Doum paras st paras ne kadar aldnz

arkdaşlar ben tam anlayamadım şimdi ben özel bir şirkette çalışıyporum para almam için sipoırta günü önmelimi yani ne asgari ücretten gösteriyorlar ne kadar alırım acaba alan arkdaşlar yardımcı olursa sevinirim.. iyi günler..

ya ben süt parası alamadım...ssk dan iizn boyunca maaş aldığım için iş yerine vermek üzere para aldım. iş yerine verdim ama içinden 70 lira kadar falan almam gerekiyodu. nerde karışıklık oldu anlamadım ama alamadım...muhasebeye sordum sskda ayrı olarak belirtmesi gerekiyordu dedi.belirtilmemiş alamadım yani sonuç olarak şimdi de yapabileceğim bişey var mı bilmiyorm.???

çalışmayan anneler alabiliyor mu peki? eşim ssk'lı dogum yapalı 4 ay oldu gercı ama başvurmadık biz.sımdı gec oldu sanırımfisfisfis

Çalışmayan annelerde alabiliyor eşi ssk lı ise ama sadece süt parası 70 Tl galiba şu an nette araştırırsan birçok yerde yazıyor
kaç ay geçtiğininde pek bir önemi yok galiba bir sitede okumuştum bebeği 6 aylık olan bir anne ssk müdürlüğünü arayıp sormuş gerekli evrakları hazırlayıp getirin başvurunuzu yapın gerekli ödemeyi alırsınız denmiş..

ben sözleşmeli memurum. 4 ay izin döneminde maaş almadım.ssk yhe gittim bana 4 aylık 4000 tl para verdiler. o zamanlar maaşım 750 tl idi. hastaneden alsam 3000 alacaktım yani. sanırım 1000 doğum parası falandı.gerçi o kadar çok olamaz dimi.belki de ssk ödenmediği için öyle bir artış olmuştur verdikleri parada.

canım eline geçen maaşa göre degil ssk ya bildirilen ücrete göre para alıyorsun brüt dagil net maaşından yani

Arkadaşlar benim de bu konuda bir sorum olacak size.Ben de özel bir şirkette ssk lı olarak çalışıyorum.Doğum izin süremde ssk ı yatırdıkları için ben bu doğum parasını alamıyormuşum.Sadece bu 70 tl olan süt parasını vereceklermiş.Sizler doğum iznindeyken ssknızı yatırdılarmı yada bu konuda bir fikriniz varmı

Arkadaşlar benim de bu konuda bir sorum olacak size.Ben de özel bir şirkette ssk lı olarak çalışıyorum.Doğum izin süremde ssk ı yatırdıkları için ben bu doğum parasını alamıyormuşum.Sadece bu 70 tl olan süt parasını vereceklermiş.Sizler doğum iznindeyken ssknızı yatırdılarmı yada bu konuda bir fikriniz varmı

Benimde ssk mı yatırdılar ama dogum parası aldım .
simdi sizinkiler soyle yapacak ;
hastaneden aldıgın belgeyi (izin günlerini gösteren ) onu internetten vizite kısmı var oraya girecek sonra sen elindeki diger belgeler ile ssk ya basvurucan alıcan

ben sozlesmelı calısıyordum.hatta dogumdan sonrakı 2.ayda yanı dogum ıznımın bıttıgı zaman ısten ayrıldım.daha sonra ssk gıttı basvurumu yaptım.ve ptt aracılıgıyla paraı gonderdıler.6738 tl aldım.alla devlete zeval vermesın:)

Arkadaşlar okuduğum kadarı ile bi çoğunuzun aklı karışmış ben ikinci doğumuna hazırlanan biri olarak şöyle izah edeyim size....
Doğum izni parası sadece çalışana verilen, çalışmadığı dönemdeki maaş hakkı kaybını önleyen bir düzenlemedir. Yani çalışmıyorsanız, ev hanımı iseniz ya da ssk'sı olmayan bir çalışansanız bu parayı ALAMAZSINIZ.
Bunun miktarı şudur: Yatan sigorta ücretiniz üzerinden brüt maaşınızın 3/2'dir. Bunun için yapmanız gereken muhasebenize ssk'nızın gerçek bodronuz üzerinden mi yoksa asgari ücret üzerinden mi ödendiğini sormaktır. Şayet asgari ücret üzerinden yatırılıyor ise ya da onun biraz üzeri normal maaşınızı karşılamayan bir brüt gösterilmiş ise SSK'nın size ödeyeceği de düşük olacaktır. Bunu işyeri ile konuşup aradaki farkı telafi etmelerini isteyebilirsiniz. Bazı şirketler SSK ödeneğine rağmen maaş verirken bazıları bu dönemde vermezler. Yasaya göre de patron açısından 'çalışmayan işçiye maaş ödemek yükümlüğü yoktur' Bu, aranızdaki hukuka bağlıdır biraz. Ama dediğim gibi şayet düşük prim ödeniyor ise bunu telafi etmelerini istemek hakkınızdır.
Bunun dışında çalışan anne ya da çalışmasa dahi eşi üzerinden sigortalı olan herkes süt parası alır. Bu, yeni düzenlemeye göre 70 tl'dir ve bir defaya mahsus alınır.
Bunun dışında süt parası yoktur. Ayrıca çalışan annenin bir yıl süre ile günde 1,5 saat emzirme izni vardır. Bunun paraya dönüştürülmesi, kullanılmayıp parasının alınması gibi birşey sözkonusu değildir. Yasa, 1 yaşına kadar bebeğin doğru ve sağlıklı beslenmesi için bu kolaylığı sunmuştur. Yoksa anne izin alsın, iznini birleştirsin ya da bunu paraya dönüştürsün diye sunulmuş bir kolaylık değildir. Yani anne değil bebek esas alınmıştır dolayısı ile bunun parasal karşılığı yoktur, ne SSK'dan ne de işverenden istenmez.

arkadaslar ben 01/09/2009 da işten çıkartıldım özel bir okulda öğretmendim. ve 04/09/2009 tarihinde de doğum yaptım peki ben bu durumda ne parası alabilirim kafam karıştı :S bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

Yaklaşık 3500 Tl aldım. 70 Tlsi emzirme yardımı idi.

Merhaba, sigortalı mıydın yoksa söleşmeli yada mmur mu?
Sigortalıysan maaşını kaç liradan gösteriyordu işyerin, yani sgk nın stesine girip hizmet dökümü aldığında kaç lira görüyordun? Azçok kediinkii hesap etmeye çalışıyorum da..

ablamda eniştemin şirketinde çalışıyo gözüküyo ssk sı ödeniyo ve 1000 tl ye yakın para aldı eğer hamileyken bildirim yapsaymış bi o kadardaha alırmış

merhaba arkadaşlar
şimdi bende dogum parası alcam ama ne kadar bılmıyom
sıgortam hazıran 21 ıtıbarıyle ızınlı olarak gorunuyorum.kasım ayında bıttı.
pekı bu sıgortada ızınlı olarak gosterılen gunlerın parasını mı alcaz.
bu merak edıyorum .cevaplarsanız sevınırım.
sımdıden teşşekür ederim.

X