Bir Kesede iki bebek

zambakl

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Ağustos 2009
272
3
Kızlar merhaba,
8 Haftalık ikiz bekleyen bir anne adayıyım..
Yalnız benim sorunum iki bebekte tek bir kesede..
Bu çok nadir olan ve çok riskli bir durummuş ben de çok korkuyorum tabi..
Bana yorumlar mısınız lütfen?

Tek yumurta ikizleri zaten tek kesede gelişiyor, neden sana riskten sözettiler ve korkuttular anlamadım. Benim düşünebildiğim tek risk çift yumurta ikizlerine göre daha zayıf doğma ihtimalleri, sana sözedilen ne tür bir tehlike acaba? Umarım herşey çok yolunda gider ve birbirinin birebir aynısı güzel yavruların olur.

Tşkler Umut,

Tek yumurta ikizleri genelde farklı keselerde gelişiyor..Benimki ender rastlanan bir durum

İkinci kontrole gittiğimde kocaman bir kese ve içinde iki kalbin attığını gördük..Doktorum çok ender rastlanan bir durumdur,beslenme şekilleri çok önemli,riskler doğurabilir dedi..Bende bu riskleri merak ediyorum..Yani hiçbir bilgim yok bu konuda..Başka bir prof a gideceğim..Ona gidene kadar kendimi rahatlatmak istiyorum..Benim gibi olanlar var mı acaba?

Bence moralini yüksek tut canım. Rabbim büyük mutlaka bir kolaylık verir. Tabiki prof a da görün. Ama bazen dr.lar da abartılı olabiliyorlar.Belki de ihtimalleri söylemiştir ama kesin böyle bişey olacak bakma olaya. Bol dua et. İnşallah herşey yolunda gider. Normalde tek yumurta ikizleri oluyor sık duyduğumuz bir durum.

Tek yumurta ikizi iki ayrı kesse olunca ayrı yumurta ikizinolur ki

ya hayret bişey tek yumurta ikizi demek tek kese demek zaten,
ne var bunda endişe edilecek ben anlamıyorum,
yani aynı yumurtada ayrı kesede olurmu ki iki bebek zaten?

ya hayret bişey tek yumurta ikizi demek tek kese demek zaten,
ne var bunda endişe edilecek ben anlamıyorum,
yani aynı yumurtada ayrı kesede olurmu ki iki bebek zaten?

Tek yumurta ikizi tek kesede olacak diye bir kural asla yok,
Çeşitli şekilleri vardır ve en risklisi tekı kesede gelişenidir..
Araştırmadan yorum yapmak bana göre çok yanlış..Ayrıca endişe etmek kadar doğal ne olabilir bende anlayamamanızı anlayamadım,
neyse..

Aşağıdaki dökümanı okumanı tavsiye ediyorum arkadaşım..
ilgileniyorsan bilgilenebilirsin...

TEK YUMURTA ıKıZ GEBELıĞıNıN FARKLI ŞEKıLLERı

Tek yumurta ikiz gebeliğinde döllenen yumurta hücresi çoğunlukla döllenmeden sonraki ilk üç günde yeniden bölünerek iki ayrı embriyoya dönüşür ve bu embriyolar gelişimlerini sürdürmeye devam ederler. Bu durumda her embriyonun koryon tabakası (plasentası) ve amniyos kesesi ayrıdır. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe dikoryonik (çift koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir. Ender durumlarda plasentalar birbirleriyle yakın temas halinde olarak birleşmiş izlenimi verebilirler.

Döllenme sonrası ayrılma dördüncü günle sekizinci gün arasında olduğunda, ayrılma koryon tabakasının gelişmesi sonrasında olduğundan koryon tabakaları (plasentaları) ortak, ancak amniyos keseleri ayrı olan iki bebek gelişmeye başlar. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe monokoryonik (tek koryonlu), diamniyotik (çift amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir.

Döllenme sonrası ayrılma ender durumlarda sekizinci gün sonrasında da oluşabilir. Bu durumda amniyon tabakası da oluştuktan sonra ayrılma gerçekleştiğinden hem koryon tabakası hem de amniyos kesesi ortak olan iki ayrı bebek oluşur. Bu şekilde oluşan ikiz gebeliğe de monokoryonik (tek koryonlu), monoamniyotik (tek amniyos keseli) ikiz gebelik adı verilir. Bu iki bebek aynı amniyos kesesi içinde birbirleriyle direkt temas halinde gelişimlerini sürdürürler.

Son düzenleme:
Diğer arkadaşlara cesaretlendirici güzel ve iyi niyetli yorumları için ayrı ayrı teşekkür ediyorum..

Merhaba zambakl,
Bende de aynı durum olduğunu bugünkü kontrolümde öğrendim. Aynı kesede iki yolk saç göründü doktorum ikiz gebelik dedi. Yalnız benim şuanda 8 haftalık olması gerekirken 6 haftalık görünüyorlar. Gelişimleri çok yavaş. Doktorum bir hafta daha bekleyecek kalp atışı ve bebek görünmezse kürtaj olacağım. Kürtaj olmadan önce çarşmaba bir profesörden randevu aldım ona da göstereceğim. Ama pek ümidim yok. ınternette araştırdığım kadarıyla riskli bir çoğul gebelik şekliymiş. Yapışık olma veya anomali doğma riskleri var. Ama böyle durumda olupda bebeklerini sağlıkla kucağına alanları okudum. Şimdiden moralini bozma. Ben başlarda kendim için çok üzülüyordum ama artık hayırlısını diliyorum.Sadece beklemek biraz yorucu. ışime bile konsantre olamaz oldum. Herşey Allahtan. En önemlisi sağlıkla doğmaları. ınşallah bebeklerini sağlıkla kucağına alırsın canım.

merhaba zambakl,
öncelikle diğer topikteki mesajlarını da okuduğumu cevap yazdığımı ama sitede sorun olduğundan ulaşmadığını söylemek isterim.Sana ilk tavsiyem bu kadar agresif olma kim cevap yazarsa yanlış anlamaya çok müsaitsin anlıyorum seni aynı şeyleri bnde yaşadım çünkü aynı konuyu bende açmıştım.
ıkizler tek kese içinde içinde olursa riskli bana da öyle söylendi ama ikinci kontrolümde 2. kese göründü şükür ki.Ama tek kese içinde oljup çok iyi takiple ikz gebeliği tamamlayanlar var ama sadece seçeceğin doktoru çok iyi bilmen lazım.Ayrıca tek kese içinde olunca tek yumurta ikizi olacak diye birşey yok gerçekten.
Tek yumurta veya çift yumurta ikizleri keseye göre değil yumurtanın bölünmesine göre belireniyor.Bence sende canını sıkma ınş.bebeklerini sağlıkla kucağına alırsın.Ama doktorun çok önemli

Slm,
Bana doktorum tek kesede olduğunda tek yumurta ikizidir dedi..
Bilemiyorum herkes birşey söylüyor kafam iyice karıştı..Çok üzgünüm..Yarın prof dr a gideceğiz söylenene göre işin ehliymiş..Bakalım o ne diyecek..ınş dediğin gibidir..Kocaman bir kese göründü ultrasonda ve içindeki iki bebeğide gördüm..

canım benimde bebeklerim tek kese içindeydi allaha şükürki hiçbir problemle karşılaşmadım hamileliğim boyunca hatta doğumuma 20 gün kalaya kadar çalıştım 36 haftalıkken doğum yaptım bebeklerim küveze girmediler çok sağlıklıydılar

canım benimkilerde tek yumurta ikizi benimde başta doktorum sana dediğini demişti tek yumurta ikkizi gebeliğinin riskli olduğunu birinin beslenip diğerinin beslenme şansının düşük olduğu şeklinde falan fakat biz diğer kontrole gittiğimizde bizimkiler iki ayrı keseye dönüşmüşlerdi iki ayrı plesantadan besleniyorlardı

canım benimkilerde tek yumurta. tek kesedeydiler. vede aralarında 1 gr bile fark yoktu doğduklarında. içini ferah tut tatlım sağlıkla gelsin bebişlerin inşallah..

doktor çift yumurta ikizi olduklarını söyledi 13. haftamdaki kontrolümde son anda farketti..Şimdiye kadar farkedilmemesi ve aynı kesede gibi görünmeleri sizce de ilginç değil mi?

sağol uyarın için..Ama ben ona inanmıyorum yatarak bebeğin duracağına..Ne zaman doğacaksa doğar takdir ilahi

cnm benim hayırlı olsun öncelikle ben 5 ay çalıştım sürekli çok yoruldum ve ikizlerimi 29 haftalık doğurdum mutlaka dinlenmelisin bu çok önemliymiş malesef ben dinlenemedim ve birini kaybettim cnm inş Rabbim ikisinide kucağına almanı nasip eder

X