Rota Virüsü aşısını yaptırmayan var mı??

avebru

Guru
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2007
1.154
20
Arkadaşlar rota virüsü aşısı konusunda tereddütte kaldım..Forumda okuduğum bazı şeyler kafamı karıştırdı..Bazıları bunun ticari amaçla çıkarılmış bir aşı olduğunu ve bebeğin bağışıklık sistemini zedelediğini söylüyor..

Canım,ben ilk dozunu yaptırdım oğluma..doktoruma sorduğumda yaptırmasanda olur dedi,çok gerekli değil dedi ama ben bu virüsten dolayı hastaneye yatıp,serum verilen birkaç bebeğe şahit olduğum için yaptırmak istedim..
ama yaptırmayan,seninde dediğin gibi bağışıklık sistemini bozduğunu düşünen arkadaşlarda var takip ettiğim kadarıyla..tamamen sana kalmış..sevgiler..

banada drumuz yaptırsanda olur yaptırmasanda olur demıstı ben yaptırıaktım ama asıyı kacırmısız malesef

Arkadaşlar rota virüsü aşısı konusunda tereddütte kaldım..Forumda okuduğum bazı şeyler kafamı karıştırdı..Bazıları bunun ticari amaçla çıkarılmış bir aşı olduğunu ve bebeğin bağışıklık sistemini zedelediğini söylüyor..

ben her iki dozuda yaptırdım.şimdi pnomokoku da yaptırıcam.yapılması gerekli,sonuçta boyle bır mıkrop var.

banada dr.um yaptır ddi.daha bir aylığız ama nasipse gelecek ay yaptırıcam.

Benim kizimin dr ingilterede kursu baskani bir prof. Sayili drlardan o kesinlikle yaptirma dedi yaptirmadim yaptirmamda pnomokok ingilterede devlet asisi zaten ama rota virus cok gereksiz bir asiymis bence hic bebeginin bagisiklik sisteminle oynama

Benim kizimin dr ingilterede kursu baskani bir prof. Sayili drlardan o kesinlikle yaptirma dedi yaptirmadim yaptirmamda pnomokok ingilterede devlet asisi zaten ama rota virus cok gereksiz bir asiymis bence hic bebeginin bagisiklik sisteminle oynama

gerçekten mi yaaaa?nasıl emin olacam?ya sudan filan alırsa virüsü?tereddüte düştüm şimdi.
:uhm:

pnömokok ve rotavirus yeni giren aşılardan..pnömokoku devlet ödemiyo ama mutlaka mutlaka gerekli bi aşı.zatüreden tutun memenjite bu bakterinin yaptığı tüm hastalıklara karşı koruyo.zaten yurtdışında ekonomik olarak rahat oldukları için pnömokok aşılama programına dahil edilmiş.
rotavirüs öyle değil.önerilir.ama yaptırsanız da olur yaptırmasanız da..bu virüs arada salgınlar yapar çocuklar arasında.bol sulu bi ishal yapar.buna karşı korur.
bağışıklığa zarar verdiği hakkında ben bi şey bilmiyorum ama sanmıyorum da.
2 marka var.rotateq 2 doz yapılıo,rotarix 3 doz..karar sizin:))

Rotavirüs kimlerde enfeksiyona yol açar?
Tüm çocuklar 5 yaşına kadar en az bir kez rotavirüs ile enfekte olurlar. Ağır ishal ve sıvı kaybı özellikle 3-35 ay arasındaki yaş gruplarında görülmektedir. Bir çocuk birkaç kez rotavirus enfeksiyonu geçirebilir. Daha büyük çocuklarda küçük çocuk ve bebeklerden virüsü alarak enfekte olabilirler.

Rotavirus enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?
Hastalığı düzeltmek için etkin bir ilaç tedavisi yoktur. Diğer viral enfeksiyonlar gibi antibiyotik tedavisi ile düzelmez. En etkili tedavi hasta çocukların ve bebeklerin sıvı alımını sağlamaktır.

Rotavirüs enfeksiyonları ne sıklıkla görülür?
Rotavirus çocukluk çağının en sık ishal nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl ortalama 500,000 doktor başvurusuna ve 50,000 yatışa neden olmaktadır. Özellikle 3 ay-35 ay arasındaki çocuklarda kış aylarında görülür. Dünyada her yıl 1 milyon çocuk rotavirus enfeksiyonları nedeniyle kaybedilmektedir.

Rotavirus enfeksiyonları nasıl önlenir?
1998 yılında çocuklarda kullanılabilecek bir rotavirus aşısı (Rotashield®) ruhsat almış ve A.B.D.’nde uygulanmaya başlamıştır. Ancak bu ilk aşı bağırsak obstruksiyonu ile ilişkilendirildiği için daha sonra kullanımdan kaldırılmıştır.

Son yıllarda geliştirilen yeni aşıların (RotaTeq ® ve Rotarix ®) enfeksiyon oranlarını azalttığı, ağır hastalıkları engellediği ve ilk aşıya benzer yan etkilerin gözlenmediği görülmüştür. Bu aşıların 2,4 ve 6. aylarda ağızdan uygulanması önerilmektedir.
Aşı dışında etkili bir korunma yolu yoktur. Sabunla el yıkama virüsü öldürmez ancak enfeksiyonun yayılmasını azaltır. Tuvaletten çıktıktan ve bebeklerin bezlerini değiştirdikten sonra el yıkamaya dikkat edilmelidir.

rotateq 100 rotarix de 120 civarı diye hatırlıyorum ama eczaneden eczaneye değişiyo tabi.dediğim gibi rotateq 2 ve 4. aylarda toplam 2 doz,rotarix 2,4 ve 6. aylarda toplam 3 doz yapılıyor.

gerçekten mi yaaaa?nasıl emin olacam?ya sudan filan alırsa virüsü?tereddüte düştüm şimdi.
:uhm:
arkadasim benim dr doktor degil prof.universitede zaten cocuk hastaliklari uzerine bbc tv cikiyor yazilari saglik koselerinde yayinlaniyor son 1yildirda asilarla ilgili arastirmalari var yani sadece bir doktor degil bilim adami ben ona guveniyorum su ana kadar onu dinledim kizim okadar sorunsuz bir sekilde buyudu ki sagolsun pnomokok onemli dedi yapilmasi gerekli zaten burda devlet asisi ama diger rota virus ise gereksiz bebeginin bagisikligini bozuyorsun 1000tane ishal nedeni var bir tane mikroba karsi koruma ozelligi bile tammi supheli asi dedi kalan 999tane ishal nedenine ne onlem alicaksin onlarada mi asi vurulcak dedi hakli ben rotayi turkiyede yaptiricam demistim onunle konustuktan sonra asla yaptirmam (cocuguna suyu kaynatarak vermiyormusun zaten yuksek kaynamada mikrop zaten kalmaz)

Arkadaşlar bebeğim üç aylık bugün aşı günümüz fakat ben halan çok kararsız kaldım sizce yaptırmalımıyım bu rota vürüs aşısını netten okuduğum kadarıyla kimse yaptırmak istemiyor yada yaptırıyor kafam iyice karıştı valla üffff:44:

Ben kararsız kaldım normal de bu ayda yapmam gerek 3 aylık bebeğim ama o kadar çok şey okudum ki bilmiyorum yaptır Sam mı gerçi benim gittiğim hastane devletin odemedigi her ilacı yazıyor çok şükür

biz yaptırmadım rota oldu 4 gün yattı arkadaşım yaptırdı ama onun oğluda yakalandı oda 3 gün yattı bu aşının koruma özelliği yok dr um demişti karar sizin yaptıranda pişman yaptırmayanda...

Ben kararsız kaldım normal de bu ayda yapmam gerek 3 aylık bebeğim ama o kadar çok şey okudum ki bilmiyorum yaptır Sam mı gerçi benim gittiğim hastane devletin odemedigi her ilacı yazıyor çok şükür
Aşiyi yaptırdım bebeğim 6 gün hastanede yattı 3-4 günde evde çekti.perişan olduk.arkadasım yaptırmadi oda aynı sekılde hastanelerde süründü.onun bebeği daha ağir geçirdi ama.benim kızımda ishal ve ateş vardı.arkadasımda ishal ateş kusma baygınlık gibi şeyler oldu.ben doktorumuz ne dediysenyaptıeıyprım doktoeunuza güvenmeniz cok önemli.bizimki gerekmezse yaptırma diyor zaten ama bunu yapşım dedi menenjıt aşisini 2 doktorsa şiddetle önerdi

X