KPSS B Grubu işletme bölümünde olanlar en az kaç puanla atmaları oluyor?

meltemsahin

Guru
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2009
637
12
38
meraba arkadaşlar.ben işletme mezunuyum ve b grubundan giricem sınava.b grubunun önlisans sorularına göre daha mı zor.yada konuları farklı mı.birde sanırım ikisindede düz memurluk için tercih yapılıyo fakat lisanlar dahamı öncelikli oluyo.çünkü lisanstan daha az puanla atanıyo diye biliyorum.birde en düşük kaç puanla atnılıyor bilen var mı.mesela ben bursadayım ve evli olduğum için burayı kazanmak zorundayım acaba istediğim yer için kaç puan almam gerekiyor.şimdiden teşekkürler...

canım bende işletme mezunuyum ve sanırım a dansa b grubuna giricem a grubunun çoğu zaten ing. istiyomuş.bende b ye giricem ama araştırmaklada bişeyler bulamıyorum b den işletme mezunları nerelere atanabilir?kaç puan gerekir en az bilemiyorum yaa...

evet canım a dan atanabilmek çok zor.güzel bi puan alsan bile sonrasında mülakatla eleme yapıyolar.ben önlisans giricektim ama aof sınavını geçmişim malesef.o şansımı kaybettim.şimdi çok zor olucak.dediğin gibi araştırmakla bulunmuyor.tecrübeli birilerinden bilgi almak lazım.inşallah başarabiliriz.ama atamalar düz memurluklara yapılıyor canım.ptt belediye gibi...

ben biraz bilgi verim bildiğim kadarıyla aöf de 3 sınıfa gectiniz sanırım ama sorun değil bizzat bürodan ögrendik arkadaşım için genede önlisans diploması alabiliyosunuz kaydınızı sildirip daha sonra gene aynı yıl içinde başvurup 3 sınıftan devam edebiliyosunuz.A grubu atanmak zor ingilizce isteniyo ayrıca sözlü ve yazılı mulakatlar sınavlar var ama B grubu düz memurrluk 2 yıllıkta olsa 4 yıllıkta olsa atanmak için kesin şart bir kere 70 geçmek ama ii bir şekilde atanım garanti olsun dersen enaz 85 almalısın ayrıca memurlar .net diye bir site var orda her türlü bilgiyi bulabilirsin umarım yardımcı olabilmişimdir.

ben biraz bilgi verim bildiğim kadarıyla aöf de 3 sınıfa gectiniz sanırım ama sorun değil bizzat bürodan ögrendik arkadaşım için genede önlisans diploması alabiliyosunuz kaydınızı sildirip daha sonra gene aynı yıl içinde başvurup 3 sınıftan devam edebiliyosunuz.A grubu atanmak zor ingilizce isteniyo ayrıca sözlü ve yazılı mulakatlar sınavlar var ama B grubu düz memurrluk 2 yıllıkta olsa 4 yıllıkta olsa atanmak için kesin şart bir kere 70 geçmek ama ii bir şekilde atanım garanti olsun dersen enaz 85 almalısın ayrıca memurlar .net diye bir site var orda her türlü bilgiyi bulabilirsin umarım yardımcı olabilmişimdir.

teşekkür ederim yardımın için.malesef ben 4,sınıfı bitirdim aofta.bir dersten kalmıştım bütünlemede onu geçmişim.hiç ümidim yoktu geçmekte istemiyordum önlisans olarak girmek için.şimdi b den giricem artık.sizde kpss yemi hazırlanıyorsunuz yoksa kazandınız çalışıyor musunuz:)

yok cnm bende sizler gibi kpss hazırlanıyorum inaşallah bu sene hepimiz kazanır ve yerleşiriz bir yere:Saruboceq::nazar:

inşalah canım.canım bi soru daha.ben daha başlamadım derse ve kaynak olarak ihtiyaç yayınlarının setini almayı düşünüyorum.100tl civarı.acaba bu kaynak nasıl bi bilgin var mı.birde acaba set mi alsam yooksa ayrı ayrı kitap mı...

meltem bilmiyorum cevabım geç mi oldu ama yediiklim ve ihtiyaç öneririm zaten elinde iki kaynak olmalı .... ben de işletme mezunu olarak şu anda hazırlanıyorum bursa istiyosan 90 şart ama diğer iller için işletme mezunu 85 lere kadar şu son alım itibariyle düştü hepinize canı gönülden başarılar .... bana da :KK43: öptümm

bikez girmistim b grubuna 76 aldim tabi bisey olmadi o donem atanan biriyle tanismistim 90-ustu aldigini soylemisti..

Meltem Bursa için 90 puanı bulman lazım.
Kaynak için de ihtiyaç,yediiklim ve güvenderi tavsiye ederim.
Konulara bir kere çalışman yeterli.
Tavsiyem bol bol soru çöz.
Her hafta mutlaka deneme çöz.
Konuyu tamamen sindirememiş olsan bile soru çözerek pekiştirebilirsin.
Yanlış da olsa üzülme. Çünkü aynı soruyla tekrar karşılaştığında doğru yapacaksındır.
Ben de 80 almıştım ama atanamadım.
Şimdi hedefim en az 85.
Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Arkadaşlar selam. KPSS hakkında çoğu sorunuza cevap verebileceğime inanıyorum. KPSS benim 2008 yılımın tamamında kullandığım ve duyduğum tek kelimeydi. :) He sonuçta noldu ben kazandım KPSS yi yendim. Ve atandım.
KPSS de lise ve önlisans mezunlarının başvurabildiği sanılan B grubu kadrolara aslında lisans mezunları da başvurabilir ve hatta diyebilirim ki en avantajlısı lisans mezunları.Örneğin maliye, ptt, gib,vs gibi birçok kurum b grubu kadrolar ile lisans mezunu arkadaşları talep ediyor.Ve bu kadrolara lise veya önlisans başvuramıyor. Her öğrenim düzeyi için farklı kontenjan açılıyor. Yani lisans mezunu gidip lise düzeinde açılan kontenjana başvuramıyor.Puan bir kriter değil bu durumlarda. Puan aynı öğrenim düzeyindeki kişiler ve tercihlerinde önemli. Lisans mezunu bir arkadaş uzmanlık istemiyorsa pazar günü yapılan alan dersleri sınavına katılmak zorunda değil. Sadece cumartesi günkü gy gk sınavlarına hazırlanmak sureti ile B grubu tercihi yapabilir.
Bu arada kurs şart değil evde kendi kaynaklarınızla da çalışabilirsiniz bana kalırsa daha verimli olyor.Ben de ihtiyaç ve fdd yayınları vardı artı bir sürü yaprak test.En önemli kısım çok soru çözmek.
Yardımcı olabileceğim başka bişi olursa elimden geldiğince cevplarım.
Şimdiden kolay gelsin.

Ha bu arada bi de şunu eklemek istedim, bazen 90 puan alan biri atanamazken bazen de 70 atanmak için yeterli olabilir. Puan unsuru sadece sizin çalışmanızı gayretlendirmek için kullandığınız bir hedef olamlı bence. Benim atandığım sene puanlar İstanbul için konuşuyorum 75 e kadar düştü. Mesela ben 82 ile atandım İstanbula başka bir arkadaş 86 ile Elazığa atandı mesela.Ne kadar çok kişi aynı yeri tercih ederse puanlar da aynı oranda değişiyor artıyor. Hiç kimsenin tercih etmediği bir yerde puanlar 45 te bile kalabiliyor.Mesela yine 2008 Kpss de ptt alım yaptı 4 ayrı grup belirledi gruplardan birinde diyelim işletme ve iktisatcılar, diğerinde istatistik ve matematik, diğerinde maliye, sonuncusunda da ev ekonomisi gibi garip birkaç bölüm vardı. (Örnek veriyorum) Sonuncu gruptan bu kadroya başvuran çok olmadığından hem kontenjan açığı olmuştu hem de 45 ile atanan kişiler olmuştu.Umarım demek istediğim anlaşılmıştır.

Arkadaşlar selam. KPSS hakkında çoğu sorunuza cevap verebileceğime inanıyorum. KPSS benim 2008 yılımın tamamında kullandığım ve duyduğum tek kelimeydi. :) He sonuçta noldu ben kazandım KPSS yi yendim. Ve atandım.
KPSS de lise ve önlisans mezunlarının başvurabildiği sanılan B grubu kadrolara aslında lisans mezunları da başvurabilir ve hatta diyebilirim ki en avantajlısı lisans mezunları.Örneğin maliye, ptt, gib,vs gibi birçok kurum b grubu kadrolar ile lisans mezunu arkadaşları talep ediyor.Ve bu kadrolara lise veya önlisans başvuramıyor. Her öğrenim düzeyi için farklı kontenjan açılıyor. Yani lisans mezunu gidip lise düzeinde açılan kontenjana başvuramıyor.Puan bir kriter değil bu durumlarda. Puan aynı öğrenim düzeyindeki kişiler ve tercihlerinde önemli. Lisans mezunu bir arkadaş uzmanlık istemiyorsa pazar günü yapılan alan dersleri sınavına katılmak zorunda değil. Sadece cumartesi günkü gy gk sınavlarına hazırlanmak sureti ile B grubu tercihi yapabilir.
Bu arada kurs şart değil evde kendi kaynaklarınızla da çalışabilirsiniz bana kalırsa daha verimli olyor.Ben de ihtiyaç ve fdd yayınları vardı artı bir sürü yaprak test.En önemli kısım çok soru çözmek.
Yardımcı olabileceğim başka bişi olursa elimden geldiğince cevplarım.
Şimdiden kolay gelsin.

Merhaba.
Siz kendiniz mi hazırlandınız evde?
Çalışma yönteminiz falan nasıldı?
Bu arada bebeğiniz de var galiba zor oldu mu?
Kaç puanla nereye atandınız?
Çok soru sordum farkındayım :kedi:

yok estt :)))
evet evde hazırlandımm.yerleştiğimi duydupumda 2 aylık hamileydim.bebeğim yoktu ders calışırken.ama bana uğur getirdi aşkım.
aslında plan program yoktu bende tv acıkken bile calıştım. istemek ve cabalamak çok önemli.stres yapmadan ve canım çok sıkıldığında yemek yaparak, evi temizleyerek test çözdüm. çk test çözdüm. en önemlisi bu.yaprak testin çok olsun sürekli çözz.
ayrıca gelirler idaresine atandım. şimdi doğum izindeyim.önümüzdeki ay işbaşıı :KK43:(((((((

28 Ekim bir sorum olacak yardımcı olursan çok sevinirim
Kpss konusunda çok az şey biliyorum
Açıköğrt.iktisat mezunuyum.Geçen yıl Kpss-A grubundan sınava girdim tabi hiç çalışmadım.Bu sene sıkı bir hazırlık yapayım diyorum ancak B (eylül sonu) grubundan sınava girebiliyormuyum öğrenemedim bir türlü
Hızlandırılmış kursa kayıt olacaktım,oradaki danışman arkadaş Lisans mezunuysanız A grubuna gireceksiniz,B grubundan giremezsiniz dedi.Şimdi netten araştırıyorum hatta kendi forumumuzda da baktım lisans mezunu arkadaşlar a/b grubu diye kararsız kalmışlar.Kafam çok karıştı net bir bilgi veren olursa çok sevinirim
Lisans mezunuyum ve Eylül'deki( B grubu) sınava girebiliyor muyum?

yok estt :)))
evet evde hazırlandımm.yerleştiğimi duydupumda 2 aylık hamileydim.bebeğim yoktu ders calışırken.ama bana uğur getirdi aşkım.
aslında plan program yoktu bende tv acıkken bile calıştım. istemek ve cabalamak çok önemli.stres yapmadan ve canım çok sıkıldığında yemek yaparak, evi temizleyerek test çözdüm. çk test çözdüm. en önemlisi bu.yaprak testin çok olsun sürekli çözz.
ayrıca gelirler idaresine atandım. şimdi doğum izindeyim.önümüzdeki ay işbaşıı :KK43:(((((((

Anlıyorum.
Yani asaletin tasdik olmadan doğum iznine çıkabildin. Çok güzel.
Ben de hazırlanıyorum kpss ye. Hatta dersaneye bile kayıt yaptırmıştım. Ama yeni hamile olduğumu öğrendim. O yüzden şu sıralar gidemiyorum. Fakat evde çalışabiliyorum çok şükür. Atama zamanında inşaallah bir aksilik olmazsa bebeğimiz doğmuş olacak.
Sanki sınavı kazanmış da atanmış gibi şimdiden atanınca bebekle nasıl olacak diye düşünüyorum kaydirigubbakcemile3

Anlıyorum.
Yani asaletin tasdik olmadan doğum iznine çıkabildin. Çok güzel.
Ben de hazırlanıyorum kpss ye. Hatta dersaneye bile kayıt yaptırmıştım. Ama yeni hamile olduğumu öğrendim. O yüzden şu sıralar gidemiyorum. Fakat evde çalışabiliyorum çok şükür. Atama zamanında inşaallah bir aksilik olmazsa bebeğimiz doğmuş olacak.
Sanki sınavı kazanmış da atanmış gibi şimdiden atanınca bebekle nasıl olacak diye düşünüyorum kaydirigubbakcemile3

Allah gönlüne göre versin inş. Bebeğinin sana da uğur getireceğine inanıyorum...

28 Ekim bir sorum olacak yardımcı olursan çok sevinirim
Kpss konusunda çok az şey biliyorum
Açıköğrt.iktisat mezunuyum.Geçen yıl Kpss-A grubundan sınava girdim tabi hiç çalışmadım.Bu sene sıkı bir hazırlık yapayım diyorum ancak B (eylül sonu) grubundan sınava girebiliyormuyum öğrenemedim bir türlü
Hızlandırılmış kursa kayıt olacaktım,oradaki danışman arkadaş Lisans mezunuysanız A grubuna gireceksiniz,B grubundan giremezsiniz dedi.Şimdi netten araştırıyorum hatta kendi forumumuzda da baktım lisans mezunu arkadaşlar a/b grubu diye kararsız kalmışlar.Kafam çok karıştı net bir bilgi veren olursa çok sevinirim
Lisans mezunuyum ve Eylül'deki( B grubu) sınava girebiliyor muyum?

merhaba. eğer ünv mezunu isen diploman elinde ise ve hatta çıkış belgen de olabilir. eylül de girmeyeceksin sınava. sanırım agustos veya temmuz mu öl bişidi bakamadım tam tarihe o zaman ünv mezunları ile gireceksin sınava. eylüldeki sınav sadece lise ve önlisans düzeyindeki öğrenciler için.tam tarihe bakınca yazarım tekrar. ama sen ünv mezunları ile beraber sınava girmelisin. ve b grubu tercih yapmalısın.

evet sınav tarihini ösym sınav takviminden bakabilirsin ben baktım ve senin girmen gereken sınavın tarihi 27/6/2010 a grubu ve öğretmenlik kpss.buna göre başvurunu yap. o kpss kursuna da gitme.dünyadan haberi yok sana faydası olmaz. :)

X