Dörtlü Test Sonucu 1:1 çıkarsa?

faslan

Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2012
3
2
Arkadaşlar ikili tarama testimde down sendromu riski 1:209, dörtlü tarama testimde ise 1:47 çıktı.

İki farklı doktorun dediğine göre ense kalınlığı, burun kemiği yada ayak parmak aralarında down sendromu belirtisi yok. daha 17 haftalık gebe olduğumdan da ayrıntılı ultrasona girmedim ama kesinlikle gireceğim.

Eğer böyle bir sorun çıkarsa da bebeğimi aldırmayacağım için amniyosentezi kesinlikle düşünmüyorum.

Anlamadığım şey şu; madem bu sonuçlar istatistiksel, ama doktorların tamamı şu kadar hamile bayanda bu kadar down sendromlu çocuğunuz olma riskiniz var diye kesin konuşuyorlar. Peki tarama testi sonucu 1:1 çıkarsa çocuk kesin down sendromlu mu oluyor? Tabiki cevap hayır diye biliyorum ama madem bu testler istatistiksel, ne demeye amniyosentez gibi bebeği tehlikeye atacak testler öneriliyor.

Hele ki benim gibi "her ne olursa olsun orada atan bir kalp var ve ben bunu duydum ve gördüm, o yüzden aldırma yada sonlandırmayı asla düşünmem" diyenlere bu tür testlerin neden yapıldığı anlatılmadan yapılmasa olmuyor mu? Şahsen ben bu testlerin bebek down sendromluysa hamileliği sonlandırılabilmesi amaçlı yapıldığını bilsem yaptırmazdım.

Bir bayanın hayatında en önemli ve rahat olması gereken hamileliği boyunca bu tür sıkıntı ve stresleri bu tür testlerle çoğaltmaya ne gerek var?

Arkadaşlar ikili tarama testimde down sendromu riski 1:209, dörtlü tarama testimde ise 1:47 çıktı.

İki farklı doktorun dediğine göre ense kalınlığı, burun kemiği yada ayak parmak aralarında down sendromu belirtisi yok. daha 17 haftalık gebe olduğumdan da ayrıntılı ultrasona girmedim ama kesinlikle gireceğim.

Eğer böyle bir sorun çıkarsa da bebeğimi aldırmayacağım için amniyosentezi kesinlikle düşünmüyorum.

Anlamadığım şey şu; madem bu sonuçlar istatistiksel, ama doktorların tamamı şu kadar hamile bayanda bu kadar down sendromlu çocuğunuz olma riskiniz var diye kesin konuşuyorlar. Peki tarama testi sonucu 1:1 çıkarsa çocuk kesin down sendromlu mu oluyor? Tabiki cevap hayır diye biliyorum ama madem bu testler istatistiksel, ne demeye amniyosentez gibi bebeği tehlikeye atacak testler öneriliyor.

Hele ki benim gibi "her ne olursa olsun orada atan bir kalp var ve ben bunu duydum ve gördüm, o yüzden aldırma yada sonlandırmayı asla düşünmem" diyenlere bu tür testlerin neden yapıldığı anlatılmadan yapılmasa olmuyor mu? Şahsen ben bu testlerin bebek down sendromluysa hamileliği sonlandırılabilmesi amaçlı yapıldığını bilsem yaptırmazdım.

Bir bayanın hayatında en önemli ve rahat olması gereken hamileliği boyunca bu tür sıkıntı ve stresleri bu tür testlerle çoğaltmaya ne gerek var?

Sevgili arkadaşım... Öncelikle yürekliliğinden dolayı seni kutluyorum... Rabbim senin gibi anne adaylarına bu tevekkülün mükafatını versin inşallah ve bebeğin sağlıklı olsun... Ben daha hamişliğin çok başındayım... o testlerden de onların sayısal verilerinden de hiçbir şey anlamıyorum... keşke bu konuda bir şeyler bilip sana yardım edebilseydim :KK43: Bildiğim ve kesin olduğum bir şey var ki o da duanın ve Allah'ın takdirinin ötesinde hiçbir şey olmadığı... Senin sıkıntın testin amacını bilmeden yaptırman olmuş... canını sıkma ve bol bol dua et... Allah yardımcımız olsun hepimizin... Yüce rabbim içimizde yaşamaya, büyümeye çalışan meleklerimizi sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin inşallah...

Sevgilerimi ve dualarımı gönderiyor, sabırlar diliyorum sana...

Çok teşekkür ederim ilginize, Allah isteyen herkese istediği kadar sağlıklı yavrular nasip etsin inşallah.

Elbette bir cana son verme hakkı elimde değil, o yüzden rahatlıkla Allah'tan gelen her şeyi kabullenebiliyorum, ama hamileliğin ortasında ister istemez "testin sonucu böyle çıktı, gerçekten çocuğum böyle olursa nelerden mahrum kalacağım, beni hangi zorluklar bekliyor" diye düşünmeden edemiyor insan. Bu da bir çok sıkıntı ve stresi beraberinde getiriyor.

Ben bebeğimin Allah'ın izniyle sağlıklı doğacağına inanıyor ve sürekli dua ediyorum, inşallah herkesinki de öyle olur, ama aksi durumda da gücümüzün yettiğince o cana bakmak boynumuzun borcu.

Çok teşekkür ederim ilginize, Allah isteyen herkese istediği kadar sağlıklı yavrular nasip etsin inşallah.

Elbette bir cana son verme hakkı elimde değil, o yüzden rahatlıkla Allah'tan gelen her şeyi kabullenebiliyorum, ama hamileliğin ortasında ister istemez "testin sonucu böyle çıktı, gerçekten çocuğum böyle olursa nelerden mahrum kalacağım, beni hangi zorluklar bekliyor" diye düşünmeden edemiyor insan. Bu da bir çok sıkıntı ve stresi beraberinde getiriyor.

Ben bebeğimin Allah'ın izniyle sağlıklı doğacağına inanıyor ve sürekli dua ediyorum, inşallah herkesinki de öyle olur, ama aksi durumda da gücümüzün yettiğince o cana bakmak boynumuzun borcu.

Ben bu aralar reklamlara bile ağlayabiliyorum :KK43: Çok duygusalım... Evlat ne muhteşem, ne özel, ne kadar özveri gerektiren bir lütfuymuş Rabbimin... Ben de dua ediyorum senin için... Rabbimizden gelen her şey başımızla beraber... İnşallah sağlıklı bebişler versin Allah bize :KK43:( Sen de iyi şeyler düşünmeye çalış olur mu :KK43: sevgiler...

Öncelikle tebrik ederim eminim bebeğinde de sorun olmayacak doğduğunda için rahat olsun.Bizler artık her türlü bilgiye ulaşabilen bilinçli insanlarız.Yani sen de eminin ikili üçlü test yapıldığını okumuşsundur internette veya hamile arkadaşların olmuştur.Öyle olmasa bile doktorun ikili test yapıcaz demişitr.Keşke o zaman sorsaydın daha detaylı niçin yapılıyo diye sonra da ben istemiyorum deseydin.Kafan karışmazdı en azından.Bu tür testler (doktor değilim çok da emim değilim) sadece down sendromu için yapılmıyo.Belki anne karnında ilaçla tedavi edilebilecek bir hastalığı da saptayabiliyodur.Ayrıca sadece down sendromu riskini hesaplıyo bile olsa ben şahsen çocuğumun down mı değil mi olduğunu bilmek isterdim.Ona göre yapılabilecek şeyleri araştırırdım.Mesele sadece bebeği aldırıp aldırmamak değil testin amacı.Öyle özel bir bebeğin bakımı,eğitimi...vs mutlaka daha farklıdır.Onlar sadece zeka özürlü olarak doğmuyolar birçok sağlık sorunlarıyla doğuyolar.Dolayısıyla bunu önceden bilmek ve ona göre hem psikolojik hem de diğer yönlerden hazırlıklı olmak bence gayet iyi.Tekrar hamile kalsam hiçbir test yatırmadan direkt amniyosentez yaptırırım.
Umarım detaylı ultrasonunda da herşey güzel çıkar ve sağlıkla bebeğini kucağına alırsın.

doktorunuz ne diyor bu konuda amniyosentez dışında? 1:1 çıkan sonuç asında 100'de 1 de olabilir 10'da bir de.. Tamam istatiksel bir veri ama sonuçta tüm dünya kadınları senelerdir bu testi yaptırmıyor.. Yaptıran grup o kadar az ki.. İçininizi ferah tutun ama benim gibi sonuçları aldığınızdan beri boğuluyorsanız amniyosentez yaptırın.. Ben 23. haftada yaptırdım.. Bebek te 2 hafta önden gidiyordu 25.. Doktor sonuçlar 2 haftada çıkacak bebek o zaman 27 haftalık olacak bir sorun çıkarsa alamayız dedi. Benim yaptırma amacım aldırmak değil bebeğimin nasıl olduğunu öğrenip ona göre tedbir almak olduğu için yaptırdım.. Bekleme süresi bile berbat.. Sonuçlar kötü çıkarsa yıkılacağım biliyorum ama belli bir süre geçtikten sonra en azından hafifleyecek. Bebeğim yeni doğmuşken ana ihtiyacı varken üzüntüden harap olmaktan iyidir diye düşündüm ben.
Umarım hepimizin bebekleri sağlıklıdır. Bence de bu testleri ya hiç yapmayacaklar yada risk yüksek çıkarsa devlet sonuna kadar annenin yanında olcak.. Hem testler hem amniyo çok pahalı.. Parası olmayan bir anne ne yapacak testiş riskli çıktığında.. Madem bu testler ve sonuçları önemli sağlık ocakları her gebeden kan alıp bir devlet hastanesine yollayıp yapsın sonuçları.. Birileri para kazanacak diye bu kadar kadının üzülmesi doğru mu nasıl bir vicdan anlamak mümkün değil...

canım bende ikili test zamanında çok stres yapmıştım dr resmen soru yağmuruna tutmuştum testler kesin sonuç vermiyr sonuçta bunu biliyoruz doktorum bana testlerin hepsi olumsuz çıkarsa amiyosentez yapıyoruz genelde bebeğin rahatsız olması durumunda aldırmak isteyenlere öneriyoruz demişti sen öyle birşey düşünmüyorsan ikili testi bile yaptırma demişti

Kızlar benim de 2li test sonuçlarımın hepsi
1/10.000 di,dr çok iyi demişti.İstersen bi de dörtlü yaptıralım dedi ve onu da yaptırdım bugün.

Dörtlü de risk ne gibi çıkabilir,yine iyi çıkar mı?(inşallah temiz çıkar yaa)

canım bende hamileyim senin gibi asla aldırmam diye düşündüğüm için ikili üçlü testi yaptırmamıştım. dün ultrason sonrası dr beyninde kist var bebeğin dörtlüyü kesin yapalım dedi ben dedim asla aldırmıcam isterse hasta olsun, onun ellerini ayaklarını yüzünü görmüşüm hareketlerini izlemişim nasıl kıyarım ona. allah verdi o canı ben alamam ki sadece onun hayatını güzelleştirmek için uğraşabilirim. ama dr sorun varsa yine de bilirsin bilerek doğurursun hazırlıklı olursun dedi bende sırf bu yüzden dörtlüyü yaptırdım. eğer sorun çıkarsa çok iyi bi yerde amniyosentezide yaptırırım. sadece o doğduğunda hazır olayım psikolojik olarak diye onun için neler yapabileceğimi araştırma fırsatım olsun diye. allah bebişlerimizi sağlıkla dünyaya getirsin inşallah.

Sevgili dostlar, ikili test riskliydi, dörtlüsü daha kötü çıktı derken, 25 gün önce, tansiyonumdaki bir artış sebebiyle daha fazla beklemeye gerek duymayan dokturumuzun da tavsiyesiyle bebeğimizi kucağımıza aldık.

18 gün erken gelen bebeğimizin HER TÜRLÜ RİSKLİ TEST SONUÇLARINA RAĞMEN, kilosundaki ufak bir düşüklük hariç hiç bir sorunu yok. Onu da ilk günlerde sıkı bir emzirmeyle hallettik çok şükür.

Kısacası bebeğimin sağlığında testlerin aksine hiç bir sorun çıkmadı çok şükür. Konuyu açan kişi olarak sonucu da buraya aktarmak ve benim gibi sıkıntıya düşen annelere bir nebze olsun ferahlık vermek istedim.

Zaten İSTATİSTİKSEL olan bir testin %99 gibi bir çoğunlukla YANLIŞ çıktığını benim ikili testimi yapan özel laboratuarın laborantından da duydum, elbette test sonucunu gözüyle gören bir anne baba adayı için 9 ayı rahat geçirmek imkansız, ama Allahımıza bin şükür ki evladımızda herhangi bir sorun yok.

İnşallah tüm bebek bekleyen, özellikle bizim gibi test sonuçlarından dolayı sıkıntıda olanlara Allah ferahlık ve evlatlarına da sağlık versin.

Ne olursa olsun ALDIRMAYACAĞIM bir bebek için de şimdi neden bu denli sıkıntıya kendimi sokmuşum diye de düşünmeden edemiyorum. Bir kez daha anne olur muyum bilmiyorum ama, Allah üçüncüyü nasip ettiyse kesinlikle tarama testlerini yaptırmayı düşünmem, sonucunda evladımı öyle yada böyle dünyaya getirmeyi düşünen bir anne olarak risk var yada yok benim için önemli olmamalı.

Allah bebek özlemiyle bekleyenlere de en sıhhatlisinden bebekler nasip etsin inşallah.

Merhaba. bir kaç gündür bu konuyla ilgili korkunç zaman geçiriyoruz. 25 haftalık hamileyim. ikili testim 1/4307 üçlü yapılmadı dörtlü ise 1/ onbinlerde ve detaylı ultrasonda böbrekte idrar birikimi ve 12. sağ kaburga eksikliği çıktı. Amniyosentez önerildi. düşük riski olduğu için onu yaptırmadık yeni bir test buldukl. kolumdan iki tüp kan alındı ve genetiks isimli lab. kanı amerikadaki başka bir lab. a gönderdi. 15 güne kadar sonuç gelecek. gelecek ama ben 25 haftalık hamileyim. gelse ne olacak??? ilk başta gittiğim doktor hastaneden pat diye istifa etti gitti. gitmeseydi soracaktım daha bir aylık hamileyken ikili test yapılmadan önce bana sordu 'down sendromlu çocuk doğurur musun' hayır dedim. madem ben istemediğimi belirtmişim madem ıkılı üçlü testlerden sonra bile renkli ultrasonda sorun çıkabiliyor peki neden en başından 'böyle bi çocuk istemiyorum' diyen anneiyi bu yeni çıkan kan testine yönlendirmiyorlar? ben boşu boşuna onca testi yaptırıp stresine girip maddi külfetinede girmişim sonra hala risk var denilip 1500 tl lik kan testinide yaptırıyorlar. zaten gittiğim hastanenin bütün kadın doğumcularının istifa edip gitmesi saçma sapandı bi de doktorların net olan hastaya net olamaması beni sinir etti!!!!!!!!!!!!!!!

Merhaba. bir kaç gündür bu konuyla ilgili korkunç zaman geçiriyoruz. 25 haftalık hamileyim. ikili testim 1/4307 üçlü yapılmadı dörtlü ise 1/ onbinlerde ve detaylı ultrasonda böbrekte idrar birikimi ve 12. sağ kaburga eksikliği çıktı. Amniyosentez önerildi. düşük riski olduğu için onu yaptırmadık yeni bir test buldukl. kolumdan iki tüp kan alındı ve genetiks isimli lab. kanı amerikadaki başka bir lab. a gönderdi. 15 güne kadar sonuç gelecek. gelecek ama ben 25 haftalık hamileyim. gelse ne olacak??? ilk başta gittiğim doktor hastaneden pat diye istifa etti gitti. gitmeseydi soracaktım daha bir aylık hamileyken ikili test yapılmadan önce bana sordu 'down sendromlu çocuk doğurur musun' hayır dedim. madem ben istemediğimi belirtmişim madem ıkılı üçlü testlerden sonra bile renkli ultrasonda sorun çıkabiliyor peki neden en başından 'böyle bi çocuk istemiyorum' diyen anneiyi bu yeni çıkan kan testine yönlendirmiyorlar? ben boşu boşuna onca testi yaptırıp stresine girip maddi külfetinede girmişim sonra hala risk var denilip 1500 tl lik kan testinide yaptırıyorlar. zaten gittiğim hastanenin bütün kadın doğumcularının istifa edip gitmesi saçma sapandı bi de doktorların net olan hastaya net olamaması beni sinir etti!!!!!!!!!!!!!!!
Test sonucunuz elinize geçitimi?? Umarım her şey yolundadır..

Merhaba arkadaşlar. . Bende ikili test yaptirdim temiz çıktı. Üçlü taramada ise 1:251 cikti. Doktor amniyosentez yapmamiz şart dedi.. bu arada ozele gittim orasida üçlü tarama testi genelde bozuk cikiyor dörtlü tarama testi yapalim dedi. Dörtlü tarama testi yaptirdim ama dayanamayip iki gün önce amniyosentez de yaptirdim. . Üç hafta sonra sonuç cikacakmis.. Nasıl gececek bu zaman bilmiyorum. . Allahıma dua etmekten başkada bir şey gelmiyor elimden.. ama psikolojim çok bozuldu. . Devamli agliyorum aglayincada burnum kaniyo stresten

Ben de bu foruma başımdan geçeni yazmak istedim. Çünkü bu tarama testleri gerçekten insanın hayatını karartıyor.
2li tarama testi yaptırdım. Sonucu iyiydi hiç bir sorun yok. 17. hafta civarında 4lü tarama testi yaptırdım sonuç kötü çıkmış. Özel hastane ne hikmezse haber vermediği için 20. hafta civarında tesadüfen başka bir konu için aradığımda sonucum kötü çıktığını öğrendim. Gerçekten dünya başına yıkıldı. Ne olduğunu ne yapacağımı öğrenene kadar ağlamaktan canım çıktı. Sonucun gerçekten kötü olduğunu doktorla konusunca anladık 1:11. Niçin haber vermediniz diye sorduğumuzda siz arayıp soracaksınız bir sonuçları takip etmiyoruz diye, bence saçma sapan bir yanıt aldık. Acil anmiyon sentez yaptırdım. Sonucu almam 3 haftadan uzun surdü. Ömrümdem ömür geçti gitti. Uykum kalmadı, huzurum kalamadı. Ama Allahıma şükürler oldun sonucum iyi çıktı. Herşey normal.

Ama bu dörtlü tarama testinin ne olduğunu bilseydim. İkilim iyi çıkmışken hiç yaptırmazdım. Gerçekten tarama tesleri bir istatistik hesaplaması, olasılık. Gerçeği ancak anmiyon sentez verebilir dediler. Dedikleri gibide oldu. Allaha şükürler olsun. Allahım bütün hamile arkadaşların bebeklerini sağlıklı sıhatli kucaklarına almasını nasip estsin inşallah.

canım çok güzel düşünüyosun takdir ettim ama şöle bi durum var bazı down sendromu ya da diğer sendromlar bebeğin anne karnında yaşamasına bile bile izin vermiyo yada doğduktan bi müddet sonra allah korusun kaybedilebiliyo böyle bi durumda senin de hayatın risk altında oluyo sadece tek taraflı bakma derim allahın izniyle bişey olmaz inşallah. ama yapılan herşeyin bir sebebi var öyle düşün sonuçta işin uzmanları o amniyosentez de bebeği aldırmak için yapılan bişey değil. kesin tespit edip alınabilecek bi önlem varsa almak tedavi etmek için çünkü ilerleyen dönemlerde bazı şeyler için geç olabilir. allahım bizi ve bebeklerimizi korusun hayırlı haberler alırız inşallah

Konu sahibi ve diger bayanlar durusunuza hayran kaldim masallah.ben de sizler gibi dusunenlerdenim.orsa pitpit atan kalbi nasil durdurabilir insan.Daha test zamanima var ama icim o kdr rahat ki ne olursa olsun yavrum o bnm gelen takdiri ilahidir.insallah hepimizin bebkleri saglikli dogar.

bebeğine en çok zararı stres veriyo bunu unutma. bende dörtlü tarama sonucumu bekliyorum ve sürekli dua ediyorum. elimizden gelecek tek şey bu bebeğini ve kendini strese sokma rahat ol. her şey allahtan geliyo inşallah sonuçların iyi gelir canım hepimizin ki.

Arkadaşlar merhaba,
Tüm doğumsal anomalileri yalnızca Down Sendromu sanmayın.
Bu tarama testlerinde örneğin : Nöral Tüp Defekti - Spina Bfida denen bir illetin de riski hesaplanıyor.
Örneğin bu sorun olan bir bebek beli kapanmamış, sırtı açık bir delikle, belden aşağısı felç doğabiliyor.
Yavrum yaşıyor yaşamasına ama felçli, tuvaletini tutamayan, doğar doğmaz türlü ameliyatlar olan bir kuzu oluyor.
Böyle bir bebek dünyaya getirecekseniz eğer, doğum anında bu şokla karşılaşmamanız ve hayatınızı buna göre düzenlemeniz gerekiyor.
Allah korusun o işler öyle zor ki. Bekara karı boşamak kolay demişler.
Yavrun 1 günlükken ameliyat olması kolay değil.
Felçli olması ve muhtemelen kısa bir süre ölecek olması da...

X