Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
en son 21 mayısta bakıldı canım gayet iyiydi su durumu,ama her an tetikteyim cunku benim suyum birden arttı(resmen bir gecede)belki tesaduf belki degil ama bebegin cigerleri icin vuruldugumuz igne var ya(celestondu sanırım),onu vurulduktan hemen sonra oldu ve ani agırlık olunca da aşırı bel agrısı oldu, bel agrısı benim dogumumu baslatacaktı nerdeyse,nişanım geldi,rahim agzındaki sumuksu tıkac ayrıldı ve cok sukur yine de sasırtıcı bir sekilde 6 hafta sonra dogum yapmıstım.Su an icin cok sukur hala normal gibi gozukuyor,zaten suyum artınca ben kendim de ters giden bir sey oldugunu hissetmistim,asırı bir agırlık ve baskı oluyor.

Canım ya acaba etkisi var mı? Ama benim büyük oğlumda 29 artı 4 te yapıldı ciğer geliştirici suyum artmadı. Acaba sende mi etki yaptı? Peki gündemde var mı ciğer geliştirici?

evet guzel bir karısım yapılabilir aktardan ayrı ayrı alıp,kakao yagı da mutlaka olmalı dedigin gibi,ben haftaya yapayım bir iksir :))

Evet yapalım bu karışımı?

Chnb Çin kız diyor, Rus erkek
Ben kız diyorum, esim erkek
Arkadaslarım erkek diyor akrabalarım kız

:))

Hayırlısı bakalım

:)))

Canım ya acaba etkisi var mı? Ama benim büyük oğlumda 29 artı 4 te yapıldı ciğer geliştirici suyum artmadı. Acaba sende mi etki yaptı? Peki gündemde var mı ciğer geliştirici?

Evet yapalım bu karışımı?

bu forumda baska kimsede boyle bir etkisi olmadı bildigim kadarıyla,en azından benim ilk gebelik donemimdeki arkadasların cogu o igneyi oldu ve suda bir artıs oldugundan bahsetmedi kimse.Ama dogumdan once hastanede yattıgım bir arkadas da aynı benim gibi oldugundan bahsetmisti yani igneleri vurulur vurulmaz suyu artmıs ve bel agrısı yasamıstı,o zaman aklıma dusmustu acaba ondan midir diye,annem de hep der igneye gule oynaya gittin ertesi gun hersey degisti diye.
Su anda henuz igneden bahsedilmedi,ki bende hatırlatmaya korkuyorum acıkcası,insallah hic gerek kalmaz Allah`ın izniyle.

Chnb Çin kız diyor, Rus erkek
Ben kız diyorum, esim erkek
Arkadaslarım erkek diyor akrabalarım kız

:))

Hayırlısı bakalım

:)))

Hadi ya...Sağlıkla gelsin de oğlun ne istiyor. Benimki erkek istiyordu. Ya kız olursa dedim olsun kızlar da fena değil diyordu. :KK1:

bu forumda baska kimsede boyle bir etkisi olmadı bildigim kadarıyla,en azından benim ilk gebelik donemimdeki arkadasların cogu o igneyi oldu ve suda bir artıs oldugundan bahsetmedi kimse.Ama dogumdan once hastanede yattıgım bir arkadas da aynı benim gibi oldugundan bahsetmisti yani igneleri vurulur vurulmaz suyu artmıs ve bel agrısı yasamıstı,o zaman aklıma dusmustu acaba ondan midir diye,annem de hep der igneye gule oynaya gittin ertesi gun hersey degisti diye.
Su anda henuz igneden bahsedilmedi,ki bende hatırlatmaya korkuyorum acıkcası,insallah hic gerek kalmaz Allah`ın izniyle.
Belki sana etkisi oldu her ilaç herkeste yan etki yapmıyor acaba yan etkileri arasında var mı? İnşallah gerek kalmaz...

Hiddenisko canım ben kız istemiştim çünkü eşimde yüzde 48 47 xyy, yüzde 2 48 xyy çıktı. Yüzde 50 normal 46 xy. Bize bu yüzden pgt ile tüp bebek önerdiler olmadı biliyorsun. Biliyorsun y erkek. Bizde hücrelerin yarısı yy yani 2 y li. Bu da süper erkek sendromu denen anomaliye neden oluyor. Tek x gelseydi yani kız olsaydı sorun olmayacaktı. Ama büyük oğlum şükür 46 xy çıktı ona da genetik yaptırdım inşallah bu oğlum da öyle olur...

Chnb bunlar bana biraz karışık geldi ama çözdüm :))
Biz bilmiyoruz tabiki bu ayrıntıları
Kısmet

Oğlum kesinlikle oğlan istiyor, kıza pek yanaşmıyor
İsmi bile belli Demir koyacakmış :KK43:(
Ama bence kız da olsa erkek de olsa benim minik tarla farem kardeşini cok sever :)))

Chnb bunlar bana biraz karışık geldi ama çözdüm :))
Biz bilmiyoruz tabiki bu ayrıntıları
Kısmet

Oğlum kesinlikle oğlan istiyor, kıza pek yanaşmıyor
İsmi bile belli Demir koyacakmış :KK43:(
Ama bence kız da olsa erkek de olsa benim minik tarla farem kardeşini cok sever :)))

İnşallah sağlıkla vakitlice doğsunlar... Erkekler erkek istiyor. Ama sever tabi...

merhaba canlar
biliyorsunuz doğum ve serklajın alınması için hastane arayışındayım....geçen perşembe bizim burda özel bir hastaneye gittim...dr un ultrason muayenesi sadece 1 dk sürdü bebeğin neresini nasıl ölçtü anlayamasdım....
hıım bu bebek küçük hemde erkek bu doğunca küvöze girer sana ciğer geliştiriciş iğne yapalım serklajınıda çarşamba alalım dedi......
benim bebeğim biraz küçük ama nerdeyse 38 i bitecek bu haftada bu iğneye gerek varmı dedim...üstelik bebeğide 36 haftalık 2900 gr olarak ölçtü(normalde bebeğim biraz daha küçük)sen bu iğneyi vurulmak istemiyorsun ama bebeğin küvöze girerse sonra bizimle tartışma burda genelde bizi dinlemiyorlar sonrada bebeğim neden küvözde diğe bizimle tartışıyorlar dedi...neyse fazla uzatmadım ve çıktım...ben bu konuyu arda beyle önceden konuşmuştum 34 den sonra iğneyi pek gerekli görmüyordu hem bunca yıl bu sitede bizim gibi hastalar gördüm bu haftadan sonra bu iğneyi vurulanı görmedim...
eşim başka bir hastaneylede konuşmuş biz dikişi doğum sırasında alıyoruz demiş yani direk sezaryan ben şimdilik mani çıkmassa normal düşünüyorum...

eşime dedim bizim gibi hastaları böyle küçük hastanelerde anlamazlar büyüyünede gücümüz yetmiyor biz iyi bir devlet hastanesine gidelim...zaten haftalar önce doğum yaklaşınca lazım olur diye zeynep kamile randevu almıştım (bu sıralar devlet hastanelerine zor randevu alınıyor istediğin zamana bulunmuyor)
randevumuzda dün yani cuma günüydü... bari gidelim dedik...perşembe hastaneye gitmiştimya biraz fazla yol yürüdüm galiba akşam kasılmalarım biraz arttı dikişim durduğu içinde baya telaşyaptım...gece gece neyapacağız diye...ama çok şükür sonra kesildi ama ben o andan sonra dikişi fazla bekletmemeye karar verdim zaten hafta sonu geliyor bir aksilik olsa acillerde ne yaparım...zamanında dikişi aldırabilirmiyim...

zaten zeynep kamildeki dr da dikişin alınmasına karar verdi biraz daha durabilir ama her ihtimale rahim ağzını riske atmayalım ne zaman ne olacağı belli olmaz dedi bende kabul ettim...ve dün dikiş alındı gerçekten dikiş alınması çok basitmiş 5 dk bile sürmüyor ama daha önce yazmıştımya benim bu sıralar spekulum korkum var diye...korku dediğsem pskolojik değil kendimide kasmıyorum ama çok zor oluyor...
düşündüğüm gibi bu daha zor oldu hamilelik öncesi bu konuda çok rahattım ama hamileyken fitil kullandığım zamanlar bu durumu anladım...fitili iterken parmağımın çok sıkıldığını farkettim fitili bile zor koyuyordum ama kesinlikle ben sıkmıyordum...
işte bu yüzden zor oldu ama kısa bir işlemdi bitti gitti işte...
dr kanamam olabileceğini söyledi ve olduda ama şiddetli değil tabi...bu arada serklaj alındıktan sonra kanama oluyormuydu? sanki ben burda böyle birşey hiç duymadım gibi... bilen arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim...
sonra nst girdim maşallah oda iyi çıktı...eğer acil birşey olursa hemen bura veya başka bir hastaneye git olmassada bir hafta sonra yine gel dedi...
son durumlar böyle işte canlar...

fadik cok guzel gelismeler bunlar,ozeldeki hal ve tavır benim de pek icime sinmiyor,sanki surekli kandırılmaya calısıyormusum hissine kapılıyorum ve guvenemiyorum.Devlet hastanesi secmekle iyi yapmıssın bence,insallah hakkında en hayırlısı olur ve cok cok kolay bir dogumun olur,saglıkla alırsın kuzunu kollarına.
evet tecrube ettigin gibi serklajın alınması oldukca kısa bir islem ve rahatsız edici olsa bile agrılı sayılmaz.bu spekulum ve kasılma durumu bende de olusuyor hamilelikte,sanırım vaginada bir siskinlik olusuyor,bunu vajinal jeli uygularken bende hissediyorum,bazı kadınlarda aşırı şişme olabiliyormus o bolgede,ama en buyuk sorun bu olsun deyip geciyoruz.Serklaj alındıktan sonra kanama degil ama lekelenme olmustu yanlıs hatırlamıyorsam ama o da cok hafif.İsin garip tarafı ben serklajım alındıktan sonra cok rahat bir hafta gecirmistim,butun kasılma ve sancılarım kesilmisti,serklajın verdigi o baskı hissi kaybolmustu.

ciger gelistirici igneye gelince,bu haftada bence de gereksiz bir uygulama olur,bebegin normal sartlarda ufak olsada kuvoze girmez,benim kızım 2 kiloluk haliyle girmedi cunku kilosu dısında butun gelisimi iyiydi.eger kuvoze girerse bu kilosundan dolayı olmayacaktır zaten.Senin bebegin miadında dogacak,Allah izin verirse solunumla ilgili bir sıkıntısı da olmayacak,ustelik masallah 3 kiloya yakın dogacak.
simdi sanırım dogal olarak dogumun baslamasını bekleyeceksin,ya suyun gelecek ya da sancıların baslayacak :)) bu cok heyecanlı ve guzel bir surec,Allah yar ve yardımcın olsun,dogum olunca haber et olur mu.Saglıcakla.

fadik maşallah size artık allah tamamına erdirsin...güzel haberlerini bekliyoruz..özel takıntım yok benimde kanunide doğum yaptım tabi allaha emanettik ama özelde olsa kesin 27 haftada sezaryen derlerdi..bakım yoktu ama kendi kendime hallettim..
sofika ben incide celestonu 26 artıda vuruldum ama o gün wcde zorlanınca pembe bir kitle geldi hemen dr gittim celestonla birlikte serumlarda verildi bende 27 ye girmeyi sabırsızlıkla beklemiştim iğne için..sonra eve geldim 2.dozdan 3 saat hem kanamam oldu hemde su geldi..o sabah hastaneye yattım..18 gün sonra doğum yaptım..eğer ilk önce nişan gelmese bende iğne tetikledi diyebilirdim..
bu sefer de celestonu 25 artı da vuruldum 19 gün oldu haftaya belki tekrar vurulurum bende dikiş olmadığından acele ettim..çok şükür 27 artıyım gerçi sat 29 kasım ona göre 28 29 ama ölçümler 27 neyse bugünümüze şükür
bazen iğneden bende korkuyorum ama bu haftalarda stresten ölmemek için vurdurmayı ben istedim..nidilattan ve mağnezyumdan başka da önlemim yok..
inşallah korkularımız boşa çıkar da miadı görürüz..

fadik maşallah size artık allah tamamına erdirsin...güzel haberlerini bekliyoruz..özel takıntım yok benimde kanunide doğum yaptım tabi allaha emanettik ama özelde olsa kesin 27 haftada sezaryen derlerdi..bakım yoktu ama kendi kendime hallettim..
sofika ben incide celestonu 26 artıda vuruldum ama o gün wcde zorlanınca pembe bir kitle geldi hemen dr gittim celestonla birlikte serumlarda verildi bende 27 ye girmeyi sabırsızlıkla beklemiştim iğne için..sonra eve geldim 2.dozdan 3 saat hem kanamam oldu hemde su geldi..o sabah hastaneye yattım..18 gün sonra doğum yaptım..eğer ilk önce nişan gelmese bende iğne tetikledi diyebilirdim..
bu sefer de celestonu 25 artı da vuruldum 19 gün oldu haftaya belki tekrar vurulurum bende dikiş olmadığından acele ettim..çok şükür 27 artıyım gerçi sat 29 kasım ona göre 28 29 ama ölçümler 27 neyse bugünümüze şükür
bazen iğneden bende korkuyorum ama bu haftalarda stresten ölmemek için vurdurmayı ben istedim..nidilattan ve mağnezyumdan başka da önlemim yok..
inşallah korkularımız boşa çıkar da miadı görürüz..

evet canım,ben zaten su artısımın igenden oldugundan emin degilim,yani boyle bir iddiada bulunabilmem icin daha saglam dayanaklarım olmalı ama icten ice de hep ondan suyum arttı gibi geliyor,yanılma ihtimalim cok yuksek.bende igne,su artısı,şiddetli bel agrısı ve nişan gelmesi oldu sırayla,hepsi de igenden sonra.Sen igneyi olmakla dogru yapmıssın,cunku bu igne sayesinde bir cok bebegin hayatı kurtuluyor,ben ilkinde boyle bir tecrube yasamıs olmama ragmen vurulsam mi vurulmasam mi bilemiyorum,insallah gerek kalmaz .Cok sukur ben de 26 artıyım,gunlerimiz cok yakın seninle.Magnezyum bende kullanacaktım hatta kendi kafama baslamıstım bile ama tıp fakultesinden bana, sana faydası olmaz diyince bıraktım,simdilik gunde bir defa crinone jel kullanıyorum vajinal ve cok sukur iyi geliyor maşallah.nidilat burda cok kullandılar ama o tam olarak ne icin verildigini hatırlamıyorum,progestan mı o da?İnsallah miadında ve saglıcakla peş peşe dogururuz kuzularımızı,Allahım butun isteyenlere versin,gebe kalmak isteyenlerin de dualarını kabul etsin insallah.

Fadik bence en doğru kararı vermişsin. Zeynep Kamil tecrübeli bir hastane hem normal doğum yönetimi de iyi. Ben orada yatarken sesleri duymuştum. Dr normal doğum için nefes yönetimi vardı ben Edirnede dr ye gittiğimde ebeler dr mi beklediler ve ben o arads deli gibi bağırdım dr geldi makas korkuma doğum masasından indim dr sezaryen kararı verdi dr. Ama devletti ben muayenesine gidiyordım hemen özele gitttik o acıyla boşuna sezaryren oldum bak başıma bu sezaryen yüzünden neler geldi. Normal doğum yap bacım:))

Bize de dua et emi?

evet canım,ben zaten su artısımın igenden oldugundan emin degilim,yani boyle bir iddiada bulunabilmem icin daha saglam dayanaklarım olmalı ama icten ice de hep ondan suyum arttı gibi geliyor,yanılma ihtimalim cok yuksek.bende igne,su artısı,şiddetli bel agrısı ve nişan gelmesi oldu sırayla,hepsi de igenden sonra.Sen igneyi olmakla dogru yapmıssın,cunku bu igne sayesinde bir cok bebegin hayatı kurtuluyor,ben ilkinde boyle bir tecrube yasamıs olmama ragmen vurulsam mi vurulmasam mi bilemiyorum,insallah gerek kalmaz .Cok sukur ben de 26 artıyım,gunlerimiz cok yakın seninle.Magnezyum bende kullanacaktım hatta kendi kafama baslamıstım bile ama tıp fakultesinden bana, sana faydası olmaz diyince bıraktım,simdilik gunde bir defa crinone jel kullanıyorum vajinal ve cok sukur iyi geliyor maşallah.nidilat burda cok kullandılar ama o tam olarak ne icin verildigini hatırlamıyorum,progestan mı o da?İnsallah miadında ve saglıcakla peş peşe dogururuz kuzularımızı,Allahım butun isteyenlere versin,gebe kalmak isteyenlerin de dualarını kabul etsin insallah.

amin inşallah...nidilat dilaltı tansiyon ilacı aslında biz yutarak kullanıyoruz alt karın kaslarına direk etki etsin diye..hastanede günde 6 tane idi standart perinotojide hemen herkese veriyorlardı.. şimdilik günde 3 tane alıyorum rahimde kasılma olmaması için kullanılıyor bildiğim..aslında ben doğum saatine çok inanıyorum o gün doğacağı varsa doğuyor işte..bizimkisi de teselli...bu hamileliğimde hiç progestan almadım..ne bileyim ne yaptığımı bende bilmiyorum:))) Allaha emanet olsunlar inşallah..

Fadik cok doğru bı karar vermissin küçük özel hastanelere gitmektense devlet en iyisi bizim gibi zor hamilelik geçirenler icin Zeynep kâmilde iyi bir hastane sana Göztepe araştırma hast.tavsiye ederim

Canım bak benim eşimin sperm hızı düşük çıktı, benim amh değerim 0.3 menopoz sınırı, eşimde genetik sorun çıktı pgt ile tüp bebekte sağlıklı embriyolarımın gelişimi durdu. NNeden diye düşündüm demek benim yumurta kaitem iyi değildi gelişimleri durdu kk dan bir dr ye sordum normal zor hatta tüpe bile çok ümit vermedi ben 2 ay sonra doğal hamile kaldım canını sıkma Allah istesin yeter ki... Her gün bu niyetle yasin okudum. Önce 3 kere estağfirullah, 3 kere elhamdülillah, bir kere selavat, sonra sağlıklı vakitlice doğacak bebek için niyet edip yasin okudum. Sonra yine selavat. 2 selavat arası edilen dua kabul olurmuş sürekli cevşen taşıdım ve nt den nazar kolyesi aldım hep taşıdım... Bir de bir arkadaş dua göndermiş 7 kere streçe sardım taşıyorum. İnşallah sağlıkla hepimizin yavruları olur...

evet seninki tam bir mucizeydi tabi doktorlara göre ama rabbim sana o mucizeci hiç bekletmedn verdi bendede eşimdede sözde sorun yok ama olmayınca olmuyo işte vakti saati var demekki ben kendimi ne kadar paralsamda iş olacagına varacak üzülmekle elime bişey gecmiyo ama yapamıyorm işte evde cok yanlızm normaldede kafaya cok takan bir insan oldugum için cok yıprandm inanırmısın 2aydır ot gibi yasıyorm bebegim olmaz demiyorm allahtanda ümidimi kesmedim ama artık hayal kuramıyorm bundan 5ay öncede adetlerim gecikiyordu adet olunca üzülüyordm ama hemen tekrar ümit ediyordm şimdiyse ne hayal kurabiliyorm ne mutlu olabiliyorm abartmak istemiyorm durumum kötüde degil bebegin olmaz imkansz da demediler ama bebek dısında bir sürü sıkıntı üst üste gldiginden ruh halim cok kötü sürekli sıkıntılıyım hiç bir yere sıgmıyorm ve artık hayalde kuramıyorm bir belirsizlik içinde savruluyorm inan toparlanmayı cok istiyorm ama yapamıyorm:KK14:

Canım üniversite hastanesinde yaparlar çoğunu bir ayda ancak çıkıyor... Canım benim de 25 haftalık oğlum 4 gün yaşadı ama bende 2 değer sorunlu çıktı şu an iğne kullanıyorum. Paşamın da canlıydı bebekleri ama onda da sorun çıktı belli olmuyor...

haklısın cok ihmalkar davranıyorm ama doktorum yapmaya gerek görmeynce bende yaptırmadm kücük bir yerde oturmk gercektn zor hiç bir istedigini dogru düzgün yapamıyosn hayırlısı yaptırmaya calısacam insaallah yaptırırım ve temiz cıkar bende meryem suresini okuyorm her cuma eşim 1000 tane ya evvel ismini cekiyo insaallah dualrla bizde mutlu sona ulasırz bu saatten sonra bana allahtan baska kimse yardım edemz rabbime sıgındm insaallah olur amin

FADİK canım ne güzel mutlu sona az kalmıs lütfen bizlerede dua et dogum yapanın lohusa kadının duası kabul olurmus insaallah hersey yolunda gider ve bebegini mutlu bir şekilde kucagına alırsn rabbim yar ve yardımcın olsun doguma girdiginde haberimz olabilse meryem surası okurduk dogumu kolaylastırırmıs haberimz olamasada dualrımz seninle insaallah hersey cok iyiyi olsun amin

Günaydın kızlar. N e zor bir gece geçirdim. Dün gece 12 gibi berbat bir şekilde kustum çok korktum dikişime bir şey olacak diye... Yatmadan 2 saat kadar önce progestanı bu sefer vajinal kullandım. Dünden beri Allah korusun ya erken doğum olsa benim hemen dikişim alınamaz mı yine sezaryenle mi müdahale edilir diye kaygım vardı bir gece önce yine rüyamda değişik bu türde rüyalar görmüştüm. Kaygılı uydum gece 3 te antibiyotiğim var kaktım yatağımda portakal büyüklüğünde ıslaklık. Çok korktum. Hemşire görümcem ve eşim geldi. Pogestan olabileceğini düşündük. Arada gaz sancılarım oluyor biraz vardı korkumdan endol koydum yattım valla imkanım olsa 9 ay hastanede yatardım...

chnb canim gercekten zor zamanlar geciriyorsun,Allah yardimcin olsun.Islaklik progestandan olabilir evet ama yine de Arda beye bir sorsan mi acaba,yani riske atmamak acisindan,gerci hatirliyorsan bende progestani vajinal baslayinca 1-2 gun sonra suyum mu geliyor kokrusuyla acile gitmistim cok sukur sivi artisi oluyor demislerdi ama onlar da ancak test yaparak anladilar ne oldugunu.Takip et bakalim,bugun gunduz olacak mi,olmazsa endise edecek bir sey oldugunu da sanmiyorum.
Sen simdi kabuslarla bogusuyorsun,ve endiselenmekte de haklisin,ama yine de biraz daha sakin olmaya calis,sezeryan olayini da doktorunla konus ama hazirlikli ol yuksek ihtimal normal dogum olmayacktir,sikmayacaksin canini,muhim olan o degil,muhim olan saglikla bebegini zamaninda dogurman.
b;r de kusmalarin dinmedi mi daha canim ya,en azindan onlar rahat biraksaydi.

X