kaynanayı napmalı kaynar kazana atmalı diyenlerin topiği

bende nısanlıyım 2 sene olucak neredeyse 6 senedır beraberız ılk tanısmalarımızda ben atanamayan bolume mensuptup unıversıtede sımdı bır bolum daha okuyorum ya ınadına neyse bız kadrolu gelın dusunuyoduk demesın mı saka gıbı oglumun pesını bırak bıle dedıler senın oglun benım pesımden kosuyor bırakalım o daha cok uzulur dedım anlamadı guya ısındırma ıcın her cuma arardım hedıyeler alırdım hedıyeler begenılmezdı surası soyle boyle komsuları hatta beyenırdı neoluyo sana dıye her cumada laf sokulursu aa baktım bunun ıyılıkle yola gelecegı yok hıııc aramıyorum bayramdan bayrama kandılerde kırk yılıon basında kendısı arar fazlada konusyu uzatmıyorum o konusur ya tabı yanlarına gıttıgımde agzıma fermarı cekıyorum ısımı yapıyorum oturuyorum o kadar samımıyetı kestım anam sımdı benden ıyısı yok hatta sok gelısme oglu yanına gıdecekmıs ayrı sehırlerde yasıyoruz sonra benım yanıma gelecek bırsey ıstıyormusun dıye sordu hem sasırdım hem sevındım ne yalan soyleyım nekadar soguk davransamda hep dua ettım Allhım bunlar benı oğullarından cok sevsın dıye Allah herkesın yardımcısı olsun hos en guzelı dua ıyı davanmalarıda altından genelde bısey cıkar ama neyse ben ıyı dusunmek ıstıyorum yanı arkadasım sana tavsıyem buradakı arkadaslar gıbı mesafenı koy nısanlına bellet bu durumu

Saygısızlık etmekle,Hakkını-kendini savunmak arasında dağlar kadar fark var diye düşünüyorum.
Hakkını savunmak,haksız bir yerde kendini korumak ve dik durmak saygısızlık değil diye düşünüyorum.
Konu çarptırılmasın,kimse saygısız olun demiyor zaten..
Konu sahibinin 'kaynar kazana atma' gibi talihsiz bir başlığı var evet..Bunu bende desteklemiyorum zaten..
Ne olursa olsun,amaç dertleşmekse,bu sanal ortamda da ciddiyetini ve saygısını korumalı..

Konu sahibinin dışında,genel anlamdadır benim düşüncem. 'haklıysan,kendini kaynanaya bile savunacaksın'
'haklı olsanda,olmasanda,kaynanaya terbiyesizlik edip,ağzına geleni söyleyeceksin' demiyor kimse zaten.
Asla demem..

Fakat tek bildiğim,karşımda ki Padişah bile olsa kendimi ezdirmemek.

Kızlar henüz bi saygısızlık söz konusu değil zaten
Ama bence bu aynı eve gelin gitme olayı uygulamaya dökülürse, o zaman olacaktır bu saygısızlık
Çünkü arada bi mesafe yok, herşey iç içe hatta

Konuşulması gereken 'aynı eve gelin gitmek mantıklı mı?' olmalı şu durumda..

Saygısızlık etmekle,Hakkını-kendini savunmak arasında dağlar kadar fark var diye düşünüyorum.
Hakkını savunmak,haksız bir yerde kendini korumak ve dik durmak saygısızlık değil diye düşünüyorum.
Konu çarptırılmasın,kimse saygısız olun demiyor zaten..
Konu sahibinin 'kaynar kazana atma' gibi talihsiz bir başlığı var evet..Bunu bende desteklemiyorum zaten..
Ne olursa olsun,amaç dertleşmekse,bu sanal ortamda da ciddiyetini ve saygısını korumalı..

Konu sahibinin dışında,genel anlamdadır benim düşüncem. 'haklıysan,kendini kaynanaya bile savunacaksın'
'haklı olsanda,olmasanda,kaynanaya terbiyesizlik edip,ağzına geleni söyleyeceksin' demiyor kimse zaten.
Asla demem..

Fakat tek bildiğim,karşımda ki Padişah bile olsa kendimi ezdirmemek.

'haklıysan,kendini kaynanaya bile savunacaksın'

öyle bir dedinki, sanki kaynana değilde terminatör maşallah :KK9::KK9::KK9::KK9:

ONA KARŞI BILE :KK9::KK9:

kaynana işte ya, insan sonuçta oda :KK9::KK9:

dün bi arkadaş kayınvalidesinin kendisine "demek ki meme veren değil ... veren yaranıyomuş" dediğinden bahsetmişti, şimdi benim böyle bi kadına cevabım hazır olur, burda yazmıyım belki ceza alırım, açıkçası karşılık vermeyede utanmam, o lafı koca kadın söylemeye utanmıyosa ben cevap vermeye hiç utanmam, bunun adı benim için saygısızlık falan değildir, zira saygı sadece yaşı büyük olanların hakettiği bişey değildir, karşılıklıdır, cadıyla cadı, edepsizle edepsiz olurum, yeri gelincede öyle bi hanımefendi olurum ki saraylı zanneder gören, ama adamına göre herşey :KK14:

Kadınlar özellikle erkek anneleri "kayınvalide" olunca bi tuhaflaşıyorlar,
Mesela dün akşam kv gittik ne yediniz dedi fix sorusudur zaten ,kahvaltı ettik dedim kv'de " aa bu ne bööle ne zaman sorsam kahvaltı burak sevmez hep sulu yemek ister ama bekarken sevmezdi,yemek yapmıyosun kahvaltımı veriosun " dedi,zannedersin ki bekarken Burak hergün chateaubriand,portakallı ördek,hardal yatağında dana filan yiyodu evlenince yemek yiyemez oldu,üstelik bide Burak der kahvaltı edelim die diince aaa aaa aaa dedi durdu,1 hafta öncede tavuk yedik demiştim o zamanda ne zaman sorsam tavuk yiyosunuz zebze yiyin birazda zebzeee (sebzenin kvdemce söölenişi) demişti,sanki oğlunu tanımıyor,sebzelerden ıspanak,bamya,taze fasulyeden başka sevdiği yok napiim ??
İlk evlendiğimizde çok üzülüyordum çok yıpratıordum kendimi ama baktım eşimde bilo annesinin ne halt olduğunu sallamıyorum ,dün de çıkarken eşime artık benimsin bundan sonra soğan ekmek yiyceksin dedim gülüo ,napcaz artık bööle sallamıcaz yoksa olan bize oluyo kimseye diil.

40 yıl kocasız kalsan kv.ile aynı evde yaşama benden size teyze tavsiyesi.

Dünyanın en şanslı, mutlu çifti Havva anamızmış.Çünkü kayınvalidesi yokmuş.:KK1:

Not:22 yaşında erkek çocuk annesi.Kayınvalide aday adayı. :KK6:

arkadaşlar geçmişi tamamen okuyamadım.ama iyileşince okucam.aynı evdeyiz demiştim.karşı çıkıp sorunları hak ettiğimi söyleyenler olmuş.herkese saygı duyuyorum.sanırım çok ortadan başladım anlatmaya...bu şekilde beklemediğim için tepkileri hiç bir şeyi sırayla anlatamadım.o yüzden bana da kızmakta haklısınız.şimdi bir sıralayalım:

nişanlımla iş ortamında çalıştık.ortak bi arkadaş aracılığıyla yanında çalışmaya başladım.mükemmel bi arkadaşlığımız vardı.iki ayın sonunda müşterileri bizi eş zannetmeye başladı.5 ayı tamamladığımızda tüm arkadaşları evlenecekler demiş bizim için ve biz sadece arkadaştık.o dönemlerde bana bakınca gözlerinin içi gülerdi nişanlımın.annesi de ara ara işyerine gelirdi oğluna yemek getirirdi ya da bi yere gidecekse arabayla bıraksın diye.sohbet ederdik.gerçekten iyi biriydi.6.5 ay aynı işletmede çalıştıktan sonra nişanlım iş değiştirdi.bir türlü atanamayan hatta kadro verilmeyen bir almanca öğretmeni olarak,bu kadar iyi anlaştığım bi arkadaşımı yalnız bırakmadım.o iş yerine de aynen geçiş yaptık.orda herkes evli sandı bizi.annesi yine gelirdi ve yine aynı kadındı.

bir sene birlikte çalıştıktan ve arkadaş olduktan sonra nişanlımı her anlamda tanıdığımı sandım.oysa annesine bağlı değil bağımlı olduğunu anlayamamışım :KK43:

bir senenin sonunda apar topar bir şekilde nişanlandık.kız istemeye geldikleri gün sözlendiğimiz ve nişanlandığımz gün oldu siz dşünün ne kadar apar topar olduğunu...
ilk 6 ay nişanlılık sürecimizde tam hayal ettiğim gibiydi.annesi annem gibiydi ve ben de kızı gibi davranmak için elimden geleni yaptım hala da yapıyorum ama kırgınım o ayrı :KK43:
bu 6 aylık süreçte tüm aileler birbirini tanıdı.o kadar sık gelip gidildi ki herkes kimin ne menem bişi olduğunu bildi aslında biz öyle sandık....

gelelim kaynanayı kabul konusuna.az çok görmüştüm iyi biriydi.nişanlım babasını kaybetti ve onun ölümünde askerde olduğu için kendisini suçluyor,aşamadı ben de aştıramadım bu suçluluk duygusunu...aynı şeyi annesinde yaşamak istemediğini söyledi ve annesinde olmayan hastalık yok.bakacak kimse yok.diğer çocukları çokbencil.ve ben kabul ettiğimdönemde çok hastaydı.kıyamadım.kendi annenizi yerine koyun.erkek kardeşim annemi öyle bi durumda bıraksın istemezdim.Hakk var ben korkarım.hem burda gelinler ilk 5 sene içinde kaynanayla oturur.sonra sonra evini ayırır.anormal bişi yapmadım yani...

6 aydan sonra düğün tarihini net belirledik.7. ayda herkese söyledik.işte kayınvalidem o günden sonra değişti.önceleri çok kızıyordum kendime.kadın bişi yapıyor sen de alınıyorsun ne kadar fesatsın diye.bi çorap verince elime dünyalar benim oluyordu beni seviyor diye ardından da kendime kızıyordum iiçindeki seytanı sustur diye.düşünün 14 şubatta nişanlıma değil annesine hediye aldım içimden geleerek hem de.yanaklarından öperek verdim.bu gibi daha bir sürü şey...o zamanlar yine iyi günlerimizmiş...salonu tuttuktan sonra daha da çok değişti.bazan oğlu bile diyor bu benim annem mi diye.salonu 25 şubatta tuttuk.o gün bugndür kadın bana başka konuşuyor oğluna başka...

mutfakta kızlarıyla konuşurken eşarbımı düzeltiyordum.yanlarına gidecektim ki konu ben olunca gidemedim.cümleler şunlar:
-ayyyyy iyi ki annem bizim köyden almadı gelini yoksa var ya çoktan bu yaptıklarıyla kapının önündeydi.kız da helal süt emmiş baksana hala sesini çıkarmıyor.
-eeeee ben boşuna mı köyden kız almam diye dua ettim.almadım da...dur daha bu bişi değil kavga etcekler ayrcam.ayıramasam da .....(nişanlımın adını söylüyor) bunu kötü bilecek.hiç bi dediğini yapmıcak bana da tapacak.aha da olmazsa ben de bişi bilmiyorum.

bu konuşmadan hala ne annemlerin ne de nişanlımın haberi var.eve gidince ağladım.ertesi gün nişanlıma sadece annesine kırıldığımı anlatmayı denedim.beni fesat olmakla suçladı.bunu anlatsam Allah bilir ne derdi.geçen hafta saçma sapan bir konuyla bizi nerdeyse ayırıyorlardı o kadar doldurmuşlar adamı.Allahtan o telefon konuşmasında annem yanımdaydı ve tutumumu verdiğim cvpları duydu.yoksa kendi anem bile beni suçlardı o tartışma nedeniyle.annemle konuşunca benim fesatlık yapmadığımı anladı.barıştık ama 3 gün sonra ne dedi ne yaptı bilmiyorum ama yine tartıştık ve şuan görüşmüoruz.o işte ve ben evdeyim hastayım yatıyorum.

nişanlımı bir türlü ayrı ev için ikna edemiyorum.hem sevdiğim için hem de o kadar emeğimiz olduğu için nişan atmak da istemiyorum.bu topiği de kimseden akıl almak için kimsenin gazına girmek için açmadım.sadece içimi dökmek için açtım belki bi yerlerde alınganlığım vardır gösterirsiniz diye.hala iyi niyetle yaklşaşmaya çalışıyorum o konuşmayı duyduğum halde...lütfen tepki gösterecek saçma sapan konuşup can sıkacak arkadaşlar topiğime girmeyin.sadece derrtleşecek benzer sorunlar yaşayan arkadaşlar girin.birlikte çıkış ya da çözüm arayalım.ama yapıcı olarak yıkıcı olarak değil.

saygı duyup uygularsanız sevinirim.
zamanınızı ayırıp okuduğunuz için tşk ederim.haklarınızı helal edin.

arkadaşlar geçmişi tamamen okuyamadım.ama iyileşince okucam.aynı evdeyiz demiştim.karşı çıkıp sorunları hak ettiğimi söyleyenler olmuş.herkese saygı duyuyorum.sanırım çok ortadan başladım anlatmaya...bu şekilde beklemediğim için tepkileri hiç bir şeyi sırayla anlatamadım.o yüzden bana da kızmakta haklısınız.şimdi bir sıralayalım:

nişanlımla iş ortamında çalıştık.ortak bi arkadaş aracılığıyla yanında çalışmaya başladım.mükemmel bi arkadaşlığımız vardı.iki ayın sonunda müşterileri bizi eş zannetmeye başladı.5 ayı tamamladığımızda tüm arkadaşları evlenecekler demiş bizim için ve biz sadece arkadaştık.o dönemlerde bana bakınca gözlerinin içi gülerdi nişanlımın.annesi de ara ara işyerine gelirdi oğluna yemek getirirdi ya da bi yere gidecekse arabayla bıraksın diye.sohbet ederdik.gerçekten iyi biriydi.6.5 ay aynı işletmede çalıştıktan sonra nişanlım iş değiştirdi.bir türlü atanamayan hatta kadro verilmeyen bir almanca öğretmeni olarak,bu kadar iyi anlaştığım bi arkadaşımı yalnız bırakmadım.o iş yerine de aynen geçiş yaptık.orda herkes evli sandı bizi.annesi yine gelirdi ve yine aynı kadındı.

bir sene birlikte çalıştıktan ve arkadaş olduktan sonra nişanlımı her anlamda tanıdığımı sandım.oysa annesine bağlı değil bağımlı olduğunu anlayamamışım :KK43:

bir senenin sonunda apar topar bir şekilde nişanlandık.kız istemeye geldikleri gün sözlendiğimiz ve nişanlandığımz gün oldu siz dşünün ne kadar apar topar olduğunu...
ilk 6 ay nişanlılık sürecimizde tam hayal ettiğim gibiydi.annesi annem gibiydi ve ben de kızı gibi davranmak için elimden geleni yaptım hala da yapıyorum ama kırgınım o ayrı :KK43:
bu 6 aylık süreçte tüm aileler birbirini tanıdı.o kadar sık gelip gidildi ki herkes kimin ne menem bişi olduğunu bildi aslında biz öyle sandık....

gelelim kaynanayı kabul konusuna.az çok görmüştüm iyi biriydi.nişanlım babasını kaybetti ve onun ölümünde askerde olduğu için kendisini suçluyor,aşamadı ben de aştıramadım bu suçluluk duygusunu...aynı şeyi annesinde yaşamak istemediğini söyledi ve annesinde olmayan hastalık yok.bakacak kimse yok.diğer çocukları çokbencil.ve ben kabul ettiğimdönemde çok hastaydı.kıyamadım.kendi annenizi yerine koyun.erkek kardeşim annemi öyle bi durumda bıraksın istemezdim.Hakk var ben korkarım.hem burda gelinler ilk 5 sene içinde kaynanayla oturur.sonra sonra evini ayırır.anormal bişi yapmadım yani...

6 aydan sonra düğün tarihini net belirledik.7. ayda herkese söyledik.işte kayınvalidem o günden sonra değişti.önceleri çok kızıyordum kendime.kadın bişi yapıyor sen de alınıyorsun ne kadar fesatsın diye.bi çorap verince elime dünyalar benim oluyordu beni seviyor diye ardından da kendime kızıyordum iiçindeki seytanı sustur diye.düşünün 14 şubatta nişanlıma değil annesine hediye aldım içimden geleerek hem de.yanaklarından öperek verdim.bu gibi daha bir sürü şey...o zamanlar yine iyi günlerimizmiş...salonu tuttuktan sonra daha da çok değişti.bazan oğlu bile diyor bu benim annem mi diye.salonu 25 şubatta tuttuk.o gün bugndür kadın bana başka konuşuyor oğluna başka...

mutfakta kızlarıyla konuşurken eşarbımı düzeltiyordum.yanlarına gidecektim ki konu ben olunca gidemedim.cümleler şunlar:
-ayyyyy iyi ki annem bizim köyden almadı gelini yoksa var ya çoktan bu yaptıklarıyla kapının önündeydi.kız da helal süt emmiş baksana hala sesini çıkarmıyor.
-eeeee ben boşuna mı köyden kız almam diye dua ettim.almadım da...dur daha bu bişi değil kavga etcekler ayrcam.ayıramasam da .....(nişanlımın adını söylüyor) bunu kötü bilecek.hiç bi dediğini yapmıcak bana da tapacak.aha da olmazsa ben de bişi bilmiyorum.

bu konuşmadan hala ne annemlerin ne de nişanlımın haberi var.eve gidince ağladım.ertesi gün nişanlıma sadece annesine kırıldığımı anlatmayı denedim.beni fesat olmakla suçladı.bunu anlatsam Allah bilir ne derdi.geçen hafta saçma sapan bir konuyla bizi nerdeyse ayırıyorlardı o kadar doldurmuşlar adamı.Allahtan o telefon konuşmasında annem yanımdaydı ve tutumumu verdiğim cvpları duydu.yoksa kendi anem bile beni suçlardı o tartışma nedeniyle.annemle konuşunca benim fesatlık yapmadığımı anladı.barıştık ama 3 gün sonra ne dedi ne yaptı bilmiyorum ama yine tartıştık ve şuan görüşmüoruz.o işte ve ben evdeyim hastayım yatıyorum.

nişanlımı bir türlü ayrı ev için ikna edemiyorum.hem sevdiğim için hem de o kadar emeğimiz olduğu için nişan atmak da istemiyorum.bu topiği de kimseden akıl almak için kimsenin gazına girmek için açmadım.sadece içimi dökmek için açtım belki bi yerlerde alınganlığım vardır gösterirsiniz diye.hala iyi niyetle yaklşaşmaya çalışıyorum o konuşmayı duyduğum halde...lütfen tepki gösterecek saçma sapan konuşup can sıkacak arkadaşlar topiğime girmeyin.sadece derrtleşecek benzer sorunlar yaşayan arkadaşlar girin.birlikte çıkış ya da çözüm arayalım.ama yapıcı olarak yıkıcı olarak değil.

saygı duyup uygularsanız sevinirim.
zamanınızı ayırıp okuduğunuz için tşk ederim.haklarınızı helal edin.

bak şimdi oldu, güzel anlatmışsın

Offf, bu kayınvalideler neden bu kadar çok karışırlar oğullarının hayatına anlamam. Çocuk seni sevmiş, sen de onu. Bence duyduklarını nişanlına söyle ki annesinin niyetini açık açık anlasın. Boşuna tartışmalar yaşamayın. Onun bu konuyu annesi ile konuşup halletmesi gerekir. Oğlu hayatı boyunca ona mı kalacakmış , illa ki bir gelini olacak. Neden tatlı geçinmek varken sorun çıkarıyor anlamadım. Hem de dediğine göre sen onu memnun etmek için elinden geleni yapıyorsun ve bir saygısızlığın yok.

kayınvaliden gerçekten çok gıcık biriymiş anlattığına göre düzelme şansınız var mı bilmiyorum ama eşin onun dibinden ayrılıp resti çekmediği sürece sizi rahat bırakmıcaktır yol yakınken dönsen mi :18: ama gerçekten yaptığı hiç hoş değil kendi kızlarının da başına gelebilir böyle bişey oğluna alacağı başka bir kız daha mı farklı olucak yani nedir bunun derdi istemiyosa baştan nişan yapmasaydı niye seninde başını yakmış :KK20:

arkadaşlar kimse kimseyi sevmek zorunda değil hele gelin kaynana kavramları bu kadar vahimken ama saygı duymak zorunda zaten bu konuda herkez önyargılı gelinler taviz vermeden saygılı olma çabasında kaynanalar otorite kurma çabasında kıskançlık desen her iki tarafta ben bu işi çözemedem aynı dert bende de var sevmiyorum ama saygıda kusur etmiyorum kırmıyorum ama kırılıyorumm sürekli üzülüyorum eşime yansıtmıyorum çünkü onunla hiç problemim yok o beni kırmıyo ama annesinide çok dinliyo ne yapmak gerek tecrübeliler tavsiyelerinize ihtiyaç var
Arkadaşlar benim sıkıntım saygısızlık değil.o kadar çok kırmışken kv hiçbir zaman ters bi söz söylemedim.bırakın onu,sülalaerinde kimsenin adam yerine koymadığı bi yeğen var.benden 11 yaş küçük ve ben buna rağmen saygıda kusur etmedim o çocuğa ama o ağzına ne gelirse söyledi.kimse de sus o yengen ne biçim konuşuyorsun demedi.sonrasında bunun içimi kırdığını anlatmaya çalıştım nişanlıma.bu konuyla ilgili yaptığım tekşey bu.o çocuğa bile surat asmadım saygısızlık yapmadım ki 11 yaş küçüğüm istesem çatır çatır yapardım.şimdi bu durumdaki biri kvye neden saygısızlık yapsın.
Allahıma bin şükür aile terbiyem tam.tek bi saygısızlığım yok.zaten o yüzden gördüklerim zoruma gidiyor :KK43:
arkadaşım aynı durumdayız.kırmıyorum kırılıyorum.peki eşin sana destek mi?bunu çok merak ediyorum.

her ne kadar kayınvalidem patavaksız ağzına geleni söyleyen ve ağır eleştiren biri olsada kaynar kazana atacak kadarda kötü gelinlerden değilim..:KK53:kayınvalideme bi derdimi asla açamam açtığım zaman illa canımı sıkar moralimi bozar,destek olacağına köstek olur yaa neysee:KK47:sonuçta birbirimizi sevmek zorunda değiliz,ama saygı duymak durumundayız,biz onların oğullarının gelinleri,onlarda eşlerimizin anneleri,hiç kimse annesine kötü söylensin istemez her ne kadar bizleri daraltsalarda..sözün özeti hiçbir anne kaynar kazana atılmayı haketmez..:KK42:
haklısın arkadaşım ama o bi şarkı sözü.o an o kadar kızgındım ki aklıma geldi ve yazdım :)
şarkı sözü şöyle der:
''kaynanayı napmalı
kaynar kazana atmalı
yandım gelin dedikçe
altına odun atmalı''
nükteli bi başlıktı aslında...

aklıma ne geldi bak....

günün birinde, gelinler ve kayınvalidenler düğüne gidiyormuş, Kayınvalideler bir otobüse, gelinler diğer otobüse binmiş. Kayınvalidelerin otobüsü kaza yapmış ölmüşler, Gelinler göbek atmış :), ama birisi çok ağlamış, hayırdır demiş diğer gelinler, oda ben kayınvalidemi evde bırakmıştım demiş :KK9::KK9:
:KK1::KK1::KK1:

Ahilla son durumu paylaşırsan sevinirim
Müsait değilsin sanırım
yaşadığımız tartışmalar nedeniyle yataklık hastayım arkadşaım giremedim.
son durum yine kv desteğiyle yaşanan bir tartışma ve biz görüşmeye ara verdik nişanlımla.

henüz nişanlısınız şimdiden bu kadar tepkili olmayın.önünüzde çok uzun zaman var.bu kadar kinlenerek ömür geçmez üstelik aynı evde....

ben kv ile aynı mahallede oturuyorum.yıllar sonra eşimi ikna ettim de uzaklara taşınacağız inşallah ev arıyoruz. düşün yani aynı mahalle bile çok zor.bunalttı beni.daralltı.boğdu....

siz bu düşüncelerle birde aynı evi paylaşacaksınız.sağlığınız için bu fikrinizi tekrar gözden geçirin.
bu arada 1 seneyi geçti nişanlılığım ve 29 yaşımı bitirmeme az kaldı.aklı bi karış havada kişilerden değilim kişiliğim oturmuş.kuru bir önyargı değil benimki.lütfen o gözle bakmayın.tepkili değilim kırgınım ...önce kv ye kırgınım nişanlımı doldurduğu için.ardından nişanlıma kızgınım bu kadar kör bir şekilde olaylara baktığı için.

tabıkı on yargılı olmakta kotu ama ben dırek konunun altına yapıstırılmıs bı cevap _ senın cocugun olmayacak mı _sen yaslanmıcak mısın _ gıbı cevaplara uyuz oluyorum bı durup dınlemelı tabıkı bız burada herkesı tek taraflı goruyoruz herkes kocasından kaynanasından gorumcesınden cekıyor ama onları dınlemıyoruz gordugunmuze gore yorumluyorz
ben kendımden ornek verırsem ben nısanlandıgımda kaynanamı cok sevmıstım hatta resmen buldumcukta oldum dıyebılırım acıkcası ama sonra suratımın ortasına şamar gibi lafları yedıkce nefret ettım
sımdı ben aaa ılerde bende kaynana olabılırım bende yaslanabılırım deyıp hala bu kadını sevmelı mıyım
herkes haddını bılırse bence bı sorun cıkamz
sızın verdıgınız ornekte de hadsızlık var tabıkı onu savunmuyorum
ama haddını bılmeyen kayana sayısı gelınlerden fazla oldugu kesın

tşk ederim arkadaşım.sanırım aynı fikirdeyiz.

Aynı evde yaşamayı kabul etmişsiniz, bu durumda gelini kaynar kazana atmalı kaynanayı değil...
Çuvaldızı da biraz kendinize batırın lütfen. :KK31: Hem kadınla anlaşamıyorsunuz hem aynı evde oturmayı kabul ediyorsunuz...
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. :KK31:

kayınvalidenizle sorunlarınız var.size canavar kesilmiş.
peki neden bunu bilerek aynı evde yaşamayı düşünüyorsunuz.
buna bile bile lades denir.
hatta kendim ettim kendim buldum da...
yaşayacaklarınız ortada madem, bunu nasıl kabul ettiniz, anlaşılır gibi değil.

Bile bile lades yapıyorsun arkadaşım.
Aynı eve girince ne olacak ?
Burada kaç konu açıldı böyle.
Baştan çok iyi anlaştığını düşünenler bile ne sıkıntılar yaşadı aynı çatı altına girince.
Ya aynı evde oturmayacaksın , yada evlenmeyeceksin başka bir çözüm yok aslında. :KK51:

Burada böyle derdini okuduğum arkadaşlara cidden üzülüyorum ancak kendini derdin içine atanları anlamıyorum. Madem bu kadar uyumsuzsunuz nasıl aynı evde olacaksınuz? Bişr de nişanlın bu kadar anneciyse ve bu durum seni rahatsız ediyorsa evlendikten sonra bunun daha da artacağı ihtimalini düşünmüyor musun? Bence aile evlilik kararını gözden geçirtebilecek bir etken.:KK19:
cevabınız 7. sayfada arkadaşlar.

Ne nefret ettiğim bir insanla aynı evde yaşarım, ne de benden nefret eden benimle aynı evde yaşasın.

Unutmaki o uğruna herşeye katlandığın nişanlından da bir süre sonra basiretsizliği, ana kuzuluğu, seni ailesine karşı savunaması yüzünden nefret edeceksin.

Nişanlının durumu müsait değilse olana kadar beklersin, çalışmıyorsan çalışırsın, 3 + 1 evde değil 1+1 de yaşarsın, iyi bir semtte değil kötü bir semtte oturursun, bulaşık makinası, çamaşır makinası almazsın sevdiceğinin çamaşırlarını elinde aşkla yıkarsın, hergün 3 kap değil, bir kap yemek yaparsın.

Ama nefret ettiğin insanla aynı evde yaşamazsın.

Ne değişecek ? Şimdi kazana attığın kaynanana evlenince sihirli değnek mi değecek ? Yada sen imzayı bastıktan sonra tüm kusurları görmezden mi geleceksin ?

Hiçbir insan bunu kendine yapmamalı.
kv ile ilgili son cümlelerine kadar katılıyorum arkadaşım.ama kv ile birlikte oturmayı sorunlardan sonra kabulettiğim gibi bi düşünce oluşmuş öyle bişi yok.7. sayfadaki mesajımı okursanız sevinirim.

özelden bana mesaj attıda ondan diyorum
çünkü direk saldırdın.ben de savundum kendimi.saldırıya uğrayan herkes gibi...

ben ne kaynanayım nede erkek annesi
çocuğum bile yok henüz.
ama bazı genç kızlarımız daha evlenmeden önyargılı davranıyolar, adettendir diye.. :KK14:

sen neden önyargınla önyargılı yaklaştığımı düşündün?senin kv iyi diye herkesinki öyle mi olacak???

yalvaracakmıydım bide ona sorun nedir, anlat nolur diye
ilk yazısında detay vermiyosa demek ki yazdığı yazı kadar tartıp yorum yazacam.
bak arkadaşım sıkıntı ne diye sormayacaksaan azarlamayacaksın daa.okuyup bilgi yok deyip çıkacaksın.

erkek anneleride artık ogullarına bebek muamelesi yapıp kıskanclık krizlerine girmesinler yani 10 taneinden 7 tanesi mutlaka geline laf sokmalar oglunu doldurmalar duygu somurusu yapmalar bekarken bile cevremizde oyle cok goruyoruzki bu tip vakaları evlenmeye korkuyoruz kız annelerinden kacta kacı kaynanalık yapıyor damatlarına acaba hep erkek anneleri gelinleriyle bi cekişme icindeler kimse kimsenin kahrını cekmeye gemiyorki insanın anne babası bile kotu davranamıyor kıyamıyor benim esimin annesi diye her istedigini yapıcak yok yahu hic evlenmem daha iyi
o kadar da değil arkadaşım.hepsi aynı değil.kimi tatlı dilden anlıyor kimi senin iyi yaklaşmanı bekliyor.biz babannemle vefat edene kadar aynı evdeydik.bırak dedeeme laf söyletmeyiya da kendi söylemesini babama söz ettirmezdi annemden yana.çok savunmuştur annemi.annem de ona yatalakken bebek gibi baktı.Allah ikisinden de razı olsun.ben böyle bi ortamda yetiştim.anne hasta olunca bakarız dedim.ben karşılık alamamış olabilirim.ama sen de iyi yaklaşmayı dene.belki seninkinde işe yarar :KK66:

evet bende hem kaynana hem kayınpeder iyyyyy
üzüldüm arkadaşım.sıkıntın nedir anlatır mısın?

Dimi?Hakkını arayan,ama hak yemeyen,kendini el insanına ezdirmeyen..Kocasının annesi bile olsa,haksızlığa göz yummayan evlat-gelin yetiştiren anaya babaya Helal olsun.

El insanından,özellikle geleceğinde 'anne' diyeceği,ikinci bi anne olarak göreceği kadından haksızlık,hakaret olaylarına dur diyebilen,ezik,hakkını savunamayan,vur enseye al lokmayı tarzı evlat yetiştirmeyen akıllı ana babalara cidden helal olsun.
Allah razı olsun.o ne güzel cvp öyle...

nişanlıyken benimkide başlamıştı..
Eşyalarımız evimize giderken hıçkıra hıçkıra ağladı evde, arabada.Nişanlıyken ağlayan düğün günüde ağladı tabi saatlerce hemde misafirlerin ve annemin babamın yanında..Nişandan sonrada evlerine daha adım atar atmaz ''benim'' ve '' ailemin'' kendilerine uygun olup olmadığımızı sorguladı kaç kez yüzüme yüzüme.
nişanlıyken bizim gezmeye gitmemize dahi dayanamamaya başlamıştı, hep onun akrabalarına gidelim hep beraber olalım istiyordu ,
bi kere nişanlımla gezmeye giderken de kapıdan biz tam çıkarken pat diye ''oğlum oğlumm, herkes oğlumu kızlar kaçıracak diyorlardı'' dedi şaşırmıştım.
hiç unutmuyorum bi gün de ''komşular nişanlandı diye oğlumu merak ediyorlar, kızlarını oğluma vermek istiyorlardı'' dediler annesi ve babası yüzüme baka baka...bunlar tabi bi kaç örnek.

bende onun gerçek yüzünü gördüğümde,arkadaşların dediği gibi saygılı ve mesafeli davrandım ,ama düğüne 2 gün kala evlerine ilk defa gelen anneme babama beni şikayet etti, ''bize soğuk davranıyor'' diye. Kendisine ve akrabalarına karşı yapış yapış olmamı istiyordu, kendisine ve akrabalarına yine de saygı gösterdiğim halde şikayet etmekten kendini alamadı.

Bende geçer dedim, evimiz ayrı hatta onlarada semt olarak uzak oldugu halde yetişti.
Geçmedi arkadaşım, kendisi gibi yaşamam için ne baskılar, ne laflar sözler ettiler. ben hala yine mesafeli durmaya çalıştıgım için dayanabiliyorum ;ama unutulmuyor yaptıkları. Bir de beraber yaşayacagını söylüyorsun yaşama arkadaşım, bari ayrı eve çıkın, aynı evde kendi annemizle bile sorun olsa insan darılıyor ama yine unutabiliyosun ama el yarası, dil yarası geçmiyor iyileşmiyor.

İnşallah herşey gönlüne göre olur yine, dilerim hiç üzülmezsin.
arkadaşım,nişanlımı aynı binada altlı üstlü ya da karşılıklı dairelere ikna edemiyorum.ben sadece o kadarını istiyorum.bu konuda nasıl yaklaşabilirim bana fikirler sunun.ben de nişanlıma uygun olanları seçip deneyeyim.belki faydası olur.

bu "helal olsun öyle gelini yetiştiren anne babaya güzel terbiye vermişler " bana haksızlık yapanlara da ben helal olsun diyorum o zaman kendi kızı çalışırken o gelmeden sofra kurdurrmayan ama ben çalışmış işten gelirken yemek yeyip birde üstüne çay içerler gelin umrunda mı el kızı o nasılsa annesi babsıda burda yok salla gitsin acıktıysa kendi hazırlayıp yesin biz herşeyden fedakarlık yapıruz da asıl
el kızlrını gurbete getirip birde böyle ayrımcılık yapanlara helal olsun :KK47:
Allah razı olsun bu güzel cvp için.

yeri geliyor anne kız anlaşamıyor,
kaldıki farklı kuşaktan iki kadın?
anlaşamama ihtimali çok normal.
fakat herşeyden önce o sizin büyüğünüz,
saygıda,hizmette kusur etmeyin.
insan olarak değer verin,Allahın rızası için,vicdanınızla yüzleşmemek için iyi davranın.
herşeyden önce o çok aşık olduğumuz,yüreğinin güzelliğine vurulduğumuz adamları doğuran,
onları yetiştiren,bizim o sevdiğimiz karakterinin tohumlarını atan kadınlar onlar...
sadece bu bile yeter sevmek için.
sevmiyorsanız dahi saygı devam etmeli...
benim kayınvalidemle çok büyük sorunlarım olmadı.
bazen ben kuusurlarını gördüm örttüm,üzerine gitmedim,
ve meyvesinide aldım,
yeri geldi o benim kusurlarımı örttü sağolsun.
ve
ne kadar iyi olursanız olun mesafe iyidir,fazla samimiyette iyi değildir.
arasını tutturmak gerek.

esocial arkadaşımıza da dediğim gibi,nişanlımı aynı binada altlı üstlü ya da karşılıklı dairelere ikna edemiyorum.ben sadece o kadarını istiyorum.bu konuda nasıl yaklaşabilirim bana fikirler sunun.ben de nişanlıma uygun olanları seçip deneyeyim.belki faydası olur.

Konu sahibi ben seni cok iyi anliyorum. Ceken bilir, yasayan bilir. Gerisine hava hos gelir.

ahillam simdi gördüm konunu ve inan cok üzüldüm... sizin biraraya gelmeniz icin elinden geleni yapan kaynanan resmen u dönüsü yapmis nerden kaynaklandigini bi anlasak keske :KK43:
ama resmen sizi bozmak icin and icmis durumda bu durumda sen konusarak bisey cözemezsin gibime geliyor bence biraz mesafe tut zaten suan görüstünüz yok biraz bi nisanlininda akli basina gelmesi icin sen aradan cekil derim...
senin kirildigini ve mutsuz oldugunu anlamasi icin bu sart , kaynanan bu sözleri ciddi dediysede ki saka oldugunu sanmiyorum daha bugünlerin bile iyi sayilir
nisanlin görmesi lazim gercekleri yoksa kaynanan onu kolaylikla eline alir ikisi bir arada sana hedef tutar
bence biraz uzaklas onlardan nebilim biyerde akraban varsa baska bi sehirde o cagirdi biraz onla olcam diyip biraz uzaklas yada ne bilim ama kesinlikle aralarina sokulma seni istemeyen onlarsa seni istemelerini bekle
yani sen yine saygini sevgini eksik etme aradiklarinda yada karsilasinca ama bence ilk adimi da sen atma birak nisanlin göstersin seni nekadar isteyip istemedigini :KK43:
ya kndimi senin yerine koyarak diyorum bu sözleri ben öyle yapardim böyle bi duumlar karsilassaydim kndimi cekerdim kndi kabuguma ve sadece izlerdim
ama kndimi haksiz cikartcak sekildede degil resmen düsman olmus ya ;(

sana en icten mutluluk diliyorum ve mutlu olmani istiyorum nisan tabiki atma önce izle ve gör sensiz daha mutlu olcaklarmi hele biraz uzaklas derim

Hala aynı şeyi söylüyorum, bunu kendine yapma.

Kim mutlu olmuş birlikte otururken de sen mutlu olacaksın. Ayrı ev için direteceksin başka çaren yok. Eğer nişanlın seni gerçekten seviyorsa ayrı oturma isteğini kabul eder. Yok sen kabul edersen ve oda bağımlıysa kırk yıl otursan ayrı eve çıkamazsın.

Hem benim bildiğim kızlar bakar anaya, niye kızları bakmıyor yada yanında olmuyor ?

Son düzenleme:
kizlarrrrrrrrrrrrrrr ben buldum formulu ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaanddddddddddddddaaaaaaaaaaa yaziyorum simdi her yere gidin gezin ama kayinvalideye ugramayin gozune gozukmeyin o size ozler zaten laf sokmak cin bi sekilde bahane bulur gelir oldumu kaldimi diye merak edip aramayin o mutlaka arar sonar size geldimi yorgun esekden dusmus gibi karsilayin yine o sorar ne oldu diye sormazsa catlar sizde bir baslayin cocuklar soyle boyle dertleri bitmiyor yika yika utule is bitmiyor sonar susmadan 1 saat ayni konu takilmis plak gibi tekrar edin ve yarin cok isim var yada hafta sonu cocuklari bakabilirmisin dedinizmi ortada ne kayinvalide need kayinpeder kalir viiiiiiiiiiiiiiiinnnnnnnnnnnnnnn kacarlar :KK52:sende rahat huzurlu vakit gecirirsin:KK9:

bak şimdi oldu, güzel anlatmışsın
Sormadin ki direk yargiladin.neyse onemli olan sorunu cozmek.baslik kismina gelince,wsinlendigim bi sarki sozuydu ve kizgin olmak anlaminda kullanmistim.aksini yapacak tipte biri olmadigimi yazdigim msjlardan anlamis olmanizi bekliyorum.

Offf, bu kayınvalideler neden bu kadar çok karışırlar oğullarının hayatına anlamam. Çocuk seni sevmiş, sen de onu. Bence duyduklarını nişanlına söyle ki annesinin niyetini açık açık anlasın. Boşuna tartışmalar yaşamayın. Onun bu konuyu annesi ile konuşup halletmesi gerekir. Oğlu hayatı boyunca ona mı kalacakmış , illa ki bir gelini olacak. Neden tatlı geçinmek varken sorun çıkarıyor anlamadım. Hem de dediğine göre sen onu memnun etmek için elinden geleni yapıyorsun ve bir saygısızlığın yok.

Ben de anlayamadim bu gidisi...sanirim oglunu ondab koparmamdan beni annwsinden cok sevmesinden korkuyor.ama beni annesi gibi sevemez ki.o anne onun yeri ayri ben esim benim yerim ayri.canim inanin burdaki gibi farkli olsa yazrim.amacim cozum uretmek.farkli anlatirsam eksik ya da yanlis yonlendirmis olurum.o yuzden etkili tavsiyeler alamam.durumu bilin de onq gore degerlendirin.

Nisanlim koru korune annesine bagli.daha dogrusu bagimli.bu konusmayi anlatirsam iftira attigimi soyleyecektir.cunku annesi onun yanindayken bana hep kizim diyor.oyle de icimi oksar ki oyle seslenmesi...ama simdi...benim bi sekilde ayni binada farkli dairelere ikna etmem lazim.bunun icin once benim sozlerimle degil kendi gozleriyle gormesi lazim neler oldugunu.aklim durdu nasil yapabileceggimi bilmiyorum

X