Prematüre Bebeklerde EK Gıdaya Geçiş

NuRuM_29

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Mart 2008
399
3
Merhaba tecrübeli anneler. İkizlerim 5. aylarına girmek üzereler ama malesef bi oğlumun yemekle arası hiç iyi değil çok iştahsız bir bebek çok kalıyor.
Aptamil kullanıyorum gecen gün Bebelac aldım onu sevip yer diye onuda aynı sekilde redetti tabi ben yine Aptamile devam..
Velhasılkelam sizler çocuklarınıza ek gıdaya kaçıncı aylarınızda geçtınız düzeltilmiş yaşları 6. yada 4. ayda falan mı? İlk neyle başladınız?

daha önce konuşmuştuk,benimkiler 33 haftalık doğdular.mama olarak hep aptamil kullandım ama artık 16.aydayız ve 15 gündür inek sütüne başladım.ek gıdaya 4.ayda geçtim.ilk önce elma ve havuç suyu verdim 20 cc kadar.sonra yoğurt ve çorba ile devam ettim.çorba olarak ilk patates,havuç ve pirinci kaynatıp blendırdan geçirdim.tuz ya da yağ koymadım 1 yaşına kadar.sonra meyve pürelerine başladım(hazır olanlardan verdim) bazende kendim yaptım.5.aydan sonra kahvaltıya geçtik.sabahları yarım yumurta sarısı,labne ve milupanın kahvaltı karışımlarından verdim.büyüdükçe içeriğini artırdım.geceleri de yine milupanın tahıllarından verdim.bazen milupa ek gıdalarını muhallebi yerine kullandım.aklıma gelenler bunlar.

detaylandırıcı bilginiz için tşk ederim ilk olarak.ayda elma havuc suyu demıssınız hazır degıl galiba?.ayınız kıs ayına denk gelmişki bu meyveleri tercih etmişsiniz.
inek sütü 1 yasından sonramı verılıyor yada sız gecmı basladınız premature olduklar ıcın

ek gıdaya düzeltilmiş aylarına göre geçiş yaptık biz
öncebir dilim elmayı rendeleyip az suyundan az posasından vererek başladım sonra dilimleri artırdım
öğle için havuç patates ve pirinç haşladım birkaç kaşıkla başlayıp kaseye çıkardık :)çorbalara zeytinyağı ekledim hep

öğleden sonra kendi yaptığım yoğurttan verdim

akşam pirinç unu muhallebi yaptım

aylar geçtikçe bu karışımları yemez oldular benimkiler şu anda normal yemeklerden ne yaparsam yiyorlar

sebze çorbası yapmıorum artık yemekleri onlara göre yapıorum
tuzsuz salçasız hazırlıorum

yoğurtlu çorbalar yiyorlar,domatesli çorbalar yapıorum

kahvaltıda cicibebeye tuzsuz peynir,katarak başladık sonra yumurta sarısı ,ceviz ekledikbunlar tabi 6. aylarından sonra oldu

6. aydan sonra çorbalara yağsız kıyma eklemiştim
7. aydan sonra balık verdim

ben hazır sebze karışımlarından da çok verdim,kavanoz mamalarından yani

kaşık mamalarını çok yediremedim,o yüzden muhallebilerini de ben hazırladım kahvaltılarını da

kahvaltıda patates püresine peynir ve devam sütü katarak kumpir dehazırladım

değişik tarifleri milupanın sayfasından da bulabilirsiniz

detaylandırıcı bilginiz için tşk ederim ilk olarak.ayda elma havuc suyu demıssınız hazır degıl galiba?.ayınız kıs ayına denk gelmişki bu meyveleri tercih etmişsiniz.
inek sütü 1 yasından sonramı verılıyor yada sız gecmı basladınız premature olduklar ıcın

hazır değil,meyve sıkacağında sıkıyordum.bir süre sonra da cam rende de pütürlü şekilde verdim.kış ayı değildi,bu aylardı işte.elma her mevsim var zaten,havuç da yeni yeni çıkıyor.bu meyveler ilk verilmesi açısından tavsiye edilenler.inek sütü aslında en az 1 yaşına kadar tavsiye edilmiyor demir eksikliği yapabilir diye. hatta 2-3 yaş diyen uzmanlar bile var.ben de 16 aylık olunca başladım,devam sütünü bıraktım.Nurum, bebeklerim prematüre doğdu ama erken prematüre olmadıkları için ne ben ne de doktorumuz düzeltilmiş yaşlarına göre hareket etmedik hiç.senin bebeklerin kaç haftalık doğmuşlardı?

canım sen açmasaydın ben açacaktım böyle bi topik:)))
bizim için erken henüz ama merak ediyorum işte:)))
bazı prematürelere böyle şeyleri düzeltilmiş 6.ayda başlatıyolar

hazır değil,meyve sıkacağında sıkıyordum.bir süre sonra da cam rende de pütürlü şekilde verdim.kış ayı değildi,bu aylardı işte.elma her mevsim var zaten,havuç da yeni yeni çıkıyor.bu meyveler ilk verilmesi açısından tavsiye edilenler.inek sütü aslında en az 1 yaşına kadar tavsiye edilmiyor demir eksikliği yapabilir diye. hatta 2-3 yaş diyen uzmanlar bile var.ben de 16 aylık olunca başladım,devam sütünü bıraktım.Nurum, bebeklerim prematüre doğdu ama erken prematüre olmadıkları için ne ben ne de doktorumuz düzeltilmiş yaşlarına göre hareket etmedik hiç.senin bebeklerin kaç haftalık doğmuşlardı?

bu ekgıdalar basladıktan sonra dogal olarak bebek sutude azalacak ınsallah ıstahlı olurlarda, gecen gun meyvelı yogurt cocuklar ıcınn danone yogurt var ya ondan verdım ac kalmaktansa dedım yavrum ama ne kdr dogru yanlıs yaptım bılmıyorum. fırdos hanım benımkılerde 33aftalık dogdular
ek gıdaya düzeltilmiş aylarına göre geçiş yaptık biz
öncebir dilim elmayı rendeleyip az suyundan az posasından vererek başladım sonra dilimleri artırdım
öğle için havuç patates ve pirinç haşladım birkaç kaşıkla başlayıp kaseye çıkardık :)çorbalara zeytinyağı ekledim hep

öğleden sonra kendi yaptığım yoğurttan verdim

akşam pirinç unu muhallebi yaptım

aylar geçtikçe bu karışımları yemez oldular benimkiler şu anda normal yemeklerden ne yaparsam yiyorlar

sebze çorbası yapmıorum artık yemekleri onlara göre yapıorum
tuzsuz salçasız hazırlıorum

yoğurtlu çorbalar yiyorlar,domatesli çorbalar yapıorum

kahvaltıda cicibebeye tuzsuz peynir,katarak başladık sonra yumurta sarısı ,ceviz ekledikbunlar tabi 6. aylarından sonra oldu

6. aydan sonra çorbalara yağsız kıyma eklemiştim
7. aydan sonra balık verdim

ben hazır sebze karışımlarından da çok verdim,kavanoz mamalarından yani

kaşık mamalarını çok yediremedim,o yüzden muhallebilerini de ben hazırladım kahvaltılarını da

kahvaltıda patates püresine peynir ve devam sütü katarak kumpir dehazırladım

değişik tarifleri milupanın sayfasından da bulabilirsiniz

ooo masallah hocam bebeklerınız kocaman olmuslarda ek gıdaya bıle baslamısgecmıs sızın yemeklerınızden yer olmuslar masallah:nazar:
yagsız tuzsuz tamamen onlara ozel corbalar hazırlamak yagı anladımda azda olsa tuz koysak ya:-) ama yıne arada yedıgımız yemeklerden tattıralarım tabı 7.aylardan falan sonra... tsk ederım milupanın sayfasına bakacagım sagol...
Allah kolaylık versin nedense gozumde buyuyor sankı beceremiyeceğim ılk nekdr verılır sonra nekdr daha arttırılır vs.vs. hayırlı buyumelerı olur ıns.

evet hatırlıyorum 33 haftalık doğduklarını..erken dönem pre.değiller o yüzden ek gıdalara başlayabilirsin bence.ama ilk başladığın gıdayı az ver,sonra çoğaltırsın.birde ben danoneye karşı olumsuz bakıyorum,onun yerine sütaşın da bebek yoğurtları var onu deneyebilirsin.ama seni uyarmak istiyorum danone ve sütaş 6.aydan itibaren verilmeli.üzerlerinde yazar zaten.eğer kendin yapabiliyorsan yap ver daha iyi olur 6.aya kadar.

benim bebeklerimden biri de çok iştahsızdı ama ek gıdaya geçince ben çok rahatladım.İnşallah senin de öyle olur.

merhaba nurum hanım benim oğlumda prematüre bir bebek o yüzden ekledim sizi ama özelden cvp veremiyorum 32 haftalık doğdu benim oğlumda 6.5 aylık oldu düzeltilmiş 4.5 aylık doktorumuz geçebil,iriz dedi ama bilmiyorum çok küçük geliyor oğlum gözüme bilmiyorum sizin bebeklerinizde öylemi arkadaşlar arkadaşın oğlu ile 700 garam var arada ama benim oğlanın 2 katı gibi duruyor benimle aynı duyguları yaşamış annelerle burda konuşmak çok güzel nasıl başlasak neler versek oğluma oğlum 2 haftadır biz ne yesek içsek ona vermediğimiz için ağlamaya başlıyor atılıyor almaya çalışıyor bakalım nasıl olacak iştahı

merhaba nurum hanım benim oğlumda prematüre bir bebek o yüzden ekledim sizi ama özelden cvp veremiyorum 32 haftalık doğdu benim oğlumda 6.5 aylık oldu düzeltilmiş 4.5 aylık doktorumuz geçebil,iriz dedi ama bilmiyorum çok küçük geliyor oğlum gözüme bilmiyorum sizin bebeklerinizde öylemi arkadaşlar arkadaşın oğlu ile 700 garam var arada ama benim oğlanın 2 katı gibi duruyor benimle aynı duyguları yaşamış annelerle burda konuşmak çok güzel nasıl başlasak neler versek oğluma oğlum 2 haftadır biz ne yesek içsek ona vermediğimiz için ağlamaya başlıyor atılıyor almaya çalışıyor bakalım nasıl olacak iştahı

bence ek gıdaya geçebilirsiniz,6 ayı geçmiş.prematüreler yaşıtlarına göre biraz daha ufak görünüyorlar.benimkilerde öyle ki bir oğlumun hem kilosu hem de boyu yaşıtlarından ileri olduğu halde daha ufak duruyor yinede.çünkü kemikleri geç gelişiyor erken doğan bebeklerin.ek gıdayla ilgili ben ve Julia arkadaşımız bilgilerimizi yazdık yukarda.başka sormak istedikleriniz olursa bildiğim kadarıyla cevaplarım.

bence ek gıdaya geçebilirsiniz,6 ayı geçmiş.prematüreler yaşıtlarına göre biraz daha ufak görünüyorlar.benimkilerde öyle ki bir oğlumun hem kilosu hem de boyu yaşıtlarından ileri olduğu halde daha ufak duruyor yinede.çünkü kemikleri geç gelişiyor erken doğan bebeklerin.ek gıdayla ilgili ben ve Julia arkadaşımız bilgilerimizi yazdık yukarda.başka sormak istedikleriniz olursa bildiğim kadarıyla cevaplarım.
çok teşekkür ederim zamanla yakalıyorlar ama değil mi nörolojik olarak 9. aydan sonra yakalıyormuş genelde 1500 gram üzeri doğan bebekler.bende ne kadar prematüre bebek gördüysem 3-4 yaşında yaşıtlarından çok uzun kilolu ve gelişik 1 yaşından sonramı gelişir acaba kemikleri ek gıdanın etkisi olabilir mi acaba insan hemen büyüsün istiyor yavruları değil mi allah sizin kuzularınızada sağlık sıhat versin çokkk öpüyorum bebeişlerinizi bu arada zamanla eskisine göre aradakifark daha az gözüküyordur değil mi hoşçakalınn

lütfen gelişimleri ile ilgili bu kadar kaygılı olmayın.40.haftada doğan bebekle 32.haftada doğan bebek tabiki fiziksel açıdan farklı olacak..ama bu fark 2 yaşından sonra kapanıyor zaten.üstelik bilişsel bir fark yok sadece fiziksel.mesela benim oğluşlarım 11 aylıkken yürüdü,zamanında doğan bir çok bebekten çok erken yani..ve şu anda Maaşallah çok zekiler,beni bile ayakta uyutuyorlar.lütfen zamana bırakın herşeyi ve aceleci olmayın.biliyorum çok minik geliyor ama o neler atlattı kolay değil toparlanması.hem prematüreler çok güçlü bebekler.bakın benim küçük eltim tam 7 aylık doğmuş.bundan 27 yıl öncesini düşünün..küvöz falan yok.atmışlar bir kanera nasılsa ölür diye..ama yaşamış ve şimdi boylu poslu bir bayan.hemde baya iri:)..bende zamanında doğmuşum ama ufak tefek biriyim:)

hem siz böyle kaygılı olursanız bebeğinizde etkilenir.biraz rahat olun,ek gıdaya başlayın.zaten büyüdüğünü fark edeceksiniz.benimkilerde 2000 gr.doğmuştu.

lütfen gelişimleri ile ilgili bu kadar kaygılı olmayın.40.haftada doğan bebekle 32.haftada doğan bebek tabiki fiziksel açıdan farklı olacak..ama bu fark 2 yaşından sonra kapanıyor zaten.üstelik bilişsel bir fark yok sadece fiziksel.mesela benim oğluşlarım 11 aylıkken yürüdü,zamanında doğan bir çok bebekten çok erken yani..ve şu anda Maaşallah çok zekiler,beni bile ayakta uyutuyorlar.lütfen zamana bırakın herşeyi ve aceleci olmayın.biliyorum çok minik geliyor ama o neler atlattı kolay değil toparlanması.hem prematüreler çok güçlü bebekler.bakın benim küçük eltim tam 7 aylık doğmuş.bundan 27 yıl öncesini düşünün..küvöz falan yok.atmışlar bir kanera nasılsa ölür diye..ama yaşamış ve şimdi boylu poslu bir bayan.hemde baya iri:)..bende zamanında doğmuşum ama ufak tefek biriyim:)

hem siz böyle kaygılı olursanız bebeğinizde etkilenir.biraz rahat olun,ek gıdaya başlayın.zaten büyüdüğünü fark edeceksiniz.benimkilerde 2000 gr.doğmuştu.
çok teşekkür ederim kilo almaz büyümez diye o kadar korkuyorum ki zaman zaman aklına geliyor insanın inş büyür kapanır bu fark dediğiniz gibi tabi herşeyden önce sağlık çok şükğr özürsüz kusursuz önemli olanda bu aman 10 aylık gibi değilde 8 aylık gibi gözüksün çok şükür iyiya ek gıdayada başlayacağız dahada fark edecek inşşş çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için hoşçakalınnn

Nurum biz 10 aylık olduk,Firdos un da dediği gibi hiç endişelenmeyin benim kızlarım 4 aylıkken tuttuğumda basıyorlardı ve oturabiliorlardı desteksiz tabi,sürünmeye 6.5 aylıkken başladılar ,oğlum bile 8-9 aylıkken sürünmüştü :)

çok şükür yemeleri birinde hiç sorun yok diğerine de aynı şeyi yediriorum ama süre olarak iki katı sürede oluyor :) küçük doğan kızım şimdi diğerini geçti,ona 10 dakda yedirdiğimi diğerine yarım saatte yediriorum :)

ben hala bazen endişeleniorum beceremedim mi acaba diye,ayrıca benim ikinci bebek büyütmem ama bu kızlar bambaşka oldular

Rabbim korusun yavrularımızı inş :)

bildiklerimi elimden geldiğince paylaşmak isterim :)

X