Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

Bu videodaki hareketleri dikkate almanızı öneririm. :KK1: Çünkü çoğu videoda bazı küçük ayrıntılar yanlış yapılıyor.
[video=youtube_share;RtXwMAIbLWo]http://youtu.be/RtXwMAIbLWo[/video]

yarına daha iyi gözlemleyeceğim kendimi teşekkür ederim :KK16:
5. harekette söylediğimi yapınca bir farklılık oldu mu merak ettim, bahsetmemişsin..

günaydın arkadaşlar..

yine ben yine sorular :KK53:

sanırım cumartesi günü 3. hareketten kaynaklı ses tellerimde bir zedelenme hissediyorum ve hala da boğazlarım pütür pütür.:KK25::KK25:

bir de alt karın kaslarım taş gibi acıyor :KK9:

bir yerde yanlışlık yapıyorum sanırım :44:
Ben 3. harekette ağzımı kapatarak yapıyorum.. Kedi videoyu paylaşmış ama ben yine de linkini vereyim, kaydedin ve kafanız karıştıkça izlemeyi adet edinin.. Böyle daha kontrollü olacağını düşünüyorum. Patricia ağzını kapalı tutuyor 3. harekette..
Five Tibetan Exercises - tibetanlife.com - YouTube
Bir dönem zorunlu olarak ara vermiştim yogaya, ikinci başladığımda alt karın kaslarımda bende de gerilme oldu.. sonra geçti.

3. harekette ağzı kapalı tutmamak gerektiğini yazmışlardı. Sebebini tam olarak hatırlayamıyorum. Bu hareketlerden önce başka hareketler yapıyormuydun, spor yapıyormusun başka. Belki daha önce hareketsiz kalıp yeni spora başladığın için olabilir ama karın kaslarının acıması hareketlerin karın kaslarını çalıştırdığını gösteriyor. Nefese çok dikkat et, diyafram nefesi. Kitapta nerede alıp nerede verebileceğin yazıyor. Püsküüt sporla daha ilgili olduğu için o daha iyi yardımcı olur. :KK1:
Dün hareketlerimi yapmayı unutmuşum. :KK50::KK17: 1 gün sorun olmayacağı için rahatım.
O uyarıyı ben de hatırlıyorum.. Hatta yurt dışında yaşayan bir üyeydi gibi.. Ama sanki ağzı kapalı tutun diyordu her neyse... emin olamadım şimdi. Ama o zaman uyarıyı okuduğumda hemen Patricia ya bakmıştım. Ağzı net bir şekilde kapalı.

Bence de sorun olmaz.. Zaten o 1 gün mola gibi bile kullanılabilir gibi geliyor bana.. atıyorum pazar günleri tatil gibi.. :emir_bebek:

merhaba :KK3:

ben ve izlenimlerim geri döndük :KK8: diz ağrımdan bahsetmiştim daha önce nihayet bugün doktorumu bulabildim. önemli bir şey olmadığını ve biraz incittiğimi, bir süre koşu bandından uzak durmam gerektiğini söyledi. koşu bandı dize fazla ağırlık bindiriyormuş çünkü.

benim de sorum şu: geçen cuma 17 ye başladım ama dizimi zorlamak istemediğim için sadece ilk hareketi yaptım bir yerlerde öyle yazıyordu çünkü, sanırım kopmamak adına. şimdi bu cuma 19 a mı geçeyim yoksa 17 yi tüm hareketlerle mi yapayım? ben 17 de bir hafta daha kalmayı düşündüm ama siz ne dersiniz? :26:
Hah iyi bari, diz ağrısının suçlusu koşu bandı çılkmış..
Yani evet.. 1. hareket çakraların dönüş hızını ayarlayan hareket gibi.. elbette paket gibi düşünmekte fayda var ama ben de zorunlu mola dönemimde 1. harekete hep devam etmiştim.

sonunda 194 syfayıda okudum şükür, kedi ve püsküüt azminize hayran kaldımm ,

bugün 4. günüm ama ben dün biraz hatalı davrandım sanırım , özellikle 2. hareketi doğru yapmadığımı düşünüyodum birde nefes alışverişlerimi, dün akşam normal 3 er tekrar hareketleirm yaptım , ilerleyen saatlerde bu yapamadıklarımı yapabilmek için sürekli hareketleri tekrarladım ve fazla geldi sanırım , bugün çok zor kalktım yatakten hala heryerim ağrıyorr ,

birde hiç sivilce çıkmayan yüzümde dün farkedilen 2-3 sivilce var birde ter olayı tabii
Teşekkürler, sen de hoşgeldin aramıza.. :KK71:
Sayıyı söylenenden farklı şekilde yükseltmemeye çalış lütfen..
sivilce ve ter kedinin de dediği gibi rutin etkiler.. geçer.. :KK34:

evet en baştan okuduğum için etkileri normal olarak görüyorum daha yeni olmama rağmen bu etkilern olması beni mutlu bile ediyor demekki işe yarıyor diyorum kendi kendime :KK1:

videoları da gördüm bikaç haftaya daha da oturacaktır hareketler, daha kitabı almadım burdan ve netten okuduğum bilgilerle yetiniyorum umutluyum :KK16:
Kitap şart bana göre.. Benim üzerimdeki etkisi şu; temeline inmiş oluyorsun, disiplini tam olarak anlamış oluyorsun. Hele hele ortada bir yerde konuşlandırırsan tibet aklında hiç çıkmıyor.. :KK60:
Sorulara cevap verirken ister istemez kendi deneyimlerimi katıyorum bu belki de yanlış yönlendiriyor olabilir.
Bu nedenle; herkesin kitabı edinmesi, videoları izlemesi, kendi yolunu çizmesi lazım bence..
Misal ben Patrica yı guru ilan ettim.. Buradaki bütün mesajları baştan sona okudum. İki kitabı da aldım baştan sona okudum. Önce kendi kafamda oturttum. Hatta kedi hatırlar, ilk kitabı okuyup bitirmeden yogaya başlamadım.
Tamam insanların yorumları önemli ama adı üstünde yorum. Yorumlar da bazen objektif olamayabiliyor..

Not: Günün farklı dilimlerinde yogayı denedim. Enerji konusunda en güzel etkiyi sabah kalktıktan sonra yaptığımda gördüm. Denedim, kanıtladım. :KK55:
Bu hafta 17. tekrar haftama geçiyorum, şükür.

5. harekette söylediğimi yapınca bir farklılık oldu mu merak ettim, bahsetmemişsin..

Ben 3. harekette ağzımı kapatarak yapıyorum.. Kedi videoyu paylaşmış ama ben yine de linkini vereyim, kaydedin ve kafanız karıştıkça izlemeyi adet edinin.. Böyle daha kontrollü olacağını düşünüyorum. Patricia ağzını kapalı tutuyor 3. harekette..
Five Tibetan Exercises - tibetanlife.com - YouTube
Bir dönem zorunlu olarak ara vermiştim yogaya, ikinci başladığımda alt karın kaslarımda bende de gerilme oldu.. sonra geçti.

O uyarıyı ben de hatırlıyorum.. Hatta yurt dışında yaşayan bir üyeydi gibi.. Ama sanki ağzı kapalı tutun diyordu her neyse... emin olamadım şimdi. Ama o zaman uyarıyı okuduğumda hemen Patricia ya bakmıştım. Ağzı net bir şekilde kapalı.

Bence de sorun olmaz.. Zaten o 1 gün mola gibi bile kullanılabilir gibi geliyor bana.. atıyorum pazar günleri tatil gibi.. :emir_bebek:

Hah iyi bari, diz ağrısının suçlusu koşu bandı çılkmış..
Yani evet.. 1. hareket çakraların dönüş hızını ayarlayan hareket gibi.. elbette paket gibi düşünmekte fayda var ama ben de zorunlu mola dönemimde 1. harekete hep devam etmiştim.

Teşekkürler, sen de hoşgeldin aramıza.. :KK71:
Sayıyı söylenenden farklı şekilde yükseltmemeye çalış lütfen..
sivilce ve ter kedinin de dediği gibi rutin etkiler.. geçer.. :KK34:

Kitap şart bana göre.. Benim üzerimdeki etkisi şu; temeline inmiş oluyorsun, disiplini tam olarak anlamış oluyorsun. Hele hele ortada bir yerde konuşlandırırsan tibet aklında hiç çıkmıyor.. :KK60:
Sorulara cevap verirken ister istemez kendi deneyimlerimi katıyorum bu belki de yanlış yönlendiriyor olabilir.
Bu nedenle; herkesin kitabı edinmesi, videoları izlemesi, kendi yolunu çizmesi lazım bence..
Misal ben Patrica yı guru ilan ettim.. Buradaki bütün mesajları baştan sona okudum. İki kitabı da aldım baştan sona okudum. Önce kendi kafamda oturttum. Hatta kedi hatırlar, ilk kitabı okuyup bitirmeden yogaya başlamadım.
Tamam insanların yorumları önemli ama adı üstünde yorum. Yorumlar da bazen objektif olamayabiliyor..

Not: Günün farklı dilimlerinde yogayı denedim. Enerji konusunda en güzel etkiyi sabah kalktıktan sonra yaptığımda gördüm. Denedim, kanıtladım. :KK55:
Bu hafta 17. tekrar haftama geçiyorum, şükür.

Konunun içinde bir arkadaşımız uyarmıştı, eğer zaman bulup bakabilirsem paylaşırım. :KK34: 1 günü izin gibi kullanmak istesemde endişe olur bende kesin keşke yapsamıydım diye. :KK1:
Evet hatırlıyorum, başlamayacaksın diye korkmuştum. :KK1: Kitabı almak yararlı, bazı önemli ayrıntıları öğrenebiliyorsun. Burada arada paylaşıyorum ama hepsini paylaşamıyoruz. 1. kitabı netten indirmiştim, konuyu baştan sona okuduğum zamanlarda. 2. kitabıda aldım. Sadece 2. kitabı almak yeterli bence. Birçok video izledim, işte bu doğru yapıyor derken pat bir yerde bir hata görüyorum, dediğin gibi en düzgün Patricia. Birde galiba bir hintli videosu vardı o video doğruydu, oda gösterene kadar bayıltıyor. 2 saat konuşuyor. :KK37:

Peter Kelder tarafından yazılan ve Dharma Yayınları tarafından iki ciltlik kitap halinde yayımlanan Tibet’in Gençlik Pınarı isimli kitapta Tibet Bölgesindeki rahiplerin ve yerel halkın yaşam tarzından ve kültürel birikiminden yola çıkılarak bazı öneriler yapılmakta ve bunların düzenli uygulanmasıyla insan vücudunda ciddi fiziksel gelişmeler olacağı ileri sürülmektedir.

Alternatif tıp veya tamamlayıcı tıp olarak tanımlanan uygulamalar, tarihin çok eski dönemlerinden itibaren başta Çin ve Hindistan olmak üzere Asya kıtasının çeşitli bölgelerinden kökenini almış olup binlerce yıldır geniş insan kitleleri tarafından kullanıla gelmiştir. Batı ülkeleri ve bu ülkelerdeki tıp çevreleri , uzun süre bu uygulamalara ilgisiz kalmıştır. Son otuz yılda ise Batıdaki tıp çevrelerinin ilgisinde belirgin bir artış ortaya çıkmıştır. Bu ilgi artışında, kırılma noktasının ABD Başkanı Nixon’un Çin gezisi olduğu kabul edilmektedir.1972 yılındaki gezi sırasında Nixon’un ekibinden birinin hastalanması ve bu kişinin akupunkturla tedavi edilmesiyle birlikte ABD tıp kurumlarında, başta akupunktur olmak üzere Doğu kökenli tıbbi uygulamalar incelenmeğe ve etkinlikleri bilimsel yöntemlerle araştırılmağa başlanmıştır.

Alternatif tıp uygulamaları, modern tıp yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda bir ihtiyacı karşılamak üzere geliştirilmiş ve uzun süre ciddiye alınmayan bu yöntemlerin, hastalıklardan iyileşmeye katkısı olabileceği düşünülmüştür. Modern tıpta , uzmanlık alanlarının giderek çoğalması, tıbbın çok sayıda branşlara ayrılması ve neredeyse her bir organa veya fizyolojik sisteme ait yeni uzmanlık alanlarının ortaya çıkması, olumlu gelişmelerin yanı sıra insanın bir bütün olarak ele alınmasını engelleyen yaklaşımlara da yol açmıştır. Buna karşılık alternatif tıp yöntemleri, insanı holistik (bütüncül) bir anlayışla ele almakta; bu bütün içinde tüm sistemlerin ve organların birbirleriyle mükemmel bir uyum içersinde çalıştıklarını, bu uyumun bozulması halinde ise hastalıkların ortaya çıktığını kabul etmektedir.

Modern tıp uygulamalarında çok iddialı tedavi yöntemleri geliştirilmesine rağmen, hala pek çok hastalıkta kesin (küratif) bir çözüm şeklinin olmayışı, tedavi maliyetlerinin yüksekliği, ilaçların yan etkileri, tedavide fırsat eşitsizliği gibi faktörler yüzünden insanlar başka arayışlar içine girmekte ve çok eski dönemlerden beri bilinen bazı tedavi yöntemlerine yönelmektedir. Bu tür yöntemlerin genellikle ucuz ve kolay erişilebilir olması, yan etkilerinin nisbeten az olması, geniş çevreler tarafından kabulünü kolaylaştırmaktadır.

Tibet’in Gençlik Pınarı isimli kitapta, Tibet bölgesindeki Budist rahiplerin yaşantılarından, inançlarından ve kültürlerinden yola çıkılarak o bölge insanları tarafından yüzyıllardır bilinen , mistik ve fiziksel özellikleri bir arada içeren bazı uygulamalar hakkında bilgi verilmekte, özellikle bazı egzersizlerin düzenli yapılmasıyla bedensel gençlik ve zindelik sağlanabileceği belirtilmektedir.

Bu kitaba göre bedende çakra adı verilen 7 enerji merkezi (girdabı) mevcut olup tüm sistemler bu merkezlerden yayılan enerjiyle kontrol edilmekte ve birbiriyle ahenk içinde çalışmaktadır. Tibet kültüründe bu şekilde yer alan enerji merkezleri (çakra) ve prana enerjisiyle yönlendirilen organ faaliyetleri Çin tıbbında 5 element siklüsü olarak tanımlanmakta ve chi enerjisi adı verilen yaşamsal enerjinin meridyen adı verilen 14 hat üzerinde dengeli bir şekilde dolaştığına, bu akışta bir aksaklık olması halinde hastalıkların ortaya çıktığına inanılmaktadır. Çin tıbbı ve buna bağlı akupunktur pratiğinde , meridyenler üzerindeki yüzlerce noktadan iğneler batırarak bu dengesizliği gidermenin mümkün olduğu ve hemen tüm hastalıkların bu yöntemle tedavi edilebileceği iddia edilmektedir. Tibet kültüründe ise 7 enerji merkezinde, girdap şeklinde bir akışkanlık halinde olan enerji merkezlerinin, bazı egzersizlerle daha verimli çalışmasının mümkün olduğu ileri sürülmekte ve bu egzersizlerin hergün düzenli olarak yapılmasıyla, bir süre sonra çok belirgin gençlik ve zindelik elde edilebileceği belirtilmektedir.

Kitapta anlatılan egzersizlerden birincisi , semazenlerin yaptığına benzer bir ritm içinde , saat yönünde kendi etrafında dönme hareketidir. Bu ilginç egzersiz önerisi , başlangıçta kolay gibi gözükse de uygulamada zorluk yaratacak bir harekettir ve özellikle hipertansiyon, vertigo, tinnitus, servikal diskopati gibi rahatsızlıkları olan kişiler için sakıncalı bir egzersiz şeklidir.

2., 3., 4. ve 5. ayinler olarak adlandırılan diğer egzersiz önerileri arasında belin ve ekstremitelerin bazı zorlayıcı hareketleri yer almaktadır. Bu hareketlerin önemli bir kısmında izometrik ve ekzantrik tip kasılmalar ön plandadır. Orta yaşlı kişilerde en sağlıklı egzersiz tipi, düşük şiddetli ( submaksimal), aerobik karakterli, gün içinde daha uzun bir zamana yayılmış olan hareketlerdir. Kitaptaki egzersizler ise bu prensibin tam tersine, güçlü kasılmalar ile yapılan bir takım zorlayıcı hareketleri içermektedir. Bu tip egzersizleri hipertansiyon, servikal veya lomber disk hernisi, iskemik kalp hastalığı, karın veya kasık fıtığı gibi yakınmaları olanların ve fazla kilosu olanların yapması çok zor olduğu gibi, bazı sakıncaları da beraberinde getirmektedir. Nitekim 1. kitapta çok daha kesin ifadelerle önerilen bu egzersiz tavsiyeleri , 2. kitapta biraz yumuşatılmış ve önceden sağlık kontrolu yapılması, belli bazı hastalığı olanların bunları yapmamaları, bu egzersizlerle birlikte mutlaka ısınma ve germe egzersizlerinin yapılmasının uygun olacağı belirtilmiştir. Aslında doğru olan da budur.

Özellikle orta yaştaki insanların egzersiz programına başlamadan önce tıbbi kontrolden geçmesi, egzersizleri dikkatli yapması, dozu tedricen arttırması ve zorlayıcı egzersizlere geçmeden önce yeterli ısınma ve germe hareketlerini yapması gereklidir.

6. ayin olarak adlandırılan egzersiz şekli, solunum egzersizleri karakterinde olup yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bu egzersizin cinsel enerjiyle ve cinsel istekli ilişkili olduğu iddiası bilimsel değildir.

Esasen gerek Tibet kültüründe gerekse Çin kültüründe inanılan organ ve fonksiyon merkezlerinin bugünkü anatomi ve fizyoloji bilgileriyle örtüşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kültürlerdeki tanımlamalar daha çok sembolik olarak kabul edilmesi gereken fonksiyonel merkezler niteliğindedir.

Kitabın 3. bölümünde yer alan beslenmeyle ilgili öneriler büyük ölçüde çağdaş, dengeli beslenme ilkeleriyle uyuşmaktadır. Kitapta da belirtildiği gibi yaşamın temel enerji kaynağı dengeli beslenmedir. Öğünlerde aşırıya kaçınılmaması, çok değişik gıdaların bir arada yenmemesi, lokmaların yavaş yavaş ve iyice çiğnendikten sonra yutulması, akşam yemeğinin erken yenmesi, yemekten sonra hemen yatılmaması gibi öneriler, sağlıklı yaşam için herkes tarafından kabul edilebilecek ilkelerdir. Bunların uygulanması, genel sağlık durumunun gelişmesine faydalı olacaktır. Ancak hergün bir çiğ yumurta sarısı önerisini bu çerçevede kabul etmek zordur. Çiğ yumurtada salmonella enfeksiyon riskinin olması ve yumurta sarısında kolesterol miktarının çok olması, orta yaş grubu için risk oluşturmaktadır.

Dördüncü bölümde konuşma ve ses tonunu ayarlamayla ilgili egzersiz önerileri yer almaktadır. Bu egzersizler, genelde ses ve sahne sanatçılarının yaptıkları diafragma egzersizlerine benzer nitelikteki alıştırmalardan oluşmaktadır. Uygulanmalarında sakınca yoktur. Yine aynı bölümde düzgün duruş yani doğru postürün önemli olduğu belirtilmekte ve bununla ilgili öneriler yapılmaktadır. Doğru postür, hareket sistemi hastalıklarından korunmak için en temel ilkelerden birisidir. Özellikle çağımızda pek çok insanın masa başında oturup aynı pozisyonda çok uzun bir zaman geçirdiğini düşünecek olursak postürle ilgili egzersizlerin ve önerilerin ne kadar önemli olduğu kolayca anlaşılabilir. Bu itibarla, postürle ilgili önerilerin tümüne katılmak mümkündür.

Beşinci bölüm , bir tür beyin jimnastiği olan meditasyonla ilgilidir. Beynin dikkat ve konsantrasyon gücünü arttırmak için bazı alıştırmalar yapmak, beden ve ruh sağlığı için genel olarak olumlu kabul edilmektedir.

Kitapta yedinci ayin olarak belirtilen OM sözcüğünün sık sık tekrarlanmasıyla hipofiz bezinin stimüle edileceği ve mucizevi etkiler yaratacağını bilimsel olarak kabul etmek mümkün değildir.

İkinci kitabın ilk bölümlerinde yer alan ve Tibet Gençlik Pınarı ilkelerini tam olarak uygulayabilenlere dair çok uzun yaşam süreleriyle ilgili hikayelerin bilimsel inandırıcılığı yoktur. İnsan vücudunu oluşturan hücrelerin mitotik yeteneği kısıtlıdır ve “apoptozis” denen hücre ölümü kaçınılmazdır. Bugünkü genetik ve sitolojik bilgilere göre insan yaşam süresini yüzlerce yıla çıkarmak olası değildir.

Bu kitapta belirtilen kronik iltihabi artritlerde, örneğin ankilozan spondilit ve romatoid artritli hastalarda, egzersizin olumlu etkisi bilinen ve uygulanan bir tedavi şeklidir. Ancak her iki hastalık grubunda da , kitapta ayin olarak adlandırılan egzersizlerin yapılması imkansız denecek kadar zordur ve bir takım sakıncaları beraberinde getirme riski vardır. Bu tür hastalığı olan kişilerin mutlaka doktor tavsiyesiyle, eklem hareket açıklığını geliştirici ve kas gücünü restore edici egzersizleri yapması önerilmeli, vücutlarını değişik şekillere zorlayan ağır bedensel egzersizlerden kaçınmaları öğretilmelidir.

Diğer taraftan Çin tıbbında ve çinlilerin günlük yaşamında çok önemli bir yeri olan ve kitapta kısmen bahsedilen Thai chi egzersizleri hem sağlıklı kişiler için, hem de kronik romatizmal hastalığı olanlar için çok yararlı, yavaş ve yumuşak hareketlerle yapılan bir egzersiz şeklidir. Bunu herkesin yapmasında, hatta Çin’de olduğu gibi her sabah bu egzersizlerle güne başlamakta hiçbir sakınca yoktur.

Kitapta akupunktur çok etkili ve pek çok hastalığı tedavi edebilen bir yöntem olarak anlatılmaktadır. Halen Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO)’nun talebi doğrultusunda Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından akupunkturun etkinliğini ve etki mekanizmasını araştıran bilimsel çalışmalar yapılmakta ve Kanıta Dayalı Tıbbın en önemli kurumlarından biri olan Cochrane Library tarafından bu çalışmaların sonuçları derlenip bilimsel dergilerde yayınlanmaktadır. Bugüne kadar yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlara göre akupunktur bazı fizyolojik bozukluklarda ve ağrı tedavisinde etkili olabilmekte, ancak bu etki plasebo yani yalancı tedavi gruplarına göre çok az bir farklılık gösterebilmektedir. (2004 yılında GATA’da Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon AD Başkanlığı tarafından Akupunkturla ilgili bir panel düzenlenmiştir ve akupunkturun bilimsel etkinliği irdelenmiştir).

Kitapta yoga egzersizleri de önerilmektedir. Önceden ısınma ve germe egzersizleri yaptıktan sonra beden yapısı uygun kişilerin Yoga egzersizleri yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak burada da önceden bir doktor kontrolu yapılması, özellikle hipertansiyon ve iskemik kalp rahatsızlığı olanların çok dikkatli olması ve deneyimli bir yoga hocası nezaretinde bu egzersizleri yapması önerilmelidir.

Kitabın 154- 160. sayfalarında anlatılan bel- sırt- karın egzersizleri , belkemiğiyle ilgili sorunları olan hastalara önerilen egzersizlere benzemekle beraber, bir sıra ve silsile içinde verilmediğinden, çok dikkatli yapılmalı, ağrı olunca derhal bırakılmalı, aşırı hareketlere zorlamaktan kaçınılmalıdır. Buna karşılık 162- 172. sayfalar arasında yer alan üst ekstremiteler ve boyunla ilgili egzersizler, bizim de kullandığımız tedavi egzersizlerine çok benzemektedir. Yapılmasında yarar vardır.

Kitapta daha sonraki bölümlerde yer alan beslenmeyle ilgili öneriler genellikle makul ve bilimsel esaslara uygundur. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi hergün bir çiğ yumurta sarısı yemenin anlamlı bir faydası olmadığı gibi, sakıncaları da olabilecektir.

Diğer taraftan aynı kitabın 216. sayfasında yer alan “Amerikan Doğal Sağlık Ekolü” önerileri çağdaş bilim ve tıp esaslarına çok uygun olup herkesin uyması gereken ilkeleri sıralamaktadır.

(Sağlıklı yaşam egzersizleri ile bilgi almak için GATA’nın internet adresinden, Spor Hekimliğine ait Web sitesine ulaşarak daha ayrıntılı bilgi almak mümkündür).

S O N U Ç :

Günümüzde insan sağlığı için tehdit oluşturan edinsel ve kalıtsal risk faktörleri belirlenmiş ve bunları azaltmağa yönelik sağlıklı yaşam rehberleri hazırlanmıştır. Bu risk faktörlerinin en önemlileri şunlardır :

1. Hareketsizlik, 2. Dengesiz beslenme, 3. Sigara, 4. Stresli yaşam, 5. Hipertansiyon

6. Yüksek kolesterol seviyesi.

Bu kitapta karışık bir sıra ile yukarda belirtilen risk faktörlerine karşı bir takım öneriler yer almakta ve insanların bu önerilere tam olarak uyması halinde gençlik ve zindelik kazanacağı oldukça iddialı bir üslupta anlatılmaktadır. En önemli öneriler ayin adı verilen egzersizlerden oluşmakla beraber, bu egzersizlerin çoğunda vücudu zorlayan hareketler yer almaktadır. Özellikle orta yaş kitlesini hedef alarak bu hareketleri herkesin yapmasını önermek çok mantıklı ve doğru olmadığı gibi pek çok sakıncalı durumun ortaya çıkmasına da yol açabilecek niteliktedir. Zorlu egzersizlerin dışında kitapta yer alan diğer önerilerin pek çoğu, çağdaş tıp ilkelerine de uyan, insan sağlığına olumlu etkisi bilinen tavsiyeler niteliğindedir.

Her bilginin bir yararı olabileceği noktasından hareket ederek bu kitabı okumanın ve bazı önerileri uygulamanın bir takım faydalar sağlayabileceğini kabul etmekle beraber, her şeyden önce bilim ve çağdaş tıp ilkelerine uyulması gerektiğini; hekime danışmadan ve gerekli kontrolleri yaptırmadan zorlayıcı uygulamaların denenmemesini belirtmek yararlı olacaktır.

Tunç Alp KALYON

Prof. Tbp. Kd. Alb.

Fiz.Tıp ve Reh. AD Bşk..

Alıntıdır.

Kitapta aslında hareketlerin sonunda ve kitabın arkasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazıyor. Bazı rahatsızlıklarda doktora danışılması gerektiğinide. Sanki üstteki yorumda kitapta böyle bir uyarı yok gibi yazılmış ama yinede bu yazıdaki uyarılarıda dikkate alın lütfen. Zorlananlar önce biraz ısınma hareketleri yapsınlar. Bende herhangi bir sorun olmuyor ben direk yapıyorum, ama tabii bu herkes için geçerli değil. Benim herhangi bir şikayetim yok, gayet iyiyim. Bu hareketleri seviyorum, iyi ki öğrenmişim. :KK16:

Karın kasları için egzersiz araştırırken çok önemli bir konuya rastladım. Sabah tibet'imi, akşamda plank egzersizi yapmayı düşünüyorum, yanında da şınav. :) Core'nin çalıştırılmasının vücut için çok önemi varmış. Plank egzersizide core'nin çalıştırılmasına yarıyor. Google'dan Core nedir? diye araştırırsanız, özellikle (sagligimicinhersey) sitesindeki Dr. IŞIK AKGÖL'ün yazısını okuyun lütfen. Doğu sporlarının önemi de anlaşılıyor yazıda. :KK1:
Aslında bizim yaptığımız hareketlerde core bölgesini çalıştırıyor olabilir, çünkü core kişinin kendi ağırlığıyla yaptığı hareketlermiş. Hatta core egzersiz çeşitlerini araştırırsanız, birkaçı tibet egzersizlerine benziyor.
Sizde araştırıp görüşlerinizi veya benim yanlış düşündüğüm birşey varsa düzeltirseniz, paylaşırsanız sevinirim. :)

Son düzenleme:
Rezistans çalışmaları yaptığım ilk yıllarda sadece güçlü kol, göğüs, sırt ve bacak kaslarının güçlü bir vücuda sahip olmak için yeterli olduğunu düşünürdüm. Zaman içinde birçok sporcu gibi ben de karın ve bel bölgesini ihmal etmenin acısını zayıflayan karın kasları yüzünden, bel bölgesinde ortaya çıkan ve kas spazmların sebep olduğu ağrıları yaşamaya başladığım zaman fark ettim. Hatta hatta “Core” (çekirdek) bölgesinin zayıf olan ve çok ağır çalışmalar yapan ve sakatlanan sporcularla dahi karşılaştım. Bu durum zaman içinde bende core bölgesi konusunda farkındalık yarattı. Yukarıda saydığım sebeplerden dolayı, çok sevimli olmasa da core hareketlerinin antrenman programlarına dahil edilmesin şart olduğuna inanıyorum.
Bu yazımızda, aslında bazı sporcuların pek de önemsemediği veya zor geldiği için yapmaktan imtina ettiği önemli bir antrenman türü olan “Core çalışması nedir ve neden gereklidir?” konusunu irdelemek istiyorum.
Günümüzde triatlon, bisiklet, atletizm ve benzeri dayanıklılık sporlarından biri ile uğraşan birçok atlet, branşlarına yönelik antrenman çalışmalarının, hem performans hem de teknik açıdan yeterli olduğunu düşünebilirler. Üstelik bu atletlerin, kondisyon ve performansları oldukça yüksek seviyede de olabilir. Fakat gövdenin merkezi olan karın ve bel bölgesini ihmal ediliyorsa, bir şeyleri eksik kaldığını veya zaman içinde sorun yaşacaklarını söyleyebiliriz.
Elbette gövdemizin merkezi olan karın ve bel bölgesine yalnızca dayanıklılık sporları yapan atletlerinin önem vermesi gerektiğini düşünmek de doğru olmaz. Son yıllarda, kısa mesafecilerden tutuna yüksek atlamacılara kadar çok farklı spor dallarındaki atletlerin karın kaslarının ne kadar güçlü ve şekilli olduğunu görmekteyiz. Sebebi çok basit kuvvet ve dayanıklılığınızı arttırmak için güçlü bir gövde merkezine sahip olmanız gerekir. Özellikle alt bedenden, üst bedene veya üst bedenden, alt bedene güç transferini sağlayan yegane merkez karın ve bel bölgesi olduğunu unutmamak gerekir.

Core Nedir?
“Core” sözlükteki anlamı çekirdek. Kısacası atom ya da canlı hücrelerin merkezinde bulunan madde, nukleus. Adından da anlaşılacağı üzere önem verilmesi gereken hassas bir konu.
Core Bölgesi Neresidir?
Spor jargonunda “Core” diye adlandırılan bölge, vücudun ön tarafındaki abdominal'ler yani alt ve üst karın kasları, üst karın kaslarının hemen yanında yer alan seratuslar, alt karın kaslarının hemen yanında yer alan oblikler ile arkada bel ve boyuna kadar olan ve iskeletimizin doğru bir duruş sergilemesine yardımcı olan kas gruplarını kapsayan bölgelerdir. "Core çalışması” ise yukarıda bahsettiğimiz karın ve bel bölgesi çalışmalarını ifade eder. Core bölgesinin güçlendirilmesi önemi sadece sporsal dayanıklılık için gerekli olmayıp, postürümüzün düzgün kalmasını sağlar.

Core Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Çok aşırı tekrardan kaçının!

Karın kası da, kol kası gibi çok aşırı tekrarlarda yorulabilen bir kastır. Kırk yılda bir yüzlerce tekrar yapmak yerine 4 mevsim gün aşırı 2-4 setten oluşan 10-30 tekrar arası farklı karın ve bel bölgelerini çalıştıran temel ve alternatif core hareketlerini düzenli olarak uygulamak çok daha yararlıdır.

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Yazının tamamını paylaşmıyorum. Çünkü sitede resimlerle birkaç harekette göstermiş.
Core Çalışması Nedir Ve Neden Gereklidir? yazarsanız sayfaya "cyclingtr" sitesinden ulaşabilirsiniz. Ben şimdilik sadece plank yapacağım. Zaten tibet egzersizlerim var, karın için biraz daha fazla çalışmak istiyorum. :KK1:

yeni hevesten sanırsam gün gün sayıyorum heyecanla

dün 4. günümde hareketler önce çok kısa ve basit bari 5 e çıkartıyım hareketleri derken

dün kar ın bölgem çok zorlandı , özellikle 2. harekette ,5. harekette zorluyor benii

sonra dedim 7. güne kadar devam 3er tekrara , haftada birse vardır elbet bi bildikleri,

3er tekrar yapmama rağmen 2 gündür karnım o kadar sertki :KK9:, görende günde 100 tane mekik çekiyorum sanır :KK1:

Konunun içinde bir arkadaşımız uyarmıştı, eğer zaman bulup bakabilirsem paylaşırım. :KK34: 1 günü izin gibi kullanmak istesemde endişe olur bende kesin keşke yapsamıydım diye. :KK1:
Evet hatırlıyorum, başlamayacaksın diye korkmuştum. :KK1: Kitabı almak yararlı, bazı önemli ayrıntıları öğrenebiliyorsun. Burada arada paylaşıyorum ama hepsini paylaşamıyoruz. 1. kitabı netten indirmiştim, konuyu baştan sona okuduğum zamanlarda. 2. kitabıda aldım. Sadece 2. kitabı almak yeterli bence. Birçok video izledim, işte bu doğru yapıyor derken pat bir yerde bir hata görüyorum, dediğin gibi en düzgün Patricia. Birde galiba bir hintli videosu vardı o video doğruydu, oda gösterene kadar bayıltıyor. 2 saat konuşuyor. :KK37:
:KK60: Korkmuş muydun?
Ay hiç güleceğim yoktu şu anda..
Sonra anlamışsındır kişilik durumu kaynaklı olduğunu.. :KK34:

Ben de sana katılıyorum. 2. kitap yeterli. Ben gaza gelip önce senin gibi 1. yi indirdim netten.. sonra dayanamadım gidip ikisini de satın aldım.. O gün belli olmuştu bu işe gönül vereceğim.. :KK17:

Ha evet o hintli videosunun linkini sen paylaşmıştın, yanlış hatırlamıyorsam..

Kitapta aslında hareketlerin sonunda ve kitabın arkasında nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazıyor. Bazı rahatsızlıklarda doktora danışılması gerektiğinide. Sanki üstteki yorumda kitapta böyle bir uyarı yok gibi yazılmış ama yinede bu yazıdaki uyarılarıda dikkate alın lütfen. Zorlananlar önce biraz ısınma hareketleri yapsınlar. Bende herhangi bir sorun olmuyor ben direk yapıyorum, ama tabii bu herkes için geçerli değil. Benim herhangi bir şikayetim yok, gayet iyiyim. Bu hareketleri seviyorum, iyi ki öğrenmişim. :KK16:
Bu prof. insanının yazısını baştan sona okudum.. 2. kitap daha yumuşatılmış, doktor uyarılarına yer verilmiş diyor..
Tabii şöyle bir durum var.. insanlar her şeyi abartmaya, beklentilerini yüksek tutmaya eğilimliler.. Sonra da gelsin hayal kırıklığı..

Bu prof. insanına şunu demek isterdim:
"Pıst! Bakar mısın bi'.. benim derdim 100 yaşını görmek değil.. benim derdim bana biçilen ömrü sağlıklı yaşamak."

Kedicim çok iyi olmuş bu paylaşımın.. baştan sona titizlikle yazılmış bir inceleme..

Bu konuda da sana katılıyorum.. :KK16: Her şeye de katılıyorum arkadaş!
Neye katıldım ben bi'dakka!
Hah!

Zorlanılan hareketler öncesi basit bir esneme hareketi bile fayda sağlıyor.. Kaptırıp gitmeyin.. Kaç tane yaptınız, kaçıncı haftadasınız bunlar ayrıntı sadece..

Her bir hareketi, kendim için şu anda iyi bir şey yapıyorum diyerek, nefesinizi kontrol ederek, sanki onu ilk ve son hareketmiş gibi önemseyerek yapın.. Bedeninizi dinleyin.. uyarıları ciddiye alın. Zorlandığınız hareketi bir hafta sonra arttırmanız da gerekmiyor. Kanun değil. Polis yok, biber gazı hiç yok!

Zorlanılan harekete alışması için bedeninize zaman tanıyın, eğer zorlanma bir rahatsızlık kaynaklı değilse alışacaktır..

yeni hevesten sanırsam gün gün sayıyorum heyecanla

dün 4. günümde hareketler önce çok kısa ve basit bari 5 e çıkartıyım hareketleri derken

dün kar ın bölgem çok zorlandı , özellikle 2. harekette ,5. harekette zorluyor benii

sonra dedim 7. güne kadar devam 3er tekrara , haftada birse vardır elbet bi bildikleri,

3er tekrar yapmama rağmen 2 gündür karnım o kadar sertki :KK9:, görende günde 100 tane mekik çekiyorum sanır :KK1:
İyi yapmışsın 3 tekrara çekerek.
Bir üst mesajımı da okursan sevinirim.

:KK60: Korkmuş muydun?
Ay hiç güleceğim yoktu şu anda..
Sonra anlamışsındır kişilik durumu kaynaklı olduğunu.. :KK34:

Ben de sana katılıyorum. 2. kitap yeterli. Ben gaza gelip önce senin gibi 1. yi indirdim netten.. sonra dayanamadım gidip ikisini de satın aldım.. O gün belli olmuştu bu işe gönül vereceğim.. :KK17:

Ha evet o hintli videosunun linkini sen paylaşmıştın, yanlış hatırlamıyorsam..

Bu prof. insanının yazısını baştan sona okudum.. 2. kitap daha yumuşatılmış, doktor uyarılarına yer verilmiş diyor..
Tabii şöyle bir durum var.. insanlar her şeyi abartmaya, beklentilerini yüksek tutmaya eğilimliler.. Sonra da gelsin hayal kırıklığı..

Bu prof. insanına şunu demek isterdim:
"Pıst! Bakar mısın bi'.. benim derdim 100 yaşını görmek değil.. benim derdim bana biçilen ömrü sağlıklı yaşamak."

Kedicim çok iyi olmuş bu paylaşımın.. baştan sona titizlikle yazılmış bir inceleme..

Bu konuda da sana katılıyorum.. :KK16: Her şeye de katılıyorum arkadaş!
Neye katıldım ben bi'dakka!
Hah!

Zorlanılan hareketler öncesi basit bir esneme hareketi bile fayda sağlıyor.. Kaptırıp gitmeyin.. Kaç tane yaptınız, kaçıncı haftadasınız bunlar ayrıntı sadece..

Her bir hareketi, kendim için şu anda iyi bir şey yapıyorum diyerek, nefesinizi kontrol ederek, sanki onu ilk ve son hareketmiş gibi önemseyerek yapın.. Bedeninizi dinleyin.. uyarıları ciddiye alın. Zorlandığınız hareketi bir hafta sonra arttırmanız da gerekmiyor. Kanun değil. Polis yok, biber gazı hiç yok!

Zorlanılan harekete alışması için bedeninize zaman tanıyın, eğer zorlanma bir rahatsızlık kaynaklı değilse alışacaktır..

İyi yapmışsın 3 tekrara çekerek.
Bir üst mesajımı da okursan sevinirim.

Gerçekten korktum. :KK1::KK1::KK1: Konu bırakılmıştı, kimse uğramıyordu. Benim gibi yapan kişileri görmek istiyordum, çünkü hareketleri yapmaya kararlıydım. Başkalarının yaptığını görmek destek gibi olurdu. :KK1:
Ben bugün kendimi zor kaldırdığım için 9 tekrar yaptım. 2 gündür bir uyku hali var üzerimde, kalkmakta zorlanıyorum. :KK37:
Hintli ile Patricia'nın videolarını indirdim. Artık güvendeler, videolar netten silinsede. DonukPudra için araştırırken benimde işime yaradı. :KK1:

"Pıst! Bakar mısın bi'.. benim derdim 100 yaşını görmek değil.. benim derdim bana biçilen ömrü sağlıklı yaşamak." :KK9:

evet bir sonraki tekrar için acele etmemem gerekli, hazır hissetmiyorsan bi hafta daha böyle devam ederim, en iyisi kitabı almak artık ki orda ayrıca ısınma hareketlerinden de bahsediyor olsa gerek ,

kedinin dediği gibi 2 gündür yorgunum havaladan mıdır bilmiyorum , hatta dün akşam 7 de uyudum sabah 6 da eşimin zoruyla kalktım , üzerimdeki ağırlığı atamıyorum bi türlüü

kızlar ben bu hareketleri 5-6 yıl kadar önce keşfetmiş ve birkaç ay kadar düzenli yapmıştım. birçok faydasını gördüm diyebilirim. özellikle çok enerjik ve zinde hissediyordum. ancak ilk başlarda çok fazla başım dönüyor ve bulanıyordu. idrarın ve terin kötü kokması bendede olmuştu bir süre. sanırım arınma süreciyle. dinçleştiğimi ve gençleştiğimi hissetmiştim. ancak daha sonra yoğun bir döneme girmiş ve yapamaz olmuştum. burada başlığı tekrar görünce başlamaya karar verdim. 4 gündür yapıyorum ancak ben 9 tekrardan başladım zira bence 3 tekrardan başlanmasının sebebi ham vücutların tempoya yavaş yavaş alışmasından. ben zaten düzenli spor yapan biriyim. o yüzden 9 tekrardan başlamanın uygun olacağını düşündüm

ben de doğumda 30 kilo alan biri olarak bu 5 hareketle eski kiloma kavuştum.hem kilo veriyorsunuz hem de zinde kalıyorsunuz. ama düzenli yapmak şartıyla tabiki. umarım size de fayda sağlar...

Gerçekten korktum. :KK1::KK1::KK1: Konu bırakılmıştı, kimse uğramıyordu. Benim gibi yapan kişileri görmek istiyordum, çünkü hareketleri yapmaya kararlıydım. Başkalarının yaptığını görmek destek gibi olurdu. :KK1:
Ben bugün kendimi zor kaldırdığım için 9 tekrar yaptım. 2 gündür bir uyku hali var üzerimde, kalkmakta zorlanıyorum. :KK37:
Hintli ile Patricia'nın videolarını indirdim. Artık güvendeler, videolar netten silinsede. DonukPudra için araştırırken benimde işime yaradı. :KK1:
Gerçekten yapanlar çoğaldıkça ve paylaşımda bulundukça insan daha da motive oluyor, haklısın..
Videoları indirmek güzel fikir! :KK9: Bu benim aklıma neden gelmedi acep? :126:

"Pıst! Bakar mısın bi'.. benim derdim 100 yaşını görmek değil.. benim derdim bana biçilen ömrü sağlıklı yaşamak." :KK9:

evet bir sonraki tekrar için acele etmemem gerekli, hazır hissetmiyorsan bi hafta daha böyle devam ederim, en iyisi kitabı almak artık ki orda ayrıca ısınma hareketlerinden de bahsediyor olsa gerek ,

kedinin dediği gibi 2 gündür yorgunum havaladan mıdır bilmiyorum , hatta dün akşam 7 de uyudum sabah 6 da eşimin zoruyla kalktım , üzerimdeki ağırlığı atamıyorum bi türlüü
Hava kaynaklı olabilir, kediyle senin memleketleri bilemiyorum ama Ankarada son iki gündür hem sıcaklık hem nem oranı daha yüksek..
Sen sabah mı yapıyordun yogayı?

kızlar ben bu hareketleri 5-6 yıl kadar önce keşfetmiş ve birkaç ay kadar düzenli yapmıştım. birçok faydasını gördüm diyebilirim. özellikle çok enerjik ve zinde hissediyordum. ancak ilk başlarda çok fazla başım dönüyor ve bulanıyordu. idrarın ve terin kötü kokması bendede olmuştu bir süre. sanırım arınma süreciyle. dinçleştiğimi ve gençleştiğimi hissetmiştim. ancak daha sonra yoğun bir döneme girmiş ve yapamaz olmuştum. burada başlığı tekrar görünce başlamaya karar verdim. 4 gündür yapıyorum ancak ben 9 tekrardan başladım zira bence 3 tekrardan başlanmasının sebebi ham vücutların tempoya yavaş yavaş alışmasından. ben zaten düzenli spor yapan biriyim. o yüzden 9 tekrardan başlamanın uygun olacağını düşündüm
Tüh! Oysa ne kadar şanslıymışsın 5-6 yıllık bir kazancın olacaktı.. Aslında hepi topu 10 dakika alan bir egzersizi bırakmamak için kendimizi zorlamamız gerekiyor galiba..
9 tekrardan başlaman konusunda bir yorum yapamadım.. Ben de sporla haşır neşirim ama 3 tekrarla başlamıştım, neticede bu spor değil, çakra ritmleri ile ilintili..

ben de doğumda 30 kilo alan biri olarak bu 5 hareketle eski kiloma kavuştum.hem kilo veriyorsunuz hem de zinde kalıyorsunuz. ama düzenli yapmak şartıyla tabiki. umarım size de fayda sağlar...
:KK9:
Umarım sen de yogaya hala devam ediyorsundur.. :KK34:

günaydınlarr,

ben izmirde yaşıyorum , evet hava kaynaklı olabilir,

herşeyi tibete bağlamamak lazım tabi,

akşamları yapabiliyorum ben tibeti, sabah zor geliyor, bugün 5' geçtimm , zaman ne kadar zor geçiyor :KK1:

Merhaba

Buralar şenlenmiş, neşelenmiş ne kadar güzel. malum Ramazan dolayısıyla çok düzenli uğrayamıyorum ama büyük bir inatla tibete devam.
bu gece 17.tekrara başlıyorum. hedef 21 az kaldı.:KK76: herşey bir yana, benim bileklerim güçsüz bu yüzden 4.ve 5. harekette zorlanmanın ötesine geçip bileklerimi ağrıttım. geçen akşam bilekten bir kırt sesi eşlik edince hareket yarım kaldı.

Herşeyin bir çaresi vardır deyip. 4. ve 5. hareketlerin alternatiflerini yapıyorum. bir müddet böyle devam edicem.:KK17:

Sıkılaşmakla alakalı yardımcı olabilmek adına. ben tibete başlamadan evvel ölçülerimi almıştım. benim gibi ham, hiç spor yapamamış birisi için kilom aynı kalırken. 1-1.5 cm incelmişim :KK52:

Kedicim, cor ile ilgili henüz araştırmadım. bir şey yazmam doğru olmaz fakat; tibetten arkadaşıma ve yiğenine(kendisi basketbol kulübündedir.) bahsettim. kitaptan harereketleri görünce, abla bu hareketleri antrenörümüz bize yaptırıyor. bunlar Cor hareketleri diye bir yorumda bulundu.

biraz uzun oldu yine, tibetli, sağlıklı günler.

Merhaba

Buralar şenlenmiş, neşelenmiş ne kadar güzel. malum Ramazan dolayısıyla çok düzenli uğrayamıyorum ama büyük bir inatla tibete devam.
bu gece 17.tekrara başlıyorum. hedef 21 az kaldı.:KK76: herşey bir yana, benim bileklerim güçsüz bu yüzden 4.ve 5. harekette zorlanmanın ötesine geçip bileklerimi ağrıttım. geçen akşam bilekten bir kırt sesi eşlik edince hareket yarım kaldı.

Herşeyin bir çaresi vardır deyip. 4. ve 5. hareketlerin alternatiflerini yapıyorum. bir müddet böyle devam edicem.:KK17:

Sıkılaşmakla alakalı yardımcı olabilmek adına. ben tibete başlamadan evvel ölçülerimi almıştım. benim gibi ham, hiç spor yapamamış birisi için kilom aynı kalırken. 1-1.5 cm incelmişim :KK52:

Kedicim, cor ile ilgili henüz araştırmadım. bir şey yazmam doğru olmaz fakat; tibetten arkadaşıma ve yiğenine(kendisi basketbol kulübündedir.) bahsettim. kitaptan harereketleri görünce, abla bu hareketleri antrenörümüz bize yaptırıyor. bunlar Cor hareketleri diye bir yorumda bulundu.

biraz uzun oldu yine, tibetli, sağlıklı günler.

Ooo harika, bende izlediğim bazı core egzersizlerinde tibet egzersizlerine benzeyen hareketler gördüm ama emin olamadım. Ama vücudun kendi ağırlığıyla yapılan hareketlermiş sonuçta. Onun için tibet hareketlerininde olma olasılığı yüksekti. Artık emin olduk, çok teşekkürler. :KK16: Ama ben ek olarak karın için Plank'i özellikle yapmak istiyorum. Birkaç video indirdim, telefonumada yükledim, inşallah üşenmeyip bakacağım ama şınav ne kadar zormuş, hala yapamıyorum. :KK1:

Merhaba,

Ben de bu hareketlere başladım ( Kendime hatırlatma: 28 Temmuz Pazar :KK70: ). Aslında yıllar önce başlayıp bırakmıştım, çünkü normalde olmadığı halde bu hareketlere başladıktan sonra çok feci bir adet sancısı olmuştu. Benim de gözüm yememişti devam etmeye :KK70:

Ama bu sefer devam etcem :KK70:

Bu arada ben yogaya gidiyorum, bu 5 hareketin bazılarına benzer hareketler yapıyoruz. Mesela son harekette kafamızı yukarı kaldırdığımız bölümde, beli ağrıyanların dizlerini yere koyarak başlarını kaldırmasını söylüyor hoca. Benim belim biraz sorunlu olduğu için öyle yapcam o hareketi. Beli ağrıyanlara öneririm.

images

Üstteki hareketten bahsediyorum. Şınav çeker gibi bacaklar havada duruyor ya, bu hareket beli zorluyorsa dediğim gibi yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Merhaba,

Ben de bu hareketlere başladım ( Kendime hatırlatma: 28 Temmuz Pazar :KK70: ). Aslında yıllar önce başlayıp bırakmıştım, çünkü normalde olmadığı halde bu hareketlere başladıktan sonra çok feci bir adet sancısı olmuştu. Benim de gözüm yememişti devam etmeye :KK70:

Ama bu sefer devam etcem :KK70:

Bu arada ben yogaya gidiyorum, bu 5 hareketin bazılarına benzer hareketler yapıyoruz. Mesela son harekette kafamızı yukarı kaldırdığımız bölümde, beli ağrıyanların dizlerini yere koyarak başlarını kaldırmasını söylüyor hoca. Benim belim biraz sorunlu olduğu için öyle yapcam o hareketi. Beli ağrıyanlara öneririm.

images

Üstteki hareketten bahsediyorum. Şınav çeker gibi bacaklar havada duruyor ya, bu hareket beli zorluyorsa dediğim gibi yapabilirsiniz.

Hoşgeldin. Çok teşekkürler. Beli ağrıyanlar için çok yararlı bir bilgi. :KK16:

X