunmu simdi esim ihanet durumunda su kadar parayi esime vermeyi kabul ediyorum cocuklarimin velayetinide esime birakiyorum gibi bir yazi imzalasa bu gerekli zamanlarda kabul olurmu yoksa ben hayal mi kuruyorum
Türk Hukukunda mümkün değil. Evlilik sözleşmesi ancak boşanma durumunda malların tasfiyesine ilişkin olabilir. Ayrıca alacağınız hiçbir önlem veya koyacağınız cezai şart aldatmayı önlemez. Önemli olan aldatmayı farketmek ve delillerle ispat etmektir.

X