Tecrübeli Annelerin 2013 Haziran Annelerine Önerileri

greeneyes86

29.05.2011 beraberliğe...
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2010
240
0
merhaba arkadaşlar veee tecrübeli anneler
haziran annesi olarak çok heyecanlıyım az kaldı sayılır bebeklerımızı kucaklarımıza almamıza
günler geçtikte daha çok heyecanlı ve hevesli oluyorum her konuda
bu yuzden tecrubeli annelerimizden bizlere yol göstermelerini bekliyorum
hangi markalardan memnunsunuz
nerelerden neler aldınız
bizler ne alalım yada almayalım ve bunun gibi bircok bilgi konusunda
tecrübeli annelerden yardımlarınızı beklıyorummm

mesela pusetimi ve park yatagını BABY2GO dan almayı düşünüyorum
telsizi WEEWELL den kısmet olursa
bu markalardan kullanan anneler memnunmusunuz

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar veee tecrübeli anneler
haziran annesi olarak çok heyecanlıyım az kaldı sayılır bebeklerımızı kucaklarımıza almamıza
günler geçtikte daha çok heyecanlı ve hevesli oluyorum her konuda
bu yuzden tecrubeli annelerimizden bizlere yol göstermelerini bekliyorum
hangi markalardan memnunsunuz
nerelerden neler aldınız
bizler ne alalım yada almayalım ve bunun gibi bircok bilgi konusunda
tecrübeli annelerden yardımlarınızı beklıyorummm

mesela pusetimi ve park yatagını BABY2GO dan almayı düşünüyorum
telsizi WEEWELL den kısmet olursa
bu markalardan kullanan anneler memnunmusunuz

2006 nisanda kızımı kucağıma aldım. inşallah 2013 nisan ayında da oğluşumu kucağıma alacağım

hepimiz çok heyecanlıyız. nette gördüğümüz alış veriş listeleri, ürünlerdeki bol çeşitlilik zaman zaman kafamızı karıştırıyor.

kızıma aldıklarımın bir kısmını oğluşum için de kullanmayı düşünüyorum. dün baktım da çok abartılı sayıda almamışım. ilk ay için aldıklarım genellikle 0-3 ay kıyafetler. hepsini giydirmişim, kendim alıp da giydirmeye sıra gelmeyen kıyafet de yok.

kaba taslak aldıklarımı sayayım belki sizler de faydalanırsınız.

4 tane penye battaniye
2 tane pazen battaniye
bir tane triko battaniye
bir tane peluş battaniye
(özellikle penye ve pazen battaniyeler o kadar çok kullanılmış ki yıpranmışlar)

5 tane 0-3 ay kendinden eldivenli alt-üst takım
3 tane 0-3 ay patikli penye tulum
3 tane 0-3 ay çift katlı penye yelek
5 tane penye eldiven
2 tane de babannesinin bebe yününden ördüğü yelek
mothercare bodyler. 3 tanesi yeni doğan, 7 tanesi 0-3 ay
hepsinin ortak özelliği nakışlarının olmaması ve % 100 pamuk olmaları(nakış kıyafeti sertleştiriyor)
iki tane banyo havlusu (içlerine de bir kaç tülbenti birleştirip, örtü dikillmiş)
6 çift lastiği sıkı olmayan çorap
4 çift yün patik
sadece iki tane iç zıbın (göbek düşene kadar giydirmiştim, sonrasında bodylere geçtim.)
bol penye, pazen, tülbentten hazırlanmış ağız bezleri
5 tane kadar salya önlüğü
yine 5 tane penye şapka
2 tane alt açma seti (bu setleri daha çok arabası için kullandım)

kızlar ben doğumdan önceki alışverişimi daha çok 0-3 ve 3-6 ay için yaptım.
kendi aldığım kıyafetler hep mothercaredi. kızım 3700 gr doğmuştu, hep ayına göre giydirdim.
baharda doğum yaptığım için patikli tulumlar ve patikli altlar çok kullanılşmıştı. hatta içine çorap da giydiriyordum.

3-6 ay kıyafetleri de yine hemen aynı sayılarda. bodylerin sayıları biraz daha artmış, 10 tane kadar var. ilave olarak patikli pantolonlar almışım, annemin k.validemin hediyeleri olan dış giyimler var. ama inanın daha çok penyeler giydiriliyor çünkü bebek o süslü püslü şeylerin içinde hiç rahat görünmüyor.

daha sonra da araç gereçleri, beslenme ihtiyaçlarını yazacağım kızlar hepinize sağlıklı hamilelik, sağlıklı doğum diliyorum

alış verişinizi fazla ağırlaşmadan yavaş yavaş tamamlamanızı öneriyorum. zamana yayınca önümüze geleni de almamış oluyoruz, araştırma, indirimleri takip etme fırsatımız da oluyor. ayyy ne cici, ayyy ne şeker şeyler deyip ihtiyaçtan fazla kıyafet almayın derim. kıyafetler % 100 pamuk olsun, penyesi de esnek olursa giydirmesi çıkarması kolay olur. bu özellikleri ben mothercare ürünlerinde buldum. tercihimi o yönde kullandım. ama oğluşum için yaptığım araştırmalarda joker mağazalarında satılan sobeee marka ürünler de hem şık, hem kullanışlı. özellikle penye battaniyelerini çok beğendim. en son gördüğümde fiyatı da çok uygun gelmişti. 19 ya da 20 tl ydi. ayrıca kitykate, bebecenter, ufaklık, bebetto marka ürünler de güzel. yine de özellikle bodylerde başından geçirmeyi kolaylaştıran ve çok esnek olan mothercare ürünlerini tavsiye ederim. her ayın 15 inde bir kaç gün süren indirimlerde temin edebilirsiniz. yalnız düz beyaz olan bodylerin kalıpları sanki biraz daha küçük. ben kızımda genelde renkli biyeli beyaz ya da hafif desenli olanları almıştım.

gelelim beslenmeyle alakalı ihtiyaçlara

bir tane 125 lik hava yutmasını önleyen biberon. drbrown ve awent ürünleri çok güzel. ben kızımda awent kullandım. drbrown için temizlemesini biraz zor diyorlar.

bebeğiniz bir çok ürünü inanın kendisi seçecek o yüzden biberonu set olarak almayın derim. sevmezse elinizde patlar. elinizde bir tane bulunsun, daha sonra ihtiyaca göre alırsınız.
kızım bu biberonu sevmişti ben de büyüdükçe onları da büyüttüm. emziklerini de ayına göre değiştirdim.
suluk vs şimdiden almayın. emince zaten gerekmiyor, kızım ek gıdaya geçince de normal bardaktan içiyordu.
mutlaka silikon kaşık alın. ilaç vermeniz gerekirse lazım oluyor.
emzik şimdi markasını hatırlamıyorum ama her tarafı kauçuk olan bir ürün kullanmıştım. görünümü biraz çirkin ama iz yapmıyor, acıtmıyor. kızım severek kullandı.
bazı hastanelerde bebek maması istiyorlarmış. ben almamıştım sonradan da hiç gerek kalmadı.

anne için göğüs pompasını şiddetle öneririm. ben phlips awent kullandım çok memnun kaldım, iyi ki almışım dediğim ürünlerin başında geliyor.
ayrıca yine awent göğüs kalkanı da almıştım, sağma işleminde diğer göğsümden sızan sütü tıoluyordu ben de biriktirip dondurucuya atıyordum. çalışmaya başladığımda babannemiz onları hep kullandı.
göğüs pedi de aldım ve çok kullandım. bazen göğsümden sızıntı oluyordu geceliklerim lekelenmemiş oluyordu.

kızlar göğüs ucu bakımınızı şimdiden yapmaya başlayın. kızımda doğumuma 2 ay kala haftada iki kez, asiti kaçırılmış zeytin yağı sürdüm ve üzerini kapatttım. diğer günlerde de mutlaka sabah akşam lansonih krem kullandım. buna rağmen emzirmeye alışana kadar acımıştı. ama hiç bir şekilde çatlama, yara, kanama olmadı. çok rahat ettim.

lohusalığımda da bu işleme devam ettim. ayrıca her emzirmeden önce ve sonra göğüs ucumu karbonatlı suyla sildim. bebeğimde hiç pamukçuk olmadı. emzirme bittikten sonra sildiğimde gazlı bezle hafifçe kuruladım.

diğerlerine gelince, arabasını görümcemin tavsiyesiyle doğumdan itibaren kullanılan tam yatar chicco lite way aldım. taşıma koltuğunu da yine chicco keyfit aldım ve iyi ki öyle almışım diyorum. arabayı 4 yıl elimizden düşürmedik görümcem kendisi travel sistem almış, çok ağır olmamasına rağmen bebek 1 yaşındayken pratiklik açısından baston pusete dönmüş. iki kere masraf olmuş.

ev tipi ana kucağını da chicconun titreşimli olanından aldık. çok memnun kaldım. mama sandalyesini 6 aydan sonra aldım o da chiccoydu. kızım severek kullandı. sadece mama saatinde oturtuyorduk, oraya oturduğunda mama saati geldiğini kuzum anlıyordu. bazı bebekler de sevmiyormuş. bence siz de önce bir arkadaşınızda falan deneyerek alın.

ev tipi salıncak falan kullanmadım. gerek de görmedim, en başlarda bir heves alsaydım evim eşya çöplüğü olacakmışama bazı arkadaşlar çok memnunlar tercih meselesi.

odasını çilekten almıştık. şifonyer, büyüyen beşik ve üç kapaklı dolaptan oluşuyordu. 6 aya kadar yanımızda sallanan beşiğinde yattı, ani bebek ölümlerinin çok olduğu bu dönemi geçirdikten sonra kendi odasına taşıdık. kızım da odasına erken geçtiği için benimsedi, yanımızda yatmak için hiç bir zaman ısrar etmedi. uykusu gelince doğru odasının yolunu tutardı

yan yatma yastığını ve emzirme minderini severek kullandık. hele ilk zamanlar dikişlerimden dolayı emzirme minderiyle çok rahat ettim. kızım oturmaya başlayınca da destek amaçlı kullandık. bence güzel bir ürün.

banyo küvetini de içi düz olanlardan almıştım. ayrıca minderi de vardı. fileler de güzel ama bana bebeğim üşür gibi gelmişti. bebeği yıkamak için biz başlarda tülbent kullanmıştık. ilk zamanlar şampuan kullanmadık, bebe sabunuyla hem vücudunu hem başını yıkadık.

tırnak makasını, törpüsünü,saç fırçasını da unutmayalım kızlar :)) ilk hafta eldiven taktık sonrasında çıkardık. ben tırnaklarını kesmekten çok törpüleyerek düzeltirdim hiç yüzünü falan çizmedi yavrucum.

kızlar biraz da beslenmemize değinmek istiyorum. anne adayı ne kadar iyi beslenirse bebek de o kadar sağlıklı olur unutmayalım. bir çoğumuzun bulantısı, kusmaları artık geçti. iki canlıyız deyip ne önümüze gelirse yemeyelim lütfen. doktorlarımız bizlere mutlaka beslenme listesi vermiştir. bu listelere harfiyen uyamasak da en azından uymaya çalışalım. çok yağlı, tuzlu, şekerli besinlerden, gazlı içeceklerden mümkün olduğunca kaçınalım. her gün avuç içimizi dolduracak kadar kuru yemiş yiyelim. gün kurusu, kuru incir de kabızlığa karşı çok faydalı ben ilk gebeliğimde çok faydasını gördüm kızlar.tatlı ihtiyaçlarımızı mümkün olduğu kadar meyvelerden karşılayalım. ille de tatlı yiyeceksek şerbetlilerden çok, sütlü tatlılara yönlenelim. illak ki de su. günde 2.5 3 lt su içmeye çalışalım. idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmaması ve bebeğin suyunun azalmaması için çok gerekli. ayrıca vücudu nemlendirdiği için çatlamalar için de önlem olabilir.

yürüyüşlerimize dikkat edelim, tehlikeli gebelik yaşamıyorsak mümkün olduğunca hareketli olalım.hareketli olalım derken tabi ki ağır ev işleri yapalım demiyorum bırakın onları ya yardımcı bayanlar ya da kocalarımız yapsın

lohusalıkta da yine dengeli beslenmeye dikkat edelim. az şekerli bolca komposto ve yine bol bol su tüketelim. ilk gebeliğimdeki doktorum bana her gün bir kase az şekerli, fasulyesi ve nohutu az, buğdayı ve kuruyemişi bol aşure yememi söylemişti. gerçekten inanılmaz süt yapıyor. ama yerken abartmayalım sağolsun k.validem lohusalığım boyunca evde hep aşure bulundurdu.

kızlar dikkatli beslendiğimizde hem gebeliklerimiz hem doğumlarımız rahat geçiyor. tarafımdan test edilmiştir fazla kilo almadığımız için doğumdan sonra, özellikle emzirme döneminde çok kolay kilo verebiliriz. lohusalık dönemi geçtikten sonra bebeklerimizi de arabalarına koyup temiz havada yine yürüyüşler yapalım. hem psikolojimize hem bedenimize gerçekten çok faydalı oluyor.

slm guzel 2013 hazıran annelerı bende 2012 hazıran annesıyım...doguma cok az kalmış gercekten zaman cok cabuk akıp gecıyor..şöyle bı baktım da ben gecen sene 4 bucuk aylık hamıleymışım suan 7 aymızı doldurduk 8 ayımıza gırdık..bol bol cıtcıtlı badı alın 0-3 ay 3-6 ay ve 6-9 ay özellıkle ılk dogdunda yaza denk gelındıgı ıcın 1 tane hastane cıkışı yeterlı gelıcektır daha sonra hava ısısı 29-30 derecelerı gosterdıgı ıcın hastane cıkısı zıbından cok 0-3 ay cıtcıtlıları kullanıcaksınız..zaten hastane cıkısı ıcınde yeterlı alt ust takım mevcut topu topu 2 hafta kullanıcaksınız hastane cıkısını sonrası hep kolsuz 0-3 ay cıtcıtlı badı kullanıcaksınız ve en onemlısı cok ınce battanıye alın hava cok sıcak oldugu ıcın belı usumesın dıye ortersınız...

mama sandalyesı ıkea nın kını aldım ben cokta memnunum cok fazla paralar vermeye gerenk yok 50 tlye hallettım ve hamıleyken almıstım bence cok gereklı bısey...

bebek arabamızı chıcco sımply cty mıydı öle bır marka aldım ayrıca pusetı de öle ve ınanınkı pusetı cok kullanıslı hıc hıc cıkarmıosunuz her yerede gezdırın evınızde ayrıca bır anakucagınada ıhtıyac duymıcaksınız amann dıorum cok gereksız seyler almayın sonra 2-3 ay ıcın kullanıcagınız seyler elınızde kalıor ve pısman oluyorsunuz benden sölemesı...

besık ılk etapta kullanmam yer kaplar dıyerek almadım zamanı gelınce ben genc odası alırım dedım park yatak aldım keske almasaymısım ama mecburen kullanıorum..zaten park yatak ıcındekı yatagı uyku setıydı besık fıyatına geldı sırf yer kaplamasın demıstım ben cocugumu sallamıcam vss öle olmuyor kızlar mecburen sallıosunuz hıc sallamam dıyen emzıkle uyutan anneler bıle zamanı gelınce sallıolar mecburen o yuzden bı beşık şartmış onu anladım...cunku bebek ılk etapta gazlı oluyor uyumuor sende uyusun dıosun gecelerı uykunda agır basıor sallaıosun benım gıbı hep ayakta sallarsınız valla beşık alın derım ama yınede sızın tercıhınız...

bıde sımdı kış ındırımı baslıcak ozellıkle kıyafetlerde 9 ay alın buyuk ıhtımal sızlerın bebıslerı kışa 5-6-7-8 aylık olucak 9 ay ve 1 yaş alın özellıkle ındırımden almış olucaksınız tabı sız bılırsnız ben öyle yapmştım..

baska aklıma geldıkce yazarım kızlar...

2006 nisanda kızımı kucağıma aldım. inşallah 2013 nisan ayında da oğluşumu kucağıma alacağım

hepimiz çok heyecanlıyız. nette gördüğümüz alış veriş listeleri, ürünlerdeki bol çeşitlilik zaman zaman kafamızı karıştırıyor.

kızıma aldıklarımın bir kısmını oğluşum için de kullanmayı düşünüyorum. dün baktım da çok abartılı sayıda almamışım. ilk ay için aldıklarım genellikle 0-3 ay kıyafetler. hepsini giydirmişim, kendim alıp da giydirmeye sıra gelmeyen kıyafet de yok.

kaba taslak aldıklarımı sayayım belki sizler de faydalanırsınız.

4 tane penye battaniye
2 tane pazen battaniye
bir tane triko battaniye
bir tane peluş battaniye
(özellikle penye ve pazen battaniyeler o kadar çok kullanılmış ki yıpranmışlar)

5 tane 0-3 ay kendinden eldivenli alt-üst takım
3 tane 0-3 ay patikli penye tulum
3 tane 0-3 ay çift katlı penye yelek
5 tane penye eldiven
2 tane de babannesinin bebe yününden ördüğü yelek
mothercare bodyler. 3 tanesi yeni doğan, 7 tanesi 0-3 ay
hepsinin ortak özelliği nakışlarının olmaması ve % 100 pamuk olmaları(nakış kıyafeti sertleştiriyor)
iki tane banyo havlusu (içlerine de bir kaç tülbenti birleştirip, örtü dikillmiş)
6 çift lastiği sıkı olmayan çorap
4 çift yün patik
sadece iki tane iç zıbın (göbek düşene kadar giydirmiştim, sonrasında bodylere geçtim.)
bol penye, pazen, tülbentten hazırlanmış ağız bezleri
5 tane kadar salya önlüğü
yine 5 tane penye şapka
2 tane alt açma seti (bu setleri daha çok arabası için kullandım)

kızlar ben doğumdan önceki alışverişimi daha çok 0-3 ve 3-6 ay için yaptım.
kendi aldığım kıyafetler hep mothercaredi. kızım 3700 gr doğmuştu, hep ayına göre giydirdim.
baharda doğum yaptığım için patikli tulumlar ve patikli altlar çok kullanılşmıştı. hatta içine çorap da giydiriyordum.

3-6 ay kıyafetleri de yine hemen aynı sayılarda. bodylerin sayıları biraz daha artmış, 10 tane kadar var. ilave olarak patikli pantolonlar almışım, annemin k.validemin hediyeleri olan dış giyimler var. ama inanın daha çok penyeler giydiriliyor çünkü bebek o süslü püslü şeylerin içinde hiç rahat görünmüyor.

daha sonra da araç gereçleri, beslenme ihtiyaçlarını yazacağım kızlar hepinize sağlıklı hamilelik, sağlıklı doğum diliyorum

cok tesekkur ederım cnm ellerine sağlık sanada hayırlı dogumlar nasıp etsın rabbım :)

slm guzel 2013 hazıran annelerı bende 2012 hazıran annesıyım...doguma cok az kalmış gercekten zaman cok cabuk akıp gecıyor..şöyle bı baktım da ben gecen sene 4 bucuk aylık hamıleymışım suan 7 aymızı doldurduk 8 ayımıza gırdık..bol bol cıtcıtlı badı alın 0-3 ay 3-6 ay ve 6-9 ay özellıkle ılk dogdunda yaza denk gelındıgı ıcın 1 tane hastane cıkışı yeterlı gelıcektır daha sonra hava ısısı 29-30 derecelerı gosterdıgı ıcın hastane cıkısı zıbından cok 0-3 ay cıtcıtlıları kullanıcaksınız..zaten hastane cıkısı ıcınde yeterlı alt ust takım mevcut topu topu 2 hafta kullanıcaksınız hastane cıkısını sonrası hep kolsuz 0-3 ay cıtcıtlı badı kullanıcaksınız ve en onemlısı cok ınce battanıye alın hava cok sıcak oldugu ıcın belı usumesın dıye ortersınız...

mama sandalyesı ıkea nın kını aldım ben cokta memnunum cok fazla paralar vermeye gerenk yok 50 tlye hallettım ve hamıleyken almıstım bence cok gereklı bısey...

bebek arabamızı chıcco sımply cty mıydı öle bır marka aldım ayrıca pusetı de öle ve ınanınkı pusetı cok kullanıslı hıc hıc cıkarmıosunuz her yerede gezdırın evınızde ayrıca bır anakucagınada ıhtıyac duymıcaksınız amann dıorum cok gereksız seyler almayın sonra 2-3 ay ıcın kullanıcagınız seyler elınızde kalıor ve pısman oluyorsunuz benden sölemesı...

besık ılk etapta kullanmam yer kaplar dıyerek almadım zamanı gelınce ben genc odası alırım dedım park yatak aldım keske almasaymısım ama mecburen kullanıorum..zaten park yatak ıcındekı yatagı uyku setıydı besık fıyatına geldı sırf yer kaplamasın demıstım ben cocugumu sallamıcam vss öle olmuyor kızlar mecburen sallıosunuz hıc sallamam dıyen emzıkle uyutan anneler bıle zamanı gelınce sallıolar mecburen o yuzden bı beşık şartmış onu anladım...cunku bebek ılk etapta gazlı oluyor uyumuor sende uyusun dıosun gecelerı uykunda agır basıor sallaıosun benım gıbı hep ayakta sallarsınız valla beşık alın derım ama yınede sızın tercıhınız...

bıde sımdı kış ındırımı baslıcak ozellıkle kıyafetlerde 9 ay alın buyuk ıhtımal sızlerın bebıslerı kışa 5-6-7-8 aylık olucak 9 ay ve 1 yaş alın özellıkle ındırımden almış olucaksınız tabı sız bılırsnız ben öyle yapmştım..

baska aklıma geldıkce yazarım kızlar...

sanada cok tesekkur ederım cnm yazan ellerınıze saglıkk :KK49:

kızlar çok saolun :))) bende evi öle ıvırla zıvırla doldurmak istemiorum açıkçası
lazım olan gerçekten ihtiyaç olan şeyler almak istiorum ve bi yerdende başlamak gerek açıkçası:)))

bu ay gözüme kestirdiğim bi havlu seti var onu almak istiorum sonuçta cisiyetide kesinleşti yavrumun:)))
havlu her halukarda lazım sonuçta:)))

sonna ilk etapta alıcam şeyler
bunları sürekli alışveriş yaptıgım bi mağaza var ordan taksitle alcam 3 tksit yaparım
arzum buhar makinası
arzum biberon ısıtıcı
bide bebefon alcam:))

aslında ilk zmanlar zaten odası olamıcak çünkü bu evimide yer yok yanımızda yatcak bebefona ilk zmanlarda ihtiyaç yok hemen alsammı almasammı bilemedim:))

kızlar bende 2012 haziran annesi olacaktım ama mayıs sonunda doğum yaptım yinede topikte devam ediyorum minilya arkadaşımızın dediği gibi zaman çok çabuk akıp gidiyor meleğim 7 buçuk aylık oldu bile...size kendi tecrübelerimi paylaşayım
öncelikle bol bol kısa kollu zıbınlardan alın 0-3 ve 3-6 ay ağırlıklı ben giysilerini ve tüm zıbınlarını mothercare markasının alıyorum ve son derece memnunum yıka yıka giy tabiri var ya aynen o şekilde, günlük giysileri panço kanz markalrınında alıyorum ve çok beğeniyorum.
bebek arabası graco fusio travel sistem çok hafif ve kullanışlı aynı zamanda çok az yer kaplıyor oto koltuğunuda hala kullanıyorum.
şampuan seti sebamed kesinlikle.
bol bol mendil
bebek odası takımı bence gereksiz hevesim var diyorsanız alın, ben kızıma oda yaptım şöyle ki park yatak aldım en azından ileride oda takımını alırken park yatağı katlayıp kaldırabilir ikinci bebeğime kullanabilirim, yatağımın yanınada bambu beşiklerden aldım ama bambu beşik çok gereksizmiş özendim aldım,
kesinlikle almanız gereken ürünlerden biri chicco polly salıncak bebişinizi ilk zamanlarda buna koyup çok güzel işinizi görebiliyorsunuz.
mama sandalyesi peg perego prima pappa aldım dışarısı içinde fisher price çok memnunum
bebek bezine çok yüklenmeyin ilk aylarda çok hızlı gelişiyorlar küçük kalabilir biz prima Premium care kullandık 4 noya kadar 4 nodan sonra aktif bebeğe geçmek en mantklısı çünkü kakaları koyulaşmaya başlıyor.
ıslak mendil kullanmayın pamuklu suyla altını temizleyin dışarısı için unibaby yenidoğanı tek geçerim.
pişik kremi desitin mor renk olanı süper
tırnak makasını makas şeklinde olanlardan alın kesinlikle biz chicconun aldık diğerleri nasıl bilmiyorum bunu beğendim.
telsiz beurer aldım kola saat gibi takılıyor koluma takıyordum bebişim odası kapalıyken işimi yapıyordum böylelikle yanımda taşımak zorunda kalmıyordum bundan da son derece memnunum.
müzikli dönence bebeği sakinleştiriyor bunuda eksik etmeyin.
biberon olarak avent ve chicco dan memnun kaldık.emzik nuk avent ve chicco
yazın doğum yapacağınız için dışarı çıkarırken muhakkak güneş kremi sürmeniz gerekecek biz güneye tatile de gittik babe nin güneş kremi süperdi ne kızarıklık ne yağlı hissi hiçbiri olmadı.
bebiş için en az 2 adet havlu
bol bol penye battaniye
hastane çıkışı 1 tane yeter ama muhakkak organik olsun.
kendiniz için doğuma pijama takımındansa gecelik daha kullanışlı oluyor bilhassa normal doğum yapanlar için ve kısa kollu tercih edin zaten sabahlığıda oluyor takımında.

bebişler için çok fazla dışarı giysisi almayın çünkü sadece zıbın ve ayağına bir çorapla dolaştırıyorsunuz çok küçük olduklarından kıyafetlerin içinde rahat etmiyorlar bu yüzden bir kaç tane olsun ama abartmayın benimki bir çoğunu giyemeden kaldırmak zorunda kaldım.
banyo termometresi gereksiz:KK1: en ideali dirsekten ölçmek
her çocuk farklıdır ama ben bebişime tiny love tekmele oyna oyun halısı aldım içinde en fazla 10 dk durdu yani bu bizim için çok gereksizdi.

hepinize şimdiden hayırlı doğumlar aklıma geldikçe eklerim:KK49:

Son düzenleme:
arkadaslar Allah sag salim kucaklariniza almak nasip etsin bende 6haziranda dogum yaptim bebeginiz yaz bebegi olacagindan cok fazla kiyafet almayin derim bende sadece ilk 15 gun uzun kollu takil sapka ve eldiven giydiriyosunuz dis dunyaya uyum saglasin diye sonra hep citcitli badi corap giyiyo belki parmak emme problemi olursa fazladan 4cift eldiven gerekebilir cabuk islaniyo sk degistirmek gerekiyo ince battaniye cok gerekli 2 tane agiz bezi 2havlu kuvet ve filesi cok gerekli babyjem guzel marka olarak biberon avent memnunum ,emzik herbebek kendi seciyo benim kiz damakli almiyo simetrik uc bebedor kullaniyorum avent te aldik ama pek sevmiyo onu:) bez olayina gelirsek stok yapmayin hediyede gelir kucuk kalir bitmez marka ilk 4ay kesinlikle pirima p.care sonra da haggies gold veya son cikan aktif bebek eski aktif bebek hic iyi degildi :KK43: besik kesinlikle guzel sallanabilen ve 2 yasina kadar kullanilabilecek bisey bakin ben parkbesik aldim tavsiye ediyorum cunku emeklmeye baslayinca evde icinde oynatmasi acisindan kullanisli kacamiyo disari .kesinlikle dolabi olmali cok yayintisi oluyo :) oyun halisi benim cok isime yaradi icinde saatlerce oyndigi oldu belki oynamaz diye cesaret edip cok para vermedim bayb2go marka aldim 60 tl verdim cok sevdi oynarken uyudugu bile oldu :)sallanan salincak kraftmaxi aldim ondanda memnunduk ama buaralar bek binmek istemiyo daha dik oturmak istiyo artik genelde mama sandalyesinde takiliyoruz ikea antilop var memnunuz cok para vermek istemeyenler icin ideal ama mama sandalyesi oyuncagida alin diger oyuncaklari asagi atip agliyo :) caliscaksaniz lansinoh sutsaklama biberonlarini oneririm torbalardan daha kullanisli pompa medala var cok memnunum cam rende mutlaka alcaksiniz ister simdi alin ister 5.ayda meyve fileside kullanisli mama kasigi ikeadan aldim cok memnunum ayrica cok ince oldgndan hemen giriyo agzina simdilik bunlar aklima gelirse yazarim

kızlar aklıma geldıkce ve bebısım uyudukca sıze yazmaya calısıorum...az kaldı bebıslerınızı kucagınıza almanıza cunku gercekten kış cabuk gecıyor gun nasıl aksam oluyor anlamıoruz eee yazın bası gıbı de bebıslerınızı kucagınıza alıcaksınız yanı zaman cabuk akıcak merak etmeyın..bende cok merak ederdım hatta hamıleyken ıcımde bır bebek mı var benım bebegım mı olucak sag saglım kucagıma alırım ıns koklarım öperım poposunu sıırırım ıns dıordum suan Allah ıma sukurler olsun popişini bı yıyorum kı kıkır kıkır guluyor evlat mu can bu dıyerek kaç kere yıyorum mınıgımı...sızlerde ıns Allah ın ıznıyle evlat sevgısını tadacaksınız...

kızlar bıı daha ustune basa basa soluyorum cıtcıtlı kolsuz ve kollu badılerden cok alın hastane cıkısı bı tane yeterrr gercekten ıkıncısı kullanılmıyor yaz bebegı olucak havalar bı ıkı haftaya bı bakıcaksınız cok asırı sıcak olucak ha benım gıbı cok pımpırıksenız ılla ıkı hastane cıkısı alım dıosanız ben öyle yaptım oysakı şöyle yapabılırdım önden cıtcıtlı ayaklı badıler var 0 3 aylık ıkı tane ondan alabılırsınız daha mantıklı olucaktır ınanın...hastane cıkısınıda zaten bır tane mecbur alıcaksınız cunku hastaneden hemen ısteyecekler bebısınızı gıydırmek ıcın aaayyy heyecanlandım o bebısınızı ılk görucegınız dogum yaptıgınız gun cok heycanlı gececek hatta o akşam hıc uyuyamayıp hep bebegınıze baka kalıcaksınız bu benden mı cıktı?aman Allah ım ben anne mı oldum?dıye sasırıp sabaha kadar o mıss kokulunuzu dusuneceksınız..o ne buyuk bır mucıze dıyeceksınız ve Allah ınıza sukr edeceksınız...

kızlar ınaınkı heyecanla aldıgınız herseyı bebgınız cok kısa bır sure kullanıcak o yuzden bence cok almak ıstıyosanız bıle daha uygununu alın kı ıcınız acımasın..bıde herseyı önceden almak yerıne zamanı gelınce alın cunku bazı cocuklara dr yurutec onermıyor bazısı cocuklar ıse yurutecı sevmıor ben önceden aldım ama bızımkı sevdı suan elı ayagı gıbı kullanıyor maşşallah..ama kullanmasaydı uzulurdum..keske onceden almasaydım derdım..

mama sandalyesı bence cok gereklı ama sızce gereklı olmayadabılır cunku benımkını koyuyorum uzun sure oyalanıyor bazı cocuklar sıkılıp benı al dıyor resmen..mama sandalyesı ıkea antılop cok ıyı aslında alsanızda pısman olmazsınız cunku en azından ben bebgımı 15 dk otursun dıye ona koyuyordum destek saglıyor bebegınız oturmasını ogrenıyor arkasındakı mınderle beraber cok rahat oturabılıyor..

minilya çok güzel anlatmışsın, daha şimdiden içimde bi bebek mi var diye heyecanlanıyorum kimi zaman -ki ben çok öle çocuk isteyen biri değildim mahalle baskısı, anamın baskısı yüzünden :KK1: yaşta 30 olunca okulda bitti sayılınca hadi artık olsun dedik, bizim hayatımız daha tam düzene girmediği için hazır olamadık bi türlü..hatta hamileliğimi öğrediğimizde birbirimize bakıp şaşırdık ve tırstık evet korunmuyoduk ama pekte beklemiyorduk...şimdi bazı bazı hoşlanıyorum bu duygudan bazende korkuyorum çocuklu hayatın zorluğundan...valla 30 yaşındayım ama daha kendimi çocuk gibi hissediyorum, bide yaşımı hiç göstermiyorum doktor bile beni görünce evli olduğuma şaşırdı yaşımı öğrenince ortamda bi sessizlik oldu...Aman Allahım hiç o seksi kadınlardan olmadım:KK43:...işte durum böyle olunca annelik bazen ürkütücü geliyor.. ama rüyamda doğum yaptığımı çok güzel bi kızım olduğunu gördüm emzirmeye çalışıyordum ve çok büyük zevk alıyordum doyamadım resmen çocuğa uyandığımda bi daha bi daha görmek istedim o rüyayı....rüyada bile bu kadar zevkliyse gerçekte kimbilir nasıldır... binlerce şükür Rabbime bize bi evlat nasip edeceği için inş. ve Allah olmayanlarda sağlıklı evlatlar nasip eder inş..

kıyafet konusunda bende sana katılıyorum çok çabuk büyüyolar alnınan pahalı şeyleri pek giyemiyorlar.. ben o yüzden 0-3 aylık kıyafetlerini zıbın falan hariç çok almayı düşünmüyorum öle çok pahalı şeyler bence 9 ay 1 yaşından sonra alınmalı- diyorum ama insan kendini durduramıyo çok güzeller yaw.. o hastane çıkışı bana çok saçma geliyo ama 1 tane almak lazımmış..

niran cnm ben özgurlugume cok duskunum 2 yıl cok rahattık cocuksuz ee halıyle cocuk olunca bocalıyosun kabul edelım..hele ılk gunler zorlu gecıyor ne kadar cok sevsende mınıgını artık özgurluklerın kısıtlanıyor her seyını bebege göre ayarlıosun..ama zamanla buyudukce buyudukce daha rahatlıyorsun ve alısıyorsun suan 7 bucuk aylık bebegım cok rahat her yere gıdebılıorum en azından nıcın agladıgını anlıyorum ama ılk zmanlar ac mı gazı mı var anlayamıosun halıylede dısarda vss rahat olamıyorsun ..ee bıde ek besın olayına gecıncede rahatsın cunku sutum yettı yetmedı durumlarıda zmaanında kasmıstı benı..bende 25 yasındayım bende mınyonum yasımı göstermıyorum herkes 18 mısın dıyor kımılerı bu yasta bebegın mı oldu kızım dıyor..vss vss zamanında anne oldum dıye dusunuyorum en guzel 25-30 yasta anne olmak cocukken anne olanlar nasıl yapıyor bılemıorum cunku cocuk buyuk bır sorumluluk ıstıyor gercekten..

gecen aksam eşimin yenı arabası geldı 2012 model fıesta beyaz nasıl merakla bekledım esım geldı eve dedım benı gezdıreceksın aşkım ya çocuk uyanırsa dedı bız ıkı pımpırık cocugu bırakamadık oysakı öncedende yenı araba aldıgında heyecanla beklemıstım hemen gece mece dememıstık tur attırmıstı bana...

onun dısında sınemaya cok sık gıderdık suan sınemanın ss sı yok cunku bebegımı kımseye bırakamıorum malesef...bıraz buyuse belkı 2-3 yasından sonra...

vss vss bıcok sey kısıtlanıyor halıyle ama bebek bambaska bısey annelık duygusu hele hıcbıseye degısılmez...

niran cnm ben özgurlugume cok duskunum 2 yıl cok rahattık cocuksuz ee halıyle cocuk olunca bocalıyosun kabul edelım..hele ılk gunler zorlu gecıyor ne kadar cok sevsende mınıgını artık özgurluklerın kısıtlanıyor her seyını bebege göre ayarlıosun..ama zamanla buyudukce buyudukce daha rahatlıyorsun ve alısıyorsun suan 7 bucuk aylık bebegım cok rahat her yere gıdebılıorum en azından nıcın agladıgını anlıyorum ama ılk zmanlar ac mı gazı mı var anlayamıosun halıylede dısarda vss rahat olamıyorsun ..ee bıde ek besın olayına gecıncede rahatsın cunku sutum yettı yetmedı durumlarıda zmaanında kasmıstı benı..bende 25 yasındayım bende mınyonum yasımı göstermıyorum herkes 18 mısın dıyor kımılerı bu yasta bebegın mı oldu kızım dıyor..vss vss zamanında anne oldum dıye dusunuyorum en guzel 25-30 yasta anne olmak cocukken anne olanlar nasıl yapıyor bılemıorum cunku cocuk buyuk bır sorumluluk ıstıyor gercekten..

gecen aksam eşimin yenı arabası geldı 2012 model fıesta beyaz nasıl merakla bekledım esım geldı eve dedım benı gezdıreceksın aşkım ya çocuk uyanırsa dedı bız ıkı pımpırık cocugu bırakamadık oysakı öncedende yenı araba aldıgında heyecanla beklemıstım hemen gece mece dememıstık tur attırmıstı bana...

onun dısında sınemaya cok sık gıderdık suan sınemanın ss sı yok cunku bebegımı kımseye bırakamıorum malesef...bıraz buyuse belkı 2-3 yasından sonra...

vss vss bıcok sey kısıtlanıyor halıyle ama bebek bambaska bısey annelık duygusu hele hıcbıseye degısılmez...

minilyacım kusura bakma 2 gündür bloğa girmiyorum şimdi görebildim yazını...çok haklısın çocuk büyük sorumluluk ve kısıtlılık bende bunlardan korkuyordum ve hala korkuyorum..bide şimdi çocuğa ii bakabilcekmiyim acaba emecekmi gibi kaygılar var rüyamda bile doğum yaptığımı bebeğimin ilk başta emmediğini uğraştığımı ve sonra memeyi aldığını görüyorum artık nasıl kaygı yaptıysam...ya anlatmıyorum içimdekileri biraz 'mutlu' biraz 'kaygılı' biraz 'heyecanlı' biraz 'ne gereği vardı modunda' biraz 'sabırsız' biraz 'korkak' biraz 'bi an önce doğsun' biraz 'ama daha düzenim oturmadı ' modlarımdayım ammma ÇOK ŞÜKÜR RABBİME bu armağanından dolayı Rabbim olmayanlarada nasip etsin.. anlayacağın ben ne siyah nede beyazım bu aralar KIRÇILIM

minilyacım kusura bakma 2 gündür bloğa girmiyorum şimdi görebildim yazını...çok haklısın çocuk büyük sorumluluk ve kısıtlılık bende bunlardan korkuyordum ve hala korkuyorum..bide şimdi çocuğa ii bakabilcekmiyim acaba emecekmi gibi kaygılar var rüyamda bile doğum yaptığımı bebeğimin ilk başta emmediğini uğraştığımı ve sonra memeyi aldığını görüyorum artık nasıl kaygı yaptıysam...ya anlatmıyorum içimdekileri biraz 'mutlu' biraz 'kaygılı' biraz 'heyecanlı' biraz 'ne gereği vardı modunda' biraz 'sabırsız' biraz 'korkak' biraz 'bi an önce doğsun' biraz 'ama daha düzenim oturmadı ' modlarımdayım ammma ÇOK ŞÜKÜR RABBİME bu armağanından dolayı Rabbim olmayanlarada nasip etsin.. anlayacağın ben ne siyah nede beyazım bu aralar KIRÇILIM

tüm bu düşüncelerın bin mislini düşünüp kendımı yıpratmaktan baska bısey yapmamışım bılıormusun zaman zaman dogum yaklastıkca dogum korkularımla beraber bebege nasıl bakıcagım konusu ıyıce benı sarmıştı hatta kendı kendıme ağlayıp durmuştum..
özellıkle bünyem cok zayıftır sureklı hasta olurum ve hastalandıgım zaman ıkı gun yatmadan ıyıleşmem acaba dıodum hastayken nasıl bakarım ?suan hastayım fecı sekılde grıp oldum ustelık ılac ta ıçemıyorum cunku emzırıyorum ama herseye ragmen ayaktayım benım bır bebegım var o yuzden ıyı olmak zorundayım..bebegımın burnu tıkalı oda benı ememıyor zorlada olsa sureklı emzırıorum ek besın dede zorlanıyor balgamı oldugu ıcın kusuyor yanı velhasıl benım grıbım cok önemlı degıl bebegım ıyı olsa yeter dıorum onun ıcın ayaktayım..

ılk gunler kızlar ıste o ılk gunler bıraz zorlu gecıyor psıkolojınız bozuluyor bu her anneye oluyor bu bebek nerden cıktı gıbı dusunceler bıle oluyor sakın ben nasıl bır anneyım nasıl dusunuyorum demeyın..bu ıkıncı haftadan sonra gecıp gıdıyor..zamanla sız bebege bebekte sıze adapte oluyor..bu dusuncelerın yerını ahh ne guzel bır anneyım ışte işte ben bebegıme bakıyorum alıyor..

sut problemı ayrı bır dert acaba yeterlımı degıl mı ılk gunler elbette yetmıcek benımde yetmemıstı mama vermıstım ama zamanla sutunuz cogalıyor..6 aya kadar yetıyo mu yetmıyor mu dusunceler hep olucak..ama kılo alımları ıyıyse yetıyor demektır bunu unutmayın..

Aklima ilk gelen onerileri hemen paylasayim
Kesinlikle yaz icin 2 parca kiyafetler almayin. Surekli belleri aciliyor. Ben hic 2 parca kiyafetlerimizi kullanamadim. Bol bol alttan cit citli guzel tulumlar alin. Kiz bebisler icin ozenipte etek elbise almaya sakin kalkmayin cocukta rahat edemiyor hic kullanisli olmuyor. Cok fazla hastane cikisi almayin. Zaten sicak oldugu icin uzun kollu pek fazla giyilmiyor. Oyle herkes usur diye sar sarmala giydir diye ogut verip duruyor ben kizimi hic sarip sarmalamiyorum cok sukurki hic hasta olmadi. Direncli olmaya soguga alismali. İnce coraplardan alin yazda olsa corapsiz olmuyor. Kis ve bahar icinde bebege en cok tulum yakisiyor bebekte rahat ediyor giymeside kolay. Elbiselerimiz dolapta oylece duruyor. Daha sonra tekrar yazarim

tüm bu düşüncelerın bin mislini düşünüp kendımı yıpratmaktan baska bısey yapmamışım bılıormusun zaman zaman dogum yaklastıkca dogum korkularımla beraber bebege nasıl bakıcagım konusu ıyıce benı sarmıştı hatta kendı kendıme ağlayıp durmuştum..
özellıkle bünyem cok zayıftır sureklı hasta olurum ve hastalandıgım zaman ıkı gun yatmadan ıyıleşmem acaba dıodum hastayken nasıl bakarım ?suan hastayım fecı sekılde grıp oldum ustelık ılac ta ıçemıyorum cunku emzırıyorum ama herseye ragmen ayaktayım benım bır bebegım var o yuzden ıyı olmak zorundayım..bebegımın burnu tıkalı oda benı ememıyor zorlada olsa sureklı emzırıorum ek besın dede zorlanıyor balgamı oldugu ıcın kusuyor yanı velhasıl benım grıbım cok önemlı degıl bebegım ıyı olsa yeter dıorum onun ıcın ayaktayım..

ılk gunler kızlar ıste o ılk gunler bıraz zorlu gecıyor psıkolojınız bozuluyor bu her anneye oluyor bu bebek nerden cıktı gıbı dusunceler bıle oluyor sakın ben nasıl bır anneyım nasıl dusunuyorum demeyın..bu ıkıncı haftadan sonra gecıp gıdıyor..zamanla sız bebege bebekte sıze adapte oluyor..bu dusuncelerın yerını ahh ne guzel bır anneyım ışte işte ben bebegıme bakıyorum alıyor..

sut problemı ayrı bır dert acaba yeterlımı degıl mı ılk gunler elbette yetmıcek benımde yetmemıstı mama vermıstım ama zamanla sutunuz cogalıyor..6 aya kadar yetıyo mu yetmıyor mu dusunceler hep olucak..ama kılo alımları ıyıyse yetıyor demektır bunu unutmayın..
canım çok geçmiş olsun ben bugün girdim siteye yoktum şimdi gördüm umarım iisindir şimdi...o gripte ne pis bişi ya normalde zor bide bebek varken nasıldır kimbilir

canım çok geçmiş olsun ben bugün girdim siteye yoktum şimdi gördüm umarım iisindir şimdi...o gripte ne pis bişi ya normalde zor bide bebek varken nasıldır kimbilir

evt cnm ya hala gecmedı...saol ıyı dıleklerın ıcın..

19 Haftalık hamileyim, bebeğimizin cinsiyeti geçtiğimiz hafta kesinleşti.. O minik bir kız..
Çok mutlu ve heyecanlıyım.. Rabbim sağlıklı bebekler dünyaya getirmemizi nasip etsin inşAllah..

X