Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Çok teşekkür ederim..Darısı başınıza..Kızım 1780 gr,oğlum 1650 gr doğdular..15 gün küvezde kaldılar toparlanmaları için..Ödemlerini atınca 1500 gr a düştüler.. Çok özel bir sorun yaşamadılar çok şükür...Ancak prematüre oldukları için bakımları zor oldu biraz :)

Şu an oğlum kızımdan daha iri ama :)
canım maşşallah ben onları yirin yir hayalediyorumda minnacık hallerini nede şefkat vermişindir sen onlara darısı başımıza işşallah:KK16::KK16:
kızlar az önce yiNE HABER ALDIK OĞLUM İYİMİŞ Ama kızımda sürekli apne oluyormuş çok üzüldüm inşallah atlatır lütfen dua edin
canım allah yardımcın olsun dua ediyoruz sag saglim alıcan kucagına inan buna kötü sakın düşünme olurmu:KK48::KK48:
Kızlar selam:KK16:..

Sinem,canım dualarım bebişlerinle Allahın izniyle sağlıkla alacaksın bebişlerini kucağına:nazar: dualarım bebişlerinle.. Allah kucağına alacağın güne kadar sana sabır ve güç versin İnşallah

Ben,tatile gitmiştim ama geri dondüm malesef :KK43:( Eşimin babası cok hasta :KK43:( Eşim yanına gitti hastanede yanında yatarım belki diyerek beni götürmedi ...Durum sıkıntılı biraz inşallah iyileşir ..Dönüşü belli olunca tekrar yanına geçicem..Hayat plan yapmaya gelmiyor malesef:KK43::KK43:..

Hepinizi öpüyoeum:KK54::KK54:
canım geçmiş olsun bebem dün aradım dönmedin bana kesin işi var dedim rabbim şifa versin işşallah neyse yazımı görürsen arrasın :KK16::KK16:

canım maşşallah ben onları yirin yir hayalediyorumda minnacık hallerini nede şefkat vermişindir sen onlara darısı başımıza işşallah:KK16::KK16:

canım allah yardımcın olsun dua ediyoruz sag saglim alıcan kucagına inan buna kötü sakın düşünme olurmu:KK48::KK48:

canım geçmiş olsun bebem dün aradım dönmedin bana kesin işi var dedim rabbim şifa versin işşallah neyse yazımı görürsen arrasın :KK16::KK16:

Amin canım inşallah sen de kucaklayacaksın Allah ın izniyle...

Çok teşekkür ederim..Darısı başınıza..Kızım 1780 gr,oğlum 1650 gr doğdular..15 gün küvezde kaldılar toparlanmaları için..Ödemlerini atınca 1500 gr a düştüler.. Çok özel bir sorun yaşamadılar çok şükür...Ancak prematüre oldukları için bakımları zor oldu biraz :)

Şu an oğlum kızımdan daha iri ama :)

Maşallah canım, ne kadar güzel... benimde iki oğlum olucak inşallah, bı de evde var:) tekil ve ikiz gebelik birbirinden baya farkli iki sürecmis, ikisini de yasamak nasip oldu, inşallah senin gibi saglikla alırım bende ikizlerimi kucağıma...

Maşallah canım, ne kadar güzel... benimde iki oğlum olucak inşallah, bı de evde var:) tekil ve ikiz gebelik birbirinden baya farkli iki sürecmis, ikisini de yasamak nasip oldu, inşallah senin gibi saglikla alırım bende ikizlerimi kucağıma...

Biliyorum,başka bir mesajınızı okumuştum..Ben de ikizlerden sonra tek hamileliğe özendim ama olmadı şimdilik...:) Kısmet artık..Allah hayırlısını nasib etsin..Oğullarınızı sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim...:KK16: :KK16:

Son düzenleyen: Moderatör:
İkiz gebeliklerde 34 haftanın altında spontan erken doğum oranı %13'tür, bu oran tekiz gebeliklerde %1'tir. İkiz gebelikler üzerinde yapılan randomize calışmalar göstermiştir ki:
• Yatak istirahati erken doğum riskini azaltmaktan cok önemli bir oranda artışına neden olmaktadır.
• Kısa servikse sahip ikizlerde servikal serkilaj uygulanması erken doğum riskini iki kat arttırır.
• Profilaktik progesteron tedavisi erken doğum riskini azaltmaz.

Arkadaslar ben bunlari keske zamaninda bilseydim.ben aylarca kendime zarar verdigimi bilmeden yatmis pihtilasma sorunum olmadigi halde hergun bosuna igne vurulmus ve bi ton progestan kullanmisim.kendime verdigim zarar bir yana ben iki yavrumu kaybettim.
Dr uma serklaj sonrasi ben kendimi iyi hissetmiyorum dedigimde bu islem olmasaydi bebeklerini coktan kaybederdin demisti.oysa islem oncesi kendimi kus kadar hafif hissederken islem sonrasi vucuduma tonlarca yuk binmis gibiydim amama kimseye anlatamadim.
Bugun okudugum bir yaziyi sizlerle paylasmak isterim
SINANMADIGINIZ BIR ACI UZERINE KONUSMAK HER ZAMAN KOLYDIR.

kızlar az önce yiNE HABER ALDIK OĞLUM İYİMİŞ Ama kızımda sürekli apne oluyormuş çok üzüldüm inşallah atlatır lütfen dua edin

ediyoruz canım ve inşallah iyi olacaklar,sen güzel düşün :KK16:

Kızlar selam:KK16:..

Sinem,canım dualarım bebişlerinle Allahın izniyle sağlıkla alacaksın bebişlerini kucağına:nazar: dualarım bebişlerinle.. Allah kucağına alacağın güne kadar sana sabır ve güç versin İnşallah

Ben,tatile gitmiştim ama geri dondüm malesef :KK43:( Eşimin babası cok hasta :KK43:( Eşim yanına gitti hastanede yanında yatarım belki diyerek beni götürmedi ...Durum sıkıntılı biraz inşallah iyileşir ..Dönüşü belli olunca tekrar yanına geçicem..Hayat plan yapmaya gelmiyor malesef:KK43::KK43:..

Hepinizi öpüyoeum:KK54::KK54:

çok çok geçmiş olsun canım,Allah kısa zamanda şifasını verir inşallah..

Arkadaslar ben bunlari keske zamaninda bilseydim.ben aylarca kendime zarar verdigimi bilmeden yatmis pihtilasma sorunum olmadigi halde hergun bosuna igne vurulmus ve bi ton progestan kullanmisim.kendime verdigim zarar bir yana ben iki yavrumu kaybettim.
Dr uma serklaj sonrasi ben kendimi iyi hissetmiyorum dedigimde bu islem olmasaydi bebeklerini coktan kaybederdin demisti.oysa islem oncesi kendimi kus kadar hafif hissederken islem sonrasi vucuduma tonlarca yuk binmis gibiydim amama kimseye anlatamadim.

Canım burada ikiz ve üçüz, serklajla başarıya ulaşanlar var. Belki de bu çalışma servikal yetmezliği olmayan ikizleri de kapsıyordur... Ben ikiz gebe olabilirdim ocakta 2 embriyom vardı sağlıklı eğer gelişimleri durmasaydı bana Arda bey de cem bey de hataydaki dr m de 2 transfer önerdi ki ben tek olsun diye düşündüğüm halde. Ve ben ikiz hamile kalsaydım muhakkak bu yazıyı okusam da serklaj yaptırırdım. Belki senin hiç önce kaybın yoktu diye serklaj 2 kere düşünülerek yapılabilirdi. Sakın kendini suçlama ki Narmikin de pıhtılaşması yokken 0.45 lik iğne kullandı dr n bunun da önlemini almış burada sırf yatıyor diye coraspin dışında da iğne kullanan olmadı pek... Nasip değilmiş diyoruz bazen... Burada başarılı hikayellerini okuduğumuz dr lerin de başarısız hikayeleri mutlaka olmuştur serklaj konusunda. O yüzden çok yıpratma kendini yeni tedavini düşün mutlu ol... :))

Sinem canım düzelecek inşallah...

Sütün fazla olursa süt için poşetler var sağıp koy bir de canım mutlaka iyi bir elektrikli süt sağma makinası al bence...

Ben tam tersine burada yazan maddeler sayesinde ikizlerime kavuştum..Progestanı ( proluton depot )doğuma dek kullandım,hep yattım nerdeyse ve kasılmalarımın azalmasına çok yardımcı olmuştu,rahmimin kısalma hızı da azalmıştı......İlk başlarda tedavi ile hamile kaldığımdan coraspin kullanıyordum..Coraspin kesildi innohep 0.45 ile devam ettim...

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben tam tersine burada yazan maddeler sayesinde ikizlerime kavuştum..Progestanı ( proluton depot )doğuma dek kullandım,hep yattım nerdeyse ve kasılmalarımın azalmasına çok yardımcı olmuştu,rahmimin kısalma hızı da azalmıştı......İlk başlarda tedavi ile hamile kaldığımdan coraspin kullanıyordum..Coraspin kesildi innohep 0.45 ile devam ettim...

Desteginiz icin sonsuz tesekkurler.insan bir anda okuyunca kendisini kotu hissediyor.
iki kayip ve kavustugun iki yavrun ne guzel.rabbim bir omur boyu zaglikla ve huzurla yasamanizi nasip etsin.

14 haftalık bebeğin tekmeleri o kadar kuvvetli değildir..

Bilemicem yine de....

Canım kımıltı değil hissettiğim. Karnım çok aşağıda . Benim 25 haftalık oğlum normal doğdu hem de başı önce gelmişti aslında ayak geliş olurmuş bu haftalar...

Canım rahime baskı yapmasın diye dedim. Sola yatınca bebek daha iyi beslenirmiş sola da dönüyorum ama genelde sırt üstü kalçamdan itibaren yorgan katlayıp yükselti yaptım...

çok iyi yapmışsın ne isimleri buldun kızına, oğlan isimleri neler...Bence de erken hissetmek için ama öyle hissetmek istiyorsan öyle olduğunu farzet...

Duyaydın, Eylülgülü canım çizelgeleriniz hayırlı olsun...

NARMİK nasılsın neredesin tatilde mi?

kız da erkek de bulamadım :KK9:
bu hafta bir kesinleşsinde :KK76:
evet ben galiba hissetmek istediğim icin hissediyorum :KK1:

Sağolasın canım..Hamiellikler şimdilik iyi gidiyor maşallah...Her zaman yazamasam da takipteyim..:KK16:

özlettin kendini, iyi geldi yazdıklarını okumak :KK16:

yok canım rahim ağzı yetmezliği olmayıp sırf pıhtılaşması olanlara.... Pıhtılaşmam ve r.a. y var diye bana yatak istirahati önerdi...

Bak pıhtılaşma topiğinden birinin mesajını kopyalayım:

Bugün bir doktor aracılığı ile Ankara'dan genetik uzmanı Yrd.Doç.Dr. Serdar Ceylaner ile görüştüm.Benden hemen tüm tahlil sonuçlarını istedi.Mail attım ve okur okumaz bana geri döndü Serdar Bey telefonla.

Gerçekten bu insanlar kendilerini hiç karşılıksız bilime ve insna sağlığına adamışlar,helal olsun walla.

Benim değerlerim ve önerilen tedavi şekli şu idi arkadaşlar:
Factor V G1691A (Leiden)
ß Fibrinogen- 455 G>A
MTHFR A 1298 C genlerinde heterozigot mutasyon.

Gebelikten 3 ay önce (ki ben yaklaşık 1 yıl kullandım) günde 1'er adet Coraspin 100 mg,Neuvitan 50 mg,Folbiol ve gebeliktede 0,4 Clexan ve Coraspin'e devam,Folbiol 12.haftada kesilmişti.

Serdar Bey tedavinin doğru olduğunu,benim başıma gelen olayın %1-2 vakada görülebildiğini söyledi.
ığne ve aspirin tedavisinin faydası olmadığını lütfen düşünmeyin dedi,bundan sonraki gebeliğinizde aynı tedavinin,iğne dozuda aynı kalarak devam etmesinin doğru olacağını,gebeliğim sırasında da mümkün olduğunca kısa yürüyüşler yaparak aktif bir gebelik geçirmem gerektiğini söyledi.

Ben düşük tehlikem nedeniyle 16.haftaya kadar yattığımı söyleyince;bir dahaki gebeliğinizde iletişim halinde oluruz,yine öyle bir tehlikeniz olursa tehlikenin nedenine göre doktorunuzla ortak bir karar veririz dedi.

Ben düşük tehdinin kanama ile ortaya çıktığını,bunun nedenini de doktorumun iğne ve coraspin kullanımında kanama olabilir,ama tedbirli davranıp istirahat edin,şeklinde beni yönlendirdiğini söyleyince,Serdar Bey doğru dedi,iğneler hafif kanamalara neden olabilir dedi,ama düşük tehdidi nedeni rahim ağızı yetmezliği ise tabii ki size hareket edin demiycem,nedene göre önlemimizi alırız dedi.

Ve lütfen endişe etmeyin dedi,bir sonraki gebeliğinizde benimle iletişime geçin,doktorunuzla birlikte takibinizi yapalım dedi.

:44: :44: :44:
anlayamadım neden bir dahaki hamileliğinde demiş ki :44: :44:

ben de dün çok kötüydüm
migrenim tuttu
çok da sıcaktı , ağladım hüngür hüngür
bu sabah 6 ya kadar ne yapsak geçmedi en sonunda dayanamadım minoset içtim
sabah 9 da uyandığımda baş ağrım kesilmişti
notmalde minoset kesmez ama 4 aydır ağrı kesici kullanmayınca etkili olmuş
sevinçten zil takıp oynayacaktım :21:

ben de dün çok kötüydüm
migrenim tuttu

mimoseti devlet kaldırıyormuş ccanım sakın içme yasaklanmış parol iç:KK53::KK53:

slm kizlar bugun dr gittim vajinal ultrasyonla bakti rahim agzina canim acidi cok sukur kapali 38mm cikti insallah bisey olmaz lokositim yuksek diye sase 3grlik kullancam progestan ic dedi agzimdan aliyorum artik iltihap olunca her gittigimde farkli cikiyor haftasi herzaman birde size seyi sorcam boyuna gore olan haftami onemli yoksa bas olcusune gore olanmi....

ben de dün çok kötüydüm
migrenim tuttu

Canım bebeğin olduğunu düşünüp mutlu oluyorsan öyle olmasa bile ne çıkar öyle olduğunu düşün mutlu ol:)):KK1:

Canım sanırım düşük yapmış iğneye rağmen. Pıhtılaşma sorunu varmış...

Geçmiş olsun canım arada içmekten bir şey olmaz. Ben de çok zamandır uyuyamıyordum bu sabah 10 30 a kadar uyudum evdekilerde gelip gelip uyurken soruyor iyisin di mi diye...:KK1:

Paşam niye yasaklanmış? Oruca başladın di mi?

Yarenin serklajı yaklaşık 2 saat önce olmuş sesi iyiydi :KK16:

Benim de idrar tahlillerim temiz gelmiş Fadikin dediği gibi sirkeli su herhalde farklı çıkardı bu kez normal su ile temizliğimi yaptım öncesinde...

slm kizlar bugun dr gittim vajinal ultrasyonla bakti rahim agzina canim acidi cok sukur kapali 38mm cikti insallah bisey olmaz lokositim yuksek diye sase 3grlik kullancam progestan ic dedi agzimdan aliyorum artik iltihap olunca her gittigimde farkli cikiyor haftasi herzaman birde size seyi sorcam boyuna gore olan haftami onemli yoksa bas olcusune gore olanmi....

Canım maşallah ölçüm güzelmiş...:nazar: Canım haftası bilemiyorum neye göre ölçüm yapılıyor. Enfeksiyon için de ihmal etme ilaçlarını...

Canım bebeğin olduğunu düşünüp mutlu oluyorsan öyle olmasa bile ne çıkar öyle olduğunu düşün mutlu ol:)):KK1:

Geçmiş olsun canım arada içmekten bir şey olmaz. Ben de çok zamandır uyuyamıyordum bu sabah 10 30 a kadar uyudum evdekilerde gelip gelip uyurken soruyor iyisin di mi diye...:KK1:

Benim de idrar tahlillerim temiz gelmiş Fadikin dediği gibi sirkeli su herhalde farklı çıkardı bu kez normal su ile temizliğimi yaptım öncesinde...

canım gebe bir kadın kullanıyormuş ilaçtan kıl çıkmış devlette yasaklamış toplatıyolardı bildigim kadarılya bu arada kilo vermişim demin tartıldım 83 geliyorm yaşasın :KK52::KK52:kaldı 7 kilo eylüle kadarda veirirm allahın izniyle evet canım allah kabul ederse bu 2 günüm ne acıktım ne susadımda midem çok bulanıyor

Son düzenleme:

maşallah ya, bak 22 haftaya gelmişsin rahim kısalmamış darısı hepimizin başına inşallah :nazar:

bende sana yazılan bir cevap diye okudum :44: dedim kız hamile, ne demeye getirmiş diye, sanırım hala dünün etkisindeyim :KK9:

yaren için sevindim kaç cm olmuştu onun rahimağzı dikilme kararı alındı

paşam aferin aynı kilodayız şuan itibari ile :KK8:

chnb cim sende dinlenmişsin iyi olmuş, bu arada göbüş büyüdü mü iyice :nazar: :nazar:

Desteginiz icin sonsuz tesekkurler.insan bir anda okuyunca kendisini kotu hissediyor.
iki kayip ve kavustugun iki yavrun ne guzel.rabbim bir omur boyu zaglikla ve huzurla yasamanizi nasip etsin.
Allahım size de yeniden nasib etsin anne olmayı inşallah...

ben de dün çok kötüydüm
migrenim tuttu

Canım minoset hamilelikte kullanılmamalı zaten..Parol,tylol, gibi etken maddesi parasetamol olan ağrı kesicilere izin var hamileliklerde...

X