Bebeğin gazını çıkarmak için tavsiye edebileceğiniz etkili yöntemleri paylaşalım.

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
Sanırım birçok annenin en çok uğraştığı şeylerden biri bu gaz çıkarma işlemleri, kimi dakikalarca gaz ile uğraşırken kimi çok kısa sürede çıkarabiliyor diye duydum. Var mı gerçekten hem bebek hemde anneler için bu problemden kolay kurtulmanın yolları..

Yöntemlerinizi yazarken, en çok ne yediğinizde o gün gazla uğraştığınızı da yazarsanız sevinirim.

zamanla öyle bir ustalaşıyor ki insan .
önce dizime yatırıyorum sıvazlıyorum bir iki sonra hemen kucağıma alıp aşağıdan yukarı bir sıvazlıyorum gurrrk çıkıyor.gazın geldiğini yada geri gittiğini bile hissediyorum.
eşimin yöntemi çok daha pratik dakikasında çıkarıyor ama bebeğin başını sağlam tutması gerek. bebeği dik bir şekilde kucağında tutuyor tam göğüs kafesine midesini denk getirip omzuyla bir taraftan basıp sıvazlamaya bile gerek kalmadan çıkarıyor.

ben dik tutuyordum kucağımda önce hızlı hareketlerle tapiki sert değil sırtına vurup sonra yavaş yavaş alttan üste doğru sıvazlıyordum benim kızım bayada gazlı bir bebekti 3 ay ağladı yediklerime çok dikkat ettiğim halde ama baharatlı bişey yediysem fazlalaşıyordu ben bunu farkettiğimde hemen bırakmıştım gerçi dr umuz yediklerinle gazın doğru orantılı olduğunu bizim tıp kitapları yazmıyor demişti ama için rahat edecekse yeme demişti Allahtan aştık o günleri

gaz çıkarmada önemli olan şey bebeğin sizin vücut sıcaklığınızı kalp ritmini hissedip rahatlaması,sol omuza kalbimin üstüne yatırıp pıt pıt okşar gibi sırtına vuruorm hemen çıkıo hatta nefesimi ne kadar düzgün alıp bende rahatlarsam beraber gaklıyoruz:) ilk ay az patlatmadım çocuun sırtına yinede çıkaramıodum,çok relax çok yumuşak olmak lazım

ben kızımı gündüzleri emzirdiğimde memede uyudu ise yavaşca yüzükoyun yatırıyorum tabiki hep başında olmak şartı ile uyurken kendiliğinden çıkarıyo..
eğer memede uyumamışsada omzuma kafası geleck şekilde yatırıp ama dik vaziyette sırtını sıvazlıyorum bazen gaz çıkarıyo bazende kusuyo :)

canm benm bebegm 23 günlük ben tiryak ve badem yag kullanıyorum 1 çay kaşıgı içiriyorum hergn kırkı çıkana kadar vercem eczanede satılıyoo gaza bire bir benm bi sorunm yok bunları veriyorum sırtını ogduktan sonra kendi çıkartıyoo

klasik yöntemle omuza alıp sırtını hafifçe sıvazlıyordum...yattığı yatak kafa tarafı hafif yükeltiyorduk dr önerisiyle.....zincoda kullanmıştık ama hemen bırakmıştık..(bu tür ilaçlar bağırsak tembelliğine yol açıyormuş:KK43:(((((((( ] zor günlerdi hemde çok zor..............

Bende yeni atlatmış biri olarak çook çektim şimdi 3 aya yaklaştık yavaş yavaş azaldı .
her çeşit şey denedim . sırtına vurma sıvazlama , yüzüstü yatırma sert bi yere , dizime yüzüstü yatırma , kucağa alıp zıplama dans etme :) , daha neleer neleer en son aşamadada fön çalıştırıyodum çok rahatlıyodu bebişim .
Gaz ilaçlarının etkili olduğuna inanmıyorum onlardan da denedim sonra kestim .
Sadece bebeklerin zamana ihtiyacı var , bizimde sabretmemiz lazım

Bebek uyanıksa bol hareket yapınca hem alttan hem üstten kendi gazı çıkıyor zaten... Emzirdikten sonra kucağımıza alıyoruz, güzelce sırtını sıvazlayınca büyük insan gibi çıkarıyor gazını kızım... Bu arada bebeğin gazını göğsünüze yaslayarak çıkarınca bebek anne veya babasının sıcaklığını hissettiğinden aradaki bağ kuvvetleniyormuş...

bebeğin rahat gaz çıkarması genellikle anneyle değil bebekle alakalı bi durumdur çünkü hemen hemen bütün anneler aynı şeyi yapar. oğlum doğduğundan beri ne bulduysam yedim hiç bişey ayırmadım o gaz yapar bu gaz yapar diye kuru fasulye,nohut vs. herşey yani. bebekte gaz senin yediğinden değil bebeğin hava yutmasından olur.

valla ben birsuru yontem kullaniyorum.doyurduktan sonra gazini cikarmak icin kucagimda sirtini sivazliyorum.sonra yuzustu yatiriyorum.1 saat falan sonra da gazi icin aldigim ilaci veriyorum.biraz rahatliyor.3 aylik olunca gecer diyorlar ben de sabrediyorum uykusuz bir sekilde:)

Yuzustu yatrilarak sirti ovulur pitislsnir snra yataga yada herhangi bir zemine sirtustu yayrilir braz karni ovularak yumusatilir sonrada ayaklardan tutularak bacak dizden bukulur be belden yukari dogru kivrilir seri olarak devam edilir veeee pitir pitir pirtlatiirr cok basyrmayin ama beli acinasin

Her emzirmeden sonra gaz cikariyor musunuz bizimki emerken uyuya kalinca sirtina vurunca sicriyo ne yapmaliyim :KK43:

Benim bebegim sut emmedi mama yedigi icin daha cok gazlandi ilk zmaanlar cok zordu sonra gaz yapmayan dr browns biberonu kullandim 4 damla sab simplex verdim dizime yuz ustu yatirip sirtina asagidan yukari dogru masaj yaptim birazda basini omzuma yaslayarak gazini cikarttim ayaklarini bebegin kendine dogru ileri geri cekerek gazini cikarttim bazen hava dan soguksa gaz aldiginda ilik havlu koydum icine, bi dee. Paranox s. Fitil kullandim hala cok rahatsiz oldugunda kullaniyorum agrisini sancisini kesiyorr tavsiye ederim doktoru yarim verebilirsin dedi

bende iyice bu konuda uzman oldum. Oyle benimki sivazlamayla falan cikmiyordu :) hatta benim beceremedigimi dusnup tecrubeli teyzeler gazini cikarmaya calisiyordu ama nafile.

Biz gazimizi farkli cikartiyorduk.

1 yontem: sut icerken mutlaka 2 defa aralarda gaz cikartiyoruz doymasini beklemeden yani. yavasca sarsmadan kaldiriyorum sansim varssa hemen cikarir yok cikarmiyorsa hafif saga sola yatiriyor gibi yapiyorum.

2 dizime oturtuyor gibi yapiyorum basi yere hafif egik oyle sivazliyorum.

3 baktim oyle cikmadi bildigimiz yontem basini omzuma yasliyordum ama hafif kendim ziplayarak. Cunku zipladikca karnindaki hava baloncuklari toplaniyor alttakiler yukari dogru cikiyor ve daha kolay cikiyor. Sivazlama ve pit pit vurma ise yaramiyordu cunku bizde.

4 bu yontemde birazcik geri cikartabilir ama cok etkili. bebeginizin yuzu size donuk dizlerinize oturttun bir eliniz belinde digeri basinin altinda olsun. poposu sabit kalsin ve bu sekil vucudunun ust kismiyla daireler cizin.

benim bebegimde ayrica gizli reflu vardi yuz ustu yatamiyordu ve sirt ustu yattigi an bile geri cikartiyordu.

benim bebegim su an 3 aylik oldu, ilkay ciglik atarak uyaniyordu gaz sancisindan. tek basima baktigim icin internetten okuyarak kendi cozumlerimi soyle buldum-bende surekli faydalandigim icin belki baskalarina yararim olabilir diyerek kulube uye olup paylasmam gerektigini dusundum -

-oncelikle emzirdikten sonra mumkunse bir sure dik olarak kucakta tutmaya calisin,biraz gezdirerek hem hareket etmesini hem de bizim sicakligimizi almasini sagladik, zaten anladigim kadariyla gaz sancisinin bir nedeni de bu dunyaya uyum saglayamadigindan guvensizlik problemi yasamasi. o yuzden ozellikle ilk gecelerde kucagimda sabahlara kadar gezdirip bagrima basmaya calistim,tabi bu butun gece degil, ara ara oluyor ama uykum surekli bolunuyordu. ancak ogrendigim birsey varsa bebegin ihtiyaci olan sicakligi kesinlikle saglamak gerekiyor ki kendini guvende hissetsin!

-ikinci olarak aci elma yagi var aktarda satilan, onu bir miktar zeytinyagiyla karistirarak her altina actigimda karnina ve ayaklarinin altina masaj yaptim ki, rahatlatsin diye. boylece hem rahatladi hem de hic pisik olmadi bu gune kadar

-herhangi bir ilac vermemek icin- ki saglik ocagindaki hemsire bile ilac kullanabilecegimi soylemisti- esim ilac almama konusunda cok hassas oldugundan , ben her aksam bir bardak rezene cayi ictim, bebege de cam biberona gunluk 50 ml kadar yapip her emzirmeden sonra 5 ml icirdim, ancak bunu da cok duzenli vermedim zaten, iki uc hafta sonrada ayni seyi tane kimyon demleyerek yaptim.bir ay kadar icirdik sonra hic gaz sorunu kalmadi zaten, cok sukur!

-dogdugundan beri iki-uc gune bir banyo yaptiriyorum, hatta sadece ilk 20 gun kayinvalidem vardi , sonrasinda hep yalnizim , banyosunu kendim yaptiriyorum, usenmeyip bakimini temizligini hic atlamiyorum ki bu da bebegi rahatlatiyor.

-ilk gunden beri kucagimdaysa ya da yanimda yatiyorsa her gaz cikardiginda yuzunu ve sacini oksayip aferin diyorum opuyorum kokluyorum ki, pekistirec olabilsin, iyi bir sey yaptigini anlasin. hatta benimki nerdeyse hergun altini beline kadar batiriyor, elimde citileyip yikamaktan bitap dussemde ,altini acarken bile onunla konusuyor, oynuyorum. soylenmiyor yada olumsuz bir tutum sergilemiyorum ki altina yapmaktan gaz cikarmaktan korkmasin diye, cunku sozlerimizi anlamasa da davranislarimizi hissettigini cok iyi biliyorum.

uzun bir yazi oldu ama umarim birilerine faydali olabilir, herkesin bebegine saglik ve huzur diliyorum

X