Bebek Beslenmesi Ek gıdaya geçişte neler verilmeli ?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

artesk85

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2010
357
2
doktor demedikçe ek gıdaya nasıl başlıyoruz yani 6. ay oluyor ve biz ne vereceğiz ilk önce hiç bir bilgim yok burda bayağı başlık var kafam karıştı bzıları 4.5 aylıkken başlamış falan .. hazır meyve sualrı faln var ne kadr ii dir onlar .. sanki tek başıma ek gıdayı başaramayackmısım gıbı gelıyor ya:KK43:(

hazır meyve suyu vermeyın.kendınız taze sıkıp ıcırın.hazırlarda kı koruyucu maddeler bebegınızın bagısıklık sıstemını zayıflatır ve taze sıkılmıs olanın verecegı vıtamını vermez.

doktor demedikçe ek gıdaya nasıl başlıyoruz yani 6. ay oluyor ve biz ne vereceğiz ilk önce hiç bir bilgim yok burda bayağı başlık var kafam karıştı bzıları 4.5 aylıkken başlamış falan .. hazır meyve sualrı faln var ne kadr ii dir onlar .. sanki tek başıma ek gıdayı başaramayackmısım gıbı gelıyor ya:KK43:(
doktorlara kaldıysak işimiz zor,çünkü bir dr un ver dediğini diğer dr sakın verme diyor ve arada kalan biz oluyoruz.en iyisi kendi bildiğin,bebeğin için neyi sağlıklı görüyorsan annelik içgüdüsüyle ona göre hareket etmek bence.
mamayla besleniyorsa ekgıdaya4,5 aylıkken anne sütüyle besleniyorsa 6.aydan itibaren tadlarına alışması açısından yemek sularından,meyve sularından,meyve pürelerinden,yoğurttan yavaş yavaş ve hergün birini deneyerek verebilirsin.bazen başaramayacağım hissine kapılıyo insan ama inan yaşadıkça tecrübe edindikçe kendin belirliyebiliyosun bebeğinin ne yiyip ne yiyemeyeceğini.:KK64:

Arkadaşım benim bebeğim 4,5 aylık ama bende başladım ek gıdaya,doktor demeden..çünkü günde 1 defa mama vermek zorunda kalıyordum,sütüm yetmiyordu bazen,onun yerine ek gıdaya geçmeyi uygun gördüm..cam rende aldım,elma püresi verdim,havuç suyu verdim,yoğurt verdim,elma armut muz(az) karıştırıp meyve püresi yaptım verdim..bazende hazır kavonoz meyveleri var onlardan veriyorum..bugünlerde çorbaya geçmek istiyorum..tabi şöyle söliyim verdiğim miktarlar çok azcık,6-7 kaşık ancak var..bende başaramayacakmışım gibi geliyor..hele ki o çorbalar,kendim bile ağzıma sokmadığım o tatları nasıl bebeğime vereceğim merak ediyorum doğrusu..inşallah alınımızın akıyla bu işi de başarır,çocuklarımızı sağlıklı büyütürüz..

Arkadaşım benim bebeğim 4,5 aylık ama bende başladım ek gıdaya,doktor demeden..çünkü günde 1 defa mama vermek zorunda kalıyordum,sütüm yetmiyordu bazen,onun yerine ek gıdaya geçmeyi uygun gördüm..cam rende aldım,elma püresi verdim,havuç suyu verdim,yoğurt verdim,elma armut muz(az) karıştırıp meyve püresi yaptım verdim..bazende hazır kavonoz meyveleri var onlardan veriyorum..bugünlerde çorbaya geçmek istiyorum..tabi şöyle söliyim verdiğim miktarlar çok azcık,6-7 kaşık ancak var..bende başaramayacakmışım gibi geliyor..hele ki o çorbalar,kendim bile ağzıma sokmadığım o tatları nasıl bebeğime vereceğim merak ediyorum doğrusu..inşallah alınımızın akıyla bu işi de başarır,çocuklarımızı sağlıklı büyütürüz..

ben de elma suyu veriyorum sadece 20 gündür.
10 gün sonra kilosuna tekrar bakıp tamamen geçip geçmemeye karar vereceğim.
doktorum geçelim ek gıdaya dedi ama ben rahat edemedim yine de.
cam rendede yaptığım elmayı kaşıkla yutamaz diye biberona koyup veriyorum...

ben de elma suyu veriyorum sadece 20 gündür.
10 gün sonra kilosuna tekrar bakıp tamamen geçip geçmemeye karar vereceğim.
doktorum geçelim ek gıdaya dedi ama ben rahat edemedim yine de.
cam rendede yaptığım elmayı kaşıkla yutamaz diye biberona koyup veriyorum...

Canım ama kaşıkla vermezsen çocuk emme güdüsünü yenemez ki ..ben meyve suyuda olsa kaşıkla vermeye çalışıyorum,az içiyo ama olsun,amaç ek gıdaya geçebilmesi..rahat edilmeyecek bir durum yok,için rahat olsun,eninde sonunda bu çocuklar ek gıdaya geçecek,şimdiden yavaş yavaş başlamalarında sakınca görmüyorum ben..çok kasmadan fazla abartmadan veriyorum..

benim kızım 5 aylık, birkaç kez elma suyu ve azıcık muz vermiştim. doktorumuz bir hafta sonra meyve sularına başlayalım dedi, ilk 15 gün sadece meyve suyu daha sonra ki 15 gün de sebze suyu ve yoğurt verecekmişiz. 6. ayda da sebze çorbalarına başlayacağız bakalım. Nasıl olacak merak ediyorum. ben azar azar su veriyorum kaşıkla, önceleri zorlandı kızım ama şimdi alıştı kaşıkla içmeye.

biz 5 aylıkken başladık ekıdaya. Havuç, pirinç ve elma ile başladım.
Hazır verme. Kendin yap. Elmayı cam rendede rendele, posasıyla ve suyuyla birlikte 10-15 dk'kaya kadar yedir. Sonra vitamini ölüyor çünkü. Sebze çorbası olarakta ilk gün havuç ile başlayabilirsin. İlerleyen hergün de içine yeni bir sebze ekleyebilirsin. Patates, kabak, ıspanak, kereviz. Pirinç, irmik vb. de katabilirsin
Sonraa.. yoğurt da yapabilirsin ufak bardağa ya da kavanoza. Günlük süt bulursan ondan daha iyi oluyor
Sağlıklı beslenmeler... Kolay gelsin... Afiyet olsun bebişine:KK56:

X