Montessori Anneleri ve Minikleri

zaten onlara bayılıp heves ettim ama pek yapan yok :KK43: dediğin gibi biraz daha bekleyelim :) kendim yapıcam ama kızım elleri daha küçük onunkileri hayal edince vaz geçiyorum :KK66:

nette görüyorum sürekli böyle çok duyu havuzu yapıyorlar, benim ilk duyu havuzum. daha duyu havuzuyla oynamadı, akşamı bekliyoruz. dedesiyle babanesi gelecek, onlarla oynasın. kesin ortalık dağılacak, onu ağzına sokma savaşları başlayacak :KK53:

Bize de babaanneyle dede gelcek,Eylül de kesın balıklarını sergıler:KK52:
İzlenimlerini anlat neler yapıcak ona gore bızde denerız de bana zor gelıo bu duygu havuzu temaları:26:

Bize de babaanneyle dede gelcek,Eylül de kesın balıklarını sergıler:KK52:
İzlenimlerini anlat neler yapıcak ona gore bızde denerız de bana zor gelıo bu duygu havuzu temaları:26:

akşam kutumuzu sergiledik, 2 gündür eline geçeni atıyor bundada öyle oldu eline aldı aldı dışarı attı. oynamayacak dedim tam kaldırıp götürüyordum mızıldanmaya başladı arkamdan ağladı. geri getirdim kutuyu. eline yaprak , kozalk orda ne varsa tek tek verip dedeye, babaneye, babaya vermesini istedim. sonrada tektek geri topladık. tabi eline aldığının isimlerini söyleyerek. en azından dokundu bi şekilde inceledi. ara ara onun daha çok ilgisini çekicek şeyler yapmak lazım. bu gün tekrar sonbahar duyularımızı çıkartıcam bakalım başbaşayken nasıl davranacak, kesin dağıtacak :)

bu konu hakkında ben çok tatmin olmasamda belkide kızım çok fazla kazanım aldı. bunu bilemediğim için duyu havuzları yapmaya devam edicem. böylece ileride neler olacagını görüp deneyimlemiş olur ve herkezle paylaşırım :KK66:

Akşam araştırma yaparken bunuda buldum, ekleyeyim dedim :)

$mrpotatoheadparts1copy.jpg $mrpotatoheadparts2copy.jpg $mrpotatoheadpotatocopy.jpg

Kendiniz boyamak isterseniz diye siyah beyazda yaptım; PVC kaplayıp buzdolabına mıknatıslıycam. bu aralar pek geziniyor oralarda :)
$1.jpg $2.jpg $3.jpg

Son düzenleme:
Hımmm yapalım buzdolabına ıfadelerı guzel olur
Pvc kaplayalım:KK52:sonrada mıknatıs:KK53:
Yasasın:KK66:

Tatlılara konulan jölelerden var ya...ondan aldım yapıp içinede ıvırtı zıvırtı atıp dondurup bı tasla onune koymayı dusunuyorum.düşünüyorum düşünüyorum da pek bı zor geldı nedense...ama yapıcam bıgun sonuçta alınmış ve nıyetıne gırılmiş iş bitmiş iştir dımııı:KK66:
Fıkır olsun dıe onceden soyledım belki sen benden once yapar mıncıklatırsın kızına:KK66:

harikasınız valla.. her gun takip ediyorum.. tabi ben yetişemiyorum sizin hızınıza. aman maaşallah diyim :nazar:

biz daha cok başlardayız ama hevesleniyorum sizi gördükçe...

geçenlerde bizim kreşin açacağı montessori sınıfının tanıtımı vardı.. benim kuzu gitti ahşap bloklarla ilgilendi biraz. sonra kulplu ahşap silindirleri çıkarıp yerlerini bulmaya çalıştı. en son da mercimekle aktarma yaptı. ve kaldırmasam daha da çalışacaktı. çok seviyor etkinlikleri. evde de kart atma, süzgeç deliğinden çöp şiş geçirme ve ahşap yapboz yapıyoruz genelde. iyice hakim oldu biraz daha zorlaştırmam lazım. bultaklarını da koymayı öğrendi artık.

freedom un evine, ferezyanın magnetlere ve balıklara bayıldım.. tavukları inekleri arıları söylememe gerek bile yok. müthişler.. hayranım valla
tebrkler

Akşam araştırma yaparken bunuda buldum, ekleyeyim dedim :)

Eki Görüntüle 806452 Eki Görüntüle 806453 Eki Görüntüle 806454

Kendiniz boyamak isterseniz diye siyah beyazda yaptım; PVC kaplayıp buzdolabına mıknatıslıycam. bu aralar pek geziniyor oralarda :)
Eki Görüntüle 806455 Eki Görüntüle 806456 Eki Görüntüle 806457

Patates adama dönüşmüş yani bıtmiş halinin de resmını koyar mısın?bı ara bı yerde gordum kopyalıcaktım unuttum şimdi de bulamadım.bu arada senın patates adam bizim şu sıra cok sevdıgımız oyunu hatırlattı ve paylaşayım dedim;

http://m.youtube.com/watch?feature=relmfu&v=-YBp922Krz4

Tabiki gülçin öğretmen:KK66:spontane oynuyoz bız bu sayede temel uvzu bilgilerine kaş çene yanaklar vs de eklenmiş oldu

harikasınız valla.. her gun takip ediyorum.. tabi ben yetişemiyorum sizin hızınıza. aman maaşallah diyim :nazar:

geçenlerde bizim kreşin açacağı montessori sınıfının tanıtımı vardı.. benim kuzu gitti ahşap bloklarla ilgilendi biraz. sonra kulplu ahşap silindirleri çıkarıp yerlerini bulmaya çalıştı. en son da mercimekle aktarma yaptı. ve kaldırmasam daha da çalışacaktı. çok seviyor etkinlikleri. evde de kart atma, süzgeç deliğinden çöp şiş geçirme ve ahşap yapboz yapıyoruz genelde. iyice hakim oldu biraz daha zorlaştırmam lazım. bultaklarını da koymayı öğrendi artık.

freedom un evine, ferezyanın magnetlere ve balıklara bayıldım.. tavukları inekleri arıları söylememe gerek bile yok. müthişler.. hayranım valla
tebrkler

İltifatlar için saol.
Böyle bı kres acılacagı için çok sanslısınız.tabı kı asıl sanslı olan Defne.ne mutlu sıze kı ustelık sızın kres acıyo
Kulplu sılındırler benım de ılgı odağım.temin edebılcegım yerler arastırıyorum.sımdı ılgısını cekmez yapamaz dıye dusunuyodum ama Defne ılgılenmıs masallah...benım gorme kızımın deneme sansı olmadı ama ınsallah bulabılırım,sımdı ılgılenmese bıle ılerde ıllakı becerır herhalde:KK66:

Kızım su sıra kapılara dadandı.acıp kapatıyo,anahtar sokuyo...bundan esınlenerek kapı yaptım ona.fakat ustunde bıraz daha calışıp surgu ve zil ekleyebılırım.hatta eskı bılgılerımı canlandırıp çalan bı Zil yapabılsem super olur;

Eki Görüntüle 806744 $image.jpg $image.jpg $image.jpg

Simdilik sorun agır oluşu...ordan oraya hatta yatagına bıle tasımak ıstıyo bu basıt kapıyı...

tebrkler

Çok kıskandım ya, ailem Ankarada belki yazdan yaza bi montessori okuluna götürürüm diyorum. keşke tüm kreşlerde montessori olsa, malesef burada böyle bir olanak yok :KK43: Çok şanslısınız :nazar::KK9:

Patates adama dönüşmüş yani bıtmiş halinin de resmını koyar mısın?bı ara bı yerde gordum kopyalıcaktım unuttum şimdi de bulamadım.bu arada senın patates adam bizim şu sıra cok sevdıgımız oyunu hatırlattı ve paylaşayım dedim;

http://m.youtube.com/watch?feature=relmfu&v=-YBp922Krz4

Tabiki gülçin öğretmen:KK66:spontane oynuyoz bız bu sayede temel uvzu bilgilerine kaş çene yanaklar vs de eklenmiş oldu

$magnetpotatohead_thumb.jpg işte buradada bitmiş hali :)

ceviz adamı söylüyorduk biz magneti yapıncada patates adamı söylemeye başlarız :) eşime siparişleri verdim inşallah akşama getirir :KK66:

Kızım su sıra kapılara dadandı.acıp kapatıyo,anahtar sokuyo...bundan esınlenerek kapı yaptım ona.fakat ustunde bıraz daha calışıp surgu ve zil ekleyebılırım.hatta eskı bılgılerımı canlandırıp çalan bı Zil yapabılsem super olur;

Eki Görüntüle 806744 Eki Görüntüle 806745 Eki Görüntüle 806746 Eki Görüntüle 806747

Simdilik sorun agır oluşu...ordan oraya hatta yatagına bıle tasımak ıstıyo bu basıt kapıyı...

çok güzel olmuş, evin içine yaptığım gizli kapağın altındaki kuşta oynana oynana çıktı. bu gün resimi değiştirecektim :) çok ilgileniyorlar böyle şeylerle.
arımızda eskimiş sabahtan onuda onardım, yeni kanatlarıyla daha süper oldu :KK66: senaryonun devam etmesi için bi arı kovanı yapıcam ama malzeme yok. bi ara onuda yapmak lazım, sonra "aaaa arı bize bal yapmış hadi yiyelim" deriz :KK66:

İltifatlar için saol.
Böyle bı kres acılacagı için çok sanslısınız.tabı kı asıl sanslı olan Defne.ne mutlu sıze kı ustelık sızın kres acıyo
Kulplu sılındırler benım de ılgı odağım.temin edebılcegım yerler arastırıyorum.sımdı ılgısını cekmez yapamaz dıye dusunuyodum ama Defne ılgılenmıs masallah...benım gorme kızımın deneme sansı olmadı ama ınsallah bulabılırım,sımdı ılgılenmese bıle ılerde ıllakı becerır herhalde:KK66:

Evet defne karen bu konuda cok sanslı. Hiç yoktu üzülüyordum ve biri bu eylülde acıldı ama bize ters kalıyo yol olarak. Devam ettiği kres de acıyor ve en guzel haber dun müdire hanımdan geldi seneye dde minikler için program yapacaklarmış. Ama ben belki biraz daha hızlandırırım en azından öğretmenleriyle temel çalışmalara baslatabilirsem süper olur. Bakalım kısmet.

Çok kıskandım ya, ailem Ankarada belki yazdan yaza bi montessori okuluna götürürüm diyorum. keşke tüm kreşlerde montessori olsa, malesef burada böyle bir olanak yok :KK43:

Umarım yaygınlasır ve cocuklarımız faydalanır

Burda okuyunca bu akşam gulcin öğr video actım. Cok sevdi ceviz adamı dikkatle dinledi 2.-3. Tekrarda bazı hareketleri yapmaya basladı. At sesleri videosunu da yapmaya calıştı. Ellerini hışırdatıp tıkır da tıkır yaptı :)

Sukur geldın cok sevındım senı gordugume merak ediyodum nerelerde dıye

Dun aksamdan beri ilgilendiği tek aktivite;

$image.jpg

Bu havuz sayesınde ıkımızde bıraz tatıl yapmış olduk:KK53:

Ama dğer sevdıgımız ve yıne su sıralar ayımızın ıçın uygun olmasa da cok sevdıgı bı oyun var;

$image.jpg

Bununla da genelde kşamları babasıyla oynuyo.kendı çıkarıp takamasa da bıze gosterıyo neyı takmamızı ıstedıgını.bu sabah dedesıyle oynadı.dedesıne sapkayı ısaret edıp kafasına koyuyo,ayakkabıyı gosterıp ayaklarını kaldırıyo.ılerde kendı gıydırebıldıgınde havaya gore gıydırır:KK66:hatta keceden çırtlarla yapar geliştırırız bu oyunu da:KK66::KK28:

Sen bugun kızınla şeker hamurundan pasta yapma aktıvıtesı yap:KK56:
Akşama da kargoya ver:KK53:
ama ben çok yaşlandım, siz yapın gönderin ben afiyetle yerim :KK9::KK9::KK9:

kızım nesneleri (ceptelefonu, çorap, oyuncak) çekmecelere saklıyor birde eline geçeni atıyor. yemek masasında eline birşey vermye korkar oldum. 3 gündür bu haldeyiz :KK43:
hamur yapıp vereyim önüne atamayıp sinir olsun, süpersin ya. o bizi nasıl deli ettiyse bizde onu deli edelim :KK52::KK52::KK52::KK52::KK52:

Dun aksamdan beri ilgilendiği tek aktivite;

Eki Görüntüle 807512

Bu havuz sayesınde ıkımızde bıraz tatıl yapmış olduk:KK53:

Ama dğer sevdıgımız ve yıne su sıralar ayımızın ıçın uygun olmasa da cok sevdıgı bı oyun var;

Eki Görüntüle 807516

Bununla da genelde kşamları babasıyla oynuyo.kendı çıkarıp takamasa da bıze gosterıyo neyı takmamızı ıstedıgını.bu sabah dedesıyle oynadı.dedesıne sapkayı ısaret edıp kafasına koyuyo,ayakkabıyı gosterıp ayaklarını kaldırıyo.ılerde kendı gıydırebıldıgınde havaya gore gıydırır:KK66:hatta keceden çırtlarla yapar geliştırırız bu oyunu da:KK66::KK28:

akşam vakit olursa bendfe doldurayım havuzu topla, hazır atmaya bu kadar meraklıyken oynasın bari :KK52::KK52::KK52:

Burda bulunmamızın amacı ıyı bır cocuk yetıştırmek ve tam da bununla ılgılı bı yazı buldum çok da hoşuma gıttı ve de montessorı bu olsa gerek dıye benı duşundurdu...paylaşmak ıstedım;

Hayat Bir Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Annelik uzun zaman alan ve günün yirmi dört saati devam eden adı 'insan yetiştirmek' olan bir iş. Bir kere bilmelisin ki, zaman alacak. Neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden, eşine zaman harcarsan eşinden, çocuğuna zaman ayırırsan da ondan karşılığını alırsın. Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı çekmeden olgunlaşamayacağını...

Kıskanmamayı öğret ona, arkadaşının başarısından mutlu olmayı, birlikte sevinçleri paylaşmayı, içinden 'neden ben değil de o?' demeden...

Kazanmaktan mutluluk duyup içine sindirmeyi, ama aynı zamanda kaybetmeyi öğrenmesini. Çünkü bir adım sonrasında görünüşte galip olanları gösterecek hayat ona. Her şeyin bir sonu olduğunu öğret. Sahip olduğu bütün değerlerin bir gün keyif vermeyebileceğini, kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu.

Gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğret.
Kitaplardan keyif almasını.

Ders çalışmak istemiyorsa zorlanmamasını, ama okumayı sevmesini öğret ona. Elbet er ya da geç alacaksın biliyorum, ama mümkün olduğunca geç al ona bilgisayarı. Ona kendisi ile kalacağı sakin zamanlar ver, sıkılmayı öğret ona, sıkılıp da kendini yönlendirmeyi bulmasını.

Doğaya götür onu, hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlat. Doğanın kendi içindeki gizemini bulmasına yardımcı ol, yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını sağla.

Soğuk kış gecesinde ateş yakmayı öğret, belki büyüdüğünde bir gece sevgilisine ateş yakar ve belki binlerce yıldızın altında birbirlerine sarılırlar, bunu öğretmemiş diğer sevgililerin aksine...

Şartlar çok zor olsa da yalan söylememesi gerektiğini öğret ona.Kazandığı elli milyonun piyangodan çıkan beş yüz milyardan çok daha keyifli olduğunu öğret.Alın terine saygıyı öğret ona.

Aşk acısı çekmenin hiç aşık olmamaktan daha güzel bir duygu olduğunu öğret.Kendi doğruları üzerinden kimsenin onu yargılamasına izin vermemesi gerektiğini öğret,başkalarını da kendi doğruları üzerinden yargılamamayı...

Bunun başkalarını dinlememek olduğunu değil, söylenenleri kendi eleğinden geçirmesi gerektiğini öğret.
Kendi fikirlerine inanmanın güzelliklerini anlat.Hayatı sorgulamayı öğret ona...

Bilginin en büyük güç olduğunu öğret.Yapabilirse bunu en büyük fiyata satmasını, ama kalbini ve ruhunu kendisine saklaması gerektiğini öğret. Haklı olduğu konuda sonuna kadar diretmesini öğret ve haklıyken dik durmasını.

Günün birinde yaptıkları değil yapmadıkları için pişmanlık duyabileceğini öğret.

Basit yaşaması gerektiğini öğret ona, çay içmekten keyif almayı...
'İstemiyorum', 'hayır' demeyi öğret ona, istediğinde ise 'istiyorum' demeyi.

Sevdiğinde ise 'seni seviyorum' diyebilmeyi öğret ona. Bir kot pantolon ve tişörtle üniversiteyi bitirmeyi öğret ona. Temiz kokmasını...

Sorgusuz sevmeyi...
El yazısı ile notlar yazmayı...
Lafı dolandırmamayı...
Sevdiklerinin hiçbir zaman çantada keklik olmadığını, dostluğa yatırım yapması gerektiğini, kıymetini bilmeyenlerden uzaklaşmasını öğret ona.
Müziği sevmesini, sporla barışık yaşamasını.

İşlerin hiçbir zaman bitmediğini söyle ona, en yoğun zamanda bile kendine vakit ayırması gerektiğini öğret...
Ama en çok da kendini sevmesini öğret...
Kendini sevmezse kimsenin onu sevmeyeceğini...
Kendine çiçek almazsa kimseden çiçek beklememesi gerektiğini... Kendine özenli yemekler yapıp sofralar kurmazsa kimsenin onun için yemek hazırlamayacağını...

Hayatta her şeyden çok kendisinin önemli olduğunu öğret ona...

- Aylin Kotil

Son düzenleme:
Burda bulunmamızın amacı ıyı bır cocuk yetıştırmek ve tam da bununla ılgılı bı yazı buldum çok da hoşuma gıttı ve de montessorı bu olsa gerek dıye benı duşundurdu...paylaşmak ıstedım;

Hayat Bir Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Annelik uzun zaman alan ve günün yirmi dört saati devam eden adı 'insan yetiştirmek' olan bir iş. Bir kere bilmelisin ki, zaman alacak. Neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden, eşine zaman harcarsan eşinden, çocuğuna zaman ayırırsan da ondan karşılığını alırsın. Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı çekmeden olgunlaşamayacağını...

Kıskanmamayı öğret ona, arkadaşının başarısından mutlu olmayı, birlikte sevinçleri paylaşmayı, içinden 'neden ben değil de o?' demeden...

Kazanmaktan mutluluk duyup içine sindirmeyi, ama aynı zamanda kaybetmeyi öğrenmesini. Çünkü bir adım sonrasında görünüşte galip olanları gösterecek hayat ona. Her şeyin bir sonu olduğunu öğret. Sahip olduğu bütün değerlerin bir gün keyif vermeyebileceğini, kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu.

Gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğret.
Kitaplardan keyif almasını.

Ders çalışmak istemiyorsa zorlanmamasını, ama okumayı sevmesini öğret ona. Elbet er ya da geç alacaksın biliyorum, ama mümkün olduğunca geç al ona bilgisayarı. Ona kendisi ile kalacağı sakin zamanlar ver, sıkılmayı öğret ona, sıkılıp da kendini yönlendirmeyi bulmasını.

Doğaya götür onu, hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlat. Doğanın kendi içindeki gizemini bulmasına yardımcı ol, yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını sağla.

Soğuk kış gecesinde ateş yakmayı öğret, belki büyüdüğünde bir gece sevgilisine ateş yakar ve belki binlerce yıldızın altında birbirlerine sarılırlar, bunu öğretmemiş diğer sevgililerin aksine...

Şartlar çok zor olsa da yalan söylememesi gerektiğini öğret ona.Kazandığı elli milyonun piyangodan çıkan beş yüz milyardan çok daha keyifli olduğunu öğret.Alın terine saygıyı öğret ona.

Aşk acısı çekmenin hiç aşık olmamaktan daha güzel bir duygu olduğunu öğret.Kendi doğruları üzerinden kimsenin onu yargılamasına izin vermemesi gerektiğini öğret,başkalarını da kendi doğruları üzerinden yargılamamayı...

Bunun başkalarını dinlememek olduğunu değil, söylenenleri kendi eleğinden geçirmesi gerektiğini öğret.
Kendi fikirlerine inanmanın güzelliklerini anlat.Hayatı sorgulamayı öğret ona...

Bilginin en büyük güç olduğunu öğret.Yapabilirse bunu en büyük fiyata satmasını, ama kalbini ve ruhunu kendisine saklaması gerektiğini öğret. Haklı olduğu konuda sonuna kadar diretmesini öğret ve haklıyken dik durmasını.

Günün birinde yaptıkları değil yapmadıkları için pişmanlık duyabileceğini öğret.

Basit yaşaması gerektiğini öğret ona, çay içmekten keyif almayı...
'İstemiyorum', 'hayır' demeyi öğret ona, istediğinde ise 'istiyorum' demeyi.

Sevdiğinde ise 'seni seviyorum' diyebilmeyi öğret ona. Bir kot pantolon ve tişörtle üniversiteyi bitirmeyi öğret ona. Temiz kokmasını...

Sorgusuz sevmeyi...
El yazısı ile notlar yazmayı...
Lafı dolandırmamayı...
Sevdiklerinin hiçbir zaman çantada keklik olmadığını, dostluğa yatırım yapması gerektiğini, kıymetini bilmeyenlerden uzaklaşmasını öğret ona.
Müziği sevmesini, sporla barışık yaşamasını.

İşlerin hiçbir zaman bitmediğini söyle ona, en yoğun zamanda bile kendine vakit ayırması gerektiğini öğret...
Ama en çok da kendini sevmesini öğret...
Kendini sevmezse kimsenin onu sevmeyeceğini...
Kendine çiçek almazsa kimseden çiçek beklememesi gerektiğini... Kendine özenli yemekler yapıp sofralar kurmazsa kimsenin onun için yemek hazırlamayacağını...

Hayatta her şeyden çok kendisinin önemli olduğunu öğret ona...

- Aylin Kotil

çok güzel bir paylaşım olmuş :KK9::KK9::KK9:
umarım böyle evlatlar yetiştiririz :KK25::KK25::KK25:

Bugun çok keyıflı bı gun gecırdık kızımla...
Top havuzunda hoplayıp zıpladık.yuksek sesle muzık dınleyıp dans ettık...gulçin öğretmenden sarkılar dınleyıp hareketlerı hep bırlıkte yaptık...kapıya bant yapıştırıp topları ustune yapıştırdık benım altından gecme cabalarımı kahkahalarla izledi.kocaman dolu doku sarıldı bana:KK16:
Minik bardak ve surahı aldım kızıma bıraz egzersız yaptık:KK31:

Bla bla bla....

Haftasonuna gırdık sayılır.aktıvıteler daha cok gezmece uzerıne kuruluyo :KK66:
Yazan yazmayan,okuyan ,bakıp kaçan herkese eglencelı,keyıflı bı hafta sonu dılıyorum:21::KK5:

X