2014 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• kızımız geliyor

OY: 221 45,4%
  • oğlumuz geliyor

OY: 251 51,5%
  • ikiz kızlarımız olacak

OY: 4 0,8%
  • İkiz oğullarımız olacak

• ikiz; bir kızımız, bir oğlumuz olacak

• üçüzlerimiz olacak

OY: 3 0,6%

• Ankete Katılan
    487
vee doktorumuzdan geldikk kızlar =) 21+5 deyiz usg ye göre.. herşey yolunca şükürler olsun 2 muayenedir artık 4 boyutlu usg yapıyor doktorumuz keyfimize diyecek yok tabi... yüzünü gösterelim dediği an minik kızım yüzünü bize döndü sanki anlamış gibi,,öyle güzel ki bakmaya doyamadık bugün anannemizde vardı torununu görünce yüzündeki o şaşkınlık o gülümseme öyle güzeldi ki............. bebeğim 27 cm 480 gr. dr. gayet iyi dedi.. bütün organları tek tek inceledi gösterdi parmaklarını saydı...uzun bi muayene oldu yani... yarın 16.00 ya detaylı için randevu verildi 2 gün üst üste görecek olmanın mutluluğu içindeyimm =)) bu arada abimin eşi de vardı o da hamile olduğunu öğrendi geçen hafta önce bugün betayı tekrar ettirdi o da benim dr. a başladı ufacık keseyi gördük teyze olduktan sonra bir de hala olmanın mutluluğu var artık:KK31::KK31: Rabbim bizlerin ve tüm herkesin evladını sağlıkla kucağına almayı nasip eder inşallah.....:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:.....

canım tamamen aynı durumdayızz:KK9: benim maaş olduğu gibi ev kredisine gidiyor neredeyse eşimin maaşıyla geçiniyoruz bir de tatile filan gittik para ayıramadık ufak tefek bişeyler aldım ben hastane çıkışı vs. diye ama her çocuk nasibiyle gelir bende inanıyorum Allah sağlık versin herşeyi fazla fazla olur eminim...:KK34: önümüzdeki ay kalan eksiklere başlayacağız kasım sonuna kadar tamamlamış olmaya çalışacağız kışın zor olur bizde ağırlaşırız iyicee:KK9:

ben de sizdenim kızlar:))) esımın maası kredıye gıdıyor araba ıcın. sadece benım maasımla gecınıyoruz sımdı de eksıdeyız yaz tatılı gırınce masraf oldu... ben de daha bır corap almadım bebısımee:) durumumuz bıraz duzelsın dıye beklıyoruz... ekım 15den sonra alısverıse cıkalım dıyorum esımle sabahtan cıkarız soyle geze geze her yerı alırız her seyı yeterkı kredı kartımızın lımıtı acılsın:) kasım aralıkta hem hava soguk olur hem de agırlasırız herhalde dıye dusunuyorum......

bu arada park yatak almayı dusunenler bır arkadas yazmıs ya zararlı yonlerını duydum dıye ne dusunuyorsunuz sız? bız de oturdugumuz ev kendımızın degıl o yuzden gereksız esya almak ıstemıyorum sadece park yatak alıp yanıma koyarım bır de sıfonyer alayım dıyorum...3 4 sene sonra ev alırsak odassı olur hem ben o zamana ıkıncı bebısı de dusunuyorum kısmetse...yasım 31 hatta bu bebısım 1bucuk yasına gelınce tekrar hamıle kalsam dıyorum Allah ızın verır yasarsam saglıgım yerımde olursa tabı.. hatta sıfonyer bıle almasam da yatak odamdakı ssıfonyerı bosaltıp ona mı koysam masraf yapmasam mı bılmıyorum....

aslında bırr de lıste yapsak kacar tane zıbın, tulum, hastane cıkısı, ıclı dıslı takım almalıyız....ve kac aylık olmalılar ben yenıdogan cok almak ıstemıyorum sadece hastane cıkısı alsam ıkı tane yenıdogan yeterlı heralde... onun dısında 0-3 ve 3-6 ay mı olmalı ne dersınız neler almalıyız ılk? bu konu cok konusuldu yazıldı ama gereklı gereksız seyler bır arada degılde sadece en gereklı oanları cıkarsak hep bırlıkte........ ayrıca hastane dıye ayırsak

bu arada park yatak almayı dusunenler bır arkadas yazmıs ya zararlı yonlerını duydum dıye ne dusunuyorsunuz sız? bız de oturdugumuz ev kendımızın degıl o yuzden gereksız esya almak ıstemıyorum sadece park yatak alıp yanıma koyarım bır de sıfonyer alayım dıyorum...3 4 sene sonra ev alırsak odassı olur hem ben o zamana ıkıncı bebısı de dusunuyorum kısmetse...yasım 31 hatta bu bebısım 1bucuk yasına gelınce tekrar hamıle kalsam dıyorum Allah ızın verır yasarsam saglıgım yerımde olursa tabı.. hatta sıfonyer bıle almasam da yatak odamdakı ssıfonyerı bosaltıp ona mı koysam masraf yapmasam mı bılmıyorum....

canım ben interneti aradım taradım birşey bulamadım park yataklar hakkında. ben de aldığım yatağın üreticisi Graco'ya mail yazdım. onlardan cevap gelince size de yazarım :) bakalım üreticisi sürekli yatmak için tavsiye ediyor mu.

çalışan arkadaşlar, izin konusunu ne yapmayı düşünüyorsunuz? ben öğretmenim, 37. haftaya kadar çalışırım diyorum izinimi aktarmak için ama aslında çalışmak istemiyorum :KK50: bu sene de 30 saat ders verdiler. iyice yorulucam yani. ama asıl doğum sonrası önemli. nisanın ortasında bitiyor benim izin. ücretsiz izin hakkımız var ama bizim maaşın biri tamamen eve gidiyor:18::18: heyet raporu almak sıkıntı. haftalık rapor alsam 5 gün 5 gün en azından 40 günlük hakkımı öyle kullansam diyorum küçük bir ilçede görev yapıyoruz bana her hafta rapor vermez,veremez doktor. şehir dışına da çıkamam küçük bebekle:18::18:

ben de aynı sebeplerden dolayı park yatak alıcam, fiyatlarda baya uygun hem.odama koyarım. ayırmak istediğimde de rahatça taşırım diyorum. şifonyer de evdekilerden kullanıcam ben bi tane fazla vardı, içinde ıvır zıvır vardı, bekarlıktan kalma. sonra kendi evime çıkınca bebiş de büyümüş olur o zamana çocuk odası ya da genç odasına yakın bişeyler alırız artık inşl.

canım ben interneti aradım taradım birşey bulamadım park yataklar hakkında. ben de aldığım yatağın üreticisi Graco'ya mail yazdım. onlardan cevap gelince size de yazarım :) bakalım üreticisi sürekli yatmak için tavsiye ediyor mu.

tesekkurler tatlım...graco kaca aldın?

çalışan arkadaşlar, izin konusunu ne yapmayı düşünüyorsunuz? ben öğretmenim, 37. haftaya kadar çalışırım diyorum izinimi aktarmak için ama aslında çalışmak istemiyorum :KK50: bu sene de 30 saat ders verdiler. iyice yorulucam yani. ama asıl doğum sonrası önemli. nisanın ortasında bitiyor benim izin. ücretsiz izin hakkımız var ama bizim maaşın biri tamamen eve gidiyor:18::18: heyet raporu almak sıkıntı. haftalık rapor alsam 5 gün 5 gün en azından 40 günlük hakkımı öyle kullansam diyorum küçük bir ilçede görev yapıyoruz bana her hafta rapor vermez,veremez doktor. şehir dışına da çıkamam küçük bebekle:18::18:

cnm dogumun ne zaman gozukuyor? benım 31 ocak gozukuyor SAT 26 nisan .senın? yenı yasa cıkarsa onncesındekı sonrasına aktarabılısek 15 hafta eder.....dogum tarıhınden 15 hafta say....gerı kalana da rapor alacaz 5 5 ya da mudurde 10 gun mazeretımız var.. evet heyet raporu zor ıs...eger yenı yasa cıkarsa benım mayısın ortasına kadar goturuyor...yeter kı cıksa senın ne zaman dogum

cnm dogumun ne zaman gozukuyor? benım 31 ocak gozukuyor SAT 26 nisan .senın? yenı yasa cıkarsa onncesındekı sonrasına aktarabılısek 15 hafta eder.....dogum tarıhınden 15 hafta say....gerı kalana da rapor alacaz 5 5 ya da mudurde 10 gun mazeretımız var.. evet heyet raporu zor ıs...eger yenı yasa cıkarsa benım mayısın ortasına kadar goturuyor...yeter kı cıksa senın ne zaman dogum

Ben de aynı şeyi evirip çeviriyorum kafamda, 24-28 Ocak gibi olacak benim doğum kısmetse, ama ben 1 Ocak'ta bırakmayı düşünüyorum. son 3 hafta evde kalayım artık diyorum. 1 Ocak'ta çıkarsam izne 15 Mayıs'a kadar idare ediyor beni. Sonrasında da doktor doktor gezerim artık heyet raporu için :44: 5er 5er rapor alsam diyorum o zaman da yıllık 7 günlük raporu geçince maaş kesintisi oluyo, maaştan baya bir kısım gider, ev kredimiz var o çok düşündürüyo, umarım heyet raporu alabilirim, eğer 30 gün alabilirsem 15 Haziran'dan sonra seminer dönemine giderim diye düşünüyorum. Planlar böyle de gerisi kısmet :KK31:

canım yasa sadece 2 hafta uzatıyor izni, tabi o bile çok önemli bizim için ama yetmiyor ki bana. benim sat 3 nisan. doğum 7-8 ocak gibi inşl. doğum erken olmazsa, yasanın da çıkacağını ve benim de 37. haftaya kadar çalışacağımı hesaplarsam( ki bunların hepsi aynı anda olur mu bilmem) benim izin nisanın 2.haftası bitiyor. hadi seminere giderim diyorum, arada 9 hafta oluyor. hadi 37. haftaya kadar çalışamadım bu süre daha da uzuyor.

Ben de aynı şeyi evirip çeviriyorum kafamda, 24-28 Ocak gibi olacak benim doğum kısmetse, ama ben 1 Ocak'ta bırakmayı düşünüyorum. son 3 hafta evde kalayım artık diyorum. 1 Ocak'ta çıkarsam izne 15 Mayıs'a kadar idare ediyor beni. Sonrasında da doktor doktor gezerim artık heyet raporu için :44: 5er 5er rapor alsam diyorum o zaman da yıllık 7 günlük raporu geçince maaş kesintisi oluyo, maaştan baya bir kısım gider, ev kredimiz var o çok düşündürüyo, umarım heyet raporu alabilirim, eğer 30 gün alabilirsem 15 Haziran'dan sonra seminer dönemine giderim diye düşünüyorum. Planlar böyle de gerisi kısmet :KK31:

koyu yaptığım kısmı anlayamadım canım, nasıl oluyor o? benim ablam geçen yıl 5'er5'er aldı raporu. ama dediğim gibi ben küçük bir ilçedeyim onu da alamam herhalde o şekilde. bir de heyet raporu il dışından alııyor mu?

bazen de diyorum ki 2 aylığına da olsa ev hanımıymış gibi davran, rapor falan uğraşma al ücretsiz izni diyorum kendime, maaşımız olmasa napacaktık, kendimi paralıyorum çalışıcam diye. ama sonra da düşünüyorum ayağımızı yorgaımıza göre uzatırdık herhalde o zaman. bu kadar ödeme olmazdı diyorum. :KK50:

ben de sizdenim kızlar:))) esımın maası kredıye gıdıyor araba ıcın. sadece benım maasımla gecınıyoruz sımdı de eksıdeyız yaz tatılı gırınce masraf oldu... ben de daha bır corap almadım bebısımee:) durumumuz bıraz duzelsın dıye beklıyoruz... ekım 15den sonra alısverıse cıkalım dıyorum esımle sabahtan cıkarız soyle geze geze her yerı alırız her seyı yeterkı kredı kartımızın lımıtı acılsın:) kasım aralıkta hem hava soguk olur hem de agırlasırız herhalde dıye dusunuyorum......

aslında bırr de lıste yapsak kacar tane zıbın, tulum, hastane cıkısı, ıclı dıslı takım almalıyız....ve kac aylık olmalılar ben yenıdogan cok almak ıstemıyorum sadece hastane cıkısı alsam ıkı tane yenıdogan yeterlı heralde... onun dısında 0-3 ve 3-6 ay mı olmalı ne dersınız neler almalıyız ılk? bu konu cok konusuldu yazıldı ama gereklı gereksız seyler bır arada degılde sadece en gereklı oanları cıkarsak hep bırlıkte........ ayrıca hastane dıye ayırsak

yatak konusunda hala kararsızım ev kendimizin ama bebeğim nasılsa yanımda yatacak acaba önce park yatak alsam 2 sene sonra mı oda yapsam diyorum net karar veremedim o konuda.. sakınca konusunda bişey duymadım çevremde kullanıp da şikayet eden duymadım ama yine sorarımm.... içine konacak yarı ortapedik kaliteli bi yatak kullanılsa ne gibi sakıncası olur kiii............valla ben bi tane hastane çıkışı aldım canım onun dışında 0-3 ve 3-6 aldım biraz daha tamamlanmadı ama kardeşimden biliyorum inan yenidoğanı kızı 1 ay giydi sonra hemen diğerlerine başladılar özellikle tulumlarda.. o yüzden aşırı tuluma yüklenmemeli diye düşünüyorum...... ben herkesin yaptığı listeyi çıkarım kendime karışık liste yaptım ona göre gidiyorumm =)

hastane çıkışı >> 10'lu veya 20'li set olabilir
0-3 ay >>>> uzun kollu çıtçıtlı body 3 adet-yarım kollu çıt çıtlı body 3 adet
3-6 ay >>>>> yarım kollu çıtçıtlı body 3 adet-- uzun kollu çıt çıtlı body 3 adet
0-3 ve 3-6 ay tulum >>>3 'er adet ( bi kısmı kışlık kadife diğerleri pamuklu)
0-3 ve 3-6 ay pijama takımı >>2'şer adet en az biri kalın kışlık..
3 adet battaniye>> biri hastane çıkışının içinde oluyor o pamuklu penye...onun dışında 1 triko, 1 adet kadife battaniye kadife olan fermuarlı olanlardan..
penye şapka >>tulumlarda olabiliyor onun dışında bütün kıyafetleriyle uyumlu 3 adet
eldiven >>> 5 adet
ağız mendili >>> 10 adet
sırt havlusu terlediğinde koymak için
panduf >>kış bebeği haliyle ayakları sıcak olsun 3 adet
bunlar dışında hırka,yelek,patik >> bunlar duruma göre ören varsa 2-3 er tane triko,onun dışında 2 şer adet pamuklu penye hırka-yelek....
çorap
astranot veya kalın uyku tulumu olabilir >> 1 adet
atkı,bere eldiven takım
banyo havlusu >>bornoz değil de şapkalı olan havlulardan aldım ben.
alt açma örtüsü

eminim atladığım aklıma gelmeyen çok şey var ama sanki bunlar hemen alınacak şeyler gibi geliyor..
bunlar dışındakiler bakım eşyaları

biberon >>1 cam,1 silikon (dr. browns alacağım chicco da aklımı karıştırıyor ) =)
biberon temizleme fırçası
Emzik
burun aspiratörü
silikon kaşık

şampuan,losyon,bebek bakım yağı ve pişik kremi >>sebamed alacağım
küvet ve küvet filesi

bebek bezi (evy baby düşünüyorum )
ıslak mendil (uni baby yenidoğan )

bebek arabası
bebek oda takımı veya park yatak
nevresim set
Yorgan
yastık

anne içinde göğüs pedi,sabahlıklı pijama takımı,hasta bezi,emzirme atleti,ıslak mendil vs. vs...:KK9::KK9:

valla bunlar aklıma gelen daha çook şey var da bunlar acil alınacaklar gibi geliyor

ne zamandır giremedim buraya. sizler ve bebişleriniz iyidir inşallah. dün detaylı ultrason bebişime bakıldı. plasentası aşağıydaymış kızımın. çıkar yukarı dedi doktorum ama ben yinede korkuyorum :KK43: bunun dışında bebeğimde çok şükür bir problem çıkmadı.

ben şöyle bir liste buldum şuan onu inceliyodum hatta :)
fazlası var mı bilmiyorum

Bebek kıyafetleri
0-3 ay
Hastane çıkışı (3 adet)
Pijama (4 adet)
Yün Zıbın (5 adet)
Pamuklu zıbın (4 adet)
Tulumlar (100% pamuklu) (2 adet)
Alttan çıtçıtlı body (3 adet)
Önlük (4 adet)
Hırka, yelek, yün ceket (geniş kollu) (2 adet)
Ev patiği ve çorap (4 adet)
Önlük (2 adet)
Atlet (2 adet)
Atkı (1 adet)
Şapka, bere (kış için sıcak tutan, yaz için güneş önleyen)
Bebek Montu
Yeterli sayıda çorap
4-6 ay
Pijama (4 adet)
Yün Zıbın (4 adet)
Pamuklu zıbın (2 adet)
Tulumlar (100% pamuklu) (3 adet)
Body (4 adet)
Önlük (4 adet)
Hırka, yelek, yün ceket (geniş kollu) (2 adet)
Patik ve çorap (4 adet)
Atlet (4 adet)
Atkı (1 adet)
Şapka, bere (kış için sıcak tutan, yaz için güneş önleyen)
Mendil
Bebek Montu
Yeterli sayıda çorap
6 ay ve sonrası
Günlük ev içi giyim
Dışarı çıkış giyimi
İç giysiler
Gece yatak giyimi
İlk adım ayakkabısı
Yürüyüş ayakkabısı

Canlar firmadan soyle bir cevap geldi. Cocuk doktoruna sormak lazim, tanidigi olan var mi?

Park yatakların tümü, kısa süreli istirahat yada seyahat için dizayn edilmiştir. Ancak; 3 yaşa kadar sürekli kullanmak isterseniz, park yataklara uygun olarak, piyasada bulunan sünger yada viskoleks iç yataklardan satın almanız gerekmektedir. Yatak konusunda doğru ve sağlıklı bir seçim yapmanız için cocuk dokrorunuza danismanizi tavsiye ederiz.

Canlar firmadan soyle bir cevap geldi. Cocuk doktoruna sormak lazim, tanidigi olan var mi?

Park yatakların tümü, kısa süreli istirahat yada seyahat için dizayn edilmiştir. Ancak; 3 yaşa kadar sürekli kullanmak isterseniz, park yataklara uygun olarak, piyasada bulunan sünger yada viskoleks iç yataklardan satın almanız gerekmektedir. Yatak konusunda doğru ve sağlıklı bir seçim yapmanız için cocuk dokrorunuza danismanizi tavsiye ederiz.

içine kaltilei ve doğru bi yatak konduğunda ben sakıncası olduğunu düşünmüyorum kesinlikle..:KK34:

yatak konusunda beraber bi karara varalım kızlar ben süngeri eledim sanki yani visko daha iyi gibi geldi bana. baktım da bir mağazada. bir de park yatak kullanacak olanlar hani normal beşiklere takılan uyku setlerinin içindeki kenar korumaları var ya onlardan kullanacak mısınız? satıcının biri bana gerekli olabilir, çocuğunuz özellikle ilk zamanlarda file ile temas etmemiş olur dedi. karasız kaldım uyku seti mi alsam yoksa sadece nevresim mi alsam:44:

bir de seneye kışa kadra herhalde yorgan lazım olmaz diye düşünüyorum. küçükken battaniyeye sararız bebişlerimizi:KK16:

koyu yaptığım kısmı anlayamadım canım, nasıl oluyor o? benim ablam geçen yıl 5'er5'er aldı raporu. ama dediğim gibi ben küçük bir ilçedeyim onu da alamam herhalde o şekilde. bir de heyet raporu il dışından alııyor mu?

Şöyle anlatayım arkadaşım, Haziran'da 3 hafta rapor aldım ben, mide bulantılarımın olduğu dönemde ayağa bile kalkamıyodum baya kötüydüm yani başlarda. Neyse işte o dönemde 5+5+3 şeklinde 3 hafta rapor aldım. (2 gün okula gittim son hafta, biraz iyiyim sandım ama devam edemedim tabi sonra) Temmuz maaşım yattı, baktım 50-60 lira civarında kesinti yapılmış. Müdür yardımcımı aradım, hayırdır hocam herkese zam yapıldı bana indirim mi yapıldı maaşa diye :KK1: 'yıllık 7 gün rapor hakkınız var hocam, onu doldurunca aldığınız her rapor için maaştan kesinti yapılır.' dedi. Yani 13 günün 7'si rapor hakkım, kalan 6 güne bu kesinti olmuş. Zaten 400 lira ek dersin gitti okula gitmediğim için doğal olarak, ona lafım yok ama maaşımı niye kesiyosun yani. İşte ben öyle şeker yüklemesiydi aşıydı öyle şeyler için rapor almayı o yüzden istemiyorum. Bu rapor hakkı Aralık'ta sıfırlanacak. O zamana kadar aldığım her rapor hem ek ders hem maaş kesintisi demek oluyor benim için :44:

Son düzenleme:
Heyet raporu için kesin bişey diyemicem çünkü daha önce hiç almadım. Ama mantıken şehir dışından da alınır, belki doğumu şehir dışında yapıcam, söz mü veriyoruz okulun olduğu şehirden ayrlmamaya :KK1:

içine kaltilei ve doğru bi yatak konduğunda ben sakıncası olduğunu düşünmüyorum kesinlikle..:KK34:

yatak konusunda beraber bi karara varalım kızlar ben süngeri eledim sanki yani visko daha iyi gibi geldi bana. baktım da bir mağazada. bir de park yatak kullanacak olanlar hani normal beşiklere takılan uyku setlerinin içindeki kenar korumaları var ya onlardan kullanacak mısınız? satıcının biri bana gerekli olabilir, çocuğunuz özellikle ilk zamanlarda file ile temas etmemiş olur dedi. karasız kaldım uyku seti mi alsam yoksa sadece nevresim mi alsam:44:

bir de seneye kışa kadra herhalde yorgan lazım olmaz diye düşünüyorum. küçükken battaniyeye sararız bebişlerimizi:KK16:

Bence de en onemlisi icine koyacagimiz yatak. Park yatak ebadi 65x95 cm, ben bu ebatta sadece sunger buldum. Yatas ve isbirle konusmustum, o ebatta silteleri yok. Dra da sorucam yarin, esimin arkadasi ortopedi dru. O ustune dusmuyor sormaz :KK43: ama ben taktim bu konuya soracam :) siz de silte bulursaniz bana yazin. Artik dr da olmaz yatirma derse aldigim yatagi annemde birakicam, benim eve de normal yatak alicam. Ben kenar koruma almadim ama almak dedigin gibi iyi olur canim. Yorgan yastik aldim ama, gerektiginde artik kullaniriz :)

Şöyle anlatayım arkadaşım, Haziran'da 3 hafta rapor aldım ben, mide bulantılarımın olduğu dönemde ayağa bile kalkamıyodum baya kötüydüm yani başlarda. Neyse işte o dönemde 5+5+3 şeklinde 3 hafta rapor aldım. (2 gün okula gittim son hafta, biraz iyiyim sandım ama devam edemedim tabi sonra) Temmuz maaşım yattı, baktım 50-60 lira civarında kesinti yapılmış. Müdür yardımcımı aradım, hayırdır hocam herkese zam yapıldı bana indirim mi yapıldı maaşa diye :KK1: 'yıllık 7 gün rapor hakkınız var hocam, onu doldurunca aldığınız her rapor için maaştan kesinti yapılır.' dedi. Yani 13 günün 7'si rapor hakkım, kalan 6 güne bu kesinti olmuş. Zaten 400 lira ek dersin gitti okula gitmediğim için doğal olarak, ona lafım yok ama maaşımı niye kesiyosun yani. İşte ben öyle şeker yüklemesiydi aşıydı öyle şeyler için rapor almayı o yüzden istemiyorum. Bu rapor hakkı Aralık'ta sıfırlanacak. O zamana kadar aldığım her rapor hem ek ders hem maaş kesintisi demek oluyor benim için :44:

:KK53::KK53:aa öyle mi? ben de haziranda 7 gün rapor almıştım ama 7'yi aşmadığım için haberim olmamış demek ki. ama bizim rapor hakkımız 40 gün değil mi? bunu şartları var tabi hep aynı hekim olmaması gibi, ama maaş kesintisini ilk defa duyuyorum. bu konuyu başka bilen birilerine sordunuz mu siz? yani ben başıma gelmediği için konuya hakim değilm ama aklıma pek yatmadı sanki:44:

X