Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Sevgili arkadaşlar bir şey danışmak istiyorum..bizim de kuşumuz var ancak yavru değil ve eşimin tanıdığı memleketine gittiğinde biz almıştık bakmak için.Sonra ben kuşu çok sevdim derken sahibinin hanımı da zaten astım bronşit miymiş neymiş kuş bizim oldu.İlk başlarda ötmezdi hiç, şimdilerde şakır şakır ötüyo.Müzik sesi duyunca durduramıyoruz zaten, kendi dünyasında coşuyo falan..Kuşun cinsiyetini bilmiyoruz.Aksi gibi sahibi de unutmuş.Kız mıydı erkek miydi diye soruyo kendi kendine.

Kuşu da fazla uçurmazlarmış zaten, hayvan kafeste kalmasın diye bi kaç sefer uçurdum ama o kadar çok duvara çarptı ki, duramadı, çok heycanlandı, korktu, kalbi tık tık attı, baya bi kötü oldu kuş.

Kuşların yıkandığını ilk kez duydum, bizim kuşa da sprey sıkıyorum, vitaminini veriyorum ama hala kaşınıyo.Şimdi yıkayım desem, korkacak, zaten gelmiyo bize, kaçıyo nasıl yıkıcam?

Kendime alıştırıyım diye elimle bişeyler veriyorum ama çok zor geliyo yanıma.zaten sadece boynunu uzatıyo, kendisi geride kalıyo.Marul, elma, muz, çekirdek falan veriyorum.elmaya bayıldı bu arada :)

Sanırım 2 ya da 3 yaşında falan.Onu bile hatırlamıyolar ya.Ne diye aldılarsa kuşu anlamadım.

Bu arada kuş 3 aydır bizde.

Ne yapmalıyım? tavsiyede bulunacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşlar geçen cuma günü bir çift muhabbet kuşu aldım.daha yavrular erkek olan çok yemek yiyio dişi olan erkege göre daha az yiyio ve daha zayıf. fakat iki kuşumda yem dışında hiç birşey yemiyorlar. muz veriorum marul yaprağı veriorum tadına bile bakmıyorlar. bugün bir arkadaşım muzu mama gibi yapıp üzerine biraz kuş yemi koyup çay tabağıyla yuvalarına koy yerler o zaman dedi ama gene yemiolar neden acaba??? ayrıca çok korkaklar kafese yaklaşınca bile kaçıyolar benden. :KK43: :KK43: :KK43:

arkadaşlar geçen cuma günü bir çift muhabbet kuşu aldım.daha yavrular erkek olan çok yemek yiyio dişi olan erkege göre daha az yiyio ve daha zayıf. fakat iki kuşumda yem dışında hiç birşey yemiyorlar. muz veriorum marul yaprağı veriorum tadına bile bakmıyorlar. bugün bir arkadaşım muzu mama gibi yapıp üzerine biraz kuş yemi koyup çay tabağıyla yuvalarına koy yerler o zaman dedi ama gene yemiolar neden acaba??? ayrıca çok korkaklar kafese yaklaşınca bile kaçıyolar benden. :KK43: :KK43: :KK43:

tatlım o kuşlar dha bebek onun için yemiyolardırr 4 aydan sonraa meyve yiyebiliyolarr benim muhabett kuşumda öyleydiii yemden başka bişe yemiyoduu şimdi piss bogazın tek :)):):)

mrk etme cnm yavrular onlar daha tabiki korkak olcaklar.daha yeni hayatı öğreniyolar..bn 3 tane besledim hayatım boyunca..en son aldığım yavruydu uçmayı bile beceremiyodu herşeyden korkuyodu..hatta yemek yemeyi bile bilmiyodu bnde ölcek açlıktan diye endişeleniyodum çünkü ağzına aldığı yemleri kıramıyodu..şimdi canavar gibi maşallah öyleki artık bıkkınlık geldi kafesi bi açiim omzumdan kafamdan inmiyo yeni yeni konuşmayı öğreniyo bişiler söylemeye çalışıyo şimdide içeri sokamıyorum..korkaklıkları yemek sorunları hepsi düzelirde çift olunca insana alışmıyolar diye biliyorum hiç çift beslemedim bna alışsınlar arkadaş olsunlar diye..

benimde biiatne kuşum var adı limon sarı bebegimm 56 ğünlüktü bize geldiğinde şimdi 3 yıl olduuu çok seviyorum onuuu evimin bebegi olduu çok alşıtım kafesine koysam ben başka odaya geçtiğimde hopp atlayıp yanıma geliyorrr :):nazar:

benimde biiatne kuşum var adı limon sarı bebegimm 56 ğünlüktü bize geldiğinde şimdi 3 yıl olduuu çok seviyorum onuuu evimin bebegi olduu çok alşıtım kafesine koysam ben başka odaya geçtiğimde hopp atlayıp yanıma geliyorrr :):nazar:

gerçekten mii? bnmkinin adıda limonnn ne tesadüf..sapsarı kanatlarının birleştiği yerdeki boşluğu sadece antep fıstığı gibi yeşil.. çok tatlı.. bnde bi çaba sarfetmedim kendi kendine geldi bigün kondu omzuma sonra bidaa inmedi sürekli öpmeye çalışıyo bni..kafesi kapalı olsun bnde içerde oliim çıkartmam için bi taraflarını yırtıyo nası bağrıyo kızıyo..açınca hemen omzuma konuyo şalak şeyyler :KK16:

gerçekten mii? bnmkinin adıda limonnn ne tesadüf..sapsarı kanatlarının birleştiği yerdeki boşluğu sadece antep fıstığı gibi yeşil.. çok tatlı.. bnde bi çaba sarfetmedim kendi kendine geldi bigün kondu omzuma sonra bidaa inmedi sürekli öpmeye çalışıyo bni..kafesi kapalı olsun bnde içerde oliim çıkartmam için bi taraflarını yırtıyo nası bağrıyo kızıyo..açınca hemen omzuma konuyo şalak şeyyler :KK16:

ayy çok sevindim yaa adaşlarmış kuşlarımızz:)benimmkide heryeri sarı sadece üst tarafında açık yeşil evett çok tatlılar gerçektenn öppp limonuu:) demekii bu limonlarr hep böylee sırnaşık şeylerr kaç yıl oldu sana gelei limonn:nazar:

ayy çok sevindim yaa adaşlarmış kuşlarımızz:)benimmkide heryeri sarı sadece üst tarafında açık yeşil evett çok tatlılar gerçektenn öppp limonuu:) demekii bu limonlarr hep böylee sırnaşık şeylerr kaç yıl oldu sana gelei limonn:nazar:

valla 2-3 ay fln oldu cnm..bn ztn 6 aylık evliyim..eşim akşamları geliyo çalışıyo malum..cnm acayip sıkıldı burda komşumda yok hiç..önce kocaman bi akvaryum aldırdım..ama baktım balıklarımı sevemiyorum elime alıp dedim eşime bna kuş al..oda diyo izlemen için balık aldım sevmen için kuş aldm bakalm sırada ne var :)) ama işte arkadaş oluyo bna..çok hiperaktif bnmki yaa hiç durmuyo.. snde limonunu öp cnmm kokla onuu çok seviyorum onları koklamayı :KK16:

valla 2-3 ay fln oldu cnm..bn ztn 6 aylık evliyim..eşim akşamları geliyo çalışıyo malum..cnm acayip sıkıldı burda komşumda yok hiç..önce kocaman bi akvaryum aldırdım..ama baktım balıklarımı sevemiyorum elime alıp dedim eşime bna kuş al..oda diyo izlemen için balık aldım sevmen için kuş aldm bakalm sırada ne var :)) ama işte arkadaş oluyo bna..çok hiperaktif bnmki yaa hiç durmuyo.. snde limonunu öp cnmm kokla onuu çok seviyorum onları koklamayı :KK16:

benimde eve geleli 3 yıl olduu sarı şekerim benimm çok pis bogaz amaa ben mutfaga yemek yapmay gitiyimde hemen ötüp kendini paralıyorr hopp atlayıp mutfafaa geliyor uçmuyorr artık yürüyorr bu ya:) ço kalışıyor insan cnm yaa allah mesut etsin yeni evliğmisin sende nerde yaşıyosun bende 6 yılı kevliyim yaşın kaçç hamilemsin ne çok soru sordum dimii:):KK49:

çok şükür ben de yakında kızıma bir damat alıcam. normalde kızlar pek kur yapmaz derlerdi ama bizimki fena çıktı:KK1: kızım çıngırağına kur yapmaktan kurtulacak:)

benimde oğluşum var tıpkı 5 yaşındaki bir çocuk gibi konuşuyor kendi kendine cümleler kuruyor hergün şoklardayız :26:maskotu evimizin :nazar:allah kuşlarımıza uzun ömürler versin bizimle beraber:KK16:

benimde bi kızım vardı. ama hasta olup ölmüştü. ah ahh.
hiç unutamam. sabah beni öperek uyandırırdı. kafesin kapısı hep açık olurdu. isterse girer isterse çıkardı.
benle bir banyo yapardı. ben yıkanırken kafama konardı. beraber yemek yerdik. bi kere salatanın içine dalmıştı her yeri yağ olmuştu. insan gibiydii. özledim şimdi.

Merhabalar bnm bi sorum olucaktı muhabbet kusu aldık yaklasık bir bucuk ay felan oldu simdi bazen hapsuruyo sürekli tıs tıs ses cıkarıyo kasınıyo ne yapmam lazım yardmcı olursanız sevinirim

merhabalar benim bir muhabbet kusum var simdi çok kasınmaya basladı vücut spreyi var ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum birde bir yerden duyduk kusun tırnaklarını ve gagasğnğ zaman zaman kesmek gerekiylıormus bunun için bizim kullandığımız tırnak makasınımı kullancaz vitaminini 15 de bir suyuna damlyatıyorum 2 gündde bir yemlerini ve suyunu değistiriyorum kafesini temizliyorum her aksam mutlaka uçuruyorum sürekli açık bırakmak isterdem ama daha yeni geldi tam alısmadı kaçar diye korkuyorum

pek ötmüyor ancak müzik sesi veya çok konusma yani gürnüyltüde ötüyor aynalara bayılıyor ben yalnız diye bir es alma taraftarıyım ama kimse önermiyor eşi olan kuş konusmaz dediler bizde konusması için onyla sürekli konusuyoruz siz ne üsünüyorsuuz bu konuda?

Kuşunuzun gagasını kesmeyin lütfen.. Bunu bizler yapamayız..
Zaten kafesine topu temeli 1 tlye satılan gaga taşı koyarsanız gagasını kesmeye falan ihtiyaç olmaz.
Kuşlar kaşınır, kaşınıyor diye parazit spreyi sıkmak çok yanlış.. Tüylerini sürekli değiştirirler ve çok kaşınırlar. Bu anormal bir durum değil. Benim kızım da saatlerce saatlerce kaşınıyor. O spreyler sadece 2-3 haftada bir kafesine sıkılmalı. Kuşunuzda bit,parazit vs olup olmadığını anlamak için kafesin altına düz beyaz bir kağıt koyun. Bir gece dursun. Eğer ki varsa, ertesi gün kağıdın üzerinde parazitleri görürsünüz. İşte o zaman kullanılabilir o spreyler..
Vitamin de sürekli verilecek bir şey değil.. Haftada bir vermek yeterli..
Eğer ki kuş hapşuruyorsa, pet shoplarda aviastım satılıyor. Ondan 1 hafta boyunca her gün değiştirerek verirseniz iyileştiğini görürsünüz. Bir de soğukta tutmamak gerek çok narinler..
Ve herşeyden ama herşeyden önemlisi lütfen kafeslerinden aynaları çıkartın !! O aynadaki yansımayı başka bir kuş zannediyorlar.. Hayvanların psikolojisiyle oynuyorsunuz.. Ne kadar tehlikeli olduğunu forumlarda araştırıp bulabilirsiniz..
O da bir canlı, sizin gibi konuşmaya zorlayamazsınız. Erkek kuşlar daha kolay konuşuyor. Ama bu demek değil ki dişiler konuşmaz. Benim kızım da bülbül gibi şakıyor. Yeter ki İLGİ görülsün.. ZAMAN ayırılsın. Karşısına geçip onunla konuşulsun. 7-8 aylıktan önce konuşmasını da çok beklemeyin.. Ve evet eş alınırsa, onunla cik cikleyeceği için konuşmayı öğrenemez. O yüzden bir kaç konuşmaya başladıktan sonra almak en doğrusu.
Umarım sorularınızı yanıtlayabildim..

Son düzenleme:
Arkadaşlar benim muhabbet kuşum sarı çok tatlı konuşan bir kuştu. 3 yıldır bizimle yaşıyordu.ben hamile olunca galiba anladı gelip karnıma konar orada dururdu.hamileliğimin ilerleyen dönemlerinde hastalandı sürekli su kusuyordu.karnım burnumda iki kere veterinere götürdüm antibiyotik verdi.kullandım ama pek işe yaramadı.gittikçe sessiz ötmeyen konuşmayan kafesten çıkmak istemeyen bir kuş oldu.çok üzülüyordum ama bir taraftanda hastalığı ya gebeliğime zarar verirse korkusu yaşıyordum.ailemden uzak olduğum için o benim herşeyim olmuştu.doğum yaklaştı erken doğum yaptım eve geldik limon kafesinden çıkmasıyla kızımın üstüne konması bir oldu kızım sarılık ve erken doğduğu için ee üzerinden aldık bir dahaki kafesinden çıkmasında yine kızımın üzerine kondu.birşeyden emindimki limon artık son günlerini yaşıyordu.kızım üç günlükken kafesten pat diye bir ses geldi.kardeşime bak dedim baktı birşey yok dedi ama ben anladım limon ölmüştü kafesiyle odama götürdüm saatlerce ağladım hıçkıra hıçkıra.elime aldım öptüm okşadım son defa sevdim onunla konuştum sütüm kesilir diye çok korktum.eşim ve kardeşim arka bahçeye gömdü.rüyalarıma girdi sonra limon kızım gibi ağlıyordu hala gözlerim dolar ağlarım.bir daha kuş almıyacağım alışıyorsun bir bakıyorsun yok olmuş:KK5::KK5::KK5::KK50:

cnm kafeste başka bir kuş varsa veya ayna buda sizden uzaklaşmasını saglar. veya sizden korkduysa kötü bi anısı varsa oda olabilir güvensizlik yani. ama 6 ayda kuş için az bir zmn onuda göz önünde bulundurmak lzm. sana küçük bir tüyo veriyim yem koyma kafese ve acıktıında o yemi eline al ve elinden yem yemek zrnda kalıcak o şekil eline çıkmaya alışıcak ve eline çıkmayı ögrendikten snra dışarı çıkarttında kafese geri giricektir muhtemelen o kafese ne kdr girerse onu geri çıkar o girsin sn çıkar. dışarı alışsın :) bnde petshop işleriyle uraşıorum ve arkadaşım bu işin bölümünü okumuş evde hayvanat bahçesi gibi :KK70: başka bir srn olursa bana sorabilirsin:)

Arkadaşlar benim muhabbet kuşum sarı çok tatlı konuşan bir kuştu. 3 yıldır bizimle yaşıyordu.ben hamile olunca galiba anladı gelip karnıma konar orada dururdu.hamileliğimin ilerleyen dönemlerinde hastalandı sürekli su kusuyordu.karnım burnumda iki kere veterinere götürdüm antibiyotik verdi.kullandım ama pek işe yaramadı.gittikçe sessiz ötmeyen konuşmayan kafesten çıkmak istemeyen bir kuş oldu.çok üzülüyordum ama bir taraftanda hastalığı ya gebeliğime zarar verirse korkusu yaşıyordum.ailemden uzak olduğum için o benim herşeyim olmuştu.doğum yaklaştı erken doğum yaptım eve geldik limon kafesinden çıkmasıyla kızımın üstüne konması bir oldu kızım sarılık ve erken doğduğu için ee üzerinden aldık bir dahaki kafesinden çıkmasında yine kızımın üzerine kondu.birşeyden emindimki limon artık son günlerini yaşıyordu.kızım üç günlükken kafesten pat diye bir ses geldi.kardeşime bak dedim baktı birşey yok dedi ama ben anladım limon ölmüştü kafesiyle odama götürdüm saatlerce ağladım hıçkıra hıçkıra.elime aldım öptüm okşadım son defa sevdim onunla konuştum sütüm kesilir diye çok korktum.eşim ve kardeşim arka bahçeye gömdü.rüyalarıma girdi sonra limon kızım gibi ağlıyordu hala gözlerim dolar ağlarım.bir daha kuş almıyacağım alışıyorsun bir bakıyorsun yok olmuş:KK5::KK5::KK5::KK50:

Canım başın sağolsun. Yaşamayan bilmez, anlamaz.. Alt tarafı kuşu ölmüş abartıyor diye düşünür ama ben çok iyi anlıyorum seni.. Ama bak bir evladın gitmiş, bir evladın gelmiş.. Allah prensesine uzun ömürler versin.. :)

Canım başın sağolsun. Yaşamayan bilmez, anlamaz.. Alt tarafı kuşu ölmüş abartıyor diye düşünür ama ben çok iyi anlıyorum seni.. Ama bak bir evladın gitmiş, bir evladın gelmiş.. Allah prensesine uzun ömürler versin.. :) teşekkürler canım alt tarafı belki kuş ama 3 yıl beraber yaşamışsın yıkamışsın doktora götürmüşsün oyunlar oynamışsın 3 yıl boyunca tek dostumdu.aileden uzak olduğum için çok bağlanmıştım.evet kızımla takılıyoruz artık yapacak birşey yok .tekk bildiğim bir kuşa daha bağlanamam yani artık kuş almak yok:) sevgiler

X