Nikah Imam nikahı nasıl kıyılır

cidosh

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2011
331
5
merhaba kızlar, yarın resmi nikahım kıyılıyor ondan sonra dini nikah kıyılacak. lütfen biri bana dini nikah nasıl kıyılır hoca ne sorar çok merak ediyorum.

Gelin - damat ve iki şahşt eşliğinde hoca biraz dini bilgiler vererek evlilik çin nasihatler de bulunur. Ve geline mehir sorar , istemem diyemiyosun :KK1: zorunluymuş.. Mehir ne dersen ? Bir nevi kadına ait güvence belli bir gramda altın olabiliyor..

meyir dışında başka birşey sorulmuyor mu? ben bunu merak ediyorum.

nasıl yani 32 farz soruluyor anlayamadım ben

valla bize 32 farz falan sorulmadi. evlilik hakkinda nasihat ve mehir. sonra hoca 3 kez esin olarak aldin mi diye soruyor o kadar. bide bize dediler ki adettir tatli dagatilir nikahtan sonra. tatli alip gitmistik

valla bize 32 farz falan sorulmadi. evlilik hakkinda nasihat ve mehir. sonra hoca 3 kez esin olarak aldin mi diye soruyor o kadar. bide bize dediler ki adettir tatli dagatilir nikahtan sonra. tatli alip gitmistik

sen ne kadar istedin?

benimki biraz komikti, hoca 32 farzı sordu, gusül abdestinin şartlarını sordu, imanın islamın şartları, son olarak da kelime-i şahadet getirin dedi:) sınav mı yapıldı nikah mı kıyıldı anlamadım

slm arkadaslar,

Haftaya imam nikahımın kıyılacak ama benim hiçbir bilgim yok :KK43:

abdest alınıyor mu öncesinde ayrıca neler soruluyor ona göre hazırlıklı olayım...

birde şahitlerin kadın erkek ayrımı varmı, mesela benim şahidim erkek olabilir mi yada nişanlımın şahidi bayan olabilir mi??

yardımınıza ihtiyacım var..

imam nikah'i degil, dini nikah'tir asil ismi.

buarada abdestli olmak tabiiki iyi olur...adet olursan ne ala...

erkek ve kiz ve hoca olur...birde 2 tane sahit sart...

mumkun mertebe az kisi olsunki az fitne karissin araya :KK34:

32 farz sorar hoca...yalayip yutmak lazim kesinlikle...

bizim hoca baska baska seylerde sormustu peygamberimizle ilgili... ama her hoca sormayabiliyor.

ya bu sorular eskiden müslüman olup olmadığını anlamak içinmiş.sınav mı bu ne sorusuymuş?öğrenmek faydalıdır tabii ki ama.bana kimse bir şey sormadı valla.zaten biz nikahı yaptırana kadar yatsı olmuştu hocayı evinden aldık :)))

ne güzel heyecanlar. Allah hayırlısıyla tamamını erdirsin. Bizim ki resmi nikahtan sonra olmuştu. nikah defterine baktı. önce biraz evlilikle karı-kocalıkla ilgili bir şeyler anlattı. ( çok heyecanlıydım detayları hatırlayamıyorum :) mehir sordu. şahitlerimiz hazırdı zaten. aldın mı diye sordu 3 defa. oldu bitti. kağıda yazdı. bize bir şey sormadı 32 farz ya da farklı şeyleri. kendi anlattı :)

2 şahit olur. Abdestli olmak şart değildir ama olsa iyi olur.
32 farzın sorulması gerekir ama o da şart değildir.
Bilmiyorsanız öğrenin bence.
Mehir istenir. İstenmesi şarttır.
Miktarını siz belirlersiniz. Ev araba bile istenebilir :KK70:
Mehri almadan eşinize bağışlayabilirsiniz. Çok sevap diye duymuştum..

X