selectra kullanan var mi?

m1m2m3

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2010
278
0
merhaba arkadaslar.ben 18 yasindayim.sosyal fobi, huzursuzluk,herseyi kafaya takma, dikkat daginikligi gibi sorunlarim var.bugun psikiatra gittim.bana selectra25mg icmemi soyledi.ilaci aldim fakat internette bazi kotu yorumlar gordum.bas donmesi felan yapiyomus bazilarinda.ilaci birakmasi zor oluyomus felan.daha once bu ilaci kullananlar yorum yapabilirler mi? ha bi de kilo aldirirmi?bunlari ogrenmek istiyorum.simdiden tesekkurler:)

ben onun muadili olan başka isimde bir ilacı kullanıyorum haziranda başlamıştım şu an 100 mg kullanıyorum ama etkisi azaldı sanırım ( yani doz artırımı yapılacak sanırım). bende baş dönmesi de kilo sorunu da olmadı. baş dönmesi bazı kişilerde olur evet, ama ya ilaca başlarken 1-2 hafta olur ve geçer ya da aniden ilacı bırakırken olur. o nedenle ilaca başlarken düşük dozla başlanır yavaş yavaş artırılır gerekliyse, bırakırken de aynı şekilde doz azaltılır öyle bırakılır ki yan etki olmasın, vücut alışıyor çünkü. bir de ilk başlarda uykusuzluk yapabilir ama zamanla geçiyor o da. bir de her ay doktora git kontrole, ona göre doktor durumuna bakar dozu artırır veya o dozda devam ettirir. kendi kafana göre dozla oynama derim.

Son düzenleme:
merhaba arkadaslar.ben 18 yasindayim.sosyal fobi, huzursuzluk,herseyi kafaya takma, dikkat daginikligi gibi sorunlarim var.bugun psikiatra gittim.bana selectra25mg icmemi soyledi.ilaci aldim fakat internette bazi kotu yorumlar gordum.bas donmesi felan yapiyomus bazilarinda.ilaci birakmasi zor oluyomus felan.daha once bu ilaci kullananlar yorum yapabilirler mi? ha bi de kilo aldirirmi?bunlari ogrenmek istiyorum.simdiden tesekkurler:)

İlacı 2 ay boyunca zorla kullanabildim.
Miğde bulanması baş dönmesi
Sırıksıklam terliyordum bu ilacı içince
Ve aşırı ani tepkiler verip bağırmaya başlıyordum
Kesinlikle tavsiye etmiyorum....

bitkisel desteğin bile bazı bünyelere yan etki etmesi beklenen bir durumdur . ilacı denemeden bilemezsiniz. doktorunuz yazdıysa kullanın.yan etki görürseniz de doktorunuzla konuşun.bu tarz şeyler için en doğru karar doktorunuzdur forumlar yada internetteki bilgiler değil

Son düzenleme:

siz hangi sikayetlerden dolayi kullanmistiniz ilaci?bende ki sosyal fobi olayi asiri dozda artik.bi ortama girdigimde utanip sikilmaktan, yuzumun kizarmasindan biktim.biraz rahat olmak istiyorum :/ doktor o yuzden bunu tavsiye etti:/ cok kararsiz kaldim kullanma konusunda simdi :/

Huzursuzluk....dikkat daginikligi felan bende de varrrr yaaaa :-(

Son düzenleme:
siz hangi sikayetlerden dolayi kullanmistiniz ilaci?bende ki sosyal fobi olayi asiri dozda artik.bi ortama girdigimde utanip sikilmaktan, yuzumun kizarmasindan biktim.biraz rahat olmak istiyorum :/ doktor o yuzden bunu tavsiye etti:/ cok kararsiz kaldim kullanma konusunda simdi :/

Anksiyete bozukluğu için yazmıştı psikoloğum
Ve sadece buda değil çok ilaçlar denedim.
İnan bunun çözümü sende
İlaçlarda değil.

Bu tür ilaçlar seni normal hayattan çıkarıp , duygusuz olmaya itiyor.
Bir nevi ölü gibi yaşıyorsun.
Normale dönmeye gücün ve cesaretin varsa eğer başlama derim.:KK45:

İnan bunun çözümü sende
İlaçlarda değil.

off gercekteb cok kararsizim :/ bi de 11.siniftayim.sinava hazirlaniyorum.derslerim etkilenir diye de korkuyorum acikcasi :/ aniden birakirsam felan sap gibi kalmak istemiyorum :KK43:(

herkeste bu derece yan etki yaşanmaz, o nedenle arkadaş ilacı kullanmadan bilemez ki. ayrıca diğer ilaçlarla etkileşime dikkat etmek lazım. bu ilacın yanında başka antidepresan kullanılmaması lazım çünkü serotonin sendromuna neden olur. aşırı ani tepki olayını hiç duymamıştım ilk kez duydum.

İnan bunun çözümü sende
İlaçlarda değil.

bu konuda size katılmıyorum, duygusuz yapmıyor insanı. bu durum antipsikotikler için geçerlidir, bir de yeşil reçeteli ilaçlar için. ssri antidepresan insanı öyle tepkisiz duygusuz yapmaz. benim 2,5 senelik antidepresan geçmişim var, bu süreç içerisinde bir çok kez ağlamışımdır da gülme krizine de girmişimdir, heyecanlanmışımdır da. ama anksiyete derecesinde değil tabi. anksiyeteyi azaltır bu ilaç.

uzun sözün kısası konu sahibi, sen doktor kullan dediyse kullan.

ayrıca, bana da doktor çok yoğun bir ders döneminden geçtiğim için, konsantrasyonunu bu ilaç etkilemez deyip bunu yazdı bana. doktorum bir eğitim araştırma hastanesinde profesör.

Son düzenleme:
bu arada tekrar ekleyeyim ssri antidepresan en hafif antidepresan grubudur. trisiklik denilen antidepresan grubu ise çok yoğun uyku yapar, uyku bozukluğunda verilir, ayrıca yan etkileri çok belirgindir, ondan da kullanmıştım ben. arkadaş bu ilaçları (trisiklik antidepresanı) kastettiyse bilemem.

Son düzenleme:
arkadaşlar ben üst üste yaşadığım stresli zamanların ardından (hamilelik öncesi tedavi, stresli bir hamilelik dönemi, hiç susmayan ağlayan ve uyumayan bir bebek sonrasında) artık tahammülümün bittiğini hissettim, çabuk kızıyor çabuk parlıyordum. bir psikiyatriye gittim anlattım, zaten sinirli bir yapım vardı ama bu artık iyice tahammülsüzlük derecesine girdi dedim. tahammülümü arttırıcı olarak bana ne önerirsiniz dedim. yani ilaç içmek değil amacım, belkide bir psikolog ile görüşmemi tavsiye edersiniz, veya bitkisel çaylar önerirsiniz dedim. bana selectra 25mg yazdı, yarım olarak başla sonra 1 taneye çıkart dedi. 1 taneye çıktığımda beni çok ağırlaştırdı, o yüzden ben yarım içmeye devam ediyorum, kendisinede danıştım olur tabiki kendini öyle daha iyi hissediyorsan yarım iç dedi. bu zaten çok az bir doz dedi, biz bunu kuşlara bile veririrz yani nerdeyse dedi. ilk 10 gün mide bulantısı ve kusma yaptı, ama sonra geçti. şimdi şükürler olsun maşallah eskisinden daha tahammüllüyüm. tabik arada ufak sinirlenmeler yaşıyorum ama öfke zaten olması gereken normal bir histir. aynı sevinç, üzüntü, acıkma, susama gibi öfke de bir insanda olan ama seviyesini ayarlamamız gereken bir duygudur. Öncelikle Allahın izni ile ve sonra bu ilaç yardımıyla duygularımı daha iyi kontrol edebiliyorum.
Mutlaka bir psikiyatriye danışarak eğer onay verirse böyle sinir veya tahammül sorunu olanların kullanmasını tavsiye ederim.
İlla özel dr a gitmenize gerek yok, devlet hastaneleri bedava arkadaşlar, hayatı kendinize zehir etmeyin gidin bir danışın en azından bir konuşun doktor ile.

X