Tuvalet Eğitimi tuvalete alıştırırken gece de altını bağlamayın

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

esennil

Guru
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2007
358
1
47
kızım 2.5 yaşında tuvalet eğitimimiz 5 gün sürdü ilk gün çişini lazımlığa yapmaya başladı gece bez bağlamadım 2 kez uyandırıp lazımlığına oturttum.çişini söylüyordu ama kakasını 2kez altına yaptı.korkuyorum kakamı yapamam tuvalete diyordu.masal anlatırken yaptı alkışladık çok hoşuna gitti.bugün lazımlığına oturup kendi yapmış bize seslendi.yine yaptımm diye.:)))bezi tamamen unuttu oğlumda geceleri bağlardım bu yüzden uzun sürmüştü ama kızım daha çabuk alıştı.gece bağlamayın,ben bunu bir uzmandan duyup uyguladım işe yaradıkaydirigubbakcemile2:nazar:

Kesinlikle haklısın. Bez bağlamak bırakıldı mı gece de bırakılmalı. Değilse çok uzun sürüyor. Bende gündüz sık sık tuvalete götürürdüm kızımı. Gece ise 2 saate bri saatimi kurar kalkar tuvaletini yaptırırdım ilk başlarda. Daha sonra gece 2 kere ve sonra kendisi kalkmaya başladı. 15 günde alıştı diyebilirim hiç zorlanmadık. Bende çocuk eğitimcisi olan arkadaşımdan duymuştum sağolsun...

Genel uygulama budur evet ama birde wc ye erken alışan bebekler var.
Mesela benim kızım 19 aylık.
2 haftadır gündüz bezlenmiyoruz.
Öğlen uykuları da buna dahil.
Wc eğitimi hiç zorlamadım hiç kendiliğinden bez istemedi ve wc ye yapmaya başladı.
maşallah.
Ama gece bezlenmeye devam ediyoruz.
Doktorumuza sordum gece bağlamasam diye.
"Şu an wc eğitiminden daha önemli olan uyku düzenidir. ılk hafta sık sık wc için uyandırmanız gerekecek ve henüz küçük uyku düzeni bozulabilir. Siz baağlamaya devam edin. Kendiğinden bırakacaktır zaten" dedi.
Öyle oluyor. Kızım haftada 4 gece kuru kalkıyor ve kalkar kalkmaz wc ye koşuyor.

Yani her bebek farklı olabiliyor. Doktorunuzla kordineli olarak yürütün derim.

emzirmeyi bırakırken doktorumuz kararlı olun bırakınca kesinlikle tekrar meme vermeyin demişti.altını bezlerken de geceleri bağladığım oğlum ara sıra altına kaçırabiliyordu.ama kızım bezi 1 haftada tamamen unuttu.geceleri 1 kez tuvalete uyanıyor bazen çok yorgunsa sabaha kadar kuru.maşallah diyeyim nazar olmasın:))

çocuktan çocuğa değişiyo bence ben 2 senede alıştırdım benden sonra başlayanlar 1 haftada alıştırdı ama gece bezlenmesi konusunda kesinlikle katılıyorum sizlere bir aydır uğraşıyorum gerçekten zor oluyo gece bazen 2 saat bazen 1 saat arayla kaldırıyorum yinede işediği oluyo eltim ben 1 gece bile çocukları çişe kaldırmadım kendileri ağlıyodu anlıyodum diyo ...

çocuktan çocuğa değişiyo bence ben 2 senede alıştırdım benden sonra başlayanlar 1 haftada alıştırdı ama gece bezlenmesi konusunda kesinlikle katılıyorum sizlere bir aydır uğraşıyorum gerçekten zor oluyo gece bazen 2 saat bazen 1 saat arayla kaldırıyorum yinede işediği oluyo eltim ben 1 gece bile çocukları çişe kaldırmadım kendileri ağlıyodu anlıyodum diyo ...

ben çok zorlanacağımı düşünüyodum açıkçası ama maşallah gece bezlemiyorum ve yatmadan önce gidiyor wc ve gece hiç yapmıyor sabaha kadar tutuyor bizim gibi valla uyanır uyanmaz götürüyorum

TEK TAVSİYEM BEZİ ASLA KULLANMAYIN BIRAKIN 1 YAPAR 2YAPAR TEMİZLERSİNİZ NAPALIM OLUCAK OKADAR HER ÜSTÜNÜ ISLATTIĞINDA İZAH EDİN NİYE YAPTIN HANİ WC YAPICAKTIN FALAN FİLAN BİR DAHA KENDİ RAHATSIZ OLUCAKTIR ZATEN AMA HEP SORUN 10DK DA BİR HATIRLATIN 1HAFTA ÜSTÜNE DÜŞÜN SABIR GEREKLİ AMA İNANIN ÇOK ZOR DEĞİL HEPİNİZE KOLAY GELSİN BEN ÇOK KORKUYODUM ALIŞMICAK DİYE AMA 3GÜNÜMÜ FALAN ALDI alkisalkisalkis

TEK TAVSİYEM BEZİ ASLA KULLANMAYIN BIRAKIN 1 YAPAR 2YAPAR TEMİZLERSİNİZ NAPALIM OLUCAK OKADAR HER ÜSTÜNÜ ISLATTIĞINDA İZAH EDİN NİYE YAPTIN HANİ WC YAPICAKTIN FALAN FİLAN BİR DAHA KENDİ RAHATSIZ OLUCAKTIR ZATEN AMA HEP SORUN 10DK DA BİR HATIRLATIN 1HAFTA ÜSTÜNE DÜŞÜN SABIR GEREKLİ AMA İNANIN ÇOK ZOR DEĞİL HEPİNİZE KOLAY GELSİN BEN ÇOK KORKUYODUM ALIŞMICAK DİYE AMA 3GÜNÜMÜ FALAN ALDI alkisalkisalkis
:nazar:

çabuk ögrenmiş valla benimki iki aydır ugraşiyorum ama geceleri bez baglıyordum bende baglamayacagım deniyim bu akşam ne olacak bakalım

X