Nikah Kızlık Soyadını Kullanma

okaplan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Mart 2012
730
534
Kızlar ya bişi sorucam. Şimdi biz tüm nikah işlemlerini halledip tarihimizi de aldık, 30 Haziran'da nikahımız var. ama ben kızlık soyadımı kullanmak istediğimi söylemeyi hiç unutmuşum, onunla ilgili bir form doldurulması gerekiyormuş sanırım.

şimdi bu işin geri dönüşü olmaz mı? tarih falan da alındığı için şimdi bunu bildirme şansım olur mu? N'olur yardım edin bana, olur diyin :S

Sekerim, mislim soyadını kullanman için başvuru sırasında bir dilekçe vermen gerekiyor. Hazır bisey hemen oracikta yazıyorlar. Siz yeni aldınız galiba tarihinizi, bence git, dogrudan bir konus, büyük ihtimalle kabul ederler gibi geliyor bana. Zaman geçince evlilik cüzdanı ve ressmi kayıtlar hazırlandığı için olmayabilir.hiç vakit kaybetmeden şansını dene derim.

nüfus müdürlüğünde de yaptırabilirsin o işlemi. kızlık soyadımı da kullanmak istiyorum diye bir dilekçe vermen yeterlidir.
mutluluklar

nüfus cüzdanını değiştrrken dilekçe yazıyorsun anında çıkartıyorlar nüfus cüzdanında

ama iyi düşün ben yaptırdım 5 dakkada geri dönüşümü yok dava açman lazım oda 500 600 lira

yazarken çok uzun oluyor hala alışamadım eşimin soyadına :KK1:

eşim bana sayın x diyor kendi soyadını söylüyor

bence çok iyi düşün

evlilik cüzdanıyla alakas yok nüfus kağıdı değiştirmeye gittiğnizde yapıyorlar işlemi :KK34:

evlilik cüzdanıyla alakas yok nüfus kağıdı değiştirmeye gittiğnizde yapıyorlar işlemi :KK34:

ama ben resmi olarak kullanmaktan bahsediyorum, nüfus kağıdının arkasında kızlık soyadının yazmasından değil... yani eğer o nüfus kağıdı değiştirilirken dediğim olabiliyorsa çok iyi :KK1:

kızlık soyadını kullanmanı tavsiye ederim...

herkes seni öyle tanırken bir anda kimsenin tanımadığı biri haline gelebiliyorsan.. özellikle de iş hayatında çok zorluklarını çektim ben...

en sonunda çareyi 2 soyadı kullanmakta buldum

ama ben resmi olarak kullanmaktan bahsediyorum, nüfus kağıdının arkasında kızlık soyadının yazmasından değil... yani eğer o nüfus kağıdı değiştirilirken dediğim olabiliyorsa çok iyi :KK1:

resmi oalrak kullanıyorum zaten .arkasında değil normal soyadı bölümünde iki soyadı yazıyor
bazen insanlar adınız zannedebiliyor kızlık soyadınızı :KK1:

demek istedğim nikah kıylırken yapılmıyor nüfüs müdürlüğünde yapılıyor
korkmanıza gerek yok

Son düzenleme:
demek istedğim nikah kıylırken yapılmıyor nüfüs müdürlüğünde yapılıyor
korkmanıza gerek yok

ay çok sevindim işte buna :KK1:

beni herkes soyadımla tanıyor, işte olsun özel hayatımda olsun... valla sadece eşimin soyadını kullansam kimsecikler tanımaz beni :KK1:

bilgi için çooook teşekkürler :KK54:

evet bende erkek arkadaşımla bu konuda biraz tartıştım bende form doldurdum verdim ama bana ilerde pişman olucaksın çok zor olucak senin için diyor hakkaten öylemi?

nüfus müdürlüğünde de yaptırabilirsin o işlemi. kızlık soyadımı da kullanmak istiyorum diye bir dilekçe vermen yeterlidir.
mutluluklar

bunu bilmiyodum çok iyi oldu öğrendiğim çok istiyodum
ben de bekarlık soyadımı kullanmayı ama telaşeden unutmuştum
sonra da olmuyo başvuruda yapmanız gerekli dediler kalmıştı öyle
ben de başvurayım madem

ama sorun çıkar mı diğer evraklarımda acaba
çünkü sigortada evlendikten sonraki soyadımı işlettirmem gerekmişti
öğrenci kimliklerimde araba ruhsatında falan yeni soyadım var
sıkıntı olur mu acaba

konu açılalı çok olmuş beni gören olurmu bilmem. aynı konu varken yenisinide açmiyim dedim
nikah işlemleri sırasında bende unutmuşum kızlık soyadımı kullanmak istediğimi söylmeyi. nikah dairesine gitmeyi düşünüyodum ama yorumlardan anladığım kadarıyla gitmeye gerek yok sanırım nikahtan sonra kimliği değiştirirken belirtmek yeterlimi olcak

konu açılalı çok olmuş beni gören olurmu bilmem. aynı konu varken yenisinide açmiyim dedim
nikah işlemleri sırasında bende unutmuşum kızlık soyadımı kullanmak istediğimi söylmeyi. nikah dairesine gitmeyi düşünüyodum ama yorumlardan anladığım kadarıyla gitmeye gerek yok sanırım nikahtan sonra kimliği değiştirirken belirtmek yeterlimi olcak

Mesajı yazalı epey olmuş umarım yardımcı olabilirim. Biz başvurumuzu yaptığımızda ben söylemeyi unutmuştum, nişanlım da unutmuş olmamdan rahatsız değildi :)
Aklıma düştü birkaç gün sonra uğradık, böyle böyle diye, orada bir kağıt imzalatıyorlar form gibi dolduruyorsun. Yani arkadaşların bahsettiğini bilemiyorum ancak (henüz geç kalmadıysam tabi sizin için) başvuru yaptığınız belediyeye bir uğrayıp danışın derim.

Bende iki soyismi kullanmak istiyorum ama nisanlim karsi cikiyor..:KK43: ikna nasil etcem bilmiyorum..

sizin esleirniz hemen kabul mu etti? yoksa ikna etmeniz gerekdi mi?

Bende iki soyismi kullanmak istiyorum ama nisanlim karsi cikiyor..:KK43: ikna nasil etcem bilmiyorum..

sizin esleirniz hemen kabul mu etti? yoksa ikna etmeniz gerekdi mi?

selam, biz uzun yıllardır birlikteyiz çok da modern bi sevgilim var ama bu soyadı olayı bizde de gerginlik yaratmıştı. Çok istediğimi defalarca dile getirince sen bilirsin dedi. Hala çok gönüllü sayılmaz ama en azından artık saygı gösteriyor :) Umarım sen de ikna edebilirsin gul1990..

benım nişanlımda tutturdu benım soyadım olacak dıye ..

eğer sizde aileye evlatlık olarak gırmedığınızı ve bırden kişilk değiştıremeyeceğinize göre eskıyı yok etmenın anlamı olmadığını anlatabılırsenız ikna edersınız..

ben öyle yaptım:nazar:

ama şuda varki; kimseyı ıkna etmek gerektıren bırşeyde değil bu konu..sizin kararınız olmalı..ikna olmasada kararım bellıydı dıyorum..önemlı olan bunu karşı tarafa belli etmek..

Son düzenleme:
slm ben 4,5 yıllık evliyim biz nikahtan sonra kimliğimi değiştirmeye gittigimde nüfus müdürlüğünde kızlık soyadımı da kullanacağımı belirttim ve yeni kimlikle beraber hemen iki soyadımıda kimliğime eklediler.yani nikah dairesinde yapılmıyor o işlem.ben üniversiteyi bitireli 5 yıl oldu hemen evlendiğim için üniversite diplomamı alamamıştım o yüzden kendi soyadım farklı diploma farklı olmasın diye eski soyadımıda kimliğe geçirdim.eşimde hiç itiraz falan birşey demedi .diplomamı henüz daha alamadım 18 saat yol var gidemiyorum yalnız.kısmet olmadı.hem bu konu sorun edilecek birşey degil nişanlınız karışmamalı.ben isim soyisim yazarken hastanede devlet dairesinde ikisinide kullanmak biraz sorun yaşıyorum.isim hanem çok dolu oluyor.eger bir mecburiyet yoksa hiçde kızlık soyismini kullanmakla uğraşmayın.sonuçta çocuğunuz olursa babasının soyadını taşıyacak annesinin değil.çok sorun edilecek durumda degil.olsada olur olmasa da eski soyadınız kimlikte.

X